Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

Flego

Na rozdiel od jednotky sa tento marvalovský príbeh odohráva v súčasnosti a v rámci dramaturgie oboch príbehov ide o vhodnú voľbu. Zimný vojak je klasickou ukážkou sučasného filmového komiksu, patrí však rozhodne k tomu lepšiemu, čo trh ponúka. Zásluhu na tom má aj vyváženie akčných scén s dialógmi a nepochybne aj casting na čele s ryšavou sexicou Johansson, charizmatickým Jacksonom či nestárnucim Redfordom. ()

BMW12

Po prvním shlédnutí jsem váhal jestli dát filmu 4 nebo 5 hvězdiček a tak jsem to zkouknul podruhé. Musím říci, že to bylo takové jiné vidět Kapitána Ameriku v současnosti, když z jedničky jsme si zvykly ho vidět v době 2. světové války. Ale tvůrci a režiséři si s tím skvěle poradili a naservírovali nám fantastickou akční podívanou. Dovolím si tvrdit, že tohle je jeden z nejlepších akčních filmů, takovou akční jízdu jsem už dlouho neviděl. Všichni herci/herečky zahráli skvěle, jenom mi přijde, že Scarlett ty rovné vlasy až tolik nesluší, lepší je, když má kudrnaté. :-) Těším se na další filmy od Marvelu! :-) ()

MontyBrogan

Vitajte vo svete, kde si nemôžete byť istý ničím, ani smrťou, ani vašim šéfom, ani smrťou vášho šéfa, ani šéfom toho šéfa. Ale čo z takej prepracovanej konšpiračnej zápletky, ešte aj s odkazom na redfordoviny, keď sa to všetko pochová žánrovými nechutnosťami, ako je patetické prehovorenie do svedomia zamestnancov firmy cez rozhlas alebo zneškodnenie zbrane hromadného ničenia na poslednú sekundu. To už sa to vážne nemôže niekedy podariť napríklad desať sekúnd pred koncom odpočítavania? Bol by to predsa rovnaký úspech. Toto už mi ale príde tak nenápadité, že ak raz nájdem debetnú kartu nejakého scenáristu z Hollywoodu, asi rovno skúsim šťastie s pinom o štyroch jednotkách. Nehovoriac o nekonečnej nesmrteľnosti podľa aktuálnej potreby filmu. Hocikomu sa tu v priehrští akčných scén môže stať hocičo bez minimálnych následkov, ak to má byť postava určená na viac ako jednu scénu. ()

virus10

Rozjíždí se to trochu pomaleji, ale určitě mi to sedlo víc než jednička. Tam mě strašně otravoval ten amerikanismus, který je sice i tady, naštěstí ne až v takové míře. A ano, je mi jasné, že jde o film s hlavní postavou jménem Captain AMERICA, ale i tak mi to vadilo. Záporák-nezáporák se mi celkem líbil a Scarlettka je vždy jedině plus. ()

anais

Tři čvrtiny filmu si bravurně pohrávají s hutnou atmosférou, to vše prokládáno vycizelovanou akcí (beranidlem do skla!, výtah), ale potom se to zvrhne v trikovou megalomanskou destrukci, ve které vše dlouho budované tak trochu zanikne, a zařadí se do marvelovského superhrdinského standardu. Ale převážná část tohoto filmu z něj příjemně vybočuje, a člověka napadá, že Marvel má teď rozjeto podobně, jako Pixar před deseti lety. Kéž by jim to vydrželo déle. ()

honajz

Slabé tři hvězdy. Akční scény jsou velmi slušné, hláškování průměrné, ale aspoň je, jen ty kecy mezi tím jsou zdlouhavé, nudné a klišovité. Takové to přemýšlení nad tím, jestli je nutná demokracie či diktatura, co lidi potřebují, co je tomu nutno obětovat, plus všechna ta ohlédnutí do minulosti, která občas už rušila. Zabavím neurazí, ale nic vlastně víc. Přehlídka současných trikových možností. ()

Jinny

70 %. Po všech stránkách povedenější pokračování. Kapitán Amerika už nebojuje "spravedlivou válku", ale zápolí se špínou politiky. Black Widow konečně projevuje lidský strach a zranitelnost. Samuel L. Jackson má konečně jako Nick Fury co hrát. Druhý Captain America je sympaticky (a nečekaně úderně) střihnutý politickým thrillerem, pokud by to ovšem byl regulérní politický thriller, příliš dobrý film by to nebyl. Na to je přece jenom příliš předvídatelný a řešení určitých situací konvenční. Přesto se hrdě staví vedle Avengers a Iron Mana 3. ()

Roman.Ticka

Začátek ničím nepřekvapil, ovšem akce útěku SLJ neměla chybu. Až mi bylo líto, že byl tak nějak odklizen ze scény. Naštěstí jako každá komiksárna bývá plná zvratů i nečekaných překvapení, i zde je vše poněkud jinak. Plusem filmu je výtečná hudba a pár dalších akcí se zajímavými efekty. Jasně, že logické chyby jdou ruku v ruce s akcí, ale když je jeden dokáže velkoryse opominout, nic již dál nestojí zábavě v cestě. Vcelku spokojenost. Ale skupinová jízda typu Avengers je příliš velká konkurence, takže prozatím zůstanu u 4*. ()

rikitiki

Chaos na chaos. Snímek ztrácí retrokouzlo, které působilo v prvním filmu o kapitánovi. Souboje nepřehledné, zmatečné. Děj zanedbatelný. ()

Deschain

Z Brubakerovho Cap America: Winter Soldier to má snáď len ten názov a postavu. A napriek tomu aká dobrá adaptácia. Táto Marvel sólovka sa mi najviac ponáša na prvých Avengers, určite za to môže aj Fury, Widow a Hill. Sympatické postavy, Falcon valcuje, lebo odporučí Capovi miláška Marvina Gaya, interakciu Stevea a Natashe som si neskutočne užívala, akcia parádna, Robert je pán a Bucky je najsuper. Steve ma v komikse neveľmi bavil ale tu mu naozaj fandím. Jedine ma mrzí, že som videla 3D a stratili sa detaily aj akákoľvek orientácia v temných scénach - a že tých tam bolo veľa. To na čo je potom to 3D dobré v takomto filme? Useless crap. Ale snáď sa mi to podarí zopakovať v 2D. (Cinema City Aupark - 2.4.2014) ()

HellFire

Komiksové filmy ušly obrovský kus cesty a dnes jsou jedním z nejoblíbenějším filmových žánrů. A Kapitán Amerika, jako jedna z nejoblíbenějších postav, se snaží dostat do popředí. Tentokrát si bere na paškál dnešní dobu a pohrává si s moderními technologiemi. Ať už jsou to technologie stojící za ovládnutím lidu nebo finesy k zabíjení. Pro mě ale stále zůstává tím hlavním problémem samotná postava Kapitána Ameriky. Nemůže za to Chris Evans, ten svou práci odvádí na jedničku. Já jednoduše stále nevěřím, že chlápek se štítem je nezničitelný. Jedna dobře mířená rána a je po něm. A ve filmu jde vidět, že tvůrcům je tohle jasné. Boj je vždy na blízku a jde vidět, že vojáci čekají, až se k nim Kapitán přiblíží, aby je mohl bezproblémově zlikvidovat. Co se děje týče, tak mě ani nepřekvapuje to množství zvratů, to se prostě dnes nosí. Ať už je to "smrt" Nicka Furyho (což je samo o sobě velmi nepravděpodobné vzhledem k množství blížících se spinoffů, kde Nick bude účinkovat); fakt, že na blízku není např. Iron Man, aby Kapitánovi pomohl; fakt, že Winter Soldier je jakýsi Bucky, což je Kapitánův kámoš (tohle šlo úplně mimo mě, jelikož jsem si ho z prvního filmu nepamatoval a komiks jsem nikdy neviděl); že SHIELD je nakonec jen převlečená HYDRA, která se snaží prakticky vyhladit svět od "zlých lidí", atd. U žádného z těchto zvratů jsem si neřekl, že bych je nečekal. Film se snaží postupně zapojovat další postavy, ale Falcon je do děje vecpán dost nešikovně a je z něj tuctová vlezdoprdelka Kapitána. Našlo by se i pár chyb v logičnosti, ale který film je nemá... ()

Hurley

Vždycky, když už to začíná vypadat, že ten film začne řešit něco zajímavýho a pro marvelácký filmy zatím nekonvenčního (otázka omezení občanský svobody v rámci navýšení bezpečnosti, kontrast světovejch pohledů kapitána a Furyho), hodí se střih a dalších patnáct minut už jen něco vybuchuje. Takže ve výsledku jen solidní akčňárna, u který spíš trochu zamrzí, že mohla bejt i něčím mnohem víc. ()

ARI50

Skvělé bombastické pokračování které nám přivedlo do příběhu mnohem víc, opět povedené ve všech ohledech fakt jsem ti užil náramně sem se bavil a hltal obrazovku při každé super efektní akci. ()

claudel

Moje předtucha a doporučení přátel nezklamaly. Druhý díl byl povedenější než první díl. Akční, napínavý, efektní a Captain America s Black Widow k sobě ladí. Stejně působivě vystupují jejich protivníci, tudíž můžeme sledovat jednoduchou, ale poutavou zápletku. Vyloženě se těším na třetí díl. ()

JASON_X

Z hlediska akčnosti lepší než jednička, a taky dospělejší a temnější než jednička. Takže docela spokojenost. Děj snad nemá cenu komentovat - prostě Kapitán Amerika dává přes držku padouchům a zachraňuje svět... Překvapila mě Scarlett Johansson, protože jsem jí zprvu málem nepoznal; jak měla ten svůj ciferník napajcovaný nějakým kosmetickým sajrajtem, myslel jsem chvilku, že je to nějaká modrooká mulatka. A přiznám se, že se mi líbil Kapitán, tedy ne že bych byl homo, ale taky bych chtěl mít takový ramena a prsáky a bicáky a tak... Samozřejmě Samuel L. skvělý jako vždycky, jak vždycky opakuju. No a železný dědek Redford je (aspoň pro mě) onou pověstnou třešínkou na dortu. Oblíbené momenty: Pobavily mě poznámky v Kapitánově notýsku, skvělá byla scéna ve výtahu (asi nejlepší z celého filmu), utržení volantu týpkem s kovovou rukou, nebo kung-fu baba Scarlett. Bohužel ale film trpí jednou dnešní rozšířenou, nechutnou a prudce nakažlivou zvráceností, a to zhovadile se třesoucí kamerou v (nejen) akčních scénách. ()

Will_X

Druhý díl je dle mého subjektivního názoru mnohem povedenější než díl první. Je zde mnohem vážnější a temnější atmosféra a pro mne i mnohem výraznější a hlavně vtipnější vtipy. Výborné bojové-akční scénky, ale někdy na můj vkus až moc chaotická kamera a střih. Děj byl pro mne nečekaně domyšlený a některé zvraty jsem opravdu nečekal, což je za mě velké plus. Nakonec bych okomentoval herecké obsazení/ výkony, které je výborné, avšak nemohu si pomoci, ale Chris Evans mi prostě nepřijde nějak extra výrazný. Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson k tomu snad není co dodat. Za mě 80% ()

becki_tu

Klasická marvelovka se vším všudy. První díl však u mě zůstává nepřekonán. Ať už to bylo tím, že z hlediska Captainových začátků bylo hodně co vyprávět, představením legendární HYDRY nebo celkovou parádní retroatmosférou. Druhý díl je ve všech ohledech fajn, ale už neměl moc čím překvapit. I tak se ale těším na další Captainovy dobrodružství, a to jak v týmovce s dalšími avengery, tak v příští sólovce. ()

luka4615

The Winter Soldier překonává prvního Kapitána s drtivou převahou. Vše je tu dotažené do nejmenších detailů, akce skvěle odsýpá, o nečekané zvraty není nouze a i dialogy mezi herci jsou skvělé. Velmi mi imponovalo zvolené filmové pojetí ve stylu politického thrilleru, ve kterém to nádherně odsýpá. Captain America: The Winter Soldier povyšuje filmy ze stáje Marvel na zcela novou, mnohem lepší a nabušenější úroveň. Tenhle film je zkrátka výbornou trefou do černého. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Before we get started, does anyone want to get out?“ ()

MáŠa

Možná jsem měl trochu vysoké očekávání, protože jako taková bomba mi to nepřišlo. Viděl jsem dobře udělaný film se špionážní tématikou, který má několik přehnaných scén, né zas tak netradiční zápletku a z kterého si časem možná nevzpomenu na žádnou scénu ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)