Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Jordan

je to veľkolepá štúdia spaľujúcej túžby, lásky, rozpoltenosti a vášni, ktorá prerastá v nenávisť. Historická i umelecká postava Mozarta mi je z viacerých hľadísk veľmi blízka. Schaeferrovsko-Formanovsko-Hulcovské vyobrazenie tohto jedinečného génia je úplne okúzľujúce. Je to viac než len nerovný boj Salieriho, ktorý miloval sladkosti a mozartovu hudbu - no nenávidel Mozarta a Boha (ktorých najskôr miloval) s Mozartom, ktorý miloval . . . život a hudbu - čo bolo pre neho jedno a to isté, a v neposlednom rade sám seba (trochu skromnosti by mu síce nesvedčalo, no rozhodne pomohlo) a nenávidel . . . Talianov? Film plný energie, Forman je veľmi inteligentný a zručný rozprávač a vie ako, kedy a za čo chytiť človeka a nepustiť ho. Samozrejme že reči typu "tá výprava, kostými a blablabla" sú zbytočné, o tom svedčí oprávnený Oscarový úspech. (No a na záver pochopiteľne - hovoril som o Directors cute) ()

Tsuki

Na můj vkus byl sice Amadeus trochu moc dlouhý (viděno jako director's cut), ale zato bravurně zahraný a zrežírovaný. Gradace vztahu mezi Mozartem a Salierim byla neuvěřitelná, mělo to úžasné napětí, a líbila se mi hlavně ta rozervanost Salieriho ve vztahu k Mozartovi, takže se vůbec nedivím, že za to Abraham získal Oscara. Aspoň v něčem nakonec předčil "Salieri" "Mozarta" :) ~(4,0)~ ()

dzej dzej

Může být něco horšího než 1) být průměrný 2) uvědomovat si to (tj. být schopen rozpoznat nadprůměrnost druhých)? A nemyslím to zrovna jako záměrně dramaticky vystavěný kontrast Salieri vs Mozart, ale jako obecný životní problém, který tento film (kromě mnoha jiného) mrazivě vystihuje... ()

Anderton

Nie náhadou najoceňovanejší Formanov film (spoločne s Preletom). Objektívne sú tieto dve diela jeho najlepšie. Príbeh o Amadeovi sa dal poňať všelijak, od akademického životopisu po zobrazenie života dvornej smotánky. Aj tým je Formanov Amadeus. Predovšetkým je ale zamyslením sa nad mierou talentu, ktorý podľa doktrín dostávame od boha a nad spravodlivosťou jeho prerozdelenia. Verím, že v podobnej situácii ako Salieri boli v menšej miere mnohí z nás. Ďalšia výborná verzia Amadea bola v Simpsonovcoch. A kto sa v nich objavil, je večný! Po druhom pozretí iba doplním, že pre zvolené tempo by som sa na Amadea mohol pozerať kľudne aj 6 hodín. Koľko to má s históriou spoločné, zisťovať nebudem, brané čisto z filmárskeho hľadiska, jedná sa o jeden z najlepších životopisných filmov histórie. ()

Frajer42

Nejsem žádným fanouškem operního zpěvu a některé formy pištění, které se jako zpěv označují mi drásají uši, nicméně hudba Mozarta je excelentní, stejně jako tohle skvělé dílo Miloše Formana. Životopis Mozarta nastudovaný nemám, a tak si nedovolím hodnotit potenciální nesrovnalosti. Mě však příběh v tomto filmu do sebe vtáhl a po téměř 3 hodiny nepustil. FIlm je prošperkován velmi kvalitní hudbou tohoto génia, která na nás dýchá ze všech stran. Obzvlášť se mi líbí pasáže, kdy si lidé vezmou do rukou noty a okamžitě slyší skvělou hudbu. Amadeus je skutečně znamenitý film, který dle mého názoru, dokáže vtáhnout i lidi, kterým se tento druh hudby nezamlouvá. Na hodnocení uberu * za absolutní absenci veškerých emocí. ()

stilgar1

Překroucení historických údajů, které je však vyobrazené s takovým umem, že nelze hodnotit jinak než pěti hvězdami (přispívá k tomu ale jistě i fakt, že jde o dílo Miloše Formana...). 90% ()

boshke

Opravdu výjimečné, neopakovatelné dílo. Byl pouze jeden moment, kdy Forman neměl mou plnou pozornost, a to u pro mne příliš dlouhých ukázek z oper tak kolem druhé hodiny filmu. Snad čím více se mi do Amadea nechtělo (tři hodiny jsou přeci jen tři hodiny), tím více se mi líbil. Nádherná hudba, krásná angličtina, skvělí herci, krásné kostýmy... 100% ()

Kothy

Miloš Forman se opět předvedl. Bez něj bych nevěděl, jaký život Mozart měl. No ale úplně jednoduché to neměl. Salieri mu vždy dýchal na záda. No a skončil, tak jak skončil... "Obě jsou skvělé. Proč nemám dvě hlavy?" :D ()

Sašenka165

Skvělý "životopisný" film, u kterého mi vůbec nevadí, že je trošičku fiktivní - je mi to jedno, protože je tak dobře natočený a tak přesvědčivě zahraný, že to prostě vadit nemůže. K tomu ještě nádherná (nesmrtelná) hudba a skutečně silný příběh a vzniká jeden z nejlepších Formanových filmů (a možná i filmů vůbec). Oskary, které dostal, jsou doopravdy zasloužené. ()

swamp

Excelentně provedený biografický film o Wolfgangu Amadeovi Mozartovi (nezapomenutelně a naprosto nepřekonatelně ztvárněný Tomem Hulcem) a jeho věčném (i přes Mozartovu nevědomost) nepříteli, Antoniu Salierim (oscarový Fahrid Murray Abraham) - vše pod režijní taktovkou výborného Miloše Formana a s neméně kvalitními kostýmy, také oscarového, Theodora Pištěka. Všechna ta superlativa jsou rozhodně vhodná, protože Formanovi se podařilo natočit dost možná nejlepší hudební biografický film všech dob! ()

teutates

Amadeus, génius s talentem, který nevěděl co se sebou. Těžko je tady Formanovi co vyčítat, protože je panem svého řemesla a tuhle biografii převedl na filmové plátna v daném roce se vší pompézností a cností, kterou si tahle osoba právem zaslouží, ehm. Musel jsem vyplnit tuhle filmovou mezeru v mém repertoáru a nelituju toho. 8/10 ()

Slartibarkfast

Velkolepé dílo o Mozartovi, jeho životě a jeho přístupu k němu. Samozřejmě je značně zromantizován, zkreslen a ne všechna fakta odpovídají skutečnosti, ale i tak je to neskutečné. Skvělý film, který doslova a do písmene propojuje obraz, zvuk a herecké výkony v něco neobyčejného. Jako milovník klasiky jsem si vychutnával každý tón a každý záběr. Vůbec nevadí, že stopáž je až tříhodinová. Miloš Forman se nesmazatelně vryl do srdcí mnohých právě tímto dílem. Jsem neskonale hrdý, že i česká (československá) produkce dokáže vytvážet tak úžasné filmy. Srdce plesá a oči hltají. Nezapomenutelný zážitek. 100% ()

nascendi

Nie každý opakovaný zážitok poskytne citový vnem na úrovni prvého. Pri sledovaní Formanovho Amadea to neplatí. Je to veľkolepý film vo všetkých ohľadoch. Veľkorysý rozpočet umožnil rozvinúť na plátne príbeh o strete obdareného s neobdareným, príbeh, ktorý sa v rôznych obmenách odohráva dnes a denne. Praha poskytla nádhernú kulisu, Pištěk kostýmy, Ondříček svoju kameru atď. Je šťastie, keď sa na tvorbe jedného filmu zíde toľko schopných a talentovaných ľudí. Potom výsledku môžem vyčítať iba príliš mnoho opery, ale to nie je problém Mozarta, ani Formana, iba môj a tak sa naň pri hodnotení neprihliada. A údajnými historickými nepresnosťami sa nezaoberám, pretože to považujem za autorskú licenciu. Omnoho viac ma rozčuľuje, keď sa deformujú udalosti z doby, ktorú som zažil. ()

Slarque

Podívat se na Mozartův život z pohledu Salieriho byl vynikající nápad a přinesl do filmu silný dramatický prvek. Co se týká výpravy, kostýmů, hudby, kamery či režie, nenacházím nikde jediný nedostatek. Třešničkou na dortu jsou herecké výkony, hlavně Tom Hulce, F. Murray Abraham a Jeffrey Jones jsou bezchybní, ale i hledání slabších míst ve vedlejších rolích je oříšek. Režisérský sestřih působí tak samozřejmě, že jsem ani nepoznal, co všechno tam vlastně bylo přidáno. ()

Tomco

Toto troj-hodinové veľdielo ma zaujalo natoľko, že som určitý čas dostával pravidelne chuť na vážnu hudbu. Skvostná réžia, scenár, herecké výkony, kostýmy, výprava, hudba, strih.. ()

Arsenal83

Do akej miery bol Amadeus dobrý filmom? Dobrý. Teda na trojku, nie na skoro 90%. Do akej miery bol reálny? Veľmi málo. Dnes by Formana niektoré dementné médiá označili za dezinformátora. Pretože historicky neexistuje nijaký dôkaz, že by Salieri pociťoval voči Mozartovi akúkoľvek nenávisť, ba dokonca sa ho snažil zničiť. Práve naopak, obaja mali svoje publikum, Salieri takisto veľmi široké, vzájomne spolupracovali, boli si rivalmi, ale sa aj ovplyvňovali. Forman rozhodne nebol historikom. ()

Happens

Geniálně šílené jako život Mozarta sám. Hlavní hrdina vystihl Amadea tak dokonale, že jinou podobu už v mé hlavě nikdy mít nebude. Inklinuji k vážné hudbě, a nejen proto tento film zůstane pro mě jakožto kultovní velkofilm pana Formana. Dokonale Formanovité. ()

Chrustyn

Druhý nejlepší Formanův film (snad nemusím říkat jaký je nejlepší). Forman vzal Mozartův život pevně do svých rukou a nenatočil autobiografii jak to dělají jiní režiséři ale spíše natočil příběh o nepochopení geniality v očích průměrných lidí. Krásný film s výbornými herci, výpravou, hudbou, kostými a vůbec vším co se ve filmu vyskytuje. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa