Pes Baskervillský

• Veľká Británia The Hound of the Baskervilles (viac)

V tomto záhadami obestřeném příběhu Sherlocka Holmese ztvárnil energický Peter Cushing slavného detektiva z Baker Street, jenž musí rozlousknout tajemství strašlivého kvílení psa a systematická úmrtí generací Baskervillů. Příběh začíná v 17. století, kdy krutý Hugo Baskerville brutálně zabije sluhu a jeho dceru pak chce nabídnout svým podobně nemorálním kumpánům. Jí se však podaří uprchnout, a když ji pán dostihne v ruinách chrámu, zabije ji. Hned na to je však sám napaden a zabit obrovským psem, kterého nikdy nikdo nespatřil. Tento dávný příběh vypráví Holmesovi a jeho věrnému Dr. Watsonovi Dr. Richard Mortimer. Ten byl lékařem a přítelem zesnulého Sira Charlese Baskervilla, který nedávno zemřel podle všeho šokem z leknutí v devonshirských hvozdech poblíž onoho rozpadlého opatství. Z Londýna právě přijíždí Sir Henry Baskerville, který je dědicem panství. Začíná tedy vyšetřování úmrti, ke kterému se později přidají další, řádění ďábelského psa a odkrývání podivných obřadů... Podle mnohých se jedná o nejlepší zpracování Psa baskervillského všech dob. Ponurá anglická blata zahalená do lezavé mlhy, velmi přesvědčivý Peter Cushing v roli neúnavného vyšetřovatele a mistrovská detektivní zápletka předlohy dávají dohromady pozoruhodné filmové dílo. Mladý Christopher Lee působí dokonale aristokraticky a elegantně jako pravý člen vyššího stavu (a to hlavně oproti slabošským a zdegenerovaným příslušníkům urozené rodiny Baskervillů zobrazených v jiných verzích této Doylovy novely). Snímek má rychlý spád, Andre Morell zde ztvárnil zřejmě nejsolidnějšího a nejrealističtějšího Watsona všech dob, ovšem nejsilnějším magnetem filmu zůstává naprosto excelující Peter Cushing. (oficiálny text distribútora)

Vančura

Doylův román "Pes baskervillský" se dočkal pozoruhodně dlouhé řady filmových adaptací - celkem byl zfilmován více než dvacetkrát, přičemž konkrétně tuto adaptaci osobně hodnotím jako nepříliš zdařilou. Osobně mi nejvíce vadilo, že se snímek poměrně radikálně odklání od literární předlohy. Zatímco například starší adaptace Sidneyho Lanfielda z r. 1939 šla spíše cestou okleštění barvitého románového děje o celou řadu postav i dějových motivů, tato novější verze původní děj dosti pozměňuje tím, že k němu naopak přidává celou řadu nových prvků. Je mou soukromou domněnkou, že tyto změny mohly být motivovány snahou tvůrců odlišit se od předchozích filmových adaptací, ale osobně výsledek hodnotím nepříliš kladně. Filmu se podle mě nedaří budovat fungující atmosféru, o nějakém napětí nemluvě. Snímek má nejblíže žánrově nakročeno nejspíše k detektivce, byť význam postavy samotného Sherlocka Holmese je zde relativně upozaděn a proporce jeho mistrovské dedukce jsou zde jen lehce nastíněny, což je podle mě strašná škoda a největší "zločin" proti duchu předlohy. V porovnání se zmiňovanou starší verzí mi zde vadilo i výrazné zpomalení děje - film se místy skutečně vleče a osobně jsem se při jeho sledování neubránil jisté nudě. Za sebe nemám problém prohlásit, že mě tahle verze moc nenadchla a považuji ji zcela průměrný film, který je strašně poznamenaný dobou svého vzniku a jakých se tehdy natočily mraky. Pustit si ho je podle mě spíše ztráta času. ()

Javert

Terenci Fisherovi se podařilo převést téměř nepopsatelnou atmosféru Doyleovy knihy do filmu na výbornou. Peter Cushing mě utvrdil v názoru, že je nejlepším fimovým Sherlockem Holmesem. V Psu Baskervillském mu zdatně sekunduje i starý známý Christopher Lee či André Morell jako Holmesův věrný společník Dr. Watson. ()

Goldbeater

The Hound of the Baskervilles je velice netradiční a výborný výplod Hammer film studia. Zaručeně napínavá podívaná, která by si možná zasloužila trochu delší stopáž. Peter Cushing je skvělý Sherlock Holmes a André Morell výborný Watson. Potěšil i Christopher Lee v netradičně kladné roli. Na svou dobu hodně dobrý a strhující thriller. Jeden z nějlepších od Hammeru, ta mlhou potažená blata jsou opravdu úchvatná. ()

InJo

Skvělá "hammerovská" atmosféra, která dýchá z každého filmového políčka tohoto mnou od mala velice oblíbeného snímku, a optimálně zvolené tempo vyprávění dělají z této stopadesátéprvní adaptace nejslavnější detektivky všech dob výjimečnou záležitost (i když možná jen z mého úhlu pohledu). Jedna z mých nejmilejších filmových "holmesovek". 85 % ()

Frajer42

Netroufám si pochybovat o tom, že slavná knižní předloha musí být pastvou pro oči, nicméně tahle filmová adaptace mě nijak zásadně neoslovila. Největší nedostatek spatřuji určitě v nezvykle mělkém příběhu, který je dán zřejmě krátkou stopáží. Jednotlivé postavy jsou pouze zevrubně načrtnuty a o kvalitní kriminálce si mohou všichni diváci nechat pouze zdát. Snímek bohužel nefunguje zdaleka ani jako horor a nemůže se vymlouvat pouze na rok vzniku. Pokud divák snímek nesleduje s opravdu vydatně zesíleným zvukem, tak se obávám, že o "strašlivé kvílení psa" (jak uvádí obsah), bohužel přijde. Nejvíce mě ovšem pobavil v závěru záběr na toho podvyživeného ratlíka. Na samotného Sherlocka si potom divák musí počkat dobrou polovinu stopáže. Jediné, co stojí za pochvalu, bylo velice zajímavé a krásné gotické panství a poměrně sympatičtí herci. ()

Mariin

Dobré zpracování klasické hororové detektivky s barvitým prostředím blat. Peter Cushing je vhodný představitel Sherlocka Holmese. ()

Campbell

Asi druhý nejlepší film, zpracovaný podle knihy o Baskervillů. První je nepochybně dokonalost s Jeremy Brettem. Tahle verze taky není vůbec špatná, jen je taková trochu rozvleklá. Kdoví kdybych jí víděl dříve dal bych možná vyšší hodnocení, takhle dávám slušný 4*. Pravdou je že atmosféra tu je vyhnaná na maximum a Blata zahalená mlhou působily neuvěřitelně dobře. I ten pes ušel i když ho moc neuvidíme. Oni celý kulisy jsou moc pěkné i když v některých scénách možná lehce umělé. Cushing odvedl roli Holmese adekvátně, a Lee roli Sira Henryho maximálně dobře. Jen teda Watson mi nějak extra neseděl. Kdybych neviděl verzi s brettem šel bych možná výš. ()

nascendi

Niekde som čítal, že filmových a televíznych verzií Psa Baskervillského existuje celá dvadsiatka. Ja som po zhliadnutí televíznej verzie z roku 1983 napísal, že už nepotrebujem vidieť žiadnu ďalšiu., V tej dobe som už mal túto verziu z roku 1959 pozretú, akurát k nej chýbal aký-taký komentár. Nebudem to príliš rozoberať. Klasické príbehy hodnotím iba podľa jediného kritéria - ako sú vzdialené od mojej predstavy. A podľa neho táto staršia verzia s televíznou o niečo prehráva. Ale nie tak, aby nemohli byť obe hodnotené troma hviezdičkami. ()

PetrPan

Býti více vytí šel bych do plných. Peter Cushing mi do role klasického Sherlocka sedl jako pověstná prdel na hrnec, a to samé mohu prohlásit o obsazení všech dalších rolí, včetně netradičně kladného Christophera Lee či naprosto okouzlujícího Milese Mallesona jako lehce potrhlého biskupa Franklanda. Jinými slovy hereckými výkony všech zúčastněných jsem se přímo opájel. Vytříbené dialogy střídaly chvíle povedené gotické atmosféry mlhavých blat baskervillského panství. O vysloveně napínavé okamžiky sice byla trochu nouze a samotného ďábelského psa mohlo býti i více, nicméně vzhledem k celkové spokojenosti s víc než zdařilým převedením klasiky na stříbrné plátno, to považuji jen za drobnou vadu na kráse. Velmi spokojená čtyřka. Filmová Výzva 2015 od peter12 ()

Willy Kufalt

Po nadšení z filmu Cash on Demand s Peterem Cushingem a André Morellem jsem se nechal zlákat na stejnou ústřední dvojici herců i v této legendární sherlockovské detektivce. Pánové určitě nezklamali, zvláště Cushinga v roli Sherlocka je radost sledovat, ale jinak jsem si potvrdil, že civilně pojatý krimi thriller mi obvykle sedne víc, než výrazně stylizovaná detektivní klasika nejklasičtější. Tvůrcům se občas podařilo navodit temnou atmosféru, ale osobně se mi už do ní nedařilo vždycky pohltit naplno, když z exteriérů lesa i močálů neustále tolik čouhá studiová iluze a některé herecké výkony ve vedlejších rolích (zvláště ta afektovaná potvora ve fialových šatech k závěru) vyznívají až teatrálně. Nedá se říci, žeby si ono retro pojetí nezachovalo i do dnešních dnů jisté kouzlo, ale současně (stejně jako u Jámy a kyvadla v režii Rogera Cormana) jsem se nevyhl dojmu, že toto pojetí už v jistých ohledech zestárlo a na svou dobu unikátně využitý barevný vizuál v tomto případě občas víc nechtěně prozrazuje stáří filmu, než aby dotvářel atmosféru. Největší problém jsem však cítil pokaždé, když nezbyl zrovna před kamerou ani jeden z dvojice detektivů Sherlocka a Holmese (což se dělo celkem často) a film jakoby tehdy ztrácel z nasazené laťky. [65%] ()

eLeR

Ani neviem, čo napísať. Bavilo ma to ... príbeh, atmosféra, kostýmy, hudba, herci ... všetko. Apropo, Nicolas Cage je asi potomkom Christophera Leeho. ()

dopitak

Měl jsem dnes díky televizi MGM jedinečnou možnost porovnat dvě zpracování stejného příběhu z celkem šesti verzí, které tu na csfd jsou. Možná to bylo dobře, možná že ale právě bezprostřední srovnání způsobilo trochu zkreslený úhel pohledu. Tento "komentář" přidávám k oběma verzím.. 1) Velká Británie, 1959, 87 min Napínavé zpracování, přesvědčivý Sherlock Holmes, sympatický Wattson, nabubřelý a hrdopyšný dědic Baskervillského dědictví sir Henry, velmi krásná "Španělka" ze sousedství. Spousta umělé mlhy a laciný trik živého a mrtvého psa, s ohledem na rok natočení ovšem pochopitelný jev. Neříkal bych tomu horor, ale možná, že ve své době to bylo strašidelnější, přeci jenom jsme už kapánek zvyklí z dnešních drasťáků ala Freddie.. U mě dost dobrý film bodující svou seriózností a také vynikající atmosférou, protože prostě filmy z té doby, pokud za něco stojí, miluju. **** 2) Velká Británie, 1978, 85 min Tak tady je zařazení mezi horory špatným vtipem. Film bych určitě ocenil mnohem víc, nedokoukat pár minut před tím starší verzi. Možná, že tvůrcům komedií v té době došly už nápady, že je napadlo pomoci si zpracováním tohoto tématu a převedením vážného a tajuplného příběhu do říše skečů a gagů. Já mám rád anglický humor, výborně jsem se bavil u seriálu Randall a Hopkirk, pochutnával si na Demseyho provokacích k Makepeacové, ale tady se tvůrci trochu utli. Tenhle film se víc tváří být vtipný, než že vtipný je. Poprvé jsem se zasmál až u čůrajícího čivavy (nebo snad čivavi, kdoví) a to už film skoro "vrcholil". Ani mi tu tak nevadil Holmes (i když ty nalepené vousy na dražbě byly příšerné) jako Watson, který mě, bůhví proč, hrozně rozčiloval (asi taky svou dvojrolí matky Holmese). Připomínal mi Christiana Claviera z Návštěvníků, toho jsem ovšem v tom filmu "žral". Celkově by to byla slabota i bez srovnání, takhle je to ale kapánek horší. Když to ale na druhou stranu zařadím do celkového kontextu (či paradigmatu) mnou hodnocených (a před tím viděných) filmů, dávám tomu dvě hvězdičky- jednu za čůrajícího čivavu (ta konev na zalévání květin neměla chybu); druhou za opravdu přebujelé Maryino poprsí. ()

Chrustyn

Další z velice povedených zpracování, nejslavnějšího případu legendárního detektiva. Christopher Lee výjimečně nepsychopatický. ()

Šandík

Herecké výkony jsou v tomto filmu velmi přesvědčivé a také akce si člověk užije dosytosti. Základní problém je ovšem totálně změněný a překroucený děj. Z Holmesovy pověstné dedukce nezbylo téměř nic, brilantní systematický sběr a analýzu důkazů nahradilo klišé o muži používajícím při pátrání lupu, dýmku a čepici. Málokterá filmová adaptace slavného románu je z tohoto hlediska tak moc nepodařená jako právě tato... Celkový dojem: 55% ()

Oktavianus

Hammer. Dlouho jsem se vyhýbal dalšímu zhlédnutí (a tím vlastně i hodnocení a psaní komentáře), protože jsem pořádně nevěděl, jak se k filmu postavit. Budu-li se na to dívat čistě optikou adaptace Doylovy geniální knižní předlohy, dojdu nutně k tomu, že existují daleko lepší verze: s Jeremy Brettem, Basilem Rathbonem, jo, i ta s Ianem Richardsonem... Jenže tenhle film je tak krásnej a tak dobrej! Už jen ten fantastickej klasicky hammerovskej kulisovej look: lépe zamlžená blata jihozápadní Anglie nemohou vypadat ani ve skutečnosti. Poprvé jsem tento film viděl jako hodně malej chlapec, pamatuju se, že mi právě stylizovaná kulisovost strašně vadila - a dnes je tomu přesně naopak a vyzdvihuju ji jako jeden z největších kladů. Pak je tu fantastický Holmes Peter Cushing, potěší i sir Henry alias z principu aristokratický Christopher Lee. Příběh uhání zběsile vpřed a nenudí ani na vteřinu, což je fajn, jenže právě kvůli tomu (přestože se snažím dívat se na film jinak), že je to adaptace románu, je spousta věcí naznačena jen zkratkovitě, útržkovitě; být to na mě, zvolím tří- až čtyřhodinovou stopáž a vychutnám si celý baskervillský příběh pořádně. I tak ale vznikl nádherný film, který svou tajuplnou atmosférou bere dech. ()

Flego

Terence Fisher možno dokáže navodiť správnu atmosféru, ale... Jedinečný kúsok sira Doyla je síce považovaný za klasiku, ale v tomto prípade mám výhrady. Všetko je príliš osvetlené, umelé, štúdiové... a bez požadovaného napätia. ()

BMW12

Zajímavá detektivka s dobrý příběhem, kdy postupně odhalujeme další a další indície, až se nakonec dobereme toho, kdo je vrah. V současnosti je však znát to, že film byl natočen v roce 1959 a není to tak „moderní“ jako současné filmy. Proto dávám 3*, ale kdybych se na to díval v tom roce 1959, tak bych dal o 1* více. ()

anais

Vtipné, napínavé a velmi elegantní zpracování Doylova příběhu. Vždy jsem si Holmese představoval jako pohotového, leč trochu rozvážného člověka. Peter Cushing ho však hraje velmi energicky. Dokonce tak výrazně, že na sebe neustále strhává pozornost. Když je Holmes na plátně, vše ostatní pozbývá významu. Úplně z něj sálá náskok, který i drží před všemi ostatními. Ač z produkce Hammeru a s těmi nejhvězdnějšími hororovými herci (Cushing, Lee), Pes Baskervilský je dokonalá non-fiction pocta slavnému detektivu z Baker street. ()

eraserhead666

Mám hodně rád podobné studiové kousky, ty studiové exteriéry mě vždy strašně berou a v tomhle uhledu jsem si film užil. Jinak mi však přišel docela nezajímavý a jaksi bezduchý, jako kdyby vám někdo vyprávl pohádku na dobrou noc, chtěl to mít rychle za sebou a tak to ze sebe vyhrkl skoro na jeden nádech bez jakékoliv atmosféry. Navíc, Cushingovi nějak pořád nemohu přijít na chuť, jeho Holmes mi přišel poměrně trapný a přehrávaný. Naopak, ta hlavní ženská role byla hodně fajn, po všech stránkách. Možná napodruhé..... ()

SOLOM.

Asi jen opravdu málokdo nezná slavný příběh A. C. Doylea o prokletí rodu Baskervillů. A pokud se někdo takový najde, měl by si ihned doplnit znalosti! Filmů na toto téma bylo natočeno hned několik, ale tato verze je mnohými fanoušky (diváky) považována za jednu z nejlepších, některými i za vůbec nejlepší. Já sice s tímto tvrzením souhlasím tak napůl, ale studio Hammer si pro nás skutečně připravilo lahodnou detektivku, která určitě není k zahození. Navíc T. Fisher patří mezi moje nejoblíbenější britské režiséry a ani tentokrát mě prostě nezklamal. Opět dokázal natočit nezapomenutelnou podívanou s ponurou atmosférou jemu vlastní a neméně kvalitním hereckým obsazením. Narazil jsem tu však i na několik ALE… Scénáristovo mírné „poupravení“ příběhu by mi ani tolik nevadilo, protože se snažil tuto verzi odlišit od těch předchozích. Navíc začátek příběhu se mi hodně líbil. Potemnělost blat, krutý předek a zrod prokletí – to všechno mělo ten správný šmrnc a lepší úvod bych si ani neuměl představit. Fisher dokázal vytěžit maxim z toho co měl k dispozici a většina filmu (příběhu) se nesla v podobném duchu. Střídání lokalit a studiových kulis rovněž snese nejpřísnější měřítka, ale místy jsem tu narazil na několik slabších pasáží, které nebyly až tak dokonalé (řekl bych až zbytečně ořezané, či naopak natahované). Navíc mě trochu iritovalo to zelené podsvícení kulis rozvalin, ale to je jen můj problém. Dal bych tomu tak 3 a půl * - 65% ()