Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

ghatos

Čekal jsem selanku, dostal jsem barevnou bouchající selanku. Víme proč se to točí, pro koho se to točí i jak to skončí. Vyloženě na relax. Že bych teda byl z toho nějak extra vyndanej, to teda ne. 60%. ()

Bagr_007

Blockbuster, který se zarputile drží asi poloviny žánrových klišé a tu druhou polovinu bez nejmenších zábran zesměšňuje. Navíc nejen že nejvtipnější marvelovka, ale i ta, co mě asi jediná emocionálně dostala. Při první návštěvě kina bylo mimochodem dost zábavné sledovat, jak lidem trvalo, než pochopili na jaké frekvenci je humor. Velmi sympatické a zábavné postavy ve slušném vesmírném dobrodružství. Nejlepší blockbuster léta a dosud nejlepší marvelovka. "We Are Groot" ()

Autogram

Tak predsa to bola o niečo väčšia blbosť, ako som očakával. Moje naivné očakávania niečoho zaujímavého boli veľmi rýchlo schladené a tak som pretrpel do konca, lebo som musel vedieť, ako ten vesmír zachránia. Zachránili ho celkom tuctovým spôsobom, film neposkytol nič mimoriadne ani po vizuálnej stránke, okrem chutnej postavy Zoe. Zaujalo ma len vtipné zloženie partie, keď všetkému velí mýval ako najinteligentnejší člen a asistuje mu rastlina, ale toho sa človek rýchlo nasýti a nasleduje len komiksová nuda. ()

DeathTheKid

Zoe Saldana v rozhovoru žurnalistům řekla: "Už mi chybí jenom červená, šikmoočko a běloška." Holka, chyť se nějaké adaptace na Mass Effect a je to doma! Jinak strážci pro mě překonali ty naše hrdiny z Terry (Avengers), takže fazolí za kino nelituji. Akce možná nebyla lepší, ale rozhodně svěžejší kvůli novým tvářím a jinému prostředí. Dále nutno dodat, že přechody mezi jednotlivými žánry byly velice plynulé, nehledě na neustálé vtipkování a s přičtením trefného soundtracku, to nemohlo kasovně dopadnout špatně. ()

Luksa

Jsem rád, že se po superhrdinech Marvel odvážil o úkrok stranou a nabídnul diváctvu žánr můj nejoblíbenější - dobrodružnou space operu. Moc zábavnějších filmů jsem letos zatím v kině neviděl, díky humoru, zajímavým postavám a jejich třenicím mezi sebou, svižné režii či neuvadajícímu tempu se jedná o trefu do černého. Momentálně to "cítím" na čtyři hvězdy, ale od páté mě možná dělí jen kinodabing. ()

Wbcko

Po dlouhé době pět hvězd. Sice ne úplně čistých, ale přeci. Protože tenhle film má všechno. Je tu vtip, akce, super postavy (Kam se na Groota sere se svýma očima kocour ze Shreka), parádní efekty a hlavně to celé fungovalo jako celek, tak že bych šel na Strážce z fleku znovu. Doporučuji i pro nefanoušky komiksů a sci-fi. Nenechte se odradit. PS: Zajímalo by mě kolik dostal Vin Diesel za dabing, to musela být fakt dřina. :) ()

Hollohlaway

Tohle je film roku? Já jsem zklamán. Mix Pátého elementu se Star Wars, který je melodramatický, ovšem ne dramatický... A to to Pátému elementu nesahá po kotníky. Kouká se na to pěkně, efekty se nešetřilo herci ujdou, mývalí drsňák je roztomilý, strom také, ovšem na mě to nefungovalo. Je to příliš plytké, dětinské, akce je sice plno, ale nemá hlubší význam, lasery sviští, ou jéé. ()

Fony

Takový mix Star Wars a The Avengers. Na 100% to není, ale za ten svěží vítr v žánru milerád přivřu oko. EDIT: S odstupem času viděno podruhé. Hvězdně válečnější než nové Hvězdné války a týmovější než Avengers. Jasně nejlepší "marvelovka". ()

jefff

Film se rozhodně povedl. Jenže dobrý pocit je zastíněn nevyužitým potenciálem, který Strážci Galaxie mají. Doufám, že bude-li pokračování, tvůrci se odhodlají k odvážnější koncepci a představí něco víc než jen velmi průměrný a klišovitý příběh. Herecky se obsazení povedlo a odlehčenější nota také fungovala (až na pár trapných a přehnaných scén). Ale ve výsledku jsem byl spokojený a docela se i slušně bavil. ()

MichelSmith

Graficky príliš stereotipné,čo dojem pompeznosti po prvej polovici,tlačí do úzadia a nedovolí si nám ho scénicky plnohodnotne s erekčným uvedomením entuziazmusu zosožiť v našu divácku blaženost a to aj ked odmyslíme príbehovú potenciu,ktorá však vikazuje absenciu dospelej nezaobalenosti... ()

Ironfood

Docela zklamání, čekal jsem, že humor bude trochu vyspělejší, a ne na úrovni průměrného amerického animáče pro děti. Na ději ani postavách mi navíc nepřišlo nic výjimečného nebo nápaditého, akční scény taky neoslnily. Světlou pasáží je útěk z vězení, při kterém jsem se celkem bavil, ale to je na dvouhodinový film zoufale málo. ()

Pecival

Přiznávám tvůrcům sympatický nadhled, humorné scénky a vlastně docela příjemné postavy. Ale bohužel, na tu totálně generickou akci jsem imunní, není v tom absolutně žádné kouzlo. Proto jenmom za lepší tři, ikdyž mezi komixárnama určitě ten lepší kousek. ()

jenik71

Trikové studio se vyřádilo, maskéři předvedli svoje umění, herci se při natáčení nepochybně nenudili. No a já téměř dvě hodiny zíval a čekal, kdy se příběh nějak pořádně rozjede. A ono nic. Vizuálně je to výborně odvedená práce, celkově jde však o tuctovou vesmírnou akční pohádku. Nic víc. Pro mě průměr a to ještě s odřenýma ušima. ()

Jello Biafra

Absolútna pecka a dovolím si tvrdiť, že (zatiaľ) najlepšia z celej Marvel Cinematic Universe série. Koho by napadlo, že akčné sci-fi podľa komixu, kde sú hlavnými hrdinami vesmírny bandita, zelená mimozemšťanka, hovoriaci mýval, humanoidný strom a potetovaný búchač môže tak skvele fungovať? Svet v ktorom sa tento film odohráva môže smelo konkurovať tomu zo Star Wars. Už úvodná sekvencia v rytme songu "Come and get your Love" ukazuje v akom rytme sa tento film bude uberať. Filmu totiž dominujú originálne vtipy a hlášky, ktoré mi silno pripomínali seriál Red Dwarf či knihu Stopárov Sprievodca po Galaxii. Ďalším silným článkom je dokonca aj svižný soundtrack zložený výhradne z muziky zo 70tých rokov (zaznie tu aj Jackson 5, David Bowie či The Runaways). Čo tu ale funguje na 120%, to sú naši hlavní hrdinovia - organizovaná parta, v ktorej sú snáď len samí sympaťáci a ktorým dominujú hláškujúci mýval Rocket a strom Groot, ktorý za celý film hovorí len: "I am Groot". Ono je úplne jedno, že je tu priemerný záporák a otrepaná zápletka. Všetky nedostatky vyvažuje magická atmosféra, vizuálna štylizácia a hlavne originálny nadhľad a komediálnosť, ktoré z filmu robia nezabudnuteľný zážitok. Zaraďujem do rebríčku najlepších filmov roku 2014 a zároveň si pre seba hovorím, že jaká to škoda, že som na tomto skvoste nebol v kine. ()

Andrew78

Majstrštyk! Přetavit neznámý riskantní projekt o pěti podivínech v čele s užvaněným mývalem nebo chodícím stromem zachraňující galaxii v jeden z kriticky nejlepších a finančně nejúspěšnějších filmů roku, to je prostě totální nářez. Strážci Galaxie jsou naprosto strhující komiksovou jízdou, která kombinuje prvky ze Star Wars a Star Treku doplněné o perfektní humor, třeskutou akci a bezchybný casting. Ač má Chris Pratt (oprávněně!) tendenci krást si celý film pro sebe, James Gunn dokázal snímek ukočírovat natolik znamenitě, že si je hlavní pětice rovnocenná a nikdo tak není odstrčen, ba naopak - překvapivě dost prostoru získávají i skvělé vedlejší postavy. Dokonalý zážitek umocňuje bezchybný oldies soundtrack i obě potitulkové scény. Marvel si proto připisuje další ohromný úspěch a bezpochyby svůj dosud nejlepší film! ()

Lektor

Space opera, lehká satira.. Audiovizuálně opojná a zábavná Marvelovka s úžasnou výpravou a s jedním z nejlepších a nejdojemnějších finále. ()

Darth_AK

Zlý lord Ronanosaurus se vydal se svou geometrickou lodí a obřím kladivem zabít všechno a všechny v honu za smrtonosnou fialovou kouličkou. Do cesty se mu postaví ohromně vtipná posádka ztepilých pirátů, kteří se nebojí prohodit nějáký ten tupý vtípek, jenž spasí galaxii. Vezmu to rychle - GOTG jsou oblíbenci mnoha Marvel fanoušků, protože spojují mix vtipu, akce, normálnosti a tuposti. Je to příjemný mix a například při útěku z vězení to funguje. Jenže film pak tak nějak ztratí na drajvu, při výpravě za collectorem je to vážně jen nudná rubačka, stejně jako prvních 30 minut, které jsou taky takové nijaké. Charaktery jsou fajn, ale mnohem víc mě bavily ve dvojce. Hudba - soundtrack stojí za 58 haléřů, ale písničky z 70. a začátku 80. let jsou klasa klas. Já ani nevím co ke Strážcům říct. Tenhle film je prostě takovou výjimkou - hodně lidí ho má rádo, ale mě z nepochopitelných důvodů nebaví - zatímco druhý díl Strážců mám velmi rád. Je to podivné. Hodně silné dvě hvězdy. "I only ask, that you take this matter seriously." "The only thing I do not take seriously, is you, boy." ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)