Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

eJacques

Málokterá dvojka vyrovná jedničku, Maverickovi se to povedlo, více akce a efektů, horší hudba, příběh stejně silný (z většiny čerpáno z jedničky, někdo by řekl kopie, ale co chcete u nostalgie vymýšlet lepšího?)... Top Gun je klasika, u mě za 4*, proto ani Maverick nemůže dostat více, zdejších 92% se mi zdá přestřelených a 11.nej film čsfd to fakt není, leda nej film aktuální nabídky kin, možná to bude nej film roku 2022 do první stovky ČSFD... ()

kjakob

Pokračování, které překonává svého předchůdce. Inovuje původní dějovou linku o nové prvky, a přesto s naprostou lehkostí zapadne a obstojí coby plnohodnotná dvojka, jen je epičtější, rozmáchlejší a samozřejmě s notnou dávkou nostalgie. Ta není jen samoúčelná, ale umožní uzavřít dějový oblouk hlavních postav a ještě u toho film zvládá držet diváka v napětí a strachu o osudy hrdinů. Není to žádná chytrá artová podívaná, ani odvážný úkrok stranou, je to zkrátka "jen" kvalitní letní film, co vás zaručeně pobaví. ()

ing.Frosty

Mohlo to mít trochu výraznější hudbu. Romance s Jennifer mohla fungovat krapet lépe a konflikt se synem nejlepšího kámoše mohl jít víc na dřeň, ale co už. Jen malinké skvrnky na jinak dokonalém uměleckém díle. V době předigitalizovaných sračiček, které mi už totálně lezou krkem, přicválá Tomík v F18ce, ukáže všem těm rádoby mistrům prostředníček a předvede jim jak se to má dělat. Nejsem příliš fanoušek orgasmických výlevů, ale ku*va ... Díky bohu za IMAX! Vážně si nepamatuji, že bych někdy seděl takhle zaraženej do sedačky a zkrátka jenom čuměl, co se to sakra děje. Tohle je jeden z těch filmů, o kterých řeknete vnoučatům "Byl jsem u toho, když šel do kin, tenkrát ještě ve 2D, představte si to" "Co je 2D dědo? Ty si fakt starej". Podobně jako u Matrixu, Pána prstenů, Avatara nebo Šíleného Maxe 4. Jděte na to, dokud to je v kinech. ()

Script

Já absolutně nechápu, kde ti herci vzali kuráž na to létat ve skutečných bojových stíhačkách a při tom hrát. Absolutně nechápu jak se jim to podařilo takhle natočit a je to senzační. O proti původnímu dílu (který jsem viděl hned po tomhle) má děj vysvětlený dostatečně, že máte přehled nad tím co se tam děje, a kam tahle dějová zápletka směřuje. Taky oceňuji, že to tvůrci pojali dost logicky (hlavně scény jak Maverick učil piloty). Na filmu není nic co by mi vyloženě vadilo. Je to vskutku povedená práce a vžijete se do toho poměrně dost. To napětí, které bylo během začátku závěrečné mise je skvostné. Parádní atmosféra. Kosinski je skvělý tvůrce. ()

UhLee

(8,5/10). Top Gun: Maverick je v dnešní době naprostým unikátem. To samé platí o představiteli hlavního hrdiny. Tom Cruise je vymírajícím druhem herců, kteří nehrají pouze před zeleným plátnem. Hrají na hraně vlastního života a filmu obětují úplně všechno. Už od prvních minut, kdy se ozvala báječná hudba mi naběhla husina po celém těle a nezmizela po většinu filmu. O nostalgii se v mém případě nejednalo, protože původní Top Gun jsem viděl poměrně nedávno. Ale ta hudba je sama o sobě dokonalá. Nedokážu si ani představit, co prožívali lidé, kteří na Top Gunu vyrostli. Dechberoucí záběry střídají překrásné širokoúhlé záběry na krajinu. Místy se mi opravdu špatně dýchalo, protože jsem sledoval herce, kteří reálně pociťovali géčka na jejich hrudnících. Kino zážitek to byl opravdu intenzivní. Tím nejlepším je však práce s postavami. Po dlouhé době se jedná o nějaký film, kde mi opravdu záleželo na osudu postav a při některých scénách jsem musel zatlačovat chlapské slzy. Miles Teller a Tom Cruise mezi sebou mají neviditelné, přesto hmatatelné napětí. Mám z tohoto filmu fakt ohromnou radost. Ve společností CGI komiksových filmů je Top Gun: Maverick hvězdou s čistého nebe a bude se určitě řadit mezi highlighty roku 2022. Aktuální skóre je opravdu vzhledem k povaze ČSFD neskutečné a film si to rozhodně zaslouží. Plná kina vhledem ke konci pandemie jsou už jen pomyslnou satisfakcí. ()

Motinski

Kto nevidel v kine tak prišiel o poriadny kus zážitku. Kosinski dokazal zobrať to najlepšie z prvého Top Gunu a pretaviť to na moderný blockbuster. Opäť jednoduchý a priamočiary scenár bez poriadnych zvratov ale zato obrazovo dokonalé letecké scény, chytľavý soundtrack, Cruise pôsobiaci ako čerstvý štyridsiatnik a menej otravná romantická linka ako minule. Hlavne tu ale konečne o niečo ide a postavy vám nie sú ľahostajné. Krásne z filmu cítiť staré akčňaky a ajkeď som sa nebral za fanúšika značky tak som bol dojatý, ohromený a užil som si to od začiatku do konca. ()

Remivsremi

Ukázka toho, že se dá vytvořit kvalitní pokračování i po několika dekádách od původního snímku. Původní TG mě nechává zcela chladným, nemám k němu žádný vztah ani nostalgii. O tom potěšující je fakt, že Maverick stojí na vlasntích nohou a přestože moc odkazuje na počin Tonyho Scotta, dá se zcela bezpečně vidět i bez znalosti předchozí mise. Příběh je jednoduchý ale precizně podaný. Dialogy jsou fajn, herci a postavy dostanou prostor, aby jste si je zapamatovali. Nečekejte psychologické drama. Tady se jde jasně za cílem a filmu to prospívá. První polovina je někdy nepatrně utahaná, ale vše vám napraví samotná mise a celkově veškeré scény se stíhačkami. Cítíte to přetížení, šílenou rychlost i eleganci mezi mraky. I celkové vyznění mi neskutečně sedlo a z kina jsem odcházel nadmíru spokojený. Kéž by se moderní akční velkofilmy pohybovaly ve stejné lize. ()

Trenslation

☆☆ Top Gun: Maverick ☆☆ Je to naolejíčkovaný nostalgií, jak helma z F-18, která právě spadla do kádě s opalovákem a chvílema i velmi úsměvný, yet somehow…..dostal jsem přesně takovou stíhací popcornovku, kterou jsem potřeboval. Tududu dududu tudu tudu duuu! ()

Honzek

Jednou za čas (a nebejvá to příliš často) se stane, že do kin dorazí pokračování filmu jež vzdá původnímu dílu hold, vyzobe si co divák chce vidět a slyšet, nastolí novej ale přesto povědomej řád a jedničku překoná. Tohle je v mých očích příklad Top Gunu. Byla to vynikající a dechberoucí podívaná při které se mi nejednou vlila slza do oka. Úžasný audiovizuál, hudba a výběr herců mě ani na minutu nenechal vydechnout a skvěle jsem se bavil. Jestli se na něco vyplatilo delší dobu čekat, byl to právě Maverick ve kterém kromě profesionálního Toma hrálo hlavní roli i srdíčko díky kterému vše zapadlo kam mělo a mě to vyplivlo absolutně spokojeného. Čekal jsem skvělou podívanou ale dostal jsem mnohem víc. Tomuhle říkám ta pravá a nefalšovaná pocta. Smekám klobouk. 10/10! ()

Johnny.ARN

TG2 je presne ten film, ktorý by ste v dnešnej dobe očakávali. Kvóty splnené, skvelý vizuál, úderný hudobný doprovod, emócie a Tom, ktorý pije krv, lebo takto šedesátnik nevyzerá. Začína to dlhým úvodom, ktorý je žmurknutie na jednotku. Prinesie nostalgické spomienky, spomienkový optimizmus a príjemne naladí. Maverick je síce starší, ale stále je to rebel a veľmi rád to dokazuje svojim nadriadeným. Návrat na akadémiu je nie len pre neho, ale aj pre diváka náročný. Opäť treba spomínať na Goosa a Maverick sa nám tak nejak pomaličky začne meniť. Z rebela na veterána ktorý už vie, že je ho čas vo vzduchu sa kráti. Po stretnutí s Kilmerom je to už tutovka. Stred filmu je fajn, je to aj vtipné, aj dramatické a akčné. Niekam nás to posunie a naznačí, ako by mohol vyzerať záver. A ten je teda nadupaný. S presahom, s emóciou, nečakaným zvratom, proste so všetkým, čo by mala správna dvojka obsahovať. Čo teda viac dodať? Určite je to klišoidné, určite je to z časti aj vykrádačka jednotky, určite to má aj oslie mostíky a nelogickosti, ale dokáže to baviť, dokáže to strhnúť a nie je to klasická dvojka, ktorá je horšia. A pesnička od Gagy tu neskutočne pasuje. Silné 4 z 5 ( 4DX, Aupark) ()

BROKEN_

Co bych mohl k tomuto vynikajícímu filmu napsat? Asi jen to, že je Tom Cruise největší borec současné kinematografie. Několikrát jsem během sledování filmu nedýchal a měl jsem slzy. Přál jsem si, aby ten film neskončil. Tohle se mi Tak často nestává, ale letos už je to po čtvrtý (The Batman, The Northman, Everything Everywhere All at Once) a to jsme teprve v polovině roku, to jsem zvědav na druhou. Kosinski si zaslouží velké uznání a je fakt, že se za ty roky posunul hodně nahoru. Zvládá dokonale vizuální stránku, vést herce, a EMOCE! Postavy jsou skvěle zpracovaný a jakmile dojde na akci, budete se o ně bát. Sound design je perfektní a hudební doprovod na kterém dělal dokonce i Zimmer je parádní. A třešnička na dortu byl song od Lady Gaga. Tohle je film s velkým srdcem, který patří mezi ty nejpovedenější sequely všech dob. Letošní rok je co se týče filmů parádní a já už teď vím, že až budu skládat žebříček TOP filmů roku budu to mít hodně těžký. Ale o to větší mám radost. Díky pane Cruisi a prosím točte dál takové filmy! P.S. Vidět ten famózní teaser trailer na sedmý Mission Impossible v kině bylo fakt něco. Už se nemůžu dočkat na další parádní podívanou v čele s Tomem Cruisem :-). 10/10 ()

Sfinkter

Trošku přibrzdím zdejší ovace, akční scény precizní, ale příběh i nostalgie fungují pouze na oko. Umělá limonáda, na kterou se slušně dívá, ale určitě není lepší než první díl, na kterém moje generace vyrůstala. Cruise stále ve formě, zápletka absurdní. Pokud se původní Top Gun nevejde do top 1000, nemá tam prakticky co dělat ani Maverick. Letní kino Amfiteátr Senec 6/2022. ()

DragonnCZ

RECENZE SE SPOILERY // 9/10. - WOW! Tohle bylo prostě něco! Umění prostě. Takhle má vypadat moderní filmový umění. Podobný emoce jsem například prožíval u poslední Duny či u Seveřana. Film ve mě vzbudil hnedka zájem nástřelem 80. let a scénou na začátku která je uplně totožná s prvním Top Gunem. Film sem si po celou dobu neskutečně užíval a miloval. Film má uplně krásný a jednoduchý příběh, který nádherně navazuje a nijak prostě neničí původní dílo zesnulého Tonyho Scotta a nijak se film neotírá o starou zašlou slávu a já vám nevím! Je to prostě 1000× lepší jak jednička a žeru to. Ty postavy, ty emoce. Režie je úžasná. Na scénáři pracoviali podobní lidé co na posledních Mission Imposible. Hudbu dělali ti nejlepší z nejlepších. Uplně nádherný ozvučení. Zvuky letadel OMG. Doteď furt mám z toho husinu až na prdeli. Hrozně si mě to získalo a snad asi první film v kině co mě bavil od začátku do konce a ani jednou jsem se nezanudil. Akční scény v letadlech sem si strašně užíval. Adrenalin tu nehorázně tříštil. Maverick je prostě blázen a sebevrah co do toho prostě dává maximum nechá se pomalu zabít v letadle aby zachránil přítele a pak se znovu nechá málem zabít aby šlohl letadlo nepřátelům a krásně ke konci to celý se zakončí jako původní film a reálně sem i rád za to tak jak to dopadlo, že nikdo neumřel! Opět krásná romance se zde ukázala a miluju to. Jsem hrozně rád, že sem byl na tomto filmu s rodičemi a užívali si to semnou a já si tento hit užil na velkým plátně v kině. Nádhera prostě! A i o dabingu musím říct to samý skvěle nadabované. Top Gun je i prostě nejpřijatelnější pokračování po x letech jaký sem kdy viděl. Matrixe 4 di se zahrabat! Jen k vztahu k Top Gunu. Jako malý sem to nikdy neviděl jen o tom rodiče mluvili jak je to úžasný no a až teďkon tenhle rok sem si to před půl rokem zkouknul ten původní díl, protože mě to prostě nehorázně lákalo. Letadla se mi vždycky jakžtakž líbili a po celý film to ve mě vzbuzovalo emoce. Celý to má prostě sílu a nádech a celý je to dělaný od srdce pro milovníky filmů. Takhle má vypadat pořádná akční blockbusterová letní jízda! Prostě film roku! A jestli něco Top Gun překoná budu jen a jen zírat toto už byl masakr! ()

Qitek

Akční scény berou dech, jako blockbuster je to naprosto funkční a formálně nádherné, scénář je úsměvně debilní ( vědět o hlavní postavě, že je legenda a nejlepší z nejlepších by stačilo bohatě jednou ), čili jako pocta devadesátkám to vykouzlí nejeden nostalgický úsměv. Na druhou stranu je to naprosto zbytečně dlouhé, extrémně až komicky vyžehlené (od kostýmů až po hlaďoučké ksichty naprosto všech), svénář je debilní až moc a co především… jak už dlouho nic, neuvěřitelně overrated. Jako typická americká limonáda na jedno použití to nicméně zachutná i přes to, že jde omstrašnou píčovinu. ()

Mrkvič

Rozhodně lepší než první díl. Akce je mnohem víc a je ještě lépe natočená než sto let starý předchůdce. Což se samozřejmě s dobou dá čekat. Ale i pestrost záběrů a scén je mnohem lepší. Vidět film v kině mohla být velká paráda, ale pořád radši uvidím oživlé dinosaury nebo vesmírné lodě. Cruise je ve svém věku neuvěřitelný. Všechna čest. No a zápletka, dialogy a další podobné v takovémto filmu vedlejší věci, se také docela povedly. ()

T-enter

Konečně měl někdo ve filmovém průmyslu koule, udělat sequel tak, že vlastně zkopíruje původní film. A hle! ono to vyšlo. To, co si všelijací fanoušci kultovních děl přejí, tedy zažít pocit nostalgie, se snad poprvé naplnilo. A to jsem byl při shlédnutí trailerů docela skeptický, protože mladý pán s knírem, hrající na piano v hospodě pro vojenské piloty byla i na mě v tu chvíli dost silná "kopírka". Parádní snímek nesoucí se v duchu devadesátkových akčňáků, se skvělým obsazením mladých pilotů, ze kterých charizma až stříká (což v původním Top Gunu bylo také), ale i dalších postav ve filmu. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí