Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

tomashrabek

Solídny blockbuster, ktorý človeka v polovici (po obligátnom vyhadzove) poriadne chytí za gule a nepustí. Rešpektujúca pocta osemdesiatkovému originálu, ktorý násobne prekonáva vo všetkých ohľadoch, a smutná pripomienka toho, že éra, keď sme sa pri vysokooktánových akčňákoch mohli vždy spoliehať na Cruisa, sa nenávratne chýli ku koncu. ()

drozdy1

Na nový TOP GUN jsem šel se střízlivým očekáváním a nechtěl jsem se nechat opít superlativním hodnocením, které dokonce pořád stoupá. Ale ono to tak prostě a jednoduše je! Byl jsem uchvácen s jakou grácii to Tom Cruise s Kosinskim zvládli. Nostalgie a pomrkávání na původní film, které ale není na sílu a přesně se hodí tam, kde si to zrovna určitá scéna vyžaduje. K tomu zábavný střet staré generace (Cruise) s výraznými, mladými a sympatickými herci. Velmi výrazná chemie mezi postavami jenom potrhává finální zúčtování, které je dokonalým příkladem akčního inferna, kde scény neustále gradují a vy si můžete napětím kousat nehty. Jsem opravdu nadšený!  Tohle jsem nečekal. První TOP GUN je fajn 80s klasika, ale druhý je ve všech směrech jinde. A Cruise si tohle všechno, jako poslední klasická filmová star, zaslouží. Já mu to moc přeju. Hodnocení:93%. ()

Sentido

Letecké orgie, fakt TOP(!), jenže 80% stopáže je dějový bahno a filmová zombie dob minulých se všemi prohnilými proprietami co se vešly. Patosu hora, nejlepší pilot fucking-ever Tom a jeho masturbace zachovalé skořápky s horizontem myšlenkových pochodů scientologické církve. Genderově stereotypní až je člověku hanba. PS: Takovýhle napálení všem těm nadšeným recenzentům fakt nedaruju a kdyby se dala návštěva kina reklamovat, tak bych reklamoval. ()

theSaint

Zase taková mrda, jak by se mohlo zdát, to není. Cruise vykrádá sám sebe, ale dělá to v rozumné míře- i když by se dalo ubrat. Pro diváka, co nezná první film, to může být dokonce zábavnější. Mně osobně to přišlo už trochu moc, ale ne natolik, aby mě to vyloženě iritovalo. Míru nostalgie ustál. Zbytek bez výhrad. Jasně, opět je tam spousta kýče, ale.. herci jedou, Cruise má stále funkční šibalský výraz a nepůsobí nepatřičně. Dramatická linka mu jde (a šla vždycky). Connely dokazuje, že i žena po 50 může být nevídaná topovka. Mladej "Goose" typově perfekně. A letecké záběry? Z posledniho dog-fightu mi spadla brada. Cruisovi táhne na 60 a stále točí naprostý špičky akčního žánru. Za mě si zaslouží status legendy a obrovský obdiv. Hvězdu přidávám, jelikož Cruize posunul hranice jako filmař. Nezapomínejme také, že letadla pilotoval sám. ()

Mackoun

Když pominu nevyhnutelné romantické kýče, jež jsem byl s trochou sebezapření ochoten v rámci pokory k odkazu na zlatou klasiku své doby vstřebat, se pokračování Top Gunu vyvedlo prakticky na jedničku. Vizuálně strhující akční pasáže člověka přibijí do sedla dostatečně na to, že téměř cítí narůstající “géčka” spolu s piloty stíhacích letounů a tají se mu dech při každém manévru. Vyjma podmanivé úvodní scény byla první polovina slabší, ale druhá to bez problému vynahradí bohatou dávkou vzdušného adrenalinu. Nevylučuju, že se k tomu ještě někdy v budoucnu rád posadím znovu, už jen kvůli těm několika nemálo strhujícím pasážím. ()

peetrejr

Nechcel som zhliadnuť tento film. Nemám v láske Toma Cruisa kvôli jeho filmovej tvorbe, ktorá sa z väčšiny skladá z akčných blockbusterov. Isteže hral napríklad aj v uznávaných drámach (Rain Man). Zhltol som svoj odpor k Tomíkovi a spravil som si trip do kina a voalá! Film ma prekvapil, ale že úplne. Začiatočné scéna s piesňou, ktorá predpokladám bola zvučkou Top Gunu z roku 1986 bola tá klasika, kde je nám predstavený hlavný hrdina a neskôr sa Tomík ocitne na motorke a mieri k vojenskému hangáru... Už tu máme tú česť, vidieť jeho rebelskú povahu a nebojácnosť. Maverick sa nám predvedie pritom si síce ohorí prdel ale to jemu nevadí pretože ho nejaký plešatý generál (ktorý sa mimochodom podobá na trénera slovenského hokejového tímu), tak tento generál ho premiestni na Top Gun, čo je vlastne škola námorného letectva (ak sa nemýlim) a dostane za úlohu trénovať najlepších pilotov z tejto školy. Tu sa nám točí väčšina filmu. Mal som celkom problém uniesť skutočnosť že Tom, ktorý má povahu ako terorista, je hrdina a spasiteľ sveta. Taký stíhačkový Ježiš... Tu sa nám odkrýva ďalšia postava, ktorá aj po toľkých rokov je stále príťažlivejšia než mnohé ženy v jej veku... Cruise má šťastie na pekné ženy a tak mám tu začína ich milostný románik, kde som si zakrýval oči ako decko, keď je v telke milostná scéna a rodičia ho nechcú pripraviť o detstvo. Potom sa nič nedeje a bum, je tu koniec kde isteže v stíhačke poletí Tomík a splní misiu, pomiluje ženu jeho snov, všetci mu tlieskajú... a ja už vidím záverečné titulky. Ono to nebolo zlé, to vôbec. Ale, dal by sa film natočiť menej Hollywoodskym spôsobom pre uplakaných teenagerov, takže by to trochu nevyzeralo ako teplá telenovela. Isteže sú tu mužské časti pri, ktorých človeku narastú fúzy a briadka. No, Top Gun: Maverick je prekvapením, ktoré ma v konečnom dôsledku milo prekvapilo a ukázalo mi, že mám hodiť predsudky bokom. ()

sirien

Napůl sequel, napůl tribut původnímu TopGunu - funguje to velmi dobře, nejsem si jistej jak moc by to fungovalo samo o sobě... Příběhově a dynamikou postav to je slabší, ale dohání to referencemi a melancholií - a samozřejmě excelentní practical effects leteckou akcí. ()

Milwa

Nejvíce mě bavil soundtrack, a pak "vyškolení" týmu. Zbytek byl tak předvídatelný a plný klišé, že fakt netuším proč to má 90%. ()

Gastovski

Nejsem fanoušek jedničky, tudíž mě odkazy ani sentimentální fan servis nijak nezasáhly. Ale přesto - film není přehnaně patetický a letecké eskapády jsou skutečně dechberoucí. Hodnocení zde je hodně přepálené, ale i tak se jedná o řemeslně precizní produkt, který má srdíčko a na člověka neustále dýchá odér devadesátkových hollywoodských bijáků, které na rozdíl od dnešních "polotovarů" dokázaly s nadhledem bavit svou naivitou a fyzičností. A právě z těchto "prehistorických" atributů Top Gun Maverick vydatně těží a já se tak mohl královsky bavit. ()

Cermbo

Léto 2022 ve filmovém světě rozhodně patří filmu Top Gun. Z počátku mě Maverick moc nelákal, jelikož jsem si myslel, že jde o další šíleně přeceněný film. Na poslední chvíli jsem si nakonec do toho kina zašel a musím říct, že jsem si to náramně užil. Posledních 45 minut a následně celkový dojem dostává jeden z nejlepších Cruisovo projektů na špičku hodnocení. Jelikož nás čím dál víc pohlcuje digitální, kvantitativní (zejména Marvel) tvorba, tak podobné zázraky jako letošní Top Gun opravdu hřejí na srdci. ()

Saur.us

Opakování matka moudrosti. Jmenovitě: patosová srajda, elektrická kytara H. Faltermeyera a Kawasaki Ninja 1986. A místo volejbalu upocený plážový americký fotbal ve zlaté hodince. Ale velké naštěstí jsou ty nejlepší letecké záběry, které kdy stříbrné plátno vidělo a ta neuvěřitelná obětavost herců natáčet tyhle záběry v reálném prostředí. Z původního Top Gunu jsem nikdy nebyl moc nadšený a protože se původní mustr vyprávění a emocí překopíroval po 36 letech i do tohoto remaku, drželo mě u obrazovky pouze a jen očekávání další skvělé akce. Jsem rád, že jsem se kvůli tomu nehnal do Prahy do IMaxu. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí