Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

rikitiki

Zdaleka ne tak hloupé, jak jsem si původně myslela. Dobře vykreslená antiutopie. Zajímavé, že napínavější je první půlka, ještě než se hrdinka dostane do přece jen trochu bezduché vyvražďovačky. Svižný konec s nápadem. ()

jonyyy

Prostřihat, ubrat romantiky, výrazně zkrátit část před kláním, méně roztřepané kamery a trochu drsnější zpracování a mohlo by to vypadat jinak. 65%/kino ()

HellFire

Z mého pohledu? Máme tu svět na jedné straně technicky vyspělý, na jehož okraji žije cháska. S nějakým vysvětlováním fungování tohoto světa nebo jeho historií se nikdo nezaobírá (přitom první hodinu se nic podstatného nestane!), takže si můžu podle určitých scén jen domýšlet, že některé věci jsou tu dost vzácné a vidláci nemají na růžích ustláno. A to i proto, že lidstvo dospělo do bodu, kdy v rámci televizního vysílání tluče lidem ho hlavy hloupou hru, ve které se loví náhodně vybraní lidé, aby vítěz okusil štědrost a bohatství státu (směšné a urážející). Již po výběru hlavních hrdinů je jasné, který přežije, potažmo vyhraje. Čím mě film přímo odpuzoval, tak stylistickou stránkou. Všechny ty kostýmy a líčení mi lezly na nervy a vzbuzovali ve mě pocit film okamžitě zastavit a jít si raději házet míčkem proti zdi . Nevím jestli to takhle bylo i v knize, ale tahle snaha o jakousi odlišnost je naprosto mimo. Je mi až do breku z toho, za co jsou lidi ochotni nechat v kinech tolik peněz. ()

Ivoshek

Asi strašně záleží, kdo se na film dívá. Největší faktor v tomhle je asi věk. Když je člověku přes třicet a viděl starý drsný osmdesátkový filmy jako je třeba Running man, nebo Battle Royale, tak mu Hunger Games přijdou málo krvavý. Samotný post-apo svět je trošku náročný na uchopení. Dalo by se nějak pobrat, kdyby se většina země třeba po jaderné válce vrátila dočasně k většému podílu primitivní výroby a zeměděltství, ale 75 let po jejím skončení už to působí trochu divně. Zvlášť proto, že technologie se nejen zachovaly, ale i vylepšily (dálkové vlaky). Samotná estetika budoucnosti jako kombinace 19. století na venkově a zhruba 50. let ve velkoměstech je ale fajn. Pro mladší teenagery to asi je fajn film, který je nejspíš baví - jsou tu mladí pěkní lidé, láska, nějaký ten boj a není to až tak extra složité na pochopení. Co bych určitě vytknul, to je chování postav ke konci vyřazovacího boje. Kromě parťáka ze stejného státu nemá smysl nikoho šetřit, litovat nebo mu pomáhat. A přesto se to děje.... A to jen proto, aby se scénárosta vyhnul nepříjmenému momentu, kdy má hlavní klaďas někoho oddělat. ()

Kailo

Pořád se o tom mluví, říkají že to je dobré, tak proč si na to nezajít do kina? Já vám řeknu proč, tahle adaptace čehosi, o čem jsem nikdy neslyšel nabízí vcelku zajímavou myšlenku, jenže ta zajímavá myšlenka by nesměla být pohřbena pod tunou kýče, dramatičnosti a rozhodně ne roztahaná do takový stopáže... Sentiment z toho jen teče a to nejsme ještě u té rádoby romantické linky, to je mediální perla nakonec. Pokud bude další, a to doufám že ne, tak by se měl zvýšit PG rating a najmout jiného kameramana - on snad natáčel když měl epileptický záchvat. 30% ()

Thomick

Pche, že prej "milenci z nepřízně osudu". To spíš z několikanásobný přízně a vrchem jaksi z donucení. Opravdu silně nonemocionální jízda alias organizovaná teen vyvražďovačka s tuze nevychytanym sponzoringem (holka s nejvábnějšim hodnocenim nakonec bude ráda za dvě mastičky, vážně?) a snad i nesmělej pokus o společenskou satiru. Tu ovšem třeba Charlie Brooker rozehrál daleko obratnějc i na třikrát menšim prostoru, že ano. A takovejch bude jistě víc. ()

Ilicka

Původně jsem si myslela, že Hunger Games budou ve filmové verzi těžit především z tématu (děti vs. vražedná reality show) a knižní předlohy, nyní již mezi fanoušky zbožštělé. Byla jsem relativně překvapená, že vlastně funguje i sám o sobě. Syrová mnohdy ruční kamera se stylově přibližuje neurotickému snímání akce typickému právě pro reality show a také dokument - ta je užívaná především pro snímání toho, co je uvnitř soutěže. Pohledy do zákulisí štábu naopak nabízejí hladce snímané obrázky. Fakt, že film byl opravdu levný, není těžké odhadnout, především z kvality digitálních triků a také proto, že většina scén z futuristického Kapitolu se odehrává v interiérech hotelu, výcvikového střediska nebo televizního studia. Ale kupodivu to nijak zvlášť nevadí. A jedna menší poklonka: Režisér Ross skvěle vybalancoval film na hranici PG-13, ač ústupkem MPAA se zdá být nepřehledný střih během úvodního masakru a také výrazně méně krve než kolik dává tušit knižní předloha. Když pominu tu tolikrát zveličovanou linku: Kterého hocha si Katniss vybere?, naskytne se zajímavý pohled do fungování hyperbolizované reality show, se změnami pravidel, které závisí na reakcích publika a aktuálních sázkách na vítěze. Divák pak nemá potřebu řešit prkotiny typu: Pět největších borců soutěže stojí pod stromem, na kterém se ukrývá hlavní hrdinka. Sice mají luk, oštěpy, nože, ale nejsou schopni se jí zbavit. Poté usnou, aniž by postavili hlídku a nechají se pobodat hejnem zmutovaných vos. Ale třeba tento nastíněný problém už je záležitostí knižní předlohy, což vzhledem k tomu, že kniha se adaptovala důkladně, ba doslovně, blahosklonně přehlédnu. K hercům není co dodat, Jennifer umí a táhne svých 140 minut na plátně se ctí. Opatrný palec nahoru. ()

ARI50

První dojem ježíš 2 hod. to zas bude jen o kecách, ale vzalo to rychlý a překvapivý opak že mně nakonec štvalo že to netrvalo déle, výborná podívaná sice trošku jsem jsi říkal necháme děcka se povraždit a bude, ale přesto vše to mělo hodně do sebe úžasný film a rozhodně jsi zaslouží pokračováni. ()

claudel

Ach, jak velké zklamání mi tohle filmové zpracování přineslo...Když jsem četl knížku, úplně jsem řičel nadšením, jak se s takovým materiálem dá filmově pracovat, představoval jsem si parádní akci a těšil jsem se jako malý kluk. A to je asi právě ta klukovská chyba. První polovina je úplně zbytečně natahovaná a začne nebezpečně nudit, druhá polovina zase nevyužije právě toho velkého potenciálu, jejž knižní předloha skýtá. Mohli nečtenáři vůbec pochopit Lišku a Mlata a co se stalo mezi Katniss a Peetem v minulosti? Nebudu už dál naříkat, ale u dvojky je hodně co vylepšovat, abychom si všichni fanoušci-čtenáři přišli na své a byli z nás i fanoušci-diváci. ()

JASON_X

(Předesílám, že knižní předlohu neznám, hodnotím tedy jen film) / Potenciálně nadprůměrně záživná oddechovka, kterou ovšem pomrvily tři zásadní faktory: 1)Příšerná ruční kamera, často vyzoomovaná a rozskákaná. 2)Nešťastný výběr herců (divná Katniss, nesympatický Peeta, nebo prezident Snow, který vypadá jako houmlesák). 3)Rozvláčný scénář, obsahující obří porci teatrálnosti, uslintaného patosu a otravných (třeba vztahových) plků. Ale v zásadě dobrá relaxačka. Ze zápletky se ovšem dalo vytřískat mnohem víc, jsem tedy zvědavý na další díly, provizorně zatím dávám tři. Mimochodem dvě celkem dobré skladby při závěrečných titulcích. ()

Necrotongue

Tohle reprízování záležitostí, k nimž jsem ještě nenapsal komentář/recenzi, leckdy přináší zajímavá zjištění. Dnes jsem například odhalil, že se ještě tak před devíti lety ukrývalo kdesi v temných zákoutích mého vědomí (či podvědomí) jakési emo pubo, které si tento kasaštyk velice užívalo, protože jinak si své původní, čtyřhvězdičkové hodnocení nedokážu vysvětlit. Téma knižní předlohy zřejmě autorce jen tak vytanulo na mysli a zcela jistě nenašlo svou předlohu v japonském Batoru rowaiaru (2000). No, řekněme, že tomu nevěřím, takže budu sprostě předpokládat, že šlo o klasickou americkou vykrádačku doplněnou o větší pompéznost, citové ždímání a debilní děj. I kdyby na začátku Amíci zapálili všech čtyřiadvacet sportovců, nedokázali by dát dohromady jedinou dvojici, která by mě bavila tak jako japonské duo Pánvička a Dalekohled. Kdo už o mě něco ví, tomu je jasné, že mě obsazení hlavní role nemohlo potěšit. Uznávám, že Jennifer Lawrence má své přednosti; patří ostatně mezi světovou špičku v oblasti "uniklých" fotografií a videí, takže bych jí to upřít opravdu nemohl, jen si myslím, že by se místo herectví měla dát na poker. Její konstantní nečitelný výraz může směle konkurovat i takovým velikánům v oboru, jakými jsou Ben Affleck nebo Mickey Rourke. Ovšem druhý jmenovaný si k tomu pomohl uměle, což ho v mých očích diskvalifikuje. Film zpočátku vypadal, že by nemusel být úplně špatný, ale jak šel čas, tato naděje postupně skomírala, aby nakonec zašla na úbytě. Najednou to už bylo jen o těch správných hodnotách (naoko), ve skutečnosti se tu vyplýtvaly víc jak dvě hodiny na další z mnoha trojúhelníkových romancí, v nichž se puba a americké ženy v domácnosti tolik vyžívají. / Poučení: Nejez sám a ve skupině nikdy nejez jako první. ()

Fevas

Jako fanoušek knižní předlohy jsem si nemohla nechat tento film ujít, ale co kniha slibovala, film nedokonal. První polovina byla sice slibná, ale zdlouhavá a když konečně přišlo na arénu, moc času tomu nevěnovali. Konec byl narychlo nacpaný na sebe, jen abychom neměli ještě více minut, ale tento fakt nejspíš většina lidí už ocenila. Prim vyzněla jako malá dvanáctiletá hysterka, jen málo neznalců knihy pochopilo, že Katniss lásku k Peetovi pouze předstírala a spousta lidí se mě ptalo, proč vypadá Dvanáctý kraj jako Somálsko. Navíc tohle není film pro někoho zabývajícího se krváky, nebo naopak přeslazenými slaďáky. Kulisy Kapitolu ale nebyly přehnané, jak vám může většina lidí povědět, byly tak akorát, aby to ukazovalo správným směrem na Kapitolskou výstřednost. Pokud jste ještě nečetli knihu, je minimální šance, že se vám to bude líbit, přesto je to jedno z těch povedenějších knižních zfilmování. ()

Bauer

Nevěřícně kroutím hlavou nad čísly, které obklopují tento film. Rozpočet 78 milionů dolarů a celosvětové tržby necelých 700 milionů?! Nechápu, jak je to možné. Něco tak nudného jsem delší dobu neviděl. Jít na to do kina, tak jsou celkem dvě možnosti, co by to ve mě vyvolalo. Byl bych určitě naštvanej, že jsem za to vyhodil peníze, a nebo bych tam usnul nudou. První hodina byla fakt nezáživná. Seznamování se s jednotlivými soutěžícími. Potom když začali Hunger Games jsem čekal, že se něco konečně začne dít. A ono nic!!! Parta puberťáků šaškuje v lese a snaží se jeden jednoho zabít a do toho všeho romantika. Totální hnus! Kdyby aspoň to zabíjení mělo "eRkovou" úroveň, tak by to bylo taky o něčem jiném. Na hudbu od Jamese Newtona Howarda jsem si také už zvykl, že stojí poslední dobou za nic. Jediné, co to zachraňuje od odpadu jsou jednozačně herecké výkony v čele se skvělou Jennifer Lawrence. Na závěr dvě otázky, na které prozatím neznám sám odpověď. Podívám se ještě někdy na Hunger Games? A budu mít odvahu vidět druhý díl? Bude to těžké rozhodování se k tomuhle přemluvit. ()

Earl_23

Jasný důkaz toho, že dobrý námět, dobrý příběh i celkem fajn herci zkrátka není vše, když nefunguje režie. A je to velká škoda. Z Hunger Games šlo vyždímat mnohem víc... FIlm se mi fakt líbil, ale už jenom kvůli tomuto musím dát jenom tři hvězdičky. Druhý díl je prý po režisérské obměně lepší, tak snad vzhůru k lepším zítřkům v téhle sérii. ()

luka4615

Zajímavá myšlenka, která je ale ovšem pohřbena pod nánosem scénáristického balastu, nevyprofilovaných postav a naprosté absence jakéhokoliv hlubšího uvedení do děje. Na druhou stranu, scény z Arény jsou natočeny velmi poutavě, nicméně v porovnání s výše zmíněnými atributy ani toto celý snímek nezachrání. Škoda. (Netflix) „I don't know how else to put this: Make sure they remember you.“ ()

Chickenka

Kdybych nečetla knihu, musím uznat, byla bych naprosto ztracená. Líbilo se mi, že scénář se téměř držel knižní předlohy, vše podstatné ve filmu bylo a ještě něco navíc. Potěšily mě záběry do zákulisí tvůrců Her. Bohužel, ten kdo o Hunger games před tím neslyšel, byl ztracen. Tvůrci vsadili na znalost knih, a tím pádem pro "nezasvětěnce" je to jen nesmyslná podívaná. Ale zase na druhou stranu hudba a vizuální stránka byla velice povedená...Možná, že Katipol byl na mě až přespříliš barevný, ale ono to tak asi mělo být, ukázat velké kontrastní rozdíly. K tomu bych ještě dodala, že výběr některých herců mohl být zdařilejší...Nejenže Katniss měla být menší a vychrtlejší, Peeta sympatičtější, Caesar (?) a Haymitch-no ten byl trochu mimo...Zpočátku mně ještě vadil Cinna v podání Lennyho Krawitze, ale postupně jsem si na něho dokázala zvyknout. Čekala jsem víc, ale jakožto milovník knižní předlohy to hodnotím lehce nadprůměrně... ()

prome

Napřed musím zmínit, že danou knižní předlohu jsem nečetl a ani jsem o ní neslyšel, dokud jsem neviděl první trailer. Po příběhové stránce se jedná víceméně o kopii Battle Royale pro teenagery (zvláště romantickou vložkou a PG13), který je pro mě v mnoha ohledech lepší. Bohužel zde se pohybujeme jako na sinusovce. Chvíli nahoře a chvíli dole. Výborná část se sřídá s nudnou a nezáživnou, atmosféra se vytrácí a napětí není konstantní, jak bych očekával. Zvláště ve druhé půlce to přímo při sledování vadí. Jen co se chytnete a hltáte film, přijde část, která vás z toho vytrhne. Já si pokaždé říkal, proč zase, sotva mě to znova začalo bavit, nejraději bych to teď zase vypnul. Romantická vložka je kapitola sama o sobě. Chápu její přítomnost, nevadila mi tam, ale místy to bylo strašně přehnané a také nudné. Po konci jsem zvědavý na další díl, protože jako rozjezd to slouží relativně dobře, ale musí to vzít do rukou někdo jiný, který dokáže pořádně udržet tempo, napětí a atmosféru po celou dobu. Škoda, mohlo to dopadnout mnohem lépe. Mimochodem, song, který hraje při závěrečných titulkách jsem si poustil po zhlédnutí asi 3x. EDIT: Právě jsem si přečetl, že druhý díl bude režírovat Francis Lawrence, což je velmi zajímavá volba. Díky němu by to mohlo dopadnout mnohem lépe jak tato průměrnost. ()

Morholt

Vlastně nic nového pod sluncem, protože těhle vyvražďovacích her jsme tu už měli hromadu. A režie tady rozhodně s ničím novým nepřišla. Nenadchly ani bizarní kostýmy, akce či herecké výkony, protože Hutcherson je jen chlapeček, co po něm maj patnáctky vzdychat a Jennifer Lawrence je jedním slovem divná. Výjimka budiž přána osvědčeným personám Tuccimu a Harrelsonovi. Zkrátka se mi chce říct, že to bylo celé nic moc. Jenže co mam dělat, když se mi to kure*sky líbilo? :D 80% ()

Lucasion

Dlouho jsem tomuhle fenoménu odolával, ale stále se našel někdo, kdo mi říkal: "Podívej se na Hunger games, to je hrozně super!" A je mi asi jasný, že si tímto hodnocením mnoho fanoušků pošlu proti sobě, ale... Hunger games vážně nejsou super. Nedávno jsem si řekl, že se tedy podívám na celou sérii, ale tenhle fenomén mě i po zhlédnutí velmi míjí. Proces reality show, kde místo nahoty jde o zabíjení, tady byl dřív než tohle. A celá idea Kapitolu a rozdělení světa do Krajů taky. Mírotvůrci a totalitní režim připomíná již tolik knih a filmů, že o nějakém originálním nápadu nemůže být řeč. Největší problém je délka. I takový Harry Potter měl vždy přes dvě a půl hodiny. A přesto dokázal bavit. Tady u toho jsem mohl půlku věcí přeskočit a stejně bych o nic nepřišel. Kdyby to bylo kratší o nějakých čtyřicet minut, tak bych tu třetí hvězdu i dal. Takhle nezbývá než se prokousat nezvykle natahovaným a nudným začátkem, než se vůbec něco začne dít. Po emoční stránce nula a ani dialogy mě moc nechytly za srdce. Herecky bych řekl pouze jedno jméno - Woody Harrelson. A to proto, že jeho radící alkoholista nebyl zcela marný. I když Jennifer Lawrence se mi líbila v X-menech, tak v roli Katniss k ní necítím žádné sympatie. Hemswortha bych zase skoro vůbec nepoznal. Já prostě opravdu nevím co je na tomhle filmu tak moc super. Samotná Hra v aréně? To by vystačilo na jeden díl seriálu a nemusel bych strávit u televize dvě a půl hodiny. Ne, tohle mi prostě hlava nebere. (38 %) ()

Handle

Podobné Sci-Fi filmy moc nevyhledávám, ale námět mě opravdu velmi zaujal a tak jsem na to rovnou zašel do kina. Celkem mě překvapují ta nízká hodnocení od předních uživatelů, já osobně Hunger Games říkám rozhodně ano. Debilní srovnávání s Twilight je opravdu mimo, ale pokud bych se k tomu nějak měl vyjádřit, tak tedy ať raději teenageři ujíždějí na Hunger Games než na Twilight, protože Vám snímek určitě může nabídnout víc, a to především skvělý příběh s chytrým podtextem. Kritika reality show je naprosto dokonalá a alegorie najdete všude, kam se podíváte. Krom toho film je na tom velmi dobře i filmařsky. Herecké výkony jsou opravdu pěkné, především Jennifer Lawrence, která předvádí naprosto civilní výkon a zbytečně nepřehrává. Zrežírované je to také dobře. Problém je již zmiňovaná rozklepaná kamera, která je mnohdy otravná, i když někdy na škodu nebyla. A rozhodně by se hodila i výraznější hudba, více emotivních scén a méně opatrnosti. Hunger Games nejsou dokonalé a nějaké věci by šly vylepšit, ale jako celek funguje. Byl jsem spokojený a rozhodně to považuji za "teen Sci-Fi", kterou má určitou úroveň. Líbila se mi i výprava a kostýmy. Prostě nenudil jsem se ani chvíli, velmi se těším na další díly a rozhodně si chci přečíst knižní předlohu, která bude určitě vynikající. // Po přečtení knižní předlohy mám chuť snížit hodnocení na 3*, jelikož psychologie postav, především samozřejmě Katniss, je úplně někde jinde - známe její motivaci, myšlenky a mám pocit, že spoustu souvislostí nemůže ani člověk z filmu pochopit. Na druhou stranu si myslím, že snímek si slabé 4* zaslouží, protože je stejně zfilmován se ctí, všechny důležité momenty zachovává a výpravně je nápaditý. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)