The Last Man on Earth

• Taliansko L'Ultimo uomo della terra (viac)

Hrdinou tohoto snímku z roku 1964 je Robert Morgan (Vincent Price), který jako jediný člověk nepodlehl zákeřné epidemii, jenž proměnila lidstvo v bytosti vypadající jako upíři. Snímek je inspirován povídkou Richarda Mathesona " I Am Legend". (V-Ray)

Willy Kufalt

Depresivní samotu v postapokalyptickém světě vystřídává v noci zahrada plná oživlých mrtvol s upířímí choutky a ráno, kdy náš hrdina v širém opět věší nový česnekový věnec na kříž na domovních dveří... tak začlo moje první setkání s hereckou legendou hororového žánru Vincentem Pricem. Už úvodní scény Posledního člověka na Zemi mě pohltily, ale vážně jsem nečekal takhle působivý zážitek. Sci-fi horor natočený podle Mathesonovy povídky je pro mě opravdovým sci-fi (s rozehráním vědeckého tématu) i opravdovým hororem: s temnou amosférou vyvolávající děsivé pocity daleko víc bezvýchodiskou situací a rostoucím strachem, než hromadou zohavených těl a krve. Vincent Price se svými pohledy film dokázal skvěle potáhnout často i zcela sám na scéně a zpracování příběhu navíc v sobě nese i mysteriózní střípky později se odhalujících odpovědí na otázky, které v divákovi od počátku vyvstávají. Vyprávění klikatými stezkami od zombie hororu až mj. k rodinnému dramatu z minulosti mě mile překvapilo stejně jako nekompromisní závěr, který kašle na zaužívané hollywoodské šablony a nebojí se předat divákovi poměrně drsné poselství. Při tom ještě mnohokrát před tím stihne film přinést i další silné scény (postýlka s dcerou, poslední dialog s manželkou, černý pes...). [90%] ()

jonyyy

Chvilkama působí maličko lacině, ale jako celek to atmosféru má. Každopádně mám stejně radši Omega mana a I legend. 70% ()

Karamanlis

Vydarené spracovanie slávnej sci-fi-hororovej poviedky z 50. rokov, v ktorom posledný žijúci človek na Zemi, výskumník Robert Morgan musí čeliť neinteligentným zbytkom ľudstva, vplyvom zákerného vírusu zmutovaným v upírov so skvelým Vincentom Priceom v hlavnej roli. ()

erl

Hm tak už vím kde Romero sebral nápad natočit svůj debut:) Ten i přesto zůstává pro mne geniálním ale Last Man on Earth k tomu nemá rozhodně daleko. Pesimistická atmosféra , originální Vampíro - Zombie a především velice přesvědčivý Vincent Price činí tento film zajímavým a zábavným. ()

BigDeal

Vôbec sa Timovi Burtonovi nečudujem, že ho sci-fi zo 60. rokov tak neskutočne ovplyvnilo ako v živote, tak aj v jeho tvorbe. Ja sám som počas sledovania dostal nápad na moje vlastné sci-fi :-) A prečo dokáže tak silne inšpirovať? Pretože zatiaľ čo dnešné sci-fi sa spolieha na efekty a akciu, to staršie si muselo vystačiť "len" s príbehom. A príbehy inšpirujú. ()

liquido26

Dost dlouho jsem váhal, jestli čtyři nebo pět, ale pak jsem si řekl, že když remaku s Willem Smithem jsem dal plný počet, tak tomuto snímku musím dát taky, protože se mi líbil víc :-)) Táhne to především geniální Price a dokonalá, ponurá, depresivní atmoška. Ty scény, kdy Vincent háže s maskou upíry do jámy, nebo záběry na opuštěný paneláky a závěrečná scéna v kostele byly opravdu dokonalý. Musím si přečíst tu knížku. ()

corpsy

Snímok som videl v pomerne divnej kolorovanej verzii, ktorá mu ale paradoxne dodala zvláštne kúzlo. Ťažko vysvetliť, treba vidieť. A zrejme aj to nezvyčajné zafarbenie u mňa dopomohlo filmu k lepšiemu hodnoteniu, pretože snímok aj napriek svojej nedlhej minutáži pôsobí uťahane a rozvláčne. Tak mi to aspoň vyzeralo aspoň ako atmosférický, už keď nie zábavný snímok. ()

curunir

,,POČIATKY AKEJKOĽVEK SPOLOČNOSTI NIKDY NEBOLI KÚZELNÉ, ROVNAKO TAK AKO KONCE." __ Už vtedy legendárny Vincent Price sa svojej úlohy zhostil nadmieru dobre, škoda však len, že okrem neho a občas hutnej atmosféry nemá tento filmu už čo viacej ponúknuť. Réžia je slabá a netreba sa ani poriadne pozerať aby človek objavil nielen množstvo logických ale i filmových chýb. Okrem toho je snímka naozaj nešťastne rozvrhnutá a ja som sa ani pri 86-minútovej stopáži neubránil ustavičnému pozeraniu na hodinky. Námet je pritom v súčasnej dobe plnej rôznych vtáčích a prasacích chrípok veľmi aktuálny. Slabé 3*. ()

Astaroth12

Je to o chlapíkoví ktorý bol jediný živý v meste,lebo ostatní ludia sa stali upírmi.Tomuto filmu chýbal razantnejši pristup a hlavne by nezaškodila akcia,lebo tam mi velmi chýbala.Príbeh nebol zlý,ale mohol byt prepracovanejší.Vobec sa mi nezdalo,že ide o upírov,ale o dost nepodarených zombíkov,alebo nadrbaný komparz,lebo upíri maju celkom iné chovanie.Napadá mi len jedno,že tvorcovia si vobec neuvedomili,že točia film o upíroch,alebo v tej dobe boli upíri znázornení,ako pomalo-pohybujuce a velmi lahko zdolatelne subjekty.Videl som pár podobných filmov a tie disponovali nejakým napatím a akciou,čo tento postráda. ()

ledzepfan

Velmi zajímavě napsané a trošku hůř natočené oldschoolové postapo, kterému více než drobné nelogičnosti(nebo spíše nedomyšlenosti) a slabší herectví-některých vedlejších postav-podkopává nohy naprosto prvoplánový, nesmyslný a nezvládnutý konec, který musel napsat a natočit snad někdo úplně jiný než roztomile atmosférickou první survival polovinu..(hmm, když koukám na tu dvojrežii, tak možná nejsem daleko od pravdy) ()

YURAyura

Pekna deptacka s bozskym Pricem! Je pravda, ze krome nej tam snad ani nikdo nehral, ale to se po jeho boku snad ani neda. Ale zambici bojici se cesneku a zrcadel, to me trochu vyvedlo z miry - ze by trochu crossover? ;]]] ()

Derek

checem vidiet directors cut, kde bude vynechany vnutorny monolog v prvej tretine filmu... inak ide o vynikajuci horor (ktory samozrejme dnes uz nikoho nevystrasi) a hlavne pointa v nazve I AM LEGEND dava (narozdiel od smithovho filmu) aj mrazivy zmysel (SPOILER: robert morgan je ta legenda, lebo niektory ludia niesu uplny upiry ale on ich i tak pocas dna chodi zabijat, to on je monstrum z ktoreho vsetci maju strach)... ()

honajz2

Konečně, konečně jsem viděl komorní postapo toho typu, že se věnuje pouze "úplně posledním lidem na zemi (většinou 1 až 3 lidi, víc ne)". Své chyby to má, třeba ten flashback trvá zbytečně dlouho, monologů taky mohlo ubýt a rozhodně bych rád věděl, co ty tři roky jedl a pil, když město asi ani neopustil, ale jinak to funguje překvapivě slušně, hlavní postava je dostatečně představená a dá se jí fandit, má to velmi chytře napsaný scénář včetně vývinu děje (a potěšilo mě, že je zde i vysvětleno, jak vše vypuklo a proč je hlavní hrdina imunní), natočené je to docela dobře a má to i slušnou atmosféru, pár silných scén (třeba ta s Robertovou dcerou) a pár dost napínavých scén. Navíc na to, že je to z roku 1964 bych snad ani neřekl, že to nějak výrazně zestárlo, spíš naopak - pořád to dokáže zapůsobit a směšně to nepůsobí ani náhodou. Popravdě se mi to snad líbilo víc, než ten o dost slavnější remake jménem Já, legenda. Jak moc to je věrné předloze ale netuším, nečetl jsem ji, každopádně The Last Man on Earth se mi samo o sobě překvapivě líbilo. Slabé 4* ()

Flaxik

No bezva. Přespříliš natažený začátek byl povedeně vyvážen druhou částí (řekněme od onoho flashbacku dále) a upřímně řečeno, Lawrence by se se svou novější verzí Já, legenda měl zastydět, protože tenhle film měl všechno, co jsem vyčítal jeho novějšímu nástupci. Hlavně to rozuzlení a konec. Plnou palbu to ale nedostane, ani ne tak za pomalý začátek, jako za trapáčky upíry, kteří byli spíš zombíci. Ale hlavně, z tohoto filmu se konečně dozvíme, proč se předloha vlastně jmenuje Já, legenda. ()

Rodriguez

I na svých 85 minut stopáže se tento "poklad" nehorázně táhnul. Tématika je úžasná, hlavní představitel též, atmosféra hutná, ale toto kouzlo se po 30 minutách vytrácí a už jen chcete vědět, jak to dopadne....ale i tak to má na svou dobu vzniku úžasnou formu! 70% ()

midget

Solidní adaptace geniální knihy. Největší slabinou je dlouhá retrospektiva z doby před vypuknutím epidemie ve druhé třetině filmu, která až moc jede na naivních klišé z padesátkových hororů ("Jsem vědec, takže nemůžu uvěřit na něco jako je všeobecná epidemie"). Velké plus je naopak obsazení Vincenta Price. Hororový veterán ztvárnil hodně kladných i záporných postav, takže ve finální honičce nevíme, jestli se na Morgana v závěru máme dívat jako na hrdinu, nebo jako na monstrum. ()

JohnSmith

Nevyhnu se srovnání s filmem I am Legend. Nutno uznat, že tento film je knize věrnější než novější snímek. Sice není pro dnešního otrlého diváka tak strašidelný, nicméně i tak působí dosti depresivně. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech