Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

danliofer

Film se mi líbil, ale že bych v něm spatřovala oskarovou záležitost, to ne. Aspoň člověk ví, kdo je ten, do jehož sítě leze každý den :-) ()

StanislachKo

S ohľadom na to, aký minimalistický námet si Fincher zobral pod palec, sa mu z neho bezpochyby podaril vysekať neskutočne akčných a vôbec nie zbytočných 120 min! Herecké výkony boli na moje milé prekvapenie veľmi dynamické a príbeh nie len silný, ale aj smutne (skoro až romanticky) rezonujúci... Keď sa zamyslím, fakt neviem za čo sa tomu skvostu dajú strhávať body... ()

eisha3

Všechno už tady bylo řečeno, nemám moc, co bych dodala. Možná to, že mě Jesse Eisenberg poprvé fakt bavil. Dost se zlepšuje a roste z něj výborný herec. Oba palce nahoru pro Finchera a Sorkina. ()

vesper001

Nehodlám tu dštít oheň a síru směrem k sociálním sítím. V dnešní době už je každému, kdo nemá v hlavě průvan, jasné, že blbec jejich prostřednictví dokáže napáchat celé spektrum škod, sebeztrapněním počínaje a kyberšikanou konče. Musím říct, že jsem ráda, že když začalo být v módě psát do kolonky status každou volovinu, byla jsem už ve věku, kdy jsem nejen slovo „soukromí“ dokázala napsat gramaticky správně, ale navíc mi jeho instalace do žebříčku hodnot připadala zatraceně cool. No a film? Ten mě bavil skoro jako šmírování profilů známých. ;) ()

kocik1

Kdybych byla voyeurka a ukájela se nad fotečkami přátel, které jsem naposledy viděla někdy v jeslích, možná by mi tenhle film přišel atraktivnější. Takhle je pro mě jeho téma v podstatě nezajímavé a protože film nenabízí prakticky žádnou nadstavbu, mohu zkonstatovat jediné: dívat se na to dá. Ale jednou stačí. :-) ()

panMartin

Tohle určitě není film pro každého. Facebook sice mám, ale nějak mě ze začátku nelákalo se nějak podívat na tenhle film. Vždy jsem nechápal jak muže někdo na nějakém nesmyslu jako Facebook vydělat spoustu peněz. Líbil se mi výborný dějový spád a herecké výkony. Pokud je scénář napsán podle pravdy, tak je to opravdu fascinující. Bylo to drama o vztahových konfliktech kámoši vs. prachy se vším všudy. David Fincher je opravdový filmový tvůrce. Režie do nejmenšího detailu precizní. Justin Timberlake hodně mile prekvapil. Navíc Jesse v roli Zuckerberga je skvělý. Zkrátka solidní drama o tom, jak se může jedno přátelství nebezpečně zvrtnout. ()

kjakob

Perfektně zvládnutá filmařina o jednom klukovi, co si zamanul, že vytvoří populaci online. Dva týdny od promítání ve Světozoru zvedám své hodnocení o hvězdičku a už se nemůžu dočkat, až se na to podívám znovu a začnu vnímat ty drobné detaily :) edit: Baví mě to pořád stejně, čím to je? Konečně si uvědomuju, jak malou roli v The Social Network hraje social network. Alespoň pro mě, protože vím, že by to zrovna tak celé mohlo být o televizním pořadu a já bych se bavil stejně. ()

Gonzi

řemeslně dokonalý film, kde díky perfektnímu scénáři a ultimátní dikci odsýpá každý dialog s kulomentou kanonádou a divák je v konstantním napětí. Nevěřil bych, že konvezrační drama může být takhle našlapané. Dále některé kamerové přechody, nebo scéna se závodem lodí jsou naprosto nezapomenutelné momenty a k dokonalosti tomu chybí jen nějaký opravdu výrazně silnější moment, ovšem těžko gradovat při takto nastavené laťce od začátku do konce. ()

Cedr

Fincher + Sorkin je opravdu filmový dream team. Co si budeme povídat. Nicméně pustit se do filmu o Facebooku chtělo asi slušnou porci odvahy. Podobné filmy se častěji točí spíš se solidním časovým odstupem a zpracování příběhu společnosti, která právě zažívá vrchol své existence je podle mě dost riskantní. Může stačit málo a kritikové film rozcupují a diváci samozřejmě následují jako poslušné stádo. Jenže ono to vyšlo. Perfektní dialogy (čekal snad někdo něco jiného?), zkušená filmařina, všichni hrají jak o život... a naprosto dokonale zvolený soundtrack. Místy až překvapivě temné s úžasně dravým startem a trochu vyčpělejším finišem. 90% ()

vadic

Je Social Network výsledkem obyčejného Fincherova filmařského dospívání a posunem k jiným látkám, nebo je to účelné natočení filmu o největším komerčním fenoménu posledního desetiletí, kterým by měl Fincher zákonitě v duchu svých nejlepších filmů pohrdat?? Toto by mě opravdu zajímalo, protože prostě Se7en a Fight Club. ()

FilMiki

Neni to sice nicim mimoradny film, ale perfektně natocene drama na motivy realneho zakladu a s par dobre zasazenymi vtipky bavi celych 120 minut tak, ze ani na zachod jsem nesla;). J.Eisenberg jako asociální genius ktery paradoxne vymysli nejvetsi socialni sít na svete byl na vybornou. Díky CSFD za projekci! ()

Decker

The Social Network 2 (2020) ? - na to si rad pockam, uvidime jak se tento modry "mor" ukaze v postupu casu. Fincher odvedl brilantni filmarinu. 90% ()

AntonG.

Fincher si u mne napravil po Benjaminu Buttonovi poněkud napravil reputaci. Rozhodně dobře natočené drama, nicméně takový Zodiac se mi líbil přece jenom trochu více (o Fight Club a Sedm ani nemluvě...). Všichni herci přes své mládí hrají velmi přesvědčivě, dialogy jsou zajímavé, některé scény jsou opravdu výborné, hudba místy taky (ale letos dle mého prostě nejlepší nebyla). Na druhou stranu, zpětně se mi film zdál dějově poměrně prázdný, konečné rozuzlení (obzvláště když už ho znáte před shlédnutím filmu) poněkud suché...a taky ústřední postava, Mark Zuckerberg, mi přišla jako nejméně zajímavá. Popravdě bych ani Eisenberga nenominoval na Oscara, ne že by hrál špatně, ale Garfield i Timberlake prostě předvádějí zajímavější výkony. Za to bych si docela živě dokázal po tomhle Eisenberga představit v nějaké pořádně arcilotrovské roli (třeba takový Anakin Skywalker:D). Nebylo to špatný Davide, ale kdybys místo toho natočil Rámu, byl bych radši... ()

Kubrickon

Odvtedy čo som videl tento film tak mám k Markovi Zuckerbergovi obrovský odpor. Ale po filmovej stránke slušne odvedená práca. Sfilmovanie najmladšieho miliardára, zlodejíčka hmm? Celý čas som sa nudil, ale to asi každý pri biografických snímkoch. A vôbec nechápem prečo vyhral Trent Reznor "oscara" za hudbu. Proste filmová akadémia UŽ nemá už úroveň! ()

Triple H

Fincherovo meno bolo jedinou vecou, ktorá na mňa pred uvedením filmu pôsobila ako prísľub niečoho zaujímavého. Inak som si nevedel predstaviť ako z facebooku urobiť hutný dramatický príbeh. A podarilo sa. Film má dosť rýchle tempo a dávkuje informácie s veľkou kadenciou, ale tým pádom nestihne vôbec nudiť a pôsobí po celú dĺžku úderne. Po technickej stránke samozrejme kvalitka, je to Fincher - a Trent Reznor svojimi hutnými, temnými melódiami rozhodne v pôsobivosti filmu pomohol. Z toho čo som zbežne čítal je film oproti skutočnosti dosť zdramatizovaný, takže ťažko hodnotiť jeho vierohodnosť. Pri knižnej predlohe ako konzultant figuroval IBA Eduardo Saverin a ten nakoniec z nej, a logicky aj z filmu, vychádza najsympatickejšie. Náhoda? Neviem, neviem... Herci všetci typovo veľmi presní. V podstate ani nemám čo by som filmu vytkol - Fincher z látky vytrieskal fakt maximum a je evidentné, že nebyť jeho osoby, dostali by sme o triedu (aj viac) slabší film. Social Network jednak veľmi efektívne popisuje dobu svojho vzniku (onen boom "digitálneho" života vlastne ešte nikto výraznejšie nereflektoval), zároveň poskytuje univerzálny príbeh o ambícii, závisti, chamtivosti a medziľudských vzťahoch. Vo všetkých zložkách veľmi funkčne. Fakt, že najväčšiu sociálnu sieť na svete vymyslel (podľa filmu) introvertný asociál je bonbónik ako vyšitý. Plné hodnotenie nedávam len preto, že úvodná pol-trištvrte hodina je o kus nudnejšia ako zvyšok. ()

eye candy

V Zodiacovi byl Fincher na domácí půdě, že by se ale konalo přesvědčivé vítězství a zatnutí do živého jsem si během těch dlouhých a rozvleklých 160min nějak nevšiml. Zdálo se mi, že David nedokázal zkrotit obsáhlost námětu. Social Network je naopak mnohem komornější předloha, umírněnější, aktuálnější a mnohem více nefincherovská. Představa o existenci nefincherovské předlohy, pochopitelně splaskla hned po několika prvních minutách filmu. Hned z kraje je totiž docela zřejmé, že půjde o zábavný film, se skvělou hudbou, kamerou, obsazením a na konverzační drama neuvěřitelně svižným tempem. Elegance a vyspělost s jakou zde David zpracovává docela přímočarou story je pro mě příjemným osvěžením a vytrhnutím z letní filmové letargie. ()

chelseaman22

Že by mne film nadchnul? To rozhodně ne. Na stranu druhou, podívat se do zákulisí vzniku něčeho, tak obrovského, je určitě zajímavé. Myslím si, že Justin Timberlake, hrál ve filmu druhé housle. Jeho výkon mi způsobil vyrážku a povzbudil chuť vypnout film. Dokoukáno, žádný zázrak. 75% ()

Doudis19

Úchvatně natočený film o tom, jak se z asociálního, zákeřného, bezcitného avšak geniálního programátora stává nejmladší miliardář planety. Navzdory tomu, že tak dosahuje díky intrikám, podvodům a především nápadům ostatních. Nikoli pro vidinu galaktických příjmů, ale pouze pro to, cítit se být prvně akceptován ostatními (ikdyž samozřejmě pouze v rámci falešných přátelství, zakládajících se na pojmu "pijavice" nebo chcete-li "vyžírka"). Fincher z nepříliš záživného příběhu dokázal, díky několika prolínajícím se časovým rovinám utvořit solidní právnické drama, které se nesnaží ospravedlňovat ani soudit a nechává každému zvlášť možnost, přiklonit se na tu či onu stranu. Bohužel snímek končí uprostřed sporů a tak se nejzajímavější fakta ohledně vyústění obou žalob, dozvídáte pouze z několika vět při závěrečných titulkách. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)