Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

LeoH

Nejdospělejší Fincher. Ze zhmotněné romantické představy ambiciózního matfyzáka (velké plus za to, jak pro laika srozumitelně a přitom bez zjevných nesmyslů je podána technická stránka věci) postupně vyrůstá nejednoznačný, přímočaře nemoralizující, ale o to platnější obrázek posouvajících se mezilidských vztahů na přelomu dvou komunikačních epoch. Možná že F. jako filmový nerd potřeboval látku z nerdovského prostředí, aby se dopracoval čehosi jako nekašírované psychologické hloubky; každopádně mu to takhle za mě sluší podstatně víc než v jeho obvyklé temné póze. ()

Script

Rozkoukal jsem to před čtyřmi roky a skončil jsem na prvních dvaceti minutách. Nakonec jsem si udělal čas na celý snímek a jsem rád, že jsem ho dokoukal. Bylo to skvěle zahraný a zpracovaný. Občas se našli mezery ve scénáři, který děj nedělali až tak pravdivý. Například žena, se kterou chodil Zuckerberg na začátku filmu údajně neexistovala. Když tenhle fakt pominu, tak i po scénáristické stránce je film bezvadně zpracovaný. Závěr mě zasáhnul. ()

UhLee

(8,5/10). David Fincher prostě umí. Krásně to dokazuje na dalším ze svých filmů. Životopisné filmy prostě žeru a když to režíruje takto kvalitní režisér, tak je záruka filmového a rozhodně i poučného zážitku. Dostal jsem všechno. Nahlédl jsem pod pokličku obrovského magnáta, který k Facebooku nepřišel rozhodně "jako slepý k houslím" a svými kličkami intriky dosáhl vysněného cíle. Silný příběh, který dal režisér a scénárista do kupy. Rozhodně si dokážu živě představit, že v dobu svého uvedení film vyvolal silné emoce a i v roce 2020 dokáže změnit pohled na Facebook a další sociální sítě. Ano, jsou super, ale také si nás omotaly kolem prstu. Film prezentuje plejádu hereckých výkonů roku a přinejmenším Jesse, Justin a Andrew si zaslouží obrovský obdiv. O parádně stylizované hudbě ani nemluvě. ()

HonzaBez

„Každý mýtus má padoucha“ Zda byl Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku "padouch či hrdina" si tedy po shlédnutí tohoto filmu úplně jistý nejsem. Co si ale jistý jsem, že točit filmy o žijících lidech je vždy tak trochu bizardní. A docela i chápu Zuckerberga, že se po natočení tohoto snímku vyjádřil ve smyslu, že si přál, aby o něm nikdo netočil film, dokud budu stále naživu. Facebook je bezesporu fenoménem doby, ale jistý větší odstup by tomuto snímku podle mě jen prospěl. Po řemeslné stránce asi nelze tomuto snímku moc co vytknout. A určitě je pozoruhodné sledovat, jak se z původní Zuckerbergovi studentské recese v podobě porovnávače holek na Harvardu stála celosvětově nejrozšířenější sociální síť. Ale jinak mě tedy vyobrazení Zuckerbergovi postavy přišlo takové "mimoňské" a moc jsem nechápal, jak zrovna někdo takový jako on, se mohl stát nejmladším miliardářem na světě. ()

arbitr

Pro mne, fejsbůkem nepolíbeného, je to především skvělý film o nápadu jak dokázat holce, že jsem king. Musím se vyznat z toho, že Fincherovy filmy jsem vždy hodnotil velmi dobře. A tento mezi nimi nijak nezaostává. Hned na začátku mne zauajal hudební motiv, vhodně zvolená hudba se ostatně line celým filmem. Tak jako u jiných filmů o géniech, jakékoliv doby, nedojde hlavní hrdina pochopení a zůstane v tom lidsky v podstatě sám. Jen kulisy se mění a ty současné se Davidovi podařily nastínit téměř dokonale. Golden Youth.. ()

Blacks

Zatím nejslabší co jsem od Finchera viděl. Obratně a poutavě natočené Nic. Ono z takové předlohy nejspíš víc vymáčknout nešlo, ale stejně 60% ()

Estrecha

Výbornej film. Nejde o stroze převyprávěný příběh, jak vznikal Facebook... naopak se to celé točí kolem soudního sporu mezi jeho zakladateli, kdy se postupně dozvídáte, co se jak událo. NECHYBÍ ANI BBTáckej humor a zaručuji, že nebudete nudit ani vteřinu. Jediné co mi trochu chybělo, bylo víc vtípků ze samotného Facebooku ve stylu Soth Park s dílem o FB, jako například: (POZOR dialog z filmu) "Proč sis nezměnil status na zadaný?" - "Já nevim jak" - "Dyť jseš zakladatel".:) Jinak ale bomba, doporučuji ()

Jizni Tlapa

Doporučení: Před zasednutím do křesla se staňte uživateli FB min na týden. Velmi netradiční a zajímavé vyjádření fenoménu současnosti jménem Facebook. Celé je to tak přirozené a mít to nálepku "BASED ON TRUTH" (což chápu, že se zřejmě nikdy stát nemůže) dalo by to tomu 100 procent na zajímavosti a výsledném efektu. Uvěřil bych, a přiznám se, že až do teď jsem si neuvědomoval, jak moc my všichni přispívámě virtuální nenávisti a neviditelnému bahnu kolem nás a mám sto chutí změnit svůj status na "ZRUŠENÝ". ()

capák

Tak už se nám Facebook přesunul i na filmový plátna. Fincher opět nezklamal a natočil precizní film, ve kterým nechybí napětí, konflikt a dějový zvraty. Především část, ve který Facebook vzniká, vás posadí do sedaček. Pomocí retrospektivního vyprávění vytvořil režisér zajímavou a efektivní dějovou strukturu se svižnýma dialogama a minimem scén, který by vyzněly do prázdna. Příjemně me překvapili taky mladý herci, zejména Justin Timberlake, kterej rozhodně líp hraje, než zpívá. Pokud si Fincher bude dál držet tuhle laťku, určitě se máme na co těšit. Uživateli capák se líbí film The Social Network. ()

DaUr

Fincher is back. Po dvou nadprůměrech (Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Zodiac) opět skvost, který lze zařadit vedle Sedm a Klub rváčů. Úplně jiný, ale stejně kvalitní film. To se mi líbí. ()

Honzíno

Film, který vás donutí zamyslet se nad tím, zda by nebylo nejlepší vaší stopu na síti vymazat. Je to v podstatě hořká komedie, kdy Fincher odvypráví ne moc komplikovaný scénář, ale já jsem se vůbec nenudil. Škoda jen, že mě The Social Network něčím více nepřekvapil. Režie očekávaně precizní, výkony mladých herců hodně solidní, hudba též nadprůměrná. MOŽNÝ SPOILER: --Jen snad finální píseň v závěrečné scéně mně jako Beatlefilovi nemohla sednout lépe (jedna z mých nejoblíbenějších a navíc se dokonale svou náladou a obsahem hodí přímo sem) a uvedla mě na chvíli do plného filmového prožitku.-- Pak jsem však nutně musel stoupnout zpět na zem a uvědomit si, že Fincher definoval dobu tak, jak spousta vnímavějších lidí si jí už definovala pro sebe dříve a bohužel neservíruje žádnou zásadní myšlenku ani širší polemizování nad tématem. Pouze strojově podá příběh kromě závodu, který na mě působil jako slon v porcelánu. Kdo Social Network neviděl, určitě by měl. ()

KanjiVital

Film bez hloubky! David Fincher je mistrem thrillerového žánru. Je schopný servírovat pořádnou dávku napětí po celý film a oslnit diváka nečekaným až šokujícím závěrem. Ono točit film po pompézním Benjaminovi Buttonovi nemůže být vůbec jednoduché. Social Network se sice tváří velkolepě, ale je to jen velké nabubřelé NIC. Spíš se jedná o soudní taškařici trvající 2 hodiny. Bohužel však nepobaví, neoslní a pomalu, ale jistě, nudí diváka jako laciný televizní film. Možná, že ti pro které je facebook fenomén a jeho zakladatel novodobý Bůh si přijdou na své. Mě osobně facebook jako fenomén nepřijde, je to celé postavené na hlavu - nač chodit ven a dostat se do komuniakce s ostatními lidmi a navázat tak společenský vztah, když můžete sedět doma se svou tisícovkou "věrných" imaginárních přátel. Jedná se spíš o zabijáku času a běžné lidské komunikace. Jelikož nejsem fanouškem soudních procesů a ani facebooku, tak panu Fincherovi ŽÁDOST O PŘIDÁNÍ DO PŘÁTEL nepošlu. ()

Samuel7

Social Network je vlastně jen aktuální téma zpracované do solidního dramatu. Příjemně mě překvapili někteří herci, zejména tedy Justin Timberlake, ale nic víc. Zajímavý film to ale bezpochyby je - řekl bych ale, že tomu spíše napomáhá současná popularita Facebooku než nějaký um scénáristy či bohužel dokonce režiséra. První zmíněný jako by chtěl všechno říci, co nejrychleji a tak z úst Jesseho Eisenberga vylétají slova tak rychle, že se snad ani nevyplácí pokoušet se titulky číst. Davida Finchera nechci nijak zpochybňovat, ale už to bohužel není ,,ten Fincher", jehož duch byl v každém z jeho předchozích filmů tolik znát. A určitě by se z toho tématu dalo vyždímat daleko víc. Co mě ovšem také velmi zklamalo, je absence jakékoliv umělecké úrovně.. Vzpomeňme na Benjamina Buttona, holt bez takového Claudia Mirandy (kameramana většiny Fincherových filmů) nebo Alexandra Desplata to není ono (jak tahle "hudba" mohla porazit na Oscarech Inception nebo How to Train Your Dragon je nad moje chápání). Což mi připomíná, jak moc je funkce režiséra někdy přeceňována. Málokdo si totiž uvědomuje, jak moc film dotváří právě takoví lidé. Každopádně jsem rád, že jsem film viděl, alespoň přibližně vím, co je zakladatel největší sociální sítě zač, i když popravdě, nijak sympatický mi není. ()

Sonnik

You don't get to 500 million friends without making a few enemies. Fincher je frajer a dokáže si poradit s čímkoliv. Tady jednak rozehrává klasickou vztahovku, která se celá točí okolo celosvětového fenoménu, který tomu dodává na atraktivitě. Celkově to Fincher pojal skvěle, dvojčata v onom sporu nebyla ani tak důležitá, ale tady jde o film, díky nim se perfektně podařilo vykreslit dění na Harvardu a mě konkrétně spolehlivě vyvolávali úsměv na rtech stejně jako slizký Justin. Plný počet pane Finchere. Kdo by taky čekal něco jiného. Teď už se jenom poprat s Milleniem. "We lived in farms, then we lived in cities, and now we're gonna live on the internet!" ()

Tony DiNozzo

Film, ktorý ma totálne dostal. Musím sa priznať, že po zhliadnutí mám na facebook úplne iný názor. Dôvod je ten, že ja sa tiež venujem tvorbe webových stránok a tento príbeh (skôr jeho výsledok) je proste snom väčšiny programátorov. O niečo neskôr som išiel spať ale nemohol som zaspať, pretože mi v hlave vírilo milión myšlienok o kódovaní stránok, tak som znova zapol PC a hneď som niektoré z nich musel zrealizovať :D Mark Zuckerberg je pre mňa po tom, čo som spoznal jeho príbeh, veľkou ikonou... ()

Ivush

Do hlavní role byl vybrán dobrý herec.. Ale přesto..nominace na Oskara? Není to trochu přehnané? Až tak dobré to nebylo, určitě byl nominován nějakými vášnivými facebookaři, jinak si to nedokážu vysvětlit :). ()

Sokkk_y

Wow, že někdo natočí film o Facebooku, to jsem netušil. A že ho natočí navíc David Fincher, tak to jsem už tuplem netušil. A hle, The Social Network je tady. Snímek, jenž vypráví počátky snad největšího fenoménu 21. století. Zní to pěkně a výsledek je kupodivu taky pěkný, ne-li přímo nádherný. Určitě velkým plusem je výběr herců (i když teda Justin Timberlake mě tak trochu zarazil), způsob, jakým je film natočen a také hudba majstra Reznora. Mínusem jsou místy hodně nudné scény, při nichž se mi často dostavoval pocit, že ten film není zas až tak suprový, jak se mi zprvu zdálo. Ve výsledku je to však přesně ta kvalita, na kterou jsme od Finchera zvyklí. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)