Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

DavidAAAA

Nádherný film o kráse opravdového přátelství. O pozdě vyřčené lásce a o štěstí nešťastných. Lidsky hřejivý příběh o kterém ani moc napsat nejde, nutné vidět a prožívat. Spousta námětů na dlouhé přemýšlení o tom, co šlo ve vlastním životě udělat jinak a líp. Film z kategorie těch dušihladících. Druhý název Ten kdo stojí v koutě je nejspíš trefnější. ()

Brick.s

Ze začátku musím říct že jsem nečetl knižní předlohu. Ale to neznamená že by film byl špatný, ba naopak. Děj tak nějak jde svým tempem, nic uspěchaného. Osudy hlavních hrdinů se pomalu zaplétají do love story. Za mě 100%. Vřele doporučuji. ()

Nikolak

Ocenil bych zavedení Systému věkové klasifikace filmů se stupnicí Nevhodné do 15 let, Nepřístupné nad 18 let. Možná už tomu tak je a díky svým mnoha jménům tenhle looserpiece potichu věkovým filtrem pronikl. Ale možná je to taky tak, že se díváme na filmy, které si podle nás zasloužíme. ()

Magnomous

Keby sa na konci zabil a nasledovali by nejake fajn dialogy alebo keby sa tam stalo nieco zaujimave, tak by som zvazil 4*. Takto musim zostat pri troch, ako priemerny film, s dost nesympatickou hlavnou postavou a mnozstvom kvalitne trapnych scen. Ezra Miller a Emma Watson tam zapadli pekne, ale inak naozaj nevidim na tomto filme nic zvlastne, kvoli comu by si zasluzil byt 101. najoblubenejsi film na csfd, s 82 % hodnotenim. ()

Danylo

No tak dobře, ještě nikdy jsem se závěrečnými titulky necítil depresi a radost zároveň, až do teď... Děj se neodehrává na nikterak zajímavých a určujících místech, ale přesto je díky skvělým hlavním hrdinům šíleně poutavý. Během filmů jako byl tento očekávám většinou silnou dávku emocí, která eskaluje s počtem minut, tento film na mě ale velice silně působil od začátku až do konce a to nikterak zničujícím způsobem, naopak, bylo to velmi stravitelné a příjemné, kdyby šlo dát 4 a půl hvězdy, tak dám... a moudro na závěr. O naší psychice nerozhodujeme jen my sami, ale hlavně naše blízké okolí, myslete na to ! ()

walsidal

„The Perks of Being a Wallflower“ začíná jako obyčejná teenagerovská lovestory o zamindrákovaném Charliem v prvním ročníku střední školy a pokud divák v průběhu filmu ignoruje lehké náznaky, že by tomu mohlo být jinak, může si to myslet skoro až do konce, dokud neuslyší: „Nebuď sestru.“ Právě následující několikasekundové sekvence zcela změní vnímání celého filmu. Ovšem úspěch filmu není odvozen jenom od tohoto okamžiku. V paměti určitě uvízne třeba skvělá scéna z tunelu, jakkoliv tu Emma Watson tak trochu připomíná Kate Winslet, opravdově působí i Charlieho smutek při loučení s přáteli, kteří se rozprchnou do světa plni očekávání, zatímco on zůstává tady a bez nich. I drobné role jsou dobře propracované, například doktorka Burton v podání Joan Cusack. A to vše prokládáno někdy méně, někdy více bizardními situacemi ze středoškolského života a svéráznými hláškami typu „Vítej na ostrově odložených hraček.“ A to nejlepší nakonec: Samozřejmě Emma Watson, která prokázala, že nebude do konce života jenom Hermionou a dokázala svým šarmem náležitě okouzlit Charlieho nazírání na svět kolem sebe. Teenagerovské filmy bývají většinou silně zaměřené na „své“ publikum. Proto oceňuji, že „The Perks of Being a Wallflower“ dokáže vtáhnout i diváky, kteří mají studentská léta už dávno za sebou. ()

m.kucharr

"Jeden z nejlepších filmů ze středoškolského prostředí. Popisující denní strasti i vyrovnávání s nepříjemnou minulostí dospívajícího života. Emma Watson je zde velice přenádherná a nezamilovat se do ní během prvního zaběru je velice tezke. ()

Evanlyn

Přiznávám se, že jsem nejdříve viděla film, než jsem četla knihu, ale i přes to nedám na knihu dopustit. Tenhle neobyčejně obyčejný lidský příběh mě dostal. Dospívání a věci co k němu prostě patří. Charlie je kluk, které by za kamaráda chtěli asi všichni. Naslouchá a je opravdový přítel. Ostatní postavy byli taky úžasné. Například Sam v knize byla úplně jiná, než ve filmu a vlastně jsem moc nevěděla proč se do ní Charlie tak moc zamilovat. Emma Watson jí ale dodala tak trochu celý charakter a zamilujete si ji. Jediné co by se dalo vytknout je to, že film moc dobře nevysvětluje, co se Charliemu vlastně přesně stalo s tetou Helen. Proto doporučuji přečíst si i knihu. ()

dejf96

Bez debaty nejlepší, co jsem za poslední rok viděl (nevím proč, sem nezaregistroval dřív?) Všechno bylo výborný - režie, kamera, střih, hudba.... no a fantastický Lerman!!! Stejně tak celé obsazení exceluje. Rozhodně se podívám ještě několikrát. Vřele doporučuju (a každopádně originální znění ;-) ) ()

DserCom

Srdcová záležitost! Krásně odvyprávěný a vedlejší storyline s Charlieho tetou dobře graduje dějství! V pocitech Charlieho se dost vidím... Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec! Rozhodně hodlám přečíst i knihu. ()

Sejkorka

Je to tím, že aktuálně mapuju nejoblíbenější filmy podle databáze. Když je tento na 103. místě, nemůže zklamat. I když se to tváří jako film pro týnedžry, není tomu tak. Navíc Emma Watson je prostě skvělá, už to není jen Hermiona. Vím, bylo to před 8 roky, ale jak jsem naznačil v úvodu, jsem docela pozadu. No, dokud mě někdo  nezarazí, budu si tady takhle plnit svůj deníček ( a šuplíček "oblíbené super filmy"). PODRUHÉ 24-11-23 a určitě bude i víckrát, tohle je prostě moje gusto. Název "Charlieho malá tajemství" mi připadá výstižnější. I pro to trápení, které mu způsobila teta Helena. ()

Argocz

Charlie je nejvíc relatable a real postava, kterou jsem v filmu nebo seriálu, kdy viděl a myslím že i uvidím. Prostě peak. ()

mw25

Ne proto, že se skrytě vyžívám ve stokrát omletých teenage seriálech, ne proto, že mám ráda Emmu Watson a ne proto, že mě to vrátilo zpátky na střední, ale proto, že jsem tomu věřila od první do poslední vteřiny, bylo to skvěle zahraný a proto, že se nejen závěr může dotknout spousty skrytých příběhů, které si v sobě mnozí dospěláci nesou s sebou, aniž by je kdy zvládli skutečně vytáhnout na světlo. ()

Dal_i

"Ten, kdo stojí v koutě", v režii Stephena Chboskyho, je jedinečným kouskem, který vás vrátí do prostředí střední školy s veškerými jeho radostmi, bolestmi a přátelstvími. Je to přesně ten typ filmu, který vás vtáhne do vzpomínek na mládí, kdy jste prožívali školní léta obklopeni přáteli, kteří vám pomáhali objevovat svět a překonávat výzvy. Příběh se soustředí kolem Charliho, jehož psychologický profil a hledání identity poskytuje hloubku a autentičnost celému filmu. S Charliho perspektivou se můžeme snadno ztotožnit, což nás propojuje s jeho cestou poznání a sebepoznání. Dvě scény, které zůstávají v paměti diváků, jsou klíčovými momenty filmu. První je scéna v tunelu, kde Emma Watson stojí na korbě starého pickupu, doprovázená písní od Davida Bowieho, "Heroes". Tento okamžik je jakousi metaforou nekonečna a svobody, kterou hledají hlavní postavy, a přináší dojem naděje a inspirace. Druhá nezapomenutelná scéna je epilog s Loganem Lermanem, který poskytuje uzavření pro příběh a jeho postavy. Je to okamžik reflexe a pochopení, který nás nechává přemýšlet o vlastních zkušenostech a výzvách, které jsme na cestě životem čelili. 'Nekonečná' je správným slovem k popsání této scény s Emmou Watson na korbě pickupu. Je to okamžik, který nám připomíná, že i když se něco zdá být končící, ve skutečnosti může být začátkem něčeho nového. Celkově je 'Ten, kdo stojí v koutě' působivým a emotivním příběhem o přátelství, sebepoznání a odvaze, který nás přenáší do prostředí, které známe a chápeme. Je to film, který nás nechává s hlubokým dojmem a s pochopením, že naše cesty jsou nekonečné a plné možností." ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

11.01.2016

Nikola Tesla z Dokonalého triku, Pilát Pontský z Posledního pokušení Krista nebo Thomas Jerome Newton z Muže, který spadl na Zemi. Včera nás v 69 letech opustil legendární zpěvák David Bowie a… (viac)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz