Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

MickeyStuma

Pohled na dobu dospívání zase o něco jinak. Hlavním aktérem příběhu je nesmělý Charlie mající za sebou zrovna ne výrazné dětství, na jaké by rád vzpomínal. Právě jeho si vezmou pod křídla dva noví kamarádi a přivedou ho do reality všedního života. Především mu ukáží, jak výhodné je mít přátele a co všechno se s nimi dá zažít. A to samozřejmě není všechno. Daná problematika je daleko více obsáhlejší, takže je už předem jasné, že tady je středem pozornosti především vážnost situace v moralizačním kabátě. Scénář je napsaný naprosto srozumitelně s cílem pro porozumění dospívajících lidí k zamyšlení. Pokud se někdo z diváků někdy cítil bezvýznamný nebo měl nějaký problém s jinými lidmi, může být pro něj tento snímek hluboce inspirativní a to i v mnoha odvětvích po emocionální stránce. Děj je tedy srozumitelný a přívětivě plynulý. Snímek naopak není pro ty, co se ve společnosti honosí vysokými rameny své důležitosti nad vším a nad každým. Jemu tato problematika naopak vůbec nic neřekne a snímek se tak pro něj stane velice nudnou záležitostí. Celý koncept je pro cíleného diváka v zájmu mu takto tak trochu pomoct. Je to film o obtížnostech dospívání a zvládání změn při hledání své vlastní identity. Povzbudivé, poučné, a jak bylo zmíněno výše, hluboce inspirativní. ()

Rathalos

Reziser Stephen Chbosky ma moje sympatie,toto je od neho uz tretia zalezitost v poradi,co som od neho videl a opat musim udelit plne hodnotenie,lebo sa mu vzdy podari pri sledovani vo mne vzbudit kopec emocii a rozmyslam este dlho po skonceni filmu,co som videl,prispel k tomu aj herec Logan Lerman,ktory to zahral velmi dobre a v neposlednom rade nemozem zabudnut na hrozne sympaticku Emmu Watson,ktora je neustale ocarujuca,mam z toho dobry pocit na dusi...:-) ()

Charlie84

Tendle film je na nasrání. Mám chuť mu napálit úplně směšné hodnocení, protože je to taaaak melodramatické a taaak hrozně podbízivé a taaaaaaaaaak...ale on vám to prostě nedovolí! Ať chcete nebo ne, dřív nebo pozděj vás donutí na tu hru přistoupit a i když je poslední scéna vlastně docela debilní a rozhodně ne neočekávatelná, musíte ocenit způsob, jak to celé drží pohromadě. A hlavně to jejich věčné předávání kazet, to je taaaaak retro-romantický, až bych blil...ale když svým způsobem je to tááááák coool! Tááááááááááákže to asi berte jako doporučení..., ale pokud máte pocit, že s tímhle komentářem něco není v pořádku... Tentýž pocit mám já z "Perks of Being a Wallflower", jen sakra nevim, co to "něco" je... ()

dandislav1991

Cože?! Proč?! Jak?! Rána na solar! tohle se fakt povedlo, ta jemně utvořená hrana mezi láskou a přátelstvím mezi ctí a důvěrou. Nerad koukám na filmy a mám pocit prázdna, ale tady to sedlo! Chtěl bych být uplně stejný a přitom úplně jiný! ()

Drakenovec

Nemám slov, vynikajíci film, který byl natočený podle parádní knížky. Kniha na mě opravdu zapůsobila, ale musím říct, že film na mě zapůsobil o mnohem víc. Skvělá hudba, scénář, Emma Watson, Logan Lerman, atd, zkrátka všechno bylo úžasné a famózní. Pro mě opravdu nezapomenutelný zážitek při sledování. ()

katmandzoo

fuuuu..čo k tomuto veľdielu dodať?..momentálne som plný emócií rôzneho druhu a neviem akým spôsobom sa vyjadriť k veci, pretože ešte stále som ohúrený..toľko by som tu toho chcel napísať, no zároveň nemôžem nájsť tie správne slová..pred začiatkom filmu si vravím, čo za teenagerská story s prehnanými hodnoteniami ma znova čaká, ale počas celého filmu som ani nedýchal..skvelo prepracované, jednoduché, no zároveň originálne a jedinečné, diváka to úplne pohltí, citovo rozloží, smutné chvíle sa striedajú s tými radostnými, hlavné postavy sú uveriteľné a svoje role hrajú dokonale..krásna hudba od Dannyho Elfmana len zvyšuje atraktivitu snímku..pre mňa jeden z najlepších filmov tohto roku(ak nie najlepší)..veľmi silný filmový zážitok..takto nadchnutý pri sledovaní filmu som nebol už nejakú tú dobu..dávam jednoznačne 5* a úplne sa stotožňujem s percentuálnym ohodnotením filmu :-)) ()

JOZZZKO

Nikomu z vás to neprišlo ako okresaný a menej vtieravý Donnie Darko? :) Snímka ktorá sa nepotrebuje hrať na silené teeneagerské blockbustery a dostane vás svojou autenticitou, keď boli veci ešte robené viac srdcom. Od spoločenských hier až po hudbu. Najamerickejšia Amerika s Britkou z Chrabromilu. Vrele odporúčam. ()

Torgal

Mám množstvo malých výhrad (príliš okato prezentovaná indie intelektuálnosť, prebytočná dramatická zápletka súvisiaca s minulosťou hlavnej postavy, Hermione som tú jej feťácku minulosť neveril ani na sekundu), a nijaké výnimočné kvality nevidím ani v spracovaní, z hercov vyzdvihujem len Ezru Millera. Ale je tu veľa výborných momentov, hlavne kedykoľvek začne hrať hudba (všetky použité songy sú výborné) tak nasleduje veľmi silná scéna. Na pocitovej úrovni film funguje parádne, no i napriek tomu som si ho aj kvôli už zmieneným výhradám neužil naplno. 7+/10 ()

figliar

Úprimné, dojemné a reálne. Týmito slovami sa dá opísať len málo filmov. Monológy, ktoré majú hĺbku a príbeh, ktorý má pointu. Režisér je taktiež producent, autor knižnej predlohy a scenára, za kreslom co-producenta sedel John Malkovich. Škoda len, že sa jedná o film, ktorý by som si viac krát nedokázal pozrieť, bez ohľadu na to, ako sa mi páčil. ()

karinakari

Kvalitních romantických komedií je jako šafránu a těch odehrávajících se v průběhu adolescence hlavních hrdinů ještě méně. The Perks of being a wallflower řadím v této sekci jednoznačně na stupínek s číslem jedna. Dlouho mě žádný příběh tak nezasáhl a neobohatil. Naprosto úchvatný Ezra Miller (dámy a pánové zrodila se hvězda, už ve snímku Musíme si promluvit o Kevinovi mi vzal dech) i Emma Watson. Hlavní hrdina v podání Logana Lermana ucházející, ale zastíněn již zmiňovanými hereckými kolegy. Nina Dobrev naštěstí moc nemluvila a objevila se jen v pár nutných záběrech. Takže ani ona mi nezkazila skvělý filmový zážitek (ano, mám na ní vyloženě alergii). Byla jsem svědkem strhující dějové linky napěchovanou emocemi od shora až dolů, famózním rozuzlením a realistickým znázorněním hořkosladkého života pubíků jaké umí jen „nezávislák“. ()

Kingjiri

Teenagerovská dramedy, která ale určitě neni pro teenagery - pochybuju, že by většině z nich mohla něco říct, nebo je dokonce pobavit. Je pěkný vidět, že se v tomhle žánru občas někdo pokusí natočit něco jinak, nicméně mě Charlie a jeho tajemství nedokázaly oslovit. Hodně jsem postrádal komediální složku a ta dramatická mě nijak nenadchla. Těžko můžu dát snímku, na kterej si už pár dní po projekci pořádně nevzpomínám (teda kromě toho, že v něm hrála Hermiona) víc, jak tři slabší hvězdy. ()

ozeki

Celou dobu jsem čekal, kdy se začne něco dít, film byl najednou u konce a téměř nic se nestalo. Já teď s jednodenním odstupem přemýšlím, o čem že to vlastně celé bylo. Emočně mě to nikterak nezasáhlo a celkové hodnocení je určitě ovlivněno vzpomínkami na moje středoškolská a vysokoškolská léta. Americkou verzi těchto bezstarostných časů ale asi nikdy nepochopím. Tolik dospělých uvědomělých dětí v jednom filmu je pro mě prostě příliš silná káva. Hudba ale hodně potěší. ()

cogi

Popravdě musím říct, že děj až tak převratný nebyl, ale ta atmosféra a herecké výkony byly tak úžasné, že děj mě vůbec neunavoval. Tento snímek je důkazem, že film dělá atmosféra!!!! A i hudba :-) ()

matous4

Po celou dobu jsem se nemohl rozhodnout zda to skončí dobře či špatně. Chvílemi to působilo velmi pesimisticky, chvílemi bych zase vsadil na šťastný a veselý konec. Snad autorův záměr. Největším problémem je pro mě prostředí americké střední, které je absolutní klišé a nuda. O záchranu se postaraly charaktery postav, které byly nejen velmi dobře napsané, ale i natočené. Snad kvůli tomu, že je autor takhle napsal do předlohy, do scénáře a nakonec to podle toho zrežíroval. Hodnocení by bylo někde mezi *** a ****. ()

Gabretta

Nevím proč, ale film na mě působil neskutečně smutně. Přitom zase až tak smutný prvoplánově nebyl. Dva hlavní mužští představitelé velmi zajímaví, Emma Watson bohužel nepatří mezi mé oblíbenkyně. Až na pár typických amerických úletů, bez nichž bych se ve filmu obešla, se jedná o velmi povedený snímek. ()

jauzdu

Ani se mi nechce věřit, že se tento film povedl udělat američanům. Nemyslím, že film je až tak romantika, za což ho někteří recenzenti hned odsuzují. Já v něm vidím prostě kluka, který se snaží dát si do kupy život po jistých událostech, které nejsou tak úplně všechny řečené (což je jenom ku prospěchu věci). Nečekaně moudrý a smysluplný film. Logan Lerman super, jsem celá napjatá, co za druh herce se z něj za pár let vyklube. PS: Ocěnuji práci autorů při výběru hudby. ()

piotro

naozaj nádherný film. Nie je natoľko dobrý aby sa zaradil do top, ale tak príjemný, že si ho zase znova a znova rád pozriem. Ale kludne mohol byt o kusok dlhsi o niektore scen, ktore boli z kniznej predlohy vystrihnute. 88% ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

11.01.2016

Nikola Tesla z Dokonalého triku, Pilát Pontský z Posledního pokušení Krista nebo Thomas Jerome Newton z Muže, který spadl na Zemi. Včera nás v 69 letech opustil legendární zpěvák David Bowie a… (viac)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz