Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

LEATHERFAC

Skvělý seriál, který vás vtáhne. Minimálně tedy první tři série. Čtvrtá jde už s kvalitou trochu dolů bohužel. Jediné co bych vytknul, je deficit dobré hudby ala GOT nebo The Vikings. Založit hudbu k mnohahodinovému seriálu na jednom slabém stále opakovaném motivu je setsakra neinvenční. Nehledě na to, že mi ten přiblblý ječák už po pár dílech lezl na nervy neskutečným způsobem, stejně jako neustálé omýlání předchozího děje na začátku každého dílu. A na frázi. "I am Uthred, son of Uthred" jsem byl už po pár dílech neméně alergický. Tak to jen drobné výtky, jinak seroš celkově výborný. ()

Freemind

Když dva dělají totéž... a podobné banality. Samostatně bych tomu čtyřku nedal, ve srovnání s Vikingy ale musím rozlišit. "The Last Kingdom" měl skromnější produkci, ale za to nemrhal penězi a soustředil se na tom nejdůležitějším - dobrém scénáři a hereckých výkonech. Bojové scény jsou úsporné, ale středověce brutální, kulisy skromné, ale autentické. Na nízký rozpočet doplácí jen CGI, které je někdy až rozkošně neohrabané, to se ale doufám časem spraví. Na druhou sérii se dost těším. ()

Tom_Lachtan

Tohle by byl geniální seriál tak před deseti, patnácti lety, ale teď má jednu závažnou chybu - chce být jako Vikingové (a také se odehrává jen jednu generaci po prvních sériích Vikingů a jedna ze záporných postav je syn Ragnara Lothbrocka Ubba), jenže je ve všem slabší, v motivaci postav, v dialozích, ve vizuálu (to do pytle nemají v BBC nikoho, kdo by jim řekl, že nosit meče na zádech je pí*ovina na entou, která se dá pochopit u fantasy, ale ne u historického seriálu) a především v postavách samotných, třeba ta hlavní je nesympatickým idiotem, který jakmile může něco podělat, tak to ukázkově podělá a pro příklad nemohoucnosti téhle postavy a její realističnosti - v jednom díle se rozhodně loupit v sousedních zemích přestrojen za Dánské nájezdníky a neobtěžuje si zakrýt tvář, nebo se snad dokonce vydávat za někoho jiného a posléze se diví, že.. No, to bych už moc spoileroval. Každopádně scénáristé jsou hlavní kámen úrazu, někdy se soustředí na bojovou taktiku, jindy si s ní vytírají játra a ignorují takové maličkosti, že si nikdo nevšimne velké invazní armády atd. atd. atd. Není to špatný seriál, ovšem není ani dobrý, možná v druhé sérii najmou někoho, kdo umí napsat dobrej scénář, tak to bude lepší, zatím ale jen za tři a s odřenejma ušima. ()

misterz

Veľké prekvapenie na poli historických seriálov. Totálne ma zvalcovalo pútavé a perfektné prepojenie fikcie s niektorými bodmi reálnych historických udalostí (s pár nepodstatnými odchýlkami). Myslím tým predovšetkým udalosti okolo úteku Alfréda do močiarov, priebehu bojov s Dánmi... Treba si však uvedomiť jednu vec, a síce že seriál vznikol podľa knižnej predlohy - The Saxon Stories od Bernarda Cornwella a nie podľa Anglosaskej stredovekej kroniky. Takže výčitky okolo nepresného historického výkladu sú nezmysel. Celý príbeh okolo Uhtreda je fiktívny, ale jeho napasovanie a zosúladenie s historickými udalosťami je vskutku originálne. Samozrejme, chybičky by sa tu našli. Napr. hlavný herec hrajúci Uhtreda sa mi zdá až príliš modelkovský na to, aby mohol vierohodne zahrať takúto postavu, ale budiž, po čase sa dá na to zvyknúť. Naproti tomu ale Alfréd Veľký bol vybraný veľmi dobre, presne tak som si ho vždy typovo predstavoval, pričom seriál dbá aj na jeho hodnovernosť čo sa týka charakteru - pobožný, citlivý a chorľavý. V porovnaní so seriálom Vikingovia sa mi tu zdá aj lepšia výprava a čo je hlavné je aj hodnovernejšia s menším počtom chýb. Kostýmy ako aj výzbroj odrážajú lepšie svoju dobu. Dokonca aj štítová hradba tu bola výborne zvládnutá, podstatne lepšie ako napr. v Alfrédovi Veľkom (1969). Jediná vec čo sa v tomto smere dá vytknúť je nosenie meča na štýl Zaklínača, čo v tej dobe samozrejme nebolo vôbec bežné, aj keď na druhú stranu úplne vylúčiť sa to zas nedá, hlavne ak ide o fiktívnu postavu. Celkovo, ani jedna časť nebola slabá a v každej som si našiel niečo čo ma upútalo. Seriál sa rozbehol veľmi dobre, len dúfam, že si tento vynikajúci dojem zachová aj v ďalších sériách a dobrodružstvách modelkovského Uhtreda. Doplnenie - 11.8.2017: Po pozretí druhej série konštatujem, že v nej nedošlo k žiadnej kvalitatívnej zmene - stále rovnako dobré a výborne spracované. Na modelkovského Uhtreda som si už zvykol a čo sa týka Alfréda Veľkého, stále platí že ide o to najvernejšie herecké stvárnenie tejto významnej historickej postavy vôbec. Nádhera! A ešte dobrá správa - tretia séria je na dobrej ceste. Update (3. séria) - 4.12.2018: Opäť jedinečný a veľmi príjemný zážitok. Aj tretia séria sa môže pýšiť výborným scenárom na podklade fantastickej knižnej predlohy. O intrigy, dobrodružstvo, romantiku, napínavé situácie... tu nie je núdza. Navyše sa mi veľmi páči kam sa začal príbeh uberať, som zvedavý či bude ďalšia séria. ()

BarryLyndon

The Last Kingdom s01e01 Docela pecka IMHO. Jasně pořád slabší, než Vikingové a tady mají taky podstatný part, ale tááááákhle lepší než Boring Executioner. A je tu taky Ragnar a taky řádný badass V BBC se vcelku pochlapili a v klidu by se to mohlo odehrávat ve stejném světě jako zmíněná pecka od History. Překvapení a prozatím palec nahoru, snad to bude povedené celé a ne jenom první epizoda, která byla docela našláplá dějem vzhledem k malé stopáži a to i ve srovnání s Vikingy, tak snad to teď nespadne do patosu a epizodnosti. ()

Galéria (1 487)

• Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)
  • Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)
  • Seriál je inspirován knižní sérií Bernarda Cornwella „The Saxon Stories“ („Saské kroniky“). „The Last Kingdom“ („Poslední království“) je první kniha ze série. (Doomcourier)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD