Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Tomatáš

Bohužel nejsem mile překvapen. Zřejmě budu potřebovat ještě jedno promítnutí, ale zatím nechápu, až na samotný velmi zajímavý příběh tvůrce jednoho z dnešních fenoménů, kde se berou některá vysoká hodnocení. Z pohledu životopisného snímku je to za 4*. Z pohledu dramatu, který jsem očekával je to na hezké 3. ()

0lie

Vůbec jsem nechápal proč David Fincher marní svůj talent na takový projekt..omyl zvládl z látky, která neni zas tak obsahově úžasná udělat film, který je koukatelný, zábavný a po všech směrech dobře zrežírovanou záležitostí. ()

sochy.zirafka

Is he an asshole? Is he misunderstood? Exactly. Když se řekne Fincher, každý si bez hlesnutí dosadí všechny kvality perfektní realizace filmu. Nemá cenu chválit mnohokrát do nebe vynášeného režiséra. Je to prostě fenomén, tečka. Zaručených pět hvězdiček. Ale? Ano, ale. Něco je trochu jinak, zvláštní pocit nenaplnění, možná snad i plíživý stín zklamání. Dialogy jsou přece dokonalé! Všechno se to logicky šine... Šine... Aha! Napětí! Kde je fincherovské napětí? Atmosféru tu tvoří snad jen (dokonalý, ano, fascinující, mnou milovaný) hudebník Trent Reznor (NIN), který do filmu implantoval své úžasné instrumentální skladby. Co by film byl bez nich? Melancholickým pohledem na začátky jednoho asociála s touhou po úspěchu, vyzbrojeného vrcholným intelektem v technické oblasti? Tragickým pohledem na rozvrat a deinstalaci soukromí přátelství a jiných vztahů? Těžko říct. Stále je to dobrý - ne, výborný - film. Musím ovšem zmínit Justina Timberlakea, protože vedle samopalu na slova jménem Eisenberg byl opravdu schopen držet krok, oslňovat slečny-divačky a zahrát velmi zvláštní postavu. Bravo. Ve výsledku však celek nesnese srovnání s klasickými Fincherovými filmy. Proto, jen proto, dávám 75%. ()

Millanium

Natočit film o založení facebooku a přitom se udržet v kolejích mezi nudou a přeháněním vyžaduje opravdu značný kumšt. Toto se povedlo Davidu Fincherovi přímo na výbornou. Velmi mě překvapil herecký výkon Justina Timberlaka. 85% ()

Trustme

Geniální režisér, jehož tvorba v posledních letech skomírá a témata, které režíruje jsou nedůstojná jeho talentu... Nemám nic proti fenoménu Facebook, díky kterému jsem tam osobně našel víc než virtuální přátelství a zřejmě by to vydalo i na zajímavější filmový příběh než Fincherův dialogový popis o tom, kterak jedněm studentům vyšlo něco, co těží z lidské, společenské touhy být v tlupě, být středem pozornosti, upozorňovat na sebe za každou cenu, snažit se mít přátele po ruce, zahnat nudu, ukojit svou zvědavost, žárlivost, pýchu i zlobu a debilitu. O tom však tenhle film není, i když tyto charaktery se tu střídají u hlavních protagonistů a strůjců Facebooku. Je zřejmé, že z producentského hlediska je toto téma žhávé pro jejich konto a i kdyby se na film vypravilo 30% uživatelů FB, mohou si být jisti finančním úspěchem. The Social Network je však jen dokumentující sondou do poměrně známého příběhu o souboji programátorů a ambiciózních frajírků, co měli to štěstí, že dnes se bez jejich výtvorů, loga, sdílecích ikonek neobejde na internetu nic, co by se nemohlo nelíbit... ()

zdenny

Film o tom, jak vznikl facebook - světově známý internetový fenomén. Mimo jiné byl film provázen dobrými hereckými výkony. Za rozbor stojí určitě postava hlavního hrdiny. V úvodu filmu při rozhovoru se svou kamarádkou by se dalo vysledovat, že onen mladík je velice arogantní a povýšenecký. Na druhé straně se člověk zřejmě ani nemůže divit - vzhledem k tomu, jak geniální mozek onen mladík měl. Žil prostě v naprosto jiném (ajťáckém) světě a nedokázal pochopit hodně věcí, například, že mu lidé nevěří. U mimosoudních jednání měl velmi inteligentní hlášky na adresu svých oponentů a přičteme-li k tomu jeho faktickou bezelstnost, musel být jeho projev divákovi velice sympatický. Chlapec ale neměl obchodního ducha a i proto se mu situace řádně zkomplikovala. Film byl natočen podle skutečných událostí, které se odehrály relativně nedávno. Proto si myslím, že nemuselo dojít k závažným zkreslením a tudíž jsem s tímto filmem velice spokojen. A přestože jsem tichým odpůrcem facebooku, musím říct, že jeho vynález patří k nejgeniálnějším v novém tisíciletí. A to především díky tomu, že si dokázal zotročit nemalé množství lidí na celém světě. ()

Master19

Jelikož FB neholduji, podíval jsem se na to, abych získal pár informací. To se povedlo a můj názor na FB se nezměnil, což jsem docela rád. Co se filmařské stránky týče, neviděl jsem nic převratného, prostě jen dobře natočený příběh, který lidi aktuálně zajímá. Osobně si myslím, že tahle bublina brzy splaskne a dvojka nebude... ()

sheldonka.

Čekala jsem průměrný snímek s podřadnými hereckými výkony, ale to co David Fincher vytvořil je perfektní! Miluji životopisné filmy a tohle není vyjímka. Jesse Eisenberg byl okouzlující a Justin Timberlake taky hrál na úrovni. The Social Network se u mě řadí k filmům, které budu s radostí doporučovat všem známým a chválit ho až do nebe. ()

yeniczek

Pro mě nejnudnější z Fincherových filmů. Hlavně tím, že mi to absolutně nic neříká. Technická stránka je ale opět dokonalá. ()

Proky

Hned na začátku mě film chytl a až do konce nepustil.díky dobrému vypravování vás film nenudí ale naopak baví.David Fincher, Jesse Eisenberg odvedli velmi dobrou práci ostatní mě moc nenadchli svým výkon však na kvalitě filmu to neubírá.Určitě doporučuji zhlédnout i pro lidi kteří nepoužívají Facebook.Film je to kvalitní a nemá chybu však příště bych místo takového Justin Timberlake dal nikoho jiného určitě doporučuji ()

romajz15

Životopisů o počítačových expertech, kteří změnili svět, jsem viděl už několik, ale žádný nebyl tak dokonalý. Navíc film jen lehce dobarvuje realitu. Opravdu doporučuji každému, kdo má rád moderní životopisy, protože tenhle je přesně takový. Má skvělý spád, úžasnou hudbu a nevídané herecké obsazení. ()

JohnSmith

Nevěděl jsem co čekat od filmu o Facebooku, ale říkal jsem si, že u Finchera by nemělo dojít ke zklamání. Chyba. Neřekl bych, že to byla Fincherova chyba a možná ani chyba scénáristy Sorkina, ale prostě to není zas tak zajímavý téma, aspoň pro mě. ()

VanTom

Precizní Fincher se Sorkinem a herci dělají ze zdánlivě neatraktivního tématu (aspoň pro někoho, kdo se na FB dosud nepřihlásil a jeho "veřejné" stránky s neshoditelnou registrační upomínkou přes třetinu obrazovky ze srdce nesnáší :-)) svižnou a vtahující podívanou. Ono je to samozřejmě dáno zajímavostí (či dramatizací) celého procesu vzniku, který vyústil ve dvě (souběžně děj rámující) žaloby, a nevyzpytatelnou, v nepříliš přívětivém, arogantně elitářském světle vyobrazenou osobou mladého programátora Zuckerberga. ()

Ravi

Dokumentární film Davida Finchera, vykreslující spory osob kolem zakládání sítě facebook, mi teda vůbec nesedl. Nemůže za to ani tak režisér, jako spíš nesympatičnost scénáristického podání a věci samé pro mě osobně. Chvílemi jsem z překotných dialogů byl tak zahlcen, že se mi ztrácel obraz. Nevím, zda to byl záměr, ale Jasse Eisenberg když mele, tak chvílemi nestíháte ani vnímat řeč, ani číst titulky. Ale k ději. Teď když tak vzpomínám, jediná situace, která pro mě stála za zapamatování byla, když A. Garfield (z celého obsazení asi nejlepší) zjistil, na čem je - ale to už byl skoro konec filmu. Pak tu bylo mnoho retrospektiv, ve kterých jsem se sice vyznal, ale nechápu jejich důvod vzhledem k tomu, jak film začíná a ubíhá. Po konci mi zůstal pocit, že jsem viděl spoustu keců, dokument o lidech, co zakládali onu sociální síť a jinak nic. Nevím proč a v čem se to lidem zdá přínosné, vypovídající, poučné nebo zábavné. Pro mě jde jen o skvěle naleštěný příběh z vyšších kruhů ve stylu "O.C." (apod.), které vypovídají o této generaci asi tolik, co společenství a životní příběhy nejúspěšnějších Raperů o fandech Rapu a Hip-Hopu. K čemu je, když mě filmařsky dokonalý film nedokáže ani v nejmenším oslovit? Zkrátka emocionálně chladné. Nic moc zásadního jsem tu nenašel. Ale možná, že se ukáže časem. SE: po druhém shlédnutí musím uznat, že závod veslic je perfektní. Celkově je to ale to samé pro mě nezajímavé téma. Hudba vynikající, ale podle mě ne tak "kulervoucí", jak mnozí říkají - mnoho témat a obměn, ve filmu ale zaniká, pokud si ji přímo nevšímáte. A jen tak mimochodem diskotéka je to nejlepší místo, kde spolu mluvit. 70% = 3+/5 ()

rumczeis

Kdybych měl film k něčemu přirovnat tak Piráti ze Silicon Valley by byli asi nejvhodnější. Film hezky popisuje jak nevinně facebook vznikal a jak už v počátcích na něm Zuckerman nechtěl vydělat, nebyl u toho však sámTechnické záležitosti jako přednášky z IT oblasti nebo záběry na monitor počítače jsou na velmi dobré úrovni. Takovou péči měl dostat každý film. Film neobsahuje akci a vůbec mu to neškodí, pokud bych ho ale neviděl zadarmo, do kina bych nešel, rozhodně by stačilo DVD. ()

svobik

Neuvěřitelně hutný, herecky přesný, režijně bezchybný, zkrátka další Fincherův film. Vždycky jsem si přál, aby někdo vyjádřil styl života dnešní doby, vměstnaný dost často do statusů a klávesy F5, Sorkinovi se to povedlo náramně. Social Network skvěle ukazuje Fincherovu vyspělost - umí ze scény, která by ve všech ostatních filmech zapadla, udělat jeden z vrcholů, z popového zpěváka vytvoří prvotřídního herce nebo si zase hraje se svou audiovizuální múzou (veslařský závod!). To nejdůležitější však je, že z filmu, který se zprvu většině lidí jevil jako prvoplánová zbytečnost, dokáže udělat událost roku. Před tím smekám. 9-10/10 P.S. Eisenberg for Oscar, takové herectví pro mě představuje výkon hodný sošek. __________ Napodruhé je zážitek ještě intenzivnější, člověk film slupne jako malinu. Vyložená laskomina. ()

ghatos

Už dopředu jsem se podivoval na tím, co vlastně může tenhle film nabídnout. Sledovat vývoj facebooku s jeho zakladatelem? Vidět lidi, kteří po sobě šlapou a chtějí pouze peníze. To je fakt taková zábava? Žádné velké drama to není, všichni v něm vyhrají. Fincher se nechává volně inspirovat chamtivostí. Věčné lidské antropinum nikoho nemůže zaskočit, když zná podstatu USA. Harvard je klasickou líhní elitářství a individualismu. Proč to tedy někoho překvapuje? Pouze konstatuji - nemoralizuji. The Social Network - hraný zdeformovaný dokument. 42%. PS: TheRaven to vystihl přesně. Ano, je to spiknutí a jedou v tom úplně všichni!!! :) ()

Eso_pwned

Co jiného taky čekat, je to přece od Finchera. Mému dlouhodobému očekávání se dostalo 5ti*, zasloužených. Ten člověk dokáže z naprosto běžných témat udělat tak dobrý filmy. ()

headcrab

Trent Reznor, Atticus Ross - výtečný hudební doprovod.Fincherova režie mě takřka přibila do sedačky a přilepila oči na plátno.Na tom má samozřejmě podíl i scénář a perfektní dialogy, který nenechaj váš mozek ani chvilku vklidu.Překvapil Justin Timberlake, to jsem netušil, že umí takhle hrát o_O, a Jesse Eisenberg snad ani nemusím zmiňovat, ten má nerda v krvi.Na tenhle film jsem se těšil hodně, a i přesto mě docela dostal.Váhal jsem mezi 4* a 5*, ale ten film má prostě hodně mě blízkých "věcí" (jak už jsem zmínil - Trent Reznor, tematika FB, nerds, Finchie....), takže prostě musim dát plnej, při sledování jsem měl strašně krásnej zvláštní pocit. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)