Keď sa kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) prebudí v prímestskom vlaku, netuší, odkiaľ sa vzal a čo tam robí. Naproti nemu sedí Christina (Michelle Monaghanová), ktorú vidí prvýkrát v živote, ale ona ho dobre pozná. Colter zisťuje, že sa prebudil v tele iného človeka. Než sa však stihne zo vzniknutej situácie spamätať, silný výbuch rozmetá vlak. Vzápätí sa Colter sa objaví v podivnom bunkri izolovanom od okolitého sveta. Cez obrazovku k nemu hovorí dôstojníčka Carol Goodwinová (Vera Farmigaová) a požaduje informácie o všetkom, čo práve videl. Kapitán Colter Stevens sa stal súčasťou náročného pátrania po útočníkovi na vlak, v ktorom sa ešte pred chvíľou nachádzal. Atentátnik totiž plánuje odpáliť oveľa väčšiu bombu priamo v srdci Chicaga. Ak ho Colter pomôže dolapiť včas, môže zachrániť tisíce životov. Táto vládna misia je založená na experimente nazvanom Zdrojový kód, ktorý Colterovmu vedomiu umožňuje na krátky čas existovať v paralelnej realite - v tele Seana v chicagskom prímestskom vlaku. Seanovu identitu môže využívať iba osem minút, má teda práve osem minút na odhalenie bombového útočníka. Zdrojový kód dokáže poslať Coltera do rovnakého časového úseku viackrát za sebou. Získava tak viac času, ale zároveň sa mu situácia môže ľahko vymknúť z rúk. (TV JOJ)

sharky

pěkná podívaná se zajímavým námětem a skvělými herci, jen ten konec bych udělal smutnější, nebo aspoň ne tak přímočarej.. ()

honajz

Tak tohle mě dostalo. To, co mi chybělo u Správců osudu, se tady vydařilo. Téma paralelních světů mám rád a tady je podané skutečně s pokusem o logiku věci, vkusně a neurážejícím, a dokonce i napínavým způsobem. Různá odhalení jsou přesně načasovaná na chvíle, kdy dojdou i divákovi, a vlastně mi ani nevadilo, že záporák byl obyčejný chlápek... Ostatně, asi by to tak bylo i ve skutečnosti, než jak nám neustále filmy cpou zprofanované arabské teroristy. ()

rikitiki

Věřím v teorii paralelních vesmírů - každý máme ten svůj ve své hlavě. Proto v prvních dvou třetinách filmu promíjím jisté nelogičnosti, i to, že je zjevné, jak na tom kapitán Stevens vlastně je. Příběh strhne divákovu pozornost, obrazové ztvárnění je mnohem zajímavější, i když je (anebo naopak právě proto, že je) jednodušší než v přeplácaném Počátku. Patos závěru ale poněkud zpřísnil můj úsudek a navíc jsem začala přemýšlet, jestli to opravdu je některými diváky tolik vyžadovaný šťastný konec? KOUSEK DĚJE Pokud zdrojový kód skutečně vytvoří paralelní vesmír, musí Stevens stejně někde zemřít a jinde přežívat ve své udržovací rakvičce. A v jiném zase zemřou všichni ostatní, aby on přežil. Koneckonců, v této verzi umírá přinejmenším ten učitel. A co je vlastně ta měnící síla - jakýsi přístroj, nebo jeho mysl? Vzhledem k tomu, že žádný přístroj tam není popsaný, ani příliš ukázaný, tak mi z toho jako hlavní podezřelý vychází Stevensova mysl. A jako u většiny těchto snímků je pak nejlogičtější řešení dané - výborná, ale už často využitá, pointa povídky Most přes Soví řeku od A. Bierce - je to jenom předsmrtná představa. Viz například alternativní konce Svěrací kazajky, Lulu na mostě a snímek Hranice života. /27. 4. 11./ ()

Roman.Ticka

Synapse, simulace, smrt, osud, paralelní realita - silná slova, velké sousto. Ale jako pokus o Sci-Fi dobrý. Jediným vyčnívajícím momentem byla scéna kolem vakua, kdy Jake coby protřelý profi průzkumník házel kolem sebe životní rady a moudra, zbytečně, jak jinak... :-) Pak se vše vrátilo zpět do rozjetých kolejí žánru a skočilo šokově rovnou do rozpínajícího se všehomíru. Ovšem ukázka nebezpečnosti efektu deindividuace a lekce instrumentálního učení byla ohromně inspirující. Zvlášť od takového fešáka pana učitele - it´s the new me. ()

poz3n

Duncan Jones i ze svýho druhýho celovečeráku dokázal vytvořit originální malej film, ovšem podle mě ne tak dobrej jako Moon. Nevim kde to vězí, jestli opravdu v těch posledních ,,blockbusterových,, několika minutách, pravděpodobně asi jo. Líbila se mi svižná ,,Hitchcockovská,, hudba, Michelle Monaghan i našlapaný tempo. Jenom to něco tomu chybělo. ()

HellFire

Natočit v hollywoodské produkci v roce 2011 inovativní film se podaří jen režisérům zvučného jména a ani poté není zaručeno, že výsledná podoba bude koukatelná. Duncan Jones stihl prozatím natočit dva filmy, a oba dva si může zarámovat a pověsit nad postel jako výstavní kousky. Source Code již podle popisu zápletky mohl trpět jedním neduhem, a to opakujícími se scénami, jak jsme to již mohli vidět v mnoha filmem s podobnou tématikou. Tady ale scénárista neprodělal lobotomii a i když se tolikrát vracíme v čase a sledujeme jednu scénu pořád dokola, pokaždé je změněna natolik, že sledovat ji je naopak potěšením. Herecké obsazení a hudba jsou zvoleny na výbornou, sledovat Jakea a jeho postupnou proměnu je radost. Já jsem se bavil a odnesl si z filmu i poučení. ()

Ivoshek

tyhle typy filmů stojí a padají s tím, jak se scénáristovi podaří všechno to dění poskládat tak, aby dávalo logicky smysl. A řekněme si otevřeně, že to se tedy moc nepovedlo. Dokud je jádro zahalené tajemstvím, tak to ještě jde. Jakmile mlha opadne, začne být zjevné, že to je celé neuvěřitelná pitomost, která naprosto nedává smysl. Během filmu jsem našel asi tak 10 WTF momentů, z toho tři, u kterých jsem zvažoval, jestli to vůbec dokoukávat... Body jdou za vizuální stránku, Gyllenhaala a tempo. Myšlenkově je to ale na facku. ()

Deschain

Vždy ma poteší, keď ma nejaký film núti premýšľať a hádať, čo môže byť správnym riešením, kto za to môže a tak podobne. Vidno že Duncan Jones je šikovný týpek, tieto "malé" svojské filmy mu idú. Od začiatku som mala pocit previazanosti s 12 Monkeys, ale to si nepomôžem, keď je to jeden z mojich naj filmov a to cestovanie tam a naspäť s hl. cieľom zistiť, kto je za to zodpovedný, je si také podobné. Čo sa týka sentimentálneho záveru, súhlasím s Ďurom, ale tak doprajme mu, Jakeovi. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 14.11.2015, réžia slovenského znenia (Magic Voice) = PAVEL GEJDOŠ+PREMIÉRA NA JOJ = 25.9.2016, réžia slovenského znenia (Daniela) = ? - Kvalitnú sci-fi aby jeden ledlampou hľadal a tak si tvorcovia povedali, že OSUDOVÝ DOTYK má už - tuším - tri pokračovania, tak "obšlehneme" milostnú pseudoromantickú zápletku a zaobalíme ju do - zatiaľ dúfam - šialeného námetu o paralelnej realite, ktorá údajne neexistuje, ale napriek tomu ňou skúsime manipulovať, že čo to dá. A vo výsledku veru (až na pricmrndávajúcu božskú VERU) - aj s nesympatickými hercami - dalo pomerne napínavú a aj romantickú jazdu pekelným vlakom, ktorá z prekvapivo krátkych 8 minút pomerne svižne utiahla takmer poldruha hodinu popcornovej zábavy. (1.9.2011) ()

Pítrs85

Malej velkej film. Dobrých a inteligentních sci-fi (tedy těch, kde nepobíhají lidi převlečení buď za kretény anebo za latentní homosexuály) aby člověk pohledal. Source Code je však jedním z nich. Není tak opulentní jako Matrix, ale funguje na podobných principech. Navíc mu stačí jedno kancelářské patro, jeden vlak (ti Amíci maj stejně supr vlakový soupravy) a jedno krásné nádražíčko. A samozřejmě Jake v hlavní roli. Konec možná nepřinese požadovanou katarzi, ale i tak se takové to mrazeníčko dostaví. Ale možná že za to mohl jen průvan z okna, who knows... ()

Scrytcher

Duncan Jones je bezpochyby šikovný filmař, který zvládá formu (jak už jsme se ostatně mohli přesvědčit u Moonu) na výbornou. Ale zatímco se divák opájí formálními finesy, dělá z jeho mozku přežvykujícího osla. Source Code tak zůstává zábavným techno-thrillerem jara, ale není ani z poloviny tak chytrý, jak se snaží vypadat. ()

Kailo

Jake a časoprostor. Není řeč o Donniem Darkovi, jako spíš o sofistikovanějším Déjà Vu. Ale přes tuhle vlastnost si na nálepku mistrovské dílo ještě Jones počká, pořád mu chybí ten boom moment na konci filmu. Každopádně, prvním filmem Moon dokázal, že psychologii a filmařinu zvládá. A v Source Code to jen potvrdil. Ukousl si hollywoodského sousta, které obstálo na jedničku jak u kritiků, tak i v kinech - 115.000.000$. Není teda pochyb o kvalitě jeho dalších projektů. 85% [HD] ()

SOLOM.

Zpočátku se mi to moc nelíbilo. Ne že by zápletka nebyla zajímavá (no tedy do té doby než zjistíte, že budete prožívat s hlavním hrdinou pořád jen 8 minut před výbuchem), ale právě hned ten počítačový výbuch vlaku mě doslova znechutil. Nevěřil jsem, že by se z toho mohlo vyklubat něco zajímavého, ale to jsem se šeredně spletl. Jake Gyllenhaal i scénárista přepnuli na vyšší level a já brzy pocítil tu příjemnou změnu. Herec si nevedl vůbec špatně, ale nejdůležitější práci tu odvedl scénárista a hlavně režisér. Mysteriózní atmosféra a svým způsobem i prostředí skvěle doplněné pořádnou dávkou akčnosti a napětí – přesně jak to mám rád. Jen ten úplný závěr zklamal. Já moc nemám rád happyendy. Mělo to skončit odpojením přístrojů. 70% ()

ARI50

Velmi zajimave neustale se děj točí ve vlaku mate 8 min a nevadi jestli zemřete a za 8 min zase přetočit a znova neni to špatny napad na akční thriller a podle mně se velice povedl celkově velmi slušna podivana ()

claudel

Tenhle film šel po svižné první půlce úplně do kytek. Odhalení teroristy bylo prachbídné a následné dokončování a dovysvětlování nesmírně utrápené. Jestli jsou za závěr zodpovědní producenti, tak je to opravdu hodně smutné. ()

kajda.l

Já té fyzice nejspíš opravdu absolutně nerozumím :( a tím pádem nejsem kompetentní se zde pouštět do sebemenších pokusů o rozbor logičnosti celého snímku, takže jediné co mohu říct, že mi celá myšlenka přišla padlá na hlavu, nebavila mě a tím pádem jsem se u filmu s ruzumnou stopáží obstojně nudil. Scénáristické nudě zdatně napomáhaly herecké "hvězdy", když nepřítomně necivěla Michelle Monaghan, tak ještě tupěji zíral Jake Gyllenhaal a celému tomu hereckému umu vévodila ruzumující Vera Farmiga. A sladkou tečkou nad tímto pseudochytrým klenotem bylo děsivé CGI, když na to nemáš prachy, tak nenechávej vybuchovat vlaky či vyskakovat Džejka z vlaku v plné rychlosti a ještě k tomu na beton (skoro bez škrábance) :). Prostě celá tahle prapodivně splácaná fraška nevypráví o ničem jiném, než o v současnosti citlivých tématech americké společnosti jako jsou terorismu, válečná traumata (Irák), kdy už amíky napadne, že to nikoho moc nezajímá a strčí si to konečně do pr*ele!!! :) SPOILER: A teroristova peněženka (doklady) by po výbuchu neshořela? To by posléze byla oběť (terorista) prohlášen za mrtvého na základě nějakých zbytků dokladů a nikdo by nepátral po zbytcích DNA oběti?? Geniální alibi :) KONEC SPOILERU Vskutku chytrý film. Slabé 2* (kdyby se to netvářilo tak děsně sofistikovaně, možná bych ty tři i dal) ()

JASON_X

Vynikající lehce temná sci-fi, které se dá vytknout velmi málo. Tedy popravdě kdyby film skončil pár minut po hodině, nevytýkal bych mu vůbec nic. Takhle si musím aspoň trochu odplivnout nad tou velkou porcí nízkého pathosu a cajdákovité hudby, která přijde v poslední necelé půlhodině. Prostě kvantová fyzika ani vojenské předpisy mě nezajímají, já ty lidi zachráním a basta! Takhle my američtí hrdinové uvažujeme a jednáme a k tomu nám dopomáhej Bůh. A Vera Farmiga, prokádrovaná vojenská důstojnice s nejvyšším stupněm utajení, s mozkem vymytým dlouholetým a důkladným vojenským drillem, uroní slzu, vykašle se na rozkazy a zachová se jako citlivá ženuška. Ho hó, tak tyhle pohádky si nechejte pro průměrné diváky, milí hollywoodští. Ale samotný závěr už je zase spíš sci-fi než červená knihovna, časové paradoxy a alternativní reality já rád, takže v porovnání s ostatními novými sci-fi srajdami jako všelijaká Elysia, Star Treky a Recally dám plný počet, i když u toho malinko skřípu zubama. (Ještě jsem chtěl vlastně zmínit rámcovou podobnost Source Codu a jedné z mých oblíbených komedií Groundhog Day). ()

veru_needy

Konečně zase něco trochu originálního ze zámořské produkce. Hlavním důraz je třeba dávat na to, že film je především sci-fi. Dojde k teroristickému útoku na vlak, ve kterém všichni cestující zahynou. Pomocí jistých fyzikálních vlastností, které je težké pro lajka pochopit, se dalo navázat spojení s jednou obětí a vždy se vracet do doby osm minut před výbuchem. Takže se furt vacíme do vlaku a s každým návratem se objevují nové indicie vedoucí k pachateli. Ale současně objevujeme skutečné zázemí a stav vyšetřovatelů. Vrcholí to překvapením, které je dopředu dopředu sice odhadnutelné, ale svým způsobem i překvapivé. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Filmový Warcraft – první klapka už brzy

Filmový Warcraft – první klapka už brzy

01.09.2013

Konečně! O plánech natočit filmovou adaptaci populární videohry World of Warcraft snili v Blizzard Entertainment od roku 2006, kdy herní firma uzavřela smlouvu s produkční společností Legendary… (viac)