Allie Hamiltonová (Rachel McAdams) a Noah Calhoun (Ryan Gosling) sa zblížili už počas dospievania. Spočiatku búrlivá romanca sa postupne zmenila na hlboký vzťah - do rozvíjajúcej sa lásky však neúprosne zasiahli Allieini dobre situovaní rodičia, ktorým sa Noah nezdal byť dosť dobrý pre ich dcéru... Keď sa tí dvaja po rokoch opäť stretávajú, ich vášeň opäť vzplanie - a Allie sa musí rozhodnúť, či poslúchne svoje srdce alebo rozum... (TV Markíza)

IQ Tiqe

Krásný dojemný příběh, který jen občas lehce zahrál na city. Jeho nejsilnější stránkou je způsob, jakým je podaný, nedělá z něj druhořadý slaďák. Rachel zářila. Mám ale rád rychlejší tempo, takže 4* nedám jen proto, že byl na mě moc dlouhý. 70 % # příběh 8 | humor 2 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4 ()

Boogeyman

Hardcore romantika jen pro ty největší a nejotevřenější srdíčka. Ze začátku to funguje, i když postava Goslinga, jako nespoutaného inteligentního chuďase se zálibou v literatuře, vážné hudbě a svém otci je hodně klišé. Navíc jeho nezájem o to, co si o něm myslí ostatní a jeho odvázaná nespoutanost, s jakou se vrhá vylézat po ruském kole před celým městečkem, aby pozval dívku svého srdce (kterou zná asi dvě minuty) na rande, končí ve chvíli, kdy jsou mu staženy gatě a on se v podlíkačkách chudák celý červená, že se tak strašlivě ztrapnil. Nebožáček jeden svobodomyslnej. Ale to co pak následuje je prostě regulérní romantický masakr zakončený naprosto šílenou, mrtvolně neerotickou postelovou scénou. ()

Faidra

Myslela jsem, že už mě na tomhle světě obecně a na téhe databázi speciálně nic nepřekvapí, ale... 82%?! Nedat se zrovna do mytí oken (které u mě mají rozměry výkladních skříní a tvoří je nesčetné množství tabulek vnějších i vnitřních, takže ve srovnání s jejich mytím ukřižování rázem vypadá jako celkem příjemný způsob trávení odpoledne), vydržela bych u toho tak dvacet minut a ne o sto víc. Ze začátku vypadalo celkem nadějně a moje láska k americkému Jihu se blaženě tetelila, ale z racčího dada rozhovoru mi naskočily první pupínky a u milostné scény "on, ona a kachny... kachny... kachny..." jsem už byla osypaná jak ropucha zelená. Možná kdyby základním kamenem filmu nebyla sentimentalita, cihlami asi padesát milónů klišé a maltou harlekýnové monology a dialogy... kdyby se Ryan netvářil otráveněji než Goebbelsovic děti (ne že bych se mu divila)... kdyby se postava Rachel McAdams nechovala jak hysterická desetiletá školačka, která se nemůže rozhodnout, kterou barbínu si vybrat... a kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany... a dost. Zápisník jsem byla nucena jednou provždy odepsat a zaklapnout s tím, že kýčovitější a přeslazenější blábol jsem už dlouho neviděla a že od adaptací veleděl Rosamundy Pilcher se liší pouze v tom, že tam místo Friedricha a Hanelore z Kolína nad Rýnem hrají slavnější jména. ()

filmfanouch

Při vyprávění o filmu Zápisník jedné lásky může film Nicka Cassavetese znít jako tuctová romance. A on jí vlastně je. Jenže jenom trochu. Adaptace románu Nicholas Sparkse, která udělala hvězdu z Ryana Goslinga a romance mezi Goslingem a jeho hereckou kolegyní Rachel McAdams se dokonce na nějakou dobu stala skutečnou a tito dva talentovaní herci spolu několik let tvořili pár totiž i přes plnění podmínek v oblasti zaujetí mas a ohranému příběhu o dvou zamilovaných lidech, které oddělují společenské poměry je povedenou filmařinou, která vypraví neskutečně dojemný příběh, který především vede k ještě dojemnějšímu finále s poselstvím, že láska nikdy neumírá.   Skvělá dvojice Ryan Gosling a Rachel McAdams s vynikající chemii, která onu osudovou romanci dokáže prodat ještě o poznání silněji. I přes všechna ta romantické klišé jde o solidně natočený film s půvabným vizuálem, který navíc příběh o lásce vypraví uvěřitelně se srdcem. Nejde přitom pochopitelně o film pro cyniky a ne všichni uvěří, že by někdo skutečně mohl někoho milovat prakticky celý život a nepřenést se přes z něj. Jenže jak je u romantických záležitostí zvykem je vše otázkou subjektivního pohledu na věc, respektive víru v to, jak láska funguje. Pro lidi, kteří dokážou rychle skočit z jednoho vztahu do druhého nemůžou dramatické výjevy fungovat. Ti, kteří ovšem opravdu milovali ovšem přeci jen nejspíš nikdy svou údajnou lásku nespustí z principu z hlavy. A i proto by se o realismu snímku mohli rozhodně vést zajímavé diskuze. A to ze Zápisníku jedné lásky dělá víc než přeslazenou limonádu.   Platí to i v tom ohledu, že Gosling i McAdams jsou skutečně víc než hezké tvářičky, což ostatně oba mohli v následujících letech dokázat hned několikrát. Do ´´ banální ´´ látky a osvědčené úloze dvou zamilovaných lidí oddělené sociální překážkou dali oba herci vše, aby divák mohl postavám přát ten ideální společný konec. Cassevetes poté dodává skutečně několik silných scén, které nenechají oko suché a do toho předvádí solidní řemeslo, které dokáže pracovat s dobovou atmosférou 40. let a Cassavetes skutečně dokázal dodat tuctové a kýčovité látce přeci jen něco navíc. A dokázal romantiku prodat i v jednotlivých záběrech koketující s poezií.   Hodně dělá i hudba Aarona Zigmana, která atmosféru prodává ještě o kus víc a je jednoduše uším lahodící. I když je poté finální rozuzlení možná záležitostí, které diváka tak automaticky napadne, finální potvrzení dodává příběhu Allie a Noaha ještě větší sílu. A jen naprostý hovado opustí Zápisník jedné lásky s tím, že v něm ono hořkosladké finále nic nezanechalo....   Zápisník jedné lásky nemá pověst jednoho z nejoblíbenějších romantických filmů 21. století pro nic za nic, Cassavetes skutečně nenatočil klasický chick flick, ale film, který přes sázení na klišé dokázal přeci jen dodat něco tak trochu specifického. Vizuálně i řemeslně solidního, pocitově snadno rezonujícího a v součtu jednoduše jednu z prozatím nejpamětihodnějších romantických záležitostí 21. století............. () (menej) (viac)

gogo76

Z plagátu k filmu sa nedalo zistiť v akom období sa film odohráva a tak mi dosť trvalo, kým som zistil, že táto romantika je stráviteľná i pre mužské publikum. 40-50-te roky ma lákali a neoľutoval som. Romantických komédií zo súčastnosti je celá hromada a to by som sa asi zlákať nenechal. Hlavná dvojka hrá skvele, ale dosť ma zamrzela kratučká pasáž venovaná pobytu r. Goslinga na fronte. S hlavným hrdinom mám spoločné šikovné ruky a tak ma bavilo sledovať ako starý dom postupne premenil na reprezentatívny palác. Príjemné i dojemné, jednoducho jeden z tých lepších a nezabudnuteľných romantických filmov. 80%. ()

• Film sa natáčal väčšinou na mieste v Južnej Karolíne koncom roka 2002 a začiatkom roku 2003 a zimné pasáže neďaleko Montrealu. (Arsenal83)
  • Ryan Gosling byl vybrán do role Noaha, protože podle režiséra Cassavetese nebyl hezký, ani cool, jako ostatní mladí herci v Hollywoodu, ale byl to "prostě obyčejný kluk, který vypadal trochu praštěně". (pethrik)
  • Režisér Cassavetes o obsadení Rachel McAdams: "Keď prišla na casting a začala čítať texty, bolo hneď zrejmé, že je to ona. Medzi ňou a Ryanom bola neuveriteľná chémia." (Arsenal83)

Režisér Zápisníku jedné lásky se vydá do akce

Režisér Zápisníku jedné lásky se vydá do akce

19.03.2021

Tvůrce romantických komedií jako Zápisník jedné lásky nebo Jedna za všechny Nick Cassavetes si teď čerstvě vyzkouší akční thriller. Do své novinky God Is A Bullet si pak navíc sehnal přímo parádní… (viac)