Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Fiorenza

Je moc dobře, že oko diváka mohlo zavítat do světa sociálních síťí v aktuální době. Film o intelektuálních studentech je velmi inspirující a je to určitě skvělá podívaná. Doporučuji. ()

Dreaker.24

David Fincher je inteligentní filmař, kterému k úspěchu stačil super scénář a výborně napsané postavy, které byly výborně zahrány, utvořil příběh podle skutečnosti, s chytrými dialogy, a který vás upoutá téměř okamžitě, jelikož to začíná právě jedním z těch chytrých dialogů. Ono toho k úspěchu vlastně ani víc moc nepotřebujete. ()

drake31

No tak ja neviem ... tento snímok patril k mojim najočakávanejším filmom tohto roku, a to hlavne svojou témou - Ako vznikol a čo bolo v pozadí fenoménu menom Facebook. Priznám sa istý čas som bol aj ja jeho súčasťou, ale neskôr ma to celé omrzelo. Ale o inom som chcel. The Social Network je veľmi zručne a hlavne kvalitne natočený snímok, v ktorom mi ale chýbal nejaký ten moment, nejaká časť, nejaký komponent filmu ktorý by ho vyzdvihol až na samý vrchol môjho hodnotenia. Určite to si to pozriem aj druhý krát, a svoj názor upravím ... [EDIT 02.11.10] Po pár dňoch rozmýšľania musím dať plný počet. Pretože ten chýbajúci element ktorý som tam postrádal - tak ten vôbec nechýbal. Neviem čím to bolo, ale akosi som si nechcel pripustiť skvelosť tohoto filmu a tak som podvedome hľadal chyby ktoré sa mi ale nedarilo nájsť ... pretože tam žiadne nie sú. Potom som si to pustil ešte druhý krát a už nevidím žiaden dôvod prečo by som nemal dať plný počet ()

Diego

Nedokážu o tomhle filmu smýšlet jako o filmu, celé to probíhá dost dynamicky a v hlavě se vám jen točí sakra, škoda, že jsem u toho nebyl. Tenhle prostý jednoduchý nápad tu ležel roky na zemi a on ho prostě sebral. ()

Timak

hodně zajímavý počin ... hlavně se mi líbí, že dvojčata Winklevossovi jsou zaregistrováni na Facebooku - kdo by to čekal že =) ()

vendysek

Dobře vystavěný pohled na asociála hýbajícího moderním světem, ale také na elitářskou perverzi. S příhodným odstupem a precizními dialogy. ()

sskrblik

Na The Social Network jsem se těšil jak malej kluk na hračku. Předně, k Facebooku mám odpor na základě užívání. Účet smazán a naprostá spokojenost :-). Odpor mám díky tomu jak se dneska cpe do života nás "slušných lidí". Jen se kolem sebe podívejte, jdete do restaurace a na nápojovým lístku máte hlody jako přidejte si nás na Facebooku. Zkrátka dneska je na téhle sociální síti každej druhej, každá druhá ptákovina a klade se na členství důraz dokonce i co se týče slev v eshopech. A já se ptám proč?! Řečnická otázka, na kterou složitě odpovídat. Jsem rád, že se režie ujal právě David Fincher, protože se mu podařilo natočit výbornou konverzačku, která nahlíží na jiný život - život lidí online. Sám Zuckerberg nepřemýšlel moc do důsledku a tak trochu si vybojoval své místo na výslunní na úkor jiných. O to víc je film poutavější, jak se od základu probijí a buduje si respekt. Líbilo se mi jak film ukazuje lov oveček ze stáda, jak počítají uživatelé a nehledí na jejich spokojenost. Překvapily i vtipné momenty a klidně jich mohlo být i více. Shlédnul jsem poutavý snímek a mé očekávání předčil! ()

Hennesy

Nikdy by som si nemyslel, že budem nadšený a absolútne fascinovaný z filmu o internetovej stránke, ktorú používam denne. Ale vďaka pánu Fincherovi a predovšetkým Jesse Eisenbergovi som tento pocit zažil. Už od kedy som videl trailer vedel som, že Fincher pripravil ďalšiu zo svojich filmových lahôdok. Tentokrát však jeho režisérske umenie zatienil neuveriteľný výkon Jesse Eisenberga, ktorého Mark Zuckerberg si ukradol celú film pre seba. Práve vďaka nemu som nemohol z plátna spustiť oči. Jeho kanonáda slov ( ktorá bola tak veľká, že nestíhali titulky ) a obrovský intelek boli tak presvedčivé a strhujúce, že som len neveriacky krútil hlavou nad umením tohto mladého herca...a márne som sa snažil prísť na niekoho, kto by niečo také zvládol zahrať aj u nás. ()

dANo

Veľmi zaujímavý film, ktorého výpovednú hodnotu oceníme možno až za niekoľko rokov. Aj preto zatiaľ dávam len 4*, čím ale chcem skôr naznačiť, že nechýbalo veľa k dokonalosti... :o) ()

Krustyburg

Aby bylo jasno - nenávidím fb. a Zuckerberga za to jak krok po kroku kradou osobní a citlivé informace svých uživatelů. Nicméně tenhle film nikomu nestraní - naopak hezky ukazuje jakej je ten Zuckerberg hajzl a na začátku svýho projektu bez jediné výčitky ukradne nápad lidem, kteří za ním přijdou a chtějí s ním podnikat a pak ještě podvede parťáka v byznysu, kterýmu dá podepsat smlouvu s právními háčky.. Suma sumárum: rozjezd filmu je studenější, ale pak to má spád a je to dobrý drama. ()

hroubek

Pro mě osobně nebyl příběh důvodem, proč tento film vidět, ale zvěsti o jedněch z nejlepších hereckých výkonů roku. A toho se mi dostalo nad míru. Eisenberg mě dostal. Jeho výkon byl výborný, ještě aby ne, když ho vedl Fincher. Eisenberg jako by žil rolí Marka, který jde tvrdě za svým přes všechno, až mu zbude jen FB, kde nemá jediného pravého kámoše. Opravdu mě potěšil Timberlake, který se teď může vykašlat na zpívání a jít hrát, protože na to má, aby se mohl živit jako herec, talent mu rozhodně nechybí. A máme tady posledního, Andrew Garfield byl pro mě člověk, který má nahradit Maguireho v novém Spider-manovi. Takže jsem se chvilku bál, protože změna hlavního představitele není nikdy dobrá. ale teď jsem bez obav, protože podle mě byl Garfield skvělý a uvidíme, jak zvládne roli Petra Parkera. Ve filmu mají ženy strašně málo prostoru, ale i přesto jsou to ony, kdo dají impuls Markovi a taková Rooney Mara je velmi dobrá. Po dlouhém a místy nudném Benjaminu Buttnovi se Fincher vrací v plné síle a já doufám, že mu to vydrží. Jsem rád, za to že nám Fincher nedal odpověď na to jestli, je Mark špatný nebo ne a nechal to čistě na nás. PS: Na podruhé je to ještě lepší, než na poprvé. Mnohem více jsem se soustředil na špičkové dialogy od Sorkina, parádní hudbu, skvělou kameru a v neposlední řadě na výbornou režii Davida Finchera. ()

BetuSKA

Jen jedna poznámka. Tento film neoslavuje svého arogantního hlavního hrdinu, pouze vypráví jeho příběh a místy poukazuje na to, že je sice nafoukanec, ale vysoké iq se mu přiznat rozhodně musí. Brilantní film, za tím si stojím. ()

nevermore

Ten film je strhující, nedovolí ani na chvíli zamhouřit oko. Tak přesvědčivé herce jsem už dlouho neviděl (Až na pár výjimek). Že já se vůbec divim Fincher je prostě Majstr. 90% ()

Brain-D

Film o zakládání fenomenální závislácké sítě "FACEBOOK". Fincher to podle mě pojal trochu divoce i na to, že to bylo přesně dvouhodinové dílo i tak to bylo strašně rychle a chvilema zase natahovaný. O to tu ale nejde, každý se chce dozvědět jak došlo ke vzniknutí serveru, na kterém se každý den přihlásí a tráví na něm nemálo času. ()

VasaX

Osobně netuším, proč je kolem Social networku, jako filmu, takový povyk. Fincher, jako nerdovský asociál "sheldonovského" typu, na jednu stranu parchant, na druhou stranu by mu to člověk odpustil. člověk to ani nemůže brát jako dramatizovaný dokument, protože je to dramatizováno až až a sestříháno do dioramy Fincherových představ. Dialogy a střihy jako na steroidech, žádný charakter, se kterým by se člověk ztotožnil a jeden vedle druhého, muži i ženy, jsou parchanti a blbci, nebo se o to alespoň snaží. Nejzajímavější na celém filmu je to neživotné - vznik nápadu, realizace, funkce vytvoření něčeho co nese se vším, co to přináší. I když to tu už jednou bylo.. vzpomeňme si na Piráty ze Silicon Valley. Jak mnozí básní nad silným oslovením s bohatým obsahem, tak já mám pocity naprosto opačné. Nikdo se nemůže zavděčit všem, ale když vezmu v potaz renomé které film provází, tak jsem přeci jen čekal něco víc. Alespoň že mě to trochu zaujme. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)