Avengers 2: Vek Ultrona

• Česko Avengers: Age of Ultron (viac)
USA, 2015, 141 min

Pokus miliardára Tonyho Starka oživiť program na udržanie celosvetového mieru sa skončil neúspechom. Navyše jeho tím nechtiac prebudil ničivé sily neznámej umelej inteligencie, ktorá chce vyhladiť nedokonalé ľudstvo z povrchu Zeme, a zrazu je v stávke osud celej planéty. Po zásahu proti zločineckej spoločnosti Hydra a analýze kameňa z Lokiho žezla povstal zlovoľný ničiteľ Ultron a zdá sa, že disponuje takou desivou silou, akej tentoraz nedokážu čeliť ani Avengers. Jeho robotickú armádu riadi geniálna umelá inteligencia, ktorú nedokáže prekonať žiaden živý tvor. Ultron plánuje zničiť svojich protivníkov - tím Avengers, a potom celé ľudstvo, pretože je zúfalo nedokonalé. Ochrancovia Zeme a najväčší superhrdinovia Iron Man (Robert Downey Jr.), Captain America (Chris Evans), Thor (Chris Hemsworth), Hulk (Mark Ruffalo), Black Widow (Scarlett Johanssonová) a Hawkeye (Jeremy Renner) sa musia znova spojiť, aby zachránili svet. Na svojej ceste za spásou ľudstva sa stretnú so starým priateľom, ktorý má novú tvár aj meno Vison (Paul Bettany). Zároveň spoznajú dvoch nových hrdinov s nadľudskými schopnosťami. Dvojičky Wanda Maximoffová, alias Scarlet Witch (Elizabeth Olsenová) a Pietro Maximoff, alias Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson) však pracujú pre nepriateľskú spoločnosť Hydra. Osud sveta závisí na nových krehkých spojenectvách s dávnymi priateľmi a novými superhrdinami, ale aj na nečakaných zvratoch osudu. A vyvrcholí veľkolepým filnálnym stretom síl Dobra a Zla. (TV JOJ)

korbitch22

Ultron: ''kdyby to bylo fyzicky možné, zvracel bych'', ano Whedone, já taky.Monumentální digitální bordel v první scéně mi hned zvedl kufr, potom ta milostná zápletka mě už nutila zvracet.Nechápu, co se to s tím scénářem stalo, první díl byl nabušenej, Loki je prostě démon a mimozemská invaze v New Yorku byla monumentální, kdežto tady běhá banda robůtků která mi komicky přípomínala klony ze Star Wars, Ultron je sice skvěle nadabovanej a občas výtečně zahláškuje, ale prostě po jedničce nestačí, ve finále to je jenom psychopat.Celá dramaturgie mezi týmem prostě nějak nefunguje, Iron Mana je zoufale, ale zoufale málo.Občas potěší výtečná akce (Hulk vs. Iron Man) nebo vtipný moment (Thorovo kladivo), ale jako celek to nefunguje a konec někde ve fiktivní socialistický zemi je příšernej hnus o proti vymazlenému finiši jedničky.Poslední Kapitán Amerika je mnohem lepším filmem a jsem rád, že jeho režiséři převezmou i Avengers, kterým brutálně došel dech a zůstali za jedničkou o dvě třídy a to ve všem, v humoru, vizuálu, dramaturgii, záporákoj, finiši...konec konců i tržbách.Zatímco první díl si pustím klidně desetkrát do roka, dvojku už vidět nikdy nemusim.Průměrná zábava, ale vzhledem k očekávání, jednoznačné zklamání.65% ()

classic

2 a pol hodiny UTRPENIA, aké by som už nerád zažil, viem, že tieto komiksové filmy len tak neskončia, lebo zarábajú astronomické čiastky, ktoré takto predsúvajú k ďaším a ďalším pokračovaniam, kým sa nestane jedného dňa, že takýto film XY pohorí a skončí sa jedna éra vymývania mozgov ! Bolo by už načase, lebo Avengerov spred troch rokov som pozeral prakticky bez akýchkoľvek následkov, kde dvojka: Vek Ultrona je tak zlý, tak príšerný, že to nezachráni ani vizuálna stránka, scenár, či strih je už len čerešničkou na torte ! Umiestniť najodolnejších hrdinov do spoločného filmu sa mi zdá už teraz poriadne pritiahnuté za vlasy, radšej by som pozeral ich SÓLO. Koho stále baví sledovať pustošenie, ničenie, všelijaké možné i nemožné deštrukcie miest, že tentokrát brali ohľady i na civilistov, ale predtým ich to nejako natrápilo ?! Čudujem sa týmto hercom, že chodia do projektov, ktoré smrdia peniazmi, t.j rozpočtom a honorárom, ale keď sa pozrú na kvalitu, tak vidia kvantitu, a taktiež sa patrí spomenúť, že tieto série im prinesú veľké peniaze, taký Robert Downey Jr., sa umiestňuje na rebríčkoch hercov s najvyššími zárobkami, ťahajú série s veľkou pravdepodobnosťou strašne veľkých zárobkov, ale raz táto BUBLINA praskne. Nie som zaujatý voči komiksom, alebo sci - fi, ktoré sa vyrábajú ako na bežiacom páse, ale režisér Avengerov Joss Whedon sa nevie spratať do kože a vytvára extrémnu soap - operu, ktorá je už na poľutovanie, na smiech, na ignorovanie, ja som si to pozrel čisto zo zvedavosti, že som čakal zaujímavý film, namiesto toho sa mi dostala nuda, zdesenie a neviem, čo ešte ! ()

Scalpelexis

Trochu lesku a jinak bída. Už jak mi úplně nesedli 1. přeplácaní Avengers, tak sequel najel do obdobných kolejí, jen ubral na kvalitě scénáře, jakékoliv invence a víceméně dopadl tak, jak si představíme každý random druhý díl nějaké delší filmové série. Spousta postav mi tam přijde hrozně navíc (Hulk, i jeho romance s Black Widow, dvojčata, i Hawkeye) a nebýt pár hlášek, které opět jdou na triko Starka, tak bych se možná ani nezasmál. Přišlo mi, že potenciál byl znatelně výš a tak můžu hravě na tento počin zapomenout. ()

mcb

Psát o serialitě u snímku, který je již jedenáctým celovečerním počinem marvelovského filmového univerza, sice vyznívá trochu od boku, ale s Avengers: Age of Ultron se sdílený vesmír konečně posunul do fáze, kterou známe z komiksových sešitů a jež nemohla dosud být díky nedostatečné zabydlenosti světa velkým počtem postav dosažena. To, co bude nejspíše plně rozvedeno až v následujícím Captain America: Civil War, zde nabývá své prvotní podoby, v níž už není nutné, aby měla každá z postav svůj vlastní plnohodnotný prostor na plátně – hlavním rysem totiž již není dostatečné prokreslení a spojení týmu, což nabízela jednička, nýbrž jeho rozšíření směrem k následujícím filmům už tak dosti nabité Fáze III. Postavy, které důvěrně známe a díky několika filmům dokážeme odhadnout jejich chování, dostávají pozoruhodné backstory, které více prohlubují jejich srostlost se základními kameny univerza, zatímco ty nové jen načrtnou svůj potenciál (Scarlet Witch, Vision, Ulysses Klaw) směrem k dalším počinům, případně se objeví i několik dalších (Falcon, War Machine) v podobě vtipných cameo rolí. Různorodý výskyt postav, proměnlivost jejich počtu, četnost „zastávek“ ve vyprávění nebo „urychlených“ podzápletek (Thorova návštěva jeskyně) může samozřejmě působit poněkud matoucím dojmem, díky čemuž Age of Ultron nabývá nesourodosti jako celku, protože toho chce na poměry hollywoodského blockbusteru stihnout příliš za velmi krátkou dobu. Tou „krátkou“ dobou je 141 minut stopáže, při níž je zřetelně rozpoznatelná delší verze (Whedon zmiňoval původní 195-minutový sestřih, mluvilo se i o tříhodinové verzi, která vyjde na Blu-ray), z níž musel být výsledný materiál sestříhán. Nedotaženost finálního produktu je sice cítit méně než třeba z takového posledního Hobita, film tím nicméně v několika momentech trpí, protože má na rozehrání komiksového kolosu o mnoha postavách a zápletkách velmi málo času. I přesto jde však v rámci možností o perfektní zakončení stávajících událostí marvelovského univerza, které opět zúročuje Whedonovy scenáristické dovednosti ze psaní televizních seriálů (svižné dialogy, hlášky) a nabízí další porci bohužel již generické akční stránky, která kromě úvodního přepadení hradu působí již lehce vyčpěle (ve finále se sice více zachraňují civilisté, stále jde však o souboj Avengers a hordy anonymních nepřátel) a rozhodně nejde o hlavní highlighty filmu. Za ty se považují spíše momenty, kdy jsou všichni hrdinové pohromadě, a buďto se špičkují (párty na začátku), spolupracují (závěrečná obrana v kostele), nebo spolu jen prostě tráví čas (Hawkeyeova farma), což je jev, který jde svým konzervatismem vcelku razantně proti komiksovým adaptacím konkurenčních studií. Narušitelem této přátelské sebranky je tentokrát Ultron, navzdory tvůrčím proklamacím jeden ze zatím nejslabších marvelovských padouchů, který je i přes svou perfektní vizáž a hlasový přednes Jamese Spadera jen robotem z výprodeje nechávajícím vzpomenout na bolestivou Transcendenci (zároveň slouží jako pouhý konstrukt z hlediska osobního vývoje Tonyho Starka, který vyvrcholí až v příštím filmu). Nakonec zde mohu v podstatě uvést přesně to, co jsem napsal u prvního dílu: „ryzí požitek z komiksového filmu v té nejčistší podobě“, tentokrát jen s tou změnou, že se ještě více přibližuje té pravé esenci komiksových sešitů – což nemusí být zrovna k užitku, protože mnohdy díky své serializované povaze rezignuje na základní požadavky na výstavbu filmového díla jako takového. () (menej) (viac)

heyda

Jednoznačně lepší jak trapná a nudná jednička, přesto nic oslnivého se taktéž nekoná. Naštěstí jsem šel na toto pokračování bez jakýchkoliv očekávání, takže veškerá nelogičnosta primitivnost mi vpodstatě ani nevadila. Ačkoli člověk ví, že vše dobře dopadne a nikdo hodný nezemře, tak jako komiksová jednohubka se to dá vcelku obstojně přežít. Doporučuju vyhnout se dabingu. 55% ()

VenDulin85

"... když zůstaneš tady, budeš v bezpečí, ale vyjdi ven a bude z tebe avenger..." A jak řekl, tak se i stalo. Asi takhle, marvelovky nebudou nikdy moje srdcovky (možná krom Strážců galaxie), z téhle přehršle superhrdinů nemám žádného, kterého bych upřednostňovala, jelikož mi přijdou všichni do jednoho až moc... až moc vtipní? Ale příběhy s nimi mám ráda, některé jsou vymakanější, jiné méně, nicméně pobaví vždycky. ()

Stanislaus

První Avengers byli bleskovou ránou z čistého nebe - druhé pokračování bylo pro mě stále obstojným filmem, který už však nedosahoval kvalit prvního dílu. Stará parta se opět sešla, aby se díky svým rozličným schopnostem a řádné dávce ironie a humoru společně postavila svému úhlavnímu nepříteli, který si s hrdiny krutě pohrává. V tomto dílu mi jistým způsobem vadily milostné/rodinné linie, které se draly na povrch, a i když měly pravděpodobně vyvážit akčně-dramatickou složku filmu, tak na mě působily rušivě. K nově příchozím hrdinům mohu říct jen jediné - jsem zvědavý, jak se jejich příběhy budou dále vyvíjet. Zkrátka solidní popcornová zábava, která nabízí jak líbivé audiovizuální orgie tak pěknou zásobu hlášek - avšak první díl byl první díl. ()

sharky

82% První Avengers mi přišli jako taková chaotická nesourodá změť hlášek a postav, v tomto ohledu je dvojka mnohem lepší. jasně jsou představeny důležité hlavní kladné i záporné postavy, dramatický oblouk je přehladný a smysluplný a dobře odsýpá. jen mi tentokrát přišlo, že bylo málo humoru a byla to jen opravdu velmi povedená recyklace známého superhrdinského tématu. Captain 2 a Strážci galaxie měli i něco navíc a to tady chybělo... ()

Flego

Joss Whedon vsadil na rovnakú kartu ako v jednotke. Vek Ultrona je rovnako pompézny a akčný ako predchádzajúci film. Efekty sa hrnú zo všetkých strán, kamera je na úrovni, občas príde aj k vtipnej situácii, dialógov je vskutku málo a v podstate len vysvetlia zápletku. Jednoduchá popcornová zábava. ()

BMW12

Parádní pokračování nejmocnějších hrdinů světa - Avengers. První díl sice už asi nic nepřekoná, ale tohle je také krasojízda. Joss Whedon opět napsal skvělý scénář a suprově to natočil. Herecké výkony a postavy fantastické. A takhle bych mohl pokračovat dále. Prostě TOP film, Avengers jsou srdcovka! ♥ ()

rikitiki

Nosná dějová linka příliš nosná není a navíc je neoriginální, takže ji autoři vyšperkovali a záměrně přehlušili množstvím výbuchů, nepřehledných rvaček a dokonce i ultimativním siláckým výkonem spočívající ve zdvihnutí jednoho celého města. Tony Stark je dál sebestředný egomaniak, Kapitán Amerika vzorný skautík, Thor poněkud nadbytečný a Hawkeye je přiznaně do počtu. Trochu zajiskřila romance mezi Black Widow a Hulkem, protože on je jednou z mála postav, které scénář dovolil i jistý vnitřní vývoj a pochybnosti. Dá se na to dívat a stejně snadno se to dá zapomenout. Jak mi chyběl Loki! ()

MontyBrogan

Keď kalvinistickí Juhoafričania videli Hulka s Iron Manom, ako im ničia nemenované mesto na africkom pobreží (Johannesburg), museli, chudáci, zabudnúť na vieru zdedenú po Búroch a v domnienke, že ich niekto preklial, konvertovať k animizmu. Zlý duch si totiž na seba berie podobu niečoho ešte väčšieho ako slona, podobu Ameriky. Snáď im to Stark potom preplatil. Veď je celkom bežné vytvoriť škodu, aby sa mohla vytvoriť charita. Nechápte ma zle, je to len film. V skutočnosti sa pár dolárov z tých 250 mega istotne ušlo aj domorodým komparzistom. ()

virus10

Určitě slabší než první díl. Vlastně jedna z horších Marvelovek. Naštěstí jsou ale Marvelovky filmy kvalitní, takže i Avengers: Age of Ultron zaslouží vyšší hodnocení. Pro mě mezi 3-4*, ale naklonec se přikláním ještě ke čtyřem. Horší pro mě byly už jen filmy Neuvěřitelný Hulk, Captain America: První Avenger a Thor: Temný svět. ()

anais

Wow! Pro mě výrazně lepší film než první díl. Protože - postavy přestávají být černobílé (Tony Stark); z dříve nezvýrazné postavy Hawkeye se stal jakýsi katalizátor všech Avengerů, bez kterého by tenhle film byl poloviční; celý film má neskutečné tempo, které ani na chvíli nepoleví (i když je někdy tak rychlé, že některé zvraty člověk taktak zachytí), a přitom je akce krásně přehledná a starosvětsky doslovná; Vision; a mnoho dalších momentů... Člověk samozřejmě musí přistoupit na určité zákonitosti marvelovského vesmíru - je to vlastně jen soap opera se supersilnými a superchytrými lidmi, kteří jsou někdy bozi nebo roboti... Ale i to někdy k naprostému štěstí stačí. ()

Jinny

Whedon se tentokrát předvedl víc jako režisér než jako výpravěč. Jeho scénář je jalový a když se pokouší o jakousi hloubku postav, výsledek je rozpačitý. Důkazem budiž sekvence s nočními můrami našich Avengers, kdy se v případě Widow jedná o její minulost, v případě Hulka o jeho realitu, v případě Kapitána Ameriky o nostalgii... každopádně žádná z nich není překvapivá a kromě noční můry Tonyho Starka nic nerozvíjí. Film má 141 minut, které nejsou využité zrovna nejlíp - celou linii, kdy vidíme rodinu Hawkeye, aby nám nebylo líto, že Widow má jiný objekt zájmu, by bylo lepší vynechat a čas věnovat jiným postavám. Ultron je zajímavý, jeho plán ale není. Rozhodně nejzajímavější postavy jsou dvojčata. Pokud vám ale stačí, že většinu času něco na plátně padá nebo exploduje a dočkáme se i obligátního zničení celého města, přidejte si jednu hvězdu. ()

honajz

Úvodní scéna v lese, nabitá vynikajícími hláškami, navnadí na slušnou porci zábavy - které se nám ale nakonec nedostane a vše spadne do unylých a vyježděných kolejí, v jakých už se projelo tolik superhrdinských filmů podle komiksů, až to nelze ani počítat. Dojde i na rodinná dramata, pochybnosti o sobě, psychoanalýzu osobností, a mezitím ultracosi chce z lidí udělat robotické androidy, což by mělo tak nějak spasit svět či co, a Avengers se tomu snaží zabránit (aby bylo hodně digitální akce), pokud se tedy neutápějí v sebepsychoanalýze. Logika pomalu, ale jistě ustupuje stranou (třeba si nejprve řeknou, že náklaďák nechají odjet z města, ale pak na něj stejně ve městě zaútočí, proč?), a když už se zničí budovy ve stylu 11. září (a k tomu hromada aut a náklaďáků a silnic), člověk najednou začne fandit jejich nepříteli a říká si, že by možná bylo fajn, aby většinu Avengers sejmul a byl klid a v amerických městech nikdo neoral silnice a neboural mrakodrapy nebo dokonce celá města, případně Laputu. Mimochodem, když tak nad tím dumám, motivace postav včetně Ultrona jsou mi stále záhadou - vlastně pořádně netuším, proč a oč šlo, aniž by nešlo o úplnou puberťáckou ptákovinu, jež by popírala vyspělost Ultrona. ()

Roman.Ticka

Asi jsem se včera dívala na jiný film nebo jsem byla prostě mimo ligu. Vůbec ale vůbec mě to nebavilo, nic nového oproti jedničce jsem neobjevila, takže kopie, ač obnovené typu lepší účinek a lepší obal, si vážně nechte pro prací prášek, vážení tvůrcové všeobecné zábavy. Občas jsem si připadala jak na tom pověstném písečku, kde si malí kluci navzájem bourali bábovičky, čímž nikdo nic neztratil ani nezískal. 3* dávám z milosti a sympatií k hrdinům i hercům nebo spíše jen tak z plezíru. ()

HellFire

O moc slabší než první díl a ten měl o tolik složitější pozici, aby zaujal. Ve dvojce Avengers se spíše řeší vnitřní spory o to, kdo je větší chlapák neboli kdo má větší koule. Ultron jako hrozba je v porovnání s mimozemšťany z prvního dílu slabým odvarem. Stále se nemůžu zbavit dojmu, že kdyby měl celý Avengers tým jednoho člena - Hulka - tak se všechny problémy vyřeší... 6/10 při dobré vůli, protože jediná zapamatovatelná scéna je Hulk vs Tony. ()

Othello

Do poloviny prakticky absolutní (nepočítaje hromdebilní shot na celou bandu během úvodní šikany pohůnků HYDRY) zejména díky pochopení celého blockbusterového konceptu, rozuměj dlouhý záběry přejíždějící mezi postavami, veškerá akce probíhající za denního světla, pitvořící se ústřední dementi, kteří si vytvářejí vztah k divákovi příšernými vtípky a samozřejmě hromady plamenů, trosek, projektilů, collateral damage a hereckých celebrit. Má-li film něco navíc, tak je to chytře vystavěný záporák, fungující na zábavné motivaci "po půlminutě na internetu jsem se rozhodl, že musím vyhladit lidstvo" a jemné, pro některé takřka neslyšné, brnkání na strunu problematiky virtuálního vědomí. Nervozitu na druhou stranu budí slonovinová věž, ze které hlavní hrdinové pasí svět, tedy z našeho pohledu jakousi parodii na Moldávii, Čínu a Libérii, aniž bychom měli byť jen elementární náhled na to, jak vlády, lidi, svět a vůbec se tak nějak srovnává s vědomím bleskového technologického rozvoje a tedy hodnoty jedné americké firmy či vědomou existencí mimozemské civilizace, která je hodlala zlikvidovat. Když si člověk uvědomí, jak zápletky jednotlivých filmů gradují a srovná to s tím, jak je rozjetá celková MARVEL franchise (od roztomilých snímků, kde Iron Man řešil, kdo mu loupe perníček v jeho akciovce až po TOHLE), jsem opravdu zvědavý, jak bude celá kulminace série, která bude stát sto čtyřicet miliard, bude se natáčet na 180 místech světa, exploduje v ní několik galaxií, pak zase vytvoří pár dalších vesmírů, hrát tam budou prostě všichni, záporák bude Putin, první sestřih bude mít několik dní a na výsledek do kina budou chodit i divoká zvířata a mrtví lidi, vypadat. ()

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

18.11.2022

Jako by nestačilo, že desáté Rychle a zběsile muselo vyměnit režiséra Justina Lina (Star Trek: Do neznáma, Rychle a zběsile 5), který nevydržel pracovat po boku egoisty Vina Diesela, za rutinéra… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Toby Kebell půjde po krku Vinu Dieselovi

Toby Kebell půjde po krku Vinu Dieselovi

28.06.2018

Akční komiks Bloodshot s Vinem Dieselem (Rychle a zběsile) v hlavní roli se pomalu přesouvá před kamery a nyní bylo konečně taky oznámeno obsazení hlavního záporáka. Postavu nelítostného Axe,… (viac)

Black Panther velkolepě ovládl kina

Black Panther velkolepě ovládl kina

19.02.2018

Dlouho to vypadalo, že je značka pro blockbuster to nejdůležitější. Teď se však ukazuje, že je (minimálně) stejně důležitá i péče o ní. Kdybyste se před pár lety zeptali, jestli za první víkend utrží… (viac)