Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

WolfR

Perfekcionista Fincher se opět vytáhl. The Social Network je do nejmenšího kousíčku vypiplané drama, které pojednává o založení facebooku a o spory mezi lidmi, kteří se o něj zasloužili. Ať už je to pravdivé nebo nikoliv, je to velice chytrý film založený na dialozích a vypracovaných charakterech, podepřený překvapivě výbornými výkony mladých herců (Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Rooney Mara). Mistrovské, LIKE! 5 hvězd. ()

Fancipal

Morálka, podnikatelská etika, přátelství ... v dnešním turbulentním světě se jedná o (polo)prázdné pojmy. Film o zakladatelích sociální sítě Facebook je dokonalým příkladem toho, co s člověkem udělá úspěch a rychlá cesta na výslunní. Fincher nezklamal, film nemá žádné hluché místo, a ať je můj názor na Facebook, jako sociální fenomén jakýkoliv, jedná se o výborný film, který mi ukázal, kdo je kdo, v tomto pohádkovém příběhu jako vystříženém ze šablony o americkém snu. Hlavně pamatujte, pokud chcete v dnešní době nahoru, tak nejsnázeji to jde po zádech někoho jiného :) ()

KajusaK

Perfektně vyprávěný příběh, v hlavní roli Andrew Garfield ( o to je to lepší ) :) .. Skvělý příběh facebooku odzačátku dokonce, vzestup, tvorba, dovádění k dokonalosti. Skvělé, životopisné drama, Perfektně zpracované. ()

laik_60

ja facebook naozaj nemusím. A moje stanovisko k nemu sa nezmenilo ani po vzhliadnutí tohto filmu. Ale film ako taký ma zaujal . aj soundtrackom, aj hercami, prostredím, konieckoncov aj "vývojom udalosti" .. skratka .. dalo sa to pozerať. :) ()

Icefist

Zajímavá sonda orientovaná na vznik fenoménu dnešní doby. Můžeme jen hádat, co je pravda odpovídající nedávné realitě a co přikrášlení za účelem atraktivity snímku, ale ve finále lze konstatovat, že je to vcelku fuk a jednoduše jde o poutavé pokoukání. Vyprávění ve dvou vrstvách (současné soudy a minulost) mi sedlo a obsazení taky ušlo. Říkám proč ne a volím slušných 70 %. Oblíbená část- urvaná klika od dveří ()

FrankSusta

Tak tohle... mi úplně sebralo slova. Během filmu jsem neměl pořádně co říct a nemám to ani teď. Takže to řeknu jenom v bodech. 1. Nikdy by mě nenapadlo, že může být dvouhodinová konverzačka tak zábavná a napínavá. 2. Fincher je BŮH! 3. Osazenstvo je ba přímo skvělé, především pak Andrew Garfield, který si to ukrad celé pro sebe. 4. Zuckerberg je svině, Eisenberg je borec. 5. Nikdy mě nenapadlo, že mě bude bavit Justin Timberlake. 6. Aaron Sorkin je mistr scénáře. 7. Fincher je s kamerou vždy trefa do černého! 8. Rashida Jones byla milé překvapení. 8. Absolutní pecka, o které budu umět souvisle mluvit asi až za hodně dlouho. (P.S. kauza s týráním zvířat a nuceným kanibalismem na slepicích je absolutní blbost, jelikož slepice se úplně normálně dokáží pojídat mezi sebou - jen pro info) ()

zorro

pěkná podívaná....dokonce jsem po shlédnutí přemyšlel, že si založím účet na facebook :o). Doufejme že Fincher bude tak to jen pokračovat. 90- % ()

E=mc2

Hm. Určite sa z Finchera tento krát nepokakám. A nebudem z neho nadšený ako polovica fake likerov Nolana a podobného boomu ako zažil jeho posledný film len preto, lebo to bol Nolan. Dej je vyrozprávaný dobre. Ale ako je u Finchera bežné. Prdí na emócie diváka. Film je plytký a je to skôr rekonštrukcia toho čo sa stalo, než nejaký subjektívny pohľad režiséra. Pre mňa, niečo ako pokračovanie Piráti zo Sillicon Valley 2...Len prirodzene, vynikajúco formálne natočené. Naši rodičia zažili televíziu. My internet. Čo generácia po Nás?....čakajú nás svetlé zajtrajšky. ()

moviefilm

Obrovské očakávania a dovolím si tvrdiť, že jeden z najočakávanejších filmov tohto roku vystriedali zvláštne pocity. Je to veľmi kvalitný film; dokonale zrežírovaný, aj napísaný. Chýba mi v ňom ale niečo viac. Niečo, vďaka čomu by som na naň spomínal ešte veľmi dlho, nejaké silné scény, emócie, jednoducho niečo viac. Takto zostáva Sociálna sieť "len" veľmi solídne natočeným filmom... ()

Pája=)

"Girls don't like you because you're a nerd. It would be because you are an asshole". - aneb cesta do nerdí duše - geniální film s naprosto strhující atmosféru, kterou umocňuje Fincherův cit pro kameru a skvělá elektronická hudba. - Finální scéna je brilantní. ()

bartias

David Fincher režíroval výborný film se skvělým mladým obsazením. Na příběh o založení sociálních stránek na internetu je The Social Network nečekaně ale rozhodně příjemně akční. Rýchlé střídání tří časových linií doprovázené frenetickými dialogy ovšem může docela mást. ()

AdaMM

Objektivně je to za 4 hvězdičky, ale subjektivně ještě jednu skoro přidávám - protože "this is our time". Velmi povedený film, který sice není tak úplně podle pravdy, ale o to je zábavnější. Nemyslel bych si, že to někdy řeknu: ale Justin Timberlake se mi tady hrozně líbil! A hlášky skvělé, trefné, reálie odpozorované dobře... Prostě asi dost jasná generační záležitost. AdaMM likes it :) ()

Aquarius

Konceptuálne zaujímavé - v podstate každá dialógová scéna obsahuje nepochopenie v komunikácii - ale to z toho ešte nerobí dobrý film. Social Network nefunguje ako komédia, nefunguje ako dráma a nefunguje ani ako generačná výpoveď a to hlavne z toho dôvodu, že by chcela byť tým všetkým súčasne a pritom nie je ničím poriadne. Od začiatku po zhodenie Harvardskej siete je ten film výborný, ale tam to bohužiaľ končí. ()

Radiq

A rychle refresh refresh refresh, chch. No jako popsání historie je ten film všeříkající (no, vše né, ale chtěli nám to tak namluvit). Jinak Fincher si začíná vybírat dost tuctový témata. Kdo nemá Facebook, ani ho to asi moc brat nebude. Kdo je zažranej PC maniak, tak možná jo, ale mě ne. Hrozně ukecaný, místama dost intelektuální a bez nároku dostat mě podruhé k puštění tohoto filmu... Hej tenhle komentář stojí za hovno, já vim, ale mozek už nemá čas.... ()

sir-dave

I´m CEO, bitch Nebýt to o Facebooku a Zuckerbergovi ale o jiné smyšlené sociální síti a jiné osobě, možná bych plný počet hvězdiček dal. Dost mi vadilo, když se The Social Network tváří realisticky, chce divákovi podat skutečný příběh, jenže skutečnost je zcela jiná. Jak Zuckerberg sám říká, na filmu jsou pravdivé jenom kostýmy a liší se v samém základu filmu. To dobré je celý zbytek. Jesse Eisenberg drkotá jedno slovo za druhým a nenechá vás se příliš nudit. Má to spád u kterého sledujete prakticky vzestup jedné nulové osobnosti až k závratným výšinám. Po režisérské stránce tomu není moc co vytknout. ()

Qualdezar

Byl jsem velmi zvědav, jak si Fincher s takovým filmem poradí. Na jednu stranu je to téma komerčně prvoplánové, na druhou stranu má velký potenciál vypovídat o dnešní společnosti. Nakonec je dobře, že to točil Fincher, protože ten potenciál využil. Film vlastně na příběhu o vzniku Facebooku odhaluje hodnoty dnešní společnosti, zároveň ale příběh vyprávy postmoderně takže tím jednak nedává jasnou odpověť a zároveň vytváří jakousi postmoderní polemiku s ideou amerického snu. Krom toho režije je opět precizní a nejen v přechodu mezi scénami dokonce i inovativní. Je dobře, že i v Hollywoodu stále existují režiséři, kteří točí umění a film, ne jenom zábavu a děj. Nejparadoxnější je na tom to, že třeba Fincher nemá film vůbec vystudovaný, ale ono to tak už někdy bývá. Neříkám že nutně musí vyhrát oskara, ale nominaci si určitě zaslouží (a pokud aspoň za režiji vyhraje, tak si u mě filmová akademie trochu napraví reputaci - i když je pravda, že letos je celkem silný ročník a takřka nejde šáhnout někam vedle a zakixovat). ()

dr.fish

Facebook je prázdný a impotentní stejně jako jeho tvůrce. Za vším je vždy jen touha nějakého nevyšukaného frajera vyniknout a vydělat prachy, aby si ty holky alespoň mohl koupit, když už je nedokáže sbalit normálně. Každý se snaží jak může, já preferuju kamarádství, jiní holt podraz a prachy. Perfektní filmařina, tak jak to umí jen Fincher.Úžasně depresívní a beznadějné poselství pro budoucí generace, které už naštěstí nezažiju. Friendship is dead, long live "The" Facebook!!! ()

reky

Nejslabší Fincher, jednoznačně... Přitom režisér odvádí opět práci bezchybnou, stejně se lze vyjádřit o komplet technické stránce filmu, včetně herců; první půlka bezmála vynikající - režijní vychytávky, humor, vznik FB, dynamika, spád, povedená hudba. Jak jsme však postupně opustili prostředí koleje a univerzity a na scéně se objevil Sean Parker, tempo opadlo, přišla nuda, takže na víc než 3* to u mě momentálně není. 70 % ()

tom88

Výborne zahrané, tiež zrežírované. Dobrý námet, kvalitné spracovanie. Inteligentné, poburujúce a úžasné. Dobrá hudba, zvuk aj kamera a herci. Film nie pre úplne každú skupinu ľudí. Veľmi kvalitná dráma, no nie som si istý či na plný počet. Každopádne chýba len máličko. 85% ()

wendelin9

Na první pohled všední a nezajímavé téma "jak chudý Honza ke štěstí přišel", ale když se podíváte ještě jednou, není tomu tak. David Fincher natočil skvělý film o zrodu a problémech sociální sítě, která dnes vládne světu s takovou brilancí, že mu můžu sotva něco vyčítat. Obzvlášť se mi pak líbil Jasse Eisenberg v hlavní roli. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)