Piliere Zeme

• Česko Pilíře Země (viac)
Kanada / Nemecko / Veľká Británia, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiálny text distribútora)

Eleanor05

Chudý příbuzný Hry o trůny a to ve všech ohledech - postavy, herci, scénář, režie, kostýmy, výprava i hudba - to vše je tu daleko horší. Pilíře Země dokonce svým skoro až amatérským filmařským stylem působí jako seriál z devadesátých let a ne jako dílo, které vzniklo pouhý rok před první sérií Hry o trůny. Ale ani přes všechno již vyjmenované, a ani přes naprosto příšernou černobílost postav, kde zvlášť všichni ultra mega krutopřísně záporní záporáci po nějakém čase už ve své přehnanosti působí jako parodie na sebe sama, tak ani přes to přese všechno nemůžu Pilířům upřít zábavnost a výborné finále. Nejpoutavější seriál o problematice středověkého stavebnictví a architektury, jaký byl natočen. :D Slabší 3*. ()

Taio

Dlhé hodiny pozerania behom 2 dňov a o nudu naštiastie nebolo postarane. Luxusna historicka drama. Najviac sa mi pačilo obsadenie hercov ale celkovo môže byť. ()

MiGi87

Knížku jsem zatím nečetl, ale hned po doukoukání jsem ji objednal i s druhým dílem. Sérii dávám 4*. Mohla dosáhnout na 5, ale nepodařilo se vychytat všechny mouchy, které, předpokládám, vznikly smrštěním obsahu knížky do nějakých sedmi a půl hodiny, což není snadné. Závěrečný pohled na Salisbury krásně dokresluje tu linku táhnoucí se celou sérií, o tom, že lze dokázat něco, co tu bude i za tisíc let. Moc pěkné, jdu se pustit do sequelu. ()

mcleod

Krása a hnus středověku vyvedené v povedené formě, která dokáže vtáhnout do děje o politikaření, válkách a výstavbě novátorské gotické katedrály, i do zajímavé atmosféry života obyčejných lidí, církevních hodnostářů a šlechty všech úrovní. Přesto by seriálu prospěla větší hloubka, vše ostatní bylo výborné. ()

Ironfood

Knížka pro mě byla docela zklamáním, od toho, co si představuju pod opravdovým historickým románem, totiž příliš sklouzává k prvkům telenovely a červené knihovny. V seriálu je tento skluz ještě výraznější, navíc mi v mnoha případech příliš nesedlo herecké obsazení (především hlavní hrdina mohl vypadat trochu více jako člověk:-)). Podobně jako v knížce to sice ze začátku nevypadalo až tak zle, nicméně druhou polovinu seriálu už jsem sledoval s velkým sebezapřením, a to jsem ještě netušil, jaká hrůza mě čeká v podobě závěrečného "rozuzlovacího" procesu, to byl fakt vrchol scénáristické demence. ()

LuciusWlk

Pilíře Země pravděpodobně dělí diváky na ty co četli a nečetli. Je těžké převést tisícistránkový román na plátna kin a serial, byla tedy dobrá volba. Přesto, by to chtělo alespoň ještě další 4 díly. Děj si zachovává hlavní dějovou linii, i když značně okleštěnou. Mrzí mě ale, že i přes fakt, že se Ken Follet podílel na tvorbě jako konzultant je zde dost zásadních dějových změn! Tomu, kdo román nečetl bude spoustu věci připadat v tomto pojetí hloupé, nedomyšlené a mnohdy kýčovitě naivní. Přesto, že v knize je vše bravurně domyšleno a dějově skvěle poskládáno. Na druhou stranu, jako televizní produkce jde o vynikající počin, se zajímavým castingem a dobrým soundtrackem. ()

Marty89

Již dlouho jsem se chystal shlédnout tento seriál, ale nechtěl jsem s tím začít, dokud nebudu mít přečtenou knihu (což při více než 1000 stránkách nešlo až tak rychle - přestože je to velice čtivá kniha). Po dočtení jsem se tedy pustil do sledování a prvních 4 nebo 5 dílů bylo relativně hodně věrných předloze, s čímž jsem byl navýsost spokojen. Poté ale začalo postupně docházet k některým zbytečným zkracováním, které kulminovalo v opravdovém kvapíku posledního dílu. Je to škoda a trochu to kazí dojem z tohoto jinak velice kvalitního seriálu. Mít seriál tak o dva díly více, bylo by to nejspíš jen k prospěchu. I tak ale dávám velmi pěkných 80%. ()

Babous

Ten seriál je sám o sobě nic moc: příliš zamotaný děj, intriky, bodání do zad, výměny stran a laciné provedení. Věřím, že kniha je mnohem lepší. Ale vidíte tady vedle sebe prakticky všechnu mladou hereckou krev, kterou Velká Británie tak štědře transplantovala Hollywoodu: Eddie Redmayne, Douglas Booth, Sam Claflin a Hayley Atwell. ()

DavidS.

Lehce naivní a tak trochu středověká červená knihovna plná až příliš schématicky profilovaných postav na ose dobro-zlo...Ale intriky jsou tu naštěstí patřičně temné a osudové, nemluvě o slušné výpravě a samotných hercích... ()

Jezinka

Celkem milé, ale má to přesně to, co mi na historických seriálech vadí - výrazná modifikace historie. Pomineme-li historická fakta , co se týče královských postav, tak ten záván nadměrné gramotnosti a listů papírů ve 12. století v Anglii mne fakt děsí. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... POZOR SPOILER. V podstatě za pět, alespoň prvních šest dílů, od zabití Toma ovšem úroveň poněkud klesá... Přílišná černobílost charakterů celé série by se dala ještě odpustit, ovšem poslední díl a celkové rozuzlení mě poněkud zklamalo - klasický pohádkový konec - darebáci jsou potrestáni, dobráci se vezmou a žili šťastně až do smrti... Ach... No ale celkově mě to jinak až nad očekávání chytlo, takže nebýt toho konce tak spokojenost veliká. A musím vypíchnout výbornou hudbu... ()

Tom:)

Slušné středověké drama se suprovým soundstrackem. I když konečný dvoudíl byl poněkud moc rychlý a vyřešil v pár minutách to, co se nepodařilo vyřešit za celých 7 předchozích dílů, stejně si to 4 hvězdy zaslouží. ()

Zagros

Pro milovníky historických románů - předloha je jednou z nejlépe hodnocených knih samotnými čtenáři. Před shlédnutím seriálu rozhodně doporučuji k přečtení, budete se lépe orientovat. Seriál samotný je v rámci (televizních) možností natočen dobře. Obsazení, herecké výkony a výprava jsou velmi dobré. Pokud by adaptace dobrých knih dopadly vždy alespoň takhle, byl bych spokojen. Nicméně jde pořád spíše o zkratkovité vyprávění celého románu, který proto podruhé doporučuji. :-) ()

ti88na

Po prečítaní úžasnej knihy Kena Folleta, musím uznať, že táto miniséria bola len hrubou kostrou svojej predlohy. Zmeny boli miestami veľmi zásadné, množstvo zaujímavých momentov bolo vynechaných. Napriek tomu je to skvelé, pútavé a nádherné, príjemne sa na to pozerá a stredoveká atmosféra na mňa pôsobila celkom uveriteľne. Za geniálne považujem herecké obsadenie, to sa absolútne zhodlo s charakterom postáv v knihe. Samozrejme v seriály boli všetci starší, aby nebolo nutné preobsadzovanie, vôbec to však nevadilo. O historické nepresnosti som sa nezaujímala, veď ani kniha nie je žiadna kronika, ale román a pozadie stavby katedrály je veľmi atraktívne. Presvedčila som sa, že práve katedrála je jeden z najúžasnejších architektonických zázrakov. ()

Abiosis

*DVE GENERÁCIE STAVITEĽOV* História vo forme hodín dejepisu ma nikdy nedokázala dostatočne zaujať. Tá filmová bola u mňa vždy úspešnejšia, a vôbec mi neprekáža, že je oproti tej písanej asi menej reálnejšia, viac pokrivená podľa individuálnych potrieb. Akási interpretácia interpretovaného. Podstatné je, do akej miery pôsobí vierohodne a z Pilierov mám pocit, akoby sa predo mnou odohrávala história v tej svojej pravdivejšej forme. Nemám, samozrejme, na mysli ľúbostnú linku príbehu, vzťahy lásky skúšané nepríjemnosťami a všetky tie príčinné súvislosti. Ten pocit pramenil zo zobrazenia života bežného človeka a jeho zápasu o prežitie, zo zobrazenia života šľachty so svojim intrigami a zobrazenia tých najvyšších, Bohom vyvolených, a ich komplikovaného boja o získanie trónu. Zároveň bolo veľmi poučné sledovať, čo všetko si stavba projektu obrovských rozmerov vyžaduje, či už vo forme použitého materiálu, zručností alebo náradia. A priznávam, že sexuálne scény hlavných hrdinov, i keď neboli príliš časté, boli predsa len zbytočné. Verdikt v 1 vete: Poučný a zároveň mierne rozprávkový výlet do histórie. 26.10.2010 ()

javirgo

Když jsem zjistila, že můj oblíbený román Kena Folletta byl zfilmován, byla jsem na film moc zvědavá a musela jsem ho co nejdříve vidět. Źádné filmové zpracování se většinou kvalitnímu románu nemůže rovnat a tak jsem nic mimořádného nečekala. Byla jsem ale příjemně překvapená. Źádná podstatná část děje nechybí, perfektní herecké výkony jak kladných, tak záporných postav, dokonalá atmosféra středověku i se všemi krutostmi, které k té době patří. Překvapilo mě, když jsem v jedné malé roli uviděla i samotného autora románu. Skvělé a chválím všechny tvůrce. ()

decay

Mal som nečakané tri dni voľna po sebe takže som sa rozhodol ešte po sviatkoch vyvaľovať a nič nerobiť. A v TV bežalo toto a bolo to fajn:)...okrem toho ešte aj Rani:)...už menej fajn, ale stále sranda:)...Priemier league a tak...pri krbe...dobrý relax po náročnom novom roku:)... ()

ondrula

Německé Säulen der Erde jsou ve srovnání s knižní předlohou ubohou sračkou. Všechno, co v knížce funguje, tady selhává. Předně si myslím, že shrnout tisícistranný román do osmi seriálových epizod musí zákonitě skončit nešťastně, a taky že jo. Pakliže jste knížku nečetli, ztratíte se v ději co nevidět, protože to seriálové pojetí nedává moc smysl. Román je epický také díky tomu, že se odehrává v rozmezí asi 40 let, nejsem schopen posoudit, jestli tyhle posuny jsou obsaženy i v seriálu, ale dost o tom pochybuju, protože jsem viděl tři díly a postavy vypadají pořád stejně. A jestli tam ty časový skoky skutečně budou, tak jsem na to dost zvědavej, protože sedmdesátiletej Ian McShane, kterej ztvárňuje biskupa Bigoda, by v závěru příběhu měl bejt 110letým kmetem. Ani se mi nechce psát dál, protože jsem amatérismem snímku, pokrouceností příběhu a pitomým výběrem postav tak zhnusen, že by to byla ztráta času. Jedna * za atmosféru kláštera, ačkoliv ten je očividně postavenej taky z papundeklu. ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (viac)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (viac)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (viac)