Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Wladi.mir

Tak tohle jsem každopádně nečekal a jsem velmi mile překvapen. Jesse Eisenberg si tu roli střihl opravdu skvěle. (A fandím mu do budoucnosti). Celé toto drama o vzniku facebooku je přinejmenším velmi zajímavé. David Fincher tedy opět nezklamal. Za výborný prvek filmu považuji hudbu, která byla skvěle vybraná. PS: Do pěti chybělo málo a záverečná scéna je nejlepší.. ()

bukowski83

The Social Network aneb jak chytrý Honza ke štěstí přišel.Nebylo to vůbec špatný, sám život napsal a stačilo jen točit, Mark Zuckerberg je pěknej hajzlík a zajímala by mě výše toho odstupného, jinak film na jedno shlédnutí!Jo a jestli všichni na Harvardu mají kadenci hovoru takhle rychlou - tak potěš koště. ()

Amroth666

Přesně tak. Životopisné. Z tématu je vymačkáno naprosto všechno, ale stejně mi to nestačí. Fincher vsadil na dobré, rychlé a gradující dialogy, na vzestupnou gradující hudbu a na zpřeházené linie ve filmu. Atˇsi to klidně získá třeba všechny oskary, u mně by to oskara mělo tak jednoho za scénář, ikdyž konkurence v roce 2010 byla opravdu veliká, jinak za nic. Holt byly lepší a POMO si to nechce přiznat. Digitální kamera splnila ale své - odrovnávající barvičky dokonalé a pro oko neskutečně vydigitalizované. Obdivuju perfektně sestříhaný stostránkový scénář, který bylo hodně těžké zužit na pouhé ubohé dvě hodinky. Hodně věcí na tomto filmu obdivuji a vždycky obdivovat budu. Je to hodně ukecané a přitom dokonalé. Příběh přesný, jak má být. The Social Network ale nikdy nedám plný počet hvězd, protože v roce 2010 byly lepší novinky než je The Social Network. Fincher ale potvrdil své stálé kvality.____ OST 5/5 ____ ()

starbrejkr

Bezpochyby se jedná o nejslabší Fincherův film. Již když se o filmu začalo mluvit, měl jsem pochybnosti, jestli je to dost zajímavá látka na to, aby z toho vznikl pecka film (čekáme snad od Finchera něco jiného než bombu??). Po prvních hodnoceních tahle pochyba zmizela, ale s vlastním zkouknutím se zase vrátila a bohužel - přes veškerou technickou kvalitu a místy parádní ukázání, v čem vlastně spočívá současná moc a neskutečná manipulace facebooku s lidmi jde o film, který minimálně mě prostě nemohl hlouběji zasáhnout. Především mi tam chyběly emoce, dramatičnost, zapamatovatelné scény - to, pro co veškerá předchozí Fincherova díla zbožňuju. Chvílemi mi to dokonce připomínalo nudné soudní drama, které by se z toho nejspíš stalo kompletně, být v rukou jiného tvůrce. Naštěstí to zachraňují momenty, kdy je budována zajímavá postava samotného Zuckerberga, který oproti určitě není jednoznačnou postavou. Celkově je to pro mne na rozhraní mezi třemi a čtyřmi hvězdami a k vyššímu hodnocení se uchyluji zejména proto, že i i dnes druhý den po projekci vzpomínám na některé scény. Jinak si myslím, že z tématu o moc víc vytěžit nešlo. Pokud jde o Facebook, doufám, že jednou vznikne i drama o jeho současných uživatelích, protože to je téma, ze kterého může vyrůst skvost. ()

Azrael515

Najslabší Fincher čo stále zabere ****. Problém bol v námete si myslím. Fincher by nemal točit tento svet. Sedí mu podsvetie, vesmírne stanice ..proste niekde kde je vlhko a tma. Akonále vylezie na svetlo vybledne. .... I ked je to kus poctivej filmariny bude to spoločne so Zodiacom asi druhý film ktorý mi stačilo videt raz a to je u neho škoda. .. Aaach tento pán by mal radšej sfilmovať Neverwhere miesto biografii mladych multimilionárov :) ()

DruidKarel

986. hodnocený film: To, že snímek hodnotím "jen" 4* může znamenat, že filmu něco málo chybí. Podle mě se ale z tohoto snímku nedalo dostat víc, protože tvůrci byli dost limitováni možnostmi, aby nakonec přeci jen podali trochu věrný obraz skutečností, za jakých vznikal FACEBOOK. 4* jsou možná pro někoho nadprůměrným hodnocením, pro mě je to však maximum pro tento film. Rozhodně můžu jenom dále doporučit a chválím skvělý herecký výkon Jesseho Eisenberga. 4* jsou tedy na světě a já už vím, proč měl film tolik nominací na zlaté sošky. 4* ()

cubajz

je to hajzl, ale správnej! Facebook sice moc nemusím, nicméně okolnosti jeho vzniku jsou nadmíru zajímavé, což ještě umocňuje zkušená taktovka pana režiséra. ()

dubinak

Fincher se mi po zkušenostech s ním z jeho jiných filmů prostě na režii The Social Network nehodil. Pořád u mě převládá pocit, že stoupl s tímto dramatem úplně do jiné řeky, než je zvyklý. Překvapivě to funguje. Sice trochu obtížnou, nudnou formou, ale funguje. Chce to asi trochu vůle se k projekci dokopat, (stejně tak tomu bylo u mě) ale v závěru to stojí za to. Má to výbornou "college" atmosféru, je to geniální, rafinované, sofistikované. Už byla jen otázka času, kdy někdo natočí film o každodenním sociálním životě většiny z nás, a proto je to tak vyhledávané. Fincher to pojal tím nejlepším a tudíž nejvhodnějším způsobem, čímž je zajímavý životopisný pohled do zákulisí života jednoho naprosto obyčejného, pihatého vysokoškoláka, který jednoho dne změnil život celému světu a přišel díky tomu na nesčetné množství dolarů. Samozřejmě chci taky podotknout skvělé herecké výkony, obzvlášť ze strany Eisenberga a Timberlakea. Rozhodně si u mě tento pragmatický snímek zaslouží převážně palce nahoru. ()

laik_60

ja facebook naozaj nemusím. A moje stanovisko k nemu sa nezmenilo ani po vzhliadnutí tohto filmu. Ale film ako taký ma zaujal . aj soundtrackom, aj hercami, prostredím, konieckoncov aj "vývojom udalosti" .. skratka .. dalo sa to pozerať. :) ()

C0r0ner

Fincher je pro mě jeden z nejlepších režisérů všech dob, což bez diskuzí dokázal i s The Social Network. Sice mě tolik nenadchnul obsah, ale je prostě radost sledovat, jak někdo umí točit filmy. Facebook je samozřejmě dnešní fenomén a myslím, že si zaslouží být takhle kvalitně prezentován. 90% ()

Pajky3

Strašně rychle mě to vtáhlo do děje, a díky tomu jakým fenoménem je facebook mě to i hodně zajímalo. Výkony byli opravdu skvělý. Eisenberg, Garfield, Timberlake a Mara - ti mě zaujali a upoutali. Moc dobře se na to kouká a myslim, že to opravdu je trefnej film. ()

agathon

Myslím, že Fincher natočil zatím nejzásadnější cyber-punk film ever. Za jakoby prázdnými zornicemi filmového Marka Z. se skrývá veškerá technologická a ekonomická zaslepenost dnešního světa, kterému vládne příliš mnoho příliš mladých a příliš ambiciozních a egoistických jedinců. Tohle není studie rozpadu přátelství, ale daleko spíše nemožnosti jeho vzniku v prostředí, kde základní premisou vždycky je "dostat se do toho nejelitnějšího klubu." Fincher je nihilističtější, než v Sedm i Klubu rváčů dohromady, ale poznat to chce diváckou trpělivost, s kterou lidé na jeho filmy často nechodí... I am the CEO, bitch! jako světonázor 21. století! ()

Andre3000

Ahoj ty jsi Mark Zuckerberg jmenuji se Alice , facebookuj mě :-) Ne ten teď doopravdy. Film začíná nudnou sprškou vět, za kterou by si scénárista a režisér měli dát facku. Následuje dobrý rozjezd. V pohodě střed a knec co mohl být rychlejší. Nebo bylo tam zbytečně moc šťávy kolem, chvílema mi to přišlo zdlouhavé a říkal sem si "sakra, ať je ten konec". Otázkou je jaká je realita, ve skutečnosti film ukazuje jako jediného správného Eduarda, ostatní byli manipulovatelní, přemírů schopní, nebo otravní. 75%. Každopádně facebook je do jisté míry menší revolucí, který sbližuje, ale i oddaluje lidi. ()

Flynn

Nejsem sice moc velkým fanouškem konverzačních dramat. Ovšem zde je konverzace skutečně na úrovni a má hloubku, ačkoli vypráví triviální příběh. Jesse Eisenberg (který mi šíleně připomíná herce hrajícího mladého Forrest Gumpa s ortézama na nohou- ačkoli toto zdání se mi dle csfd nepotvrdilo) hrál roli dost přesvědčivě. Měl jsem z osoby pana Zuckermana pocit, že ho peníze skutečně nezajímají, že mu jde skutečně pouze o pixely a počty uživatelů apod. Překvapovala mne síla argumentů ve scénách mimosoudního vyrovnání a vyjednávání právníků, skutečně dialogy se sílou. ()

danecek24

68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší režie - David Fincher, *Nejlepší scénář - Aaron Sorkin, *Nejlepší hudba - Trent Reznor, Atticus Ross + nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Jesse Eisenberg, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Andrew Garfield ()

Wormboy

100 % filmarska fajnsmekerovina, ktora ma vsak nechala totalne chladnym. Remeslo dokonale, obsah sice zaujimavy, no chladny. A ucet na Faceboooooku si aj tak nespravim :) ()

magnolia

"kdo to točil?" "fincher." "jo, aha." - to by asi jako komentář stačilo. sice si myslím, že poslední hvězdičku dostal za to, že jsem do toho šla s tím: "pane bože, jen aby to nebylo o belle a edwardovi a jejich obdenním měnění relationship statusu." - což naštěstí nebylo. skvělý scénář a režie + skvělí herci (dost mě pobavil minghella) = ***** ()

sulimo

Film, po kterém budete facebook nenávidět o trošku víc....respektive nejen pro jeho návykovost. Víc současnej film snad ani nemůže být a lépe natočit to snad ani nešlo, přesto to neni film na který bych se podívala víckrát, zkrátka taková ukecaná jednohubka, která nesedne každému. ()

Dannysek4U

Parada. Poprve nekdo udelal zabavu i z veslovani. A trebaze tenhle film mnoho Oscaru neposbira, moc bych mu to pral. Uz jen za Eisenberga, kterej pomohl Fincherovi dokazat, ze je porad jednim z nejlepsich a nejosobitejsich reziseru dneska. Skoda jen, ze se to uprostred mirne tahlo, resp. chybely vrcholy. 4.5 rovna se 5 hvezdicek. Boyle udelal z hovna bic, Fincher klenot. ()

Sammya

Wow. Tak tohle bylo teda něco. Působivý film. Moc jsem nevěděla, o čem to přesně bude, a chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, že to je vlastně taková koláž toho, jak to vlastně s tím Facebookem bylo, a soudním procesem, ve který to vyvrcholilo. Musím říct, že mě dostal už začátek - slovní vodopád Jesseho Eisenberga aka Marka (o kterém jsem ještě něvěděla, že to má být on v tu dobu) mě donutil chvíli zírat s otevřenou pusou a říkala jsem si, jestli se vůbec koukám na správný film :D Ale pak už to dávalo smysl. Musím říct, že to bylo opravdu fascinující sledovat, jak to vlastně všechno začalo a pokračovalo. Co se týče filmu, nenudila jsem se ani na chvíli, pohltil mě. Vážně by mě zajímalo, co přesně se takhle ve skutečnosti stalo, protože abych měla být upřímná, stojím spíš na straně Eduarda než Marka (btw, fangirl moment, Andrew Garfield a ten kluk, co hrál dvojčata Camerona a Tylera, byl strašně sexy :D) a ve chvíli, kdy mu došlo, jak moc ho vyšplouchli, mně ho bylo opravdu strašně líto. Bála jsem se tu Justina Timberlakea, jeho hudbu můžu, ale nemám ráda jeho ksicht, naštěstí ve scéně, kde se objevil prvně, jsem ho nejdřív ani nepoznala, takže už to pak nebylo tak zlý. Tak, jak mě dostal začátek, se mi i moc líbil konec, takový nečekaný a nenápadný. Škoda, že se nikdy nedovíme, jestli mu schválila tu žádost o přátelství :) PS: Jít se po tomhle filmu podívat na svůj profil na Facebooku bylo vážně divný. Edit: Ještě jsem zapomněla dodat, že ve mně tenhle film tak trochu vyvolal depresi, že jsem zhruba tak v jejich věku a v životě bych něco takovýho jako Facebook nevymyslela, ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)