Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

uiu

Uf... Musím uznat, že jsem se na film celkem těšila, ale neočekávala jsem od něj nic velkého a nakonec mi nabídl moje očekávání. Nejsem žádný nerd a IT jde totálně mimo mě, takže polovinu filmu jsem totálně neměla páru, o čem se tam mluví (a myslím, že v tomhle nejsem sama, komu nějaké algoritmy nic neříkají). Jako totálnímu laikovi mi chyběli narážky na samotný Facebook, což je v celém filmu jediná věc, kterou znám a která by mě vtáhla do děje, ovšem narážky na Facebook jsou ve filmu asi jen dvě, zbytek je jen dlouhatánská vata o sporu mezi přáteli. Tenhle film mě tedy opravdu nedostal a opět nejdu s davem. ()

DonHUS

Hned během prvního dialogu mě film chytl a až do konce nepustil. Díky rychlému tempu perfektně šlape a ani na chvilku jsem se nenudil. Zásluhu na tom má kromě bezchybných herců, režie a scénáře i netypická hudba od Trenta Reznora. The Social Network zkrátka nemá žádné hluché místo (akorát závod ve veslování mi zpětně přijde svým provedením jako z jiného filmu). Díky tomu dvě hodiny utekly jako nic a já chtěl, aby film ještě pokračoval a ne skončil. PS: A i kdyby to nebylo o Facebooku, bude to stejně dobrý. 90% ()

danoo

Bude to znieť ako klišé, no jednako nového finchera možno charakterizovať ako chytrú súdnu drámu, resp. zmierovaciu drámu (aby som bol presný), z ostatnej režisérovej tvorby najväčšmi podobnú instatnému Z o d i a c o v i. Problémom zostáva, že vďaka autorovmu ironickému odstupu neviem, či ide o príbeh úspechu alebo skôr tragédiu... Paradoxne, z celého filmu ma najviac oslovila nadbytočná sekvencia z veslárskych pretekov, kde Fincher predviedol širokú škálu svojej ekvilibristiky, čo je však na >film definujúci generáciu< dosť málo. ()

terunka003

Aktuální, vlastnické, ukradené × zvláštní, nervózní, divné, docela nuda. Tak to byl teda doela propadák! A podle hodnocení evidentně jenom u mě..ale já od toho teda fakt čekala víc. Hlavní postava včetně toho uchvatnýho zpěváka stála za prd, po prvních pár minutách, jsem to musela vypnout jinak bych udeřila svůj starodávný notebook. Film měl pouze klasickou zápletku v otázce vlastnictví nápadu a celého podniku. Plus dávám za Andrewa Garfielda. ..jdu si zakutat na FB.. ()

ywo666

Výborne zvládnutý film. Fincher je výborný režisér. Námet inak nič moc. Keby to nebolo tak dobre natočené, asi by som šiel v hodnotení veľmi nízko. ()

neoBlast

Spolu s Až na krev je přesně tohle moje krevní skupina a nejlepší film poslední pětiletky. Více toho nejsem schopný po jedné jediné projekci říct. [Druhé zhlédnutí] Více soundtracků od Reznora... A jsem jediný kdo v hereckém ansámblu The Social Network vidí nejduležitější hvězdy Hollywoodu let následujících? 100 % ()

ivan bohatyr

Statistiky facebooku na konci filmu mluví za vše, facebook je obrovské lákadlo a také obrovská past, někteří uživatelelé na něm tráví všechen volný čas a proto se facebook stává také lidskou "nemocí" podobnou např. obezitě, ale to odbočuju, to je zase jiná pohádka. Hlavní je, že tento film velice příjemnou cestou dokumentuje jeho založení. ()

Cocacolix

Ukecaný film. Hodně ukecaný. Tak ukecaný, že si nemůžete dovolit ani na chvíli přestat sledovat děj. A není divu, po všech těch zprávách o obsáhlém scénáři... Co se samotného děje týče, je to pro mne takový americký Kajínek. Nevidím do toho co je a co není reálné krom absolutního základu - jména. Všechno ostatní už může být zkresleno pro něčí prospěch a nejde to hodnotit. Po stránce filmařské se ale jedná o vyjímečně dobrý film. Natočit totiž ukecaný film tak že je dramatický a ještě k tomu akční (Trent Reznor z NIN hudbou velice podpořil) , to už je kumšt ()

Pavlínka9

Příběh o mladém a vysoce inteligentím studentovi Harvardovy univerzity, považuji za velice vydařený. Fincher je vynikající režisér, tudíž jsem věděla, že mě nezklame. Téma si myslím že je to velice zajímavé, jelikož v dnešní době (posledních pár let) Facebook opravdu ovládl svět, tudíž přiblížení k vzniku této "geniální sociální sítě" je podle mého názoru zajímavé pro miliony lidí, jež Facebook používají. Ve filmu jsou použity retrospektivní záběry, které se prolínají se současnou situací, která znázorňuje hlavně osobní boj mezi špičkami Harvardu. Zdali je to opravdu "ukradený nápad" je podle mého názoru téma k diskuzi, jelikož existují určité normy a zásady, které dané názory považují již za vlastní vynálezem, i když je to jen samotná myšlenka a nepodložené materiály. Hereckému obsazení není co vytknout, studijní prostředí je velice přesvědčivé, prolínání časových linií a dialogů je v určitých chvílích pronášeno na určité intelingenční stupnici, jež každý divák neporozumí, ale jsou zde i laické výrazy. Jedinou smutným okamžikem pro mě je závěr celého filmu, kdy hlavní hrdina sám podlehne svému výrobku. ()

LadyDevil

Přímo ukázkový film lidské stádovitosti a absurdity myšlení nerdů. Jo a taky honba za prachama, jak jinak. Skvěle natočeno, je určitě zajímavý vidět, jak to všechno začalo, ale. Těch ale tady mám víc... okamžiky, kdy na mě dýchla nějaká emoce, bych mohla spočítat snad na prstech jedné ruky. Nemůžu říct, že by mě to vyloženě nudilo, ale rozhodně se necítím nadšena nebo zaujata. Dalo se to čekat, ale přeci jenom mi moc nedalo strávit dvě hodiny sledováním, jak se hackuje, honí za úspěchem, mění status, a konečně jak se jednoslovně odpovídá s robotickým chladným pohledem. Skouknutím téhle nové Fincheroviny jsem se ještě víc utvrdila ve svým odporu vůči facebooku a obecně sociálním sítím. Jdu se zahrabat s depkou, kam se jako lidstvo ženeme.. mám ty nejhorší vize o odosobněných figurínách, co vstávají, žijí a usínají s noťasem v ruce. Představy o postupným vymírání tý nejpřirozenější komunikace, kterým je slovo, dotek... ()

majxik

Pěkný film z kterého člověk může zíkat skoro i pocit že mimo i jiné, je tak trošku dokumentárním filmem o facebooku. Což na škodu není, ale ve výsledku je to moc pěkně zpracovaný snímek který se drží svého po celou dobu, příběh vás možná příliškrát nepřekvapí, ale určitě nebudete mit pocit že jste promarnili dvě hodiny. To vše podtrhuje pěkná hudba, která si rozhodně zaslouží pochvalu. Tento snímek si rozhodně zaslouží své 4 hvězdičky a doporučení přátelum "Koukněte se, bude se vám to líit." ()

PiLgRiM

Malý film velkého režiséra o velké věci. Film byl hodně zajímavý, ale přišlo mi to jako plýtvání Fincherovým nadáním. Scénář byl poněkud jednoduchý a dokázal by se o ujmout kdejaký režisér, ale Fincher je Fincher. Rozhodně nezklamal, ale je to trošku rozdíl mezi jeho klasickou tvorbou. Rozhodně zajímavý film. ()

Helixus

Točit film o soudním procesu, který ještě není u konce?? Není to trochu unáhlené? Jistě, je zde více příběhových úrovní, film se spíše zabývá sociálními konfrontacemi a sociálními vztahy kolem vzniku této sociální sítě, ale není zde řečeno nic nového, nic, co by mě byť nejmenším způsobem zasáhlo...prostě nuda, nuda, nuda...Režie dobrá, hudba sice trošku mdlá, ale taky vlastně celkem dobrá, herecké výkony solidní...Přestože je génius, je Zuckerberg asi dost arogantní a nesympatický (až na jeho některé ostře vtipné odpovědi..). Davida Finchera nesmírně obdivuju za jeho dechberoucí tvorbu v devadesátých letech (Seven, Fight club), ale tohle už je vrchol jeho nemastnosti, neslanosti v posledních letech...Nějak nechápu zdejší vysoké hodnocení...řekl bych, že je to možná trochu díky "Fincher značce"...a ruku na srdce, nebýt Fincher můj oblíbenec, možná bych taky hodnotil hůř...50% ()

Pajj

Tenhle film se povedl. Už brilantní první dialog vás vtáhne do děje a pak už jenom zadržujete dech a užíváte si to... Scénář, herecké výkony, hudba, režie, všechno se propojí do perfektního celku a když navíc ještě máte rádi filmy podle skutečných událostí, není už vůbec co řešit - 95%. ()

venison

Fincher odvedl kus řemeslné práce, ale nějak mě "nepřesvědčil", že tak nějak to bylo, což by měl být hlavní důvod životopisného snímku.. :-) Jinak Facebook je moderní téma, takže o diváky nebude nouze.. Ale něco tomu chybí.. Ukázali nám povrch, ale já postrádám to, co je pod ním.. Timberlake herecky překvapil - mile :-) ()

BoncheR

Keď som si práve teraz nedávno čítal svoje staré komentáre, uvedomil som si, že mám mizerné schopnosti na ich písanie . K tomuto filmu niet čo dodať. Pôvodne som ho veľmi nemusel, ale potom som si uvedomil, že je tak ľahko nájsť film podobný tomuto,s takou perfektnou réžiou, scenárom výpravou, kamerou atakdalej. . Všetko je výborné, všetko je skvelé, už len si ho pozrieť znovu. (85%) ()

Playman

Do nejmenší pídě vypiplaná záležitost u které se nelze přestat soustředit. A když vše skončí, buď: začnete nenávidět facebook a nebo: dostanete touhu něco dokázat - vytvořit něco super, co by všichni využívali! Já jsem případ toho druhého. :) ()

BS

Taková byla první dekáda 21. století. David Fincher - LIKE! Trent Reznor LIKE! Jesse Eisenberg - LIKE! Scéna s veslicí - LIKE! P.S. Trent ukázal, že do starého železa ještě nepatří a produkovat opravdu kvalitní hudbu pořád ještě umí.. ()

Hnedoocko

Jeden z filmů, který mi stačí shlédnout jen jednou, ale rozhodně za to shlédnutí stojí. Zajímavé být u zrodu sítě, které dnes propadly miliony lidí, včetně mě a mého okolí. ()

T-pack

Tak mě tak napadlo, že film The Social Network (drop the the?) bude možná nejvíce doceněný hlavně řadovým neuživatelem facebooku. Takovým, kterému dojde, že spousta věcí bude smyšlená. Takovým, který nekouká na filmy jen pro zábavu, ale i pro kulturní obohacení. Zřejmě pak mnoho lidí napadne, že natočit film o vznikající webové stránce, byť její význam byl (a třeba pořád je) jakýkoliv, musí zákonitě vzniknout něco nudného a zdlouhavého. Jenže to napadlo asi i Finchera a proto raději servíruje na námět až neuvěřitelně dynamickou historku o mladém miliardáři a koření jí velikou dávkou smyšlených, z hlediska vyprávěcího však zajímavých, prvků. Není to tak o historii, jako o vykreslování vztahů a generační zachycování. Úspěch facebooku je vysvětlen během několika prvních minut krásnou zkratkou a pak už se člověk může vyloženě soustředit na raketový start sociální stránky na internet vypuštěné mužem, jehož vlastní sociální život se v důsledku toho rychle řítí k zemi. Paradox, nebo nevyhnutelný vývoj? Mark Zuckerberg snímku byl až překvapivě neotřelou postavou a stejně tak zaskočil i film. S Oscarem za hudbu jsem se zaměřil i na tu, a musím uznat, že udělení ceny chápu. A teď zpět na facebook? :D ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)