Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí. Autentická místa ve Francii a úžasná kamera nabízejí fascinující pohled na nejneobyčejnější auta světa a výjimečné charaktery lidí, které svět motorů a pach benzínu přitahuje. Steve McQueen sám závodil a vyzkoušel i obtížný závodní okruh Le Mans dlouhý 8,5 míle (cca 13,5 km) - často v rychlosti překračující 200 mil za hodinu (320 km/h). (oficiálny text distribútora)

Kubaso

Tak tohle se opravdu blbě hodnotí. Na jednu stranu je samotný závod zrežírován a sestříhán moc pěkně, ale na druhou tu chybí prakticky všechno, co dělá film filmem. Jakési náznaky děje a kusé dialogy tu sice jsou, nicméně výsledek je takový, že by se vlastně vůbec nic nestalo, kdyby se tvůrci na děj vyprdli a pro jistotu natočili film jako němý. Zpomalené záběry, prostřihy na semafor, či zrychlující se tlukot srdce sice působí bezvadně, ale co je to platné, když na scénář se jaksi pozapomnělo. Pro mě osobně je Le Mans taková závodní verze 2001: Vesmírné Odysey - výjímečná, pozoruhodná, krásná, ale dokonale nefilmová záležitost. ()

Marooned17

Není pochyb o tom, že nesmírně charakterní Steve McQueen, který se sám obsadil do hlavní role, vytvořil fenomenální dílo, které je asi nejlepší film o závodění. Zachycuje reálně atmosféru legendárního závodu, která člověku nepovolí odtrhnout oči. I když automobilovým závodům neholduji, toto mě skutečně chytlo. Toto je poctivá filmařská práce, která je dnešními digitálními triky nepřekonatelná. ()

JohnSmith

Příběh jednoho závodu a závodníka s traumatem. Závody jsou pěkně natočený, ale jinak je film nezajímavý. Ani McQueen s tím nedokázal nic udělat. ()

Myrreczech

Film o nejslavnějším závodě světa, který sice nemá téměř žádný děj, avšak dokonale obyčejnému smrtelníkovi přiblíží starosti a strasti závodníků, hyenismus novinářů a celkovou atmosféru tohoto závodu. Díky fantastické kameře a dokonalému zvuku mé srdce fandy motorismu skákalo radostí a alespoň trochu jsem si mohl představit, jaké to je sedět v podobném voze a zažít to na vlastní oči. A po přečtení zajímavostí jsem unešen ještě více, takové práce, peněz a hlavně práce, které si tento snímek vyžádal mě opravdu zaskočil. Brilantní "dokument" o legendárním Le Mans. ()

Autogram

Keď sa vo filme vôbec nič nedeje, tak to za určitých mimoriadnych podmienok môže fungovať. Ale keď sa akoby záznam nejakých pretekov vydá za filmové dielo, tak to teda nie, ani Steve McQueen to svojimi pohľadmi nezachráni. Jediný svetlý moment filmu je napätie pred štartom a to ticho pred búrkou, potom je to už len zase dokumentárny záznam s niekoľkými zaujímavými zábermi. ()

Čtec

No a pak že se nedá udělat pořádnej film o automobilových závodech. Asi je to tím, že Steve McQueen o závodění něco věděl... Ty devětsetsedmnáctky porscháky stejně byly nádherný monstra, dle mého nejobdivuhodnější v celé historii Le Mans. A jsem rád, že film je časově zasazen přesně do tohoto období, které se mi jeví jako čistá esence závodění... ()

milancecil

Le Mans, místo proslavené legendárním okruhovým vytrvalostním automobilovým závodem na 24 hodin, místo každoroční prestižní společenské události poutající pozornost tisíců nadšených diváků, pro ně je to vždy jen vítaná napínavá podívaná s očekávanými dramatickými situacemi, pro účastnící se závodníky je to ale velmi tvrdý a riskantní sport a jejich blízcí pak prožívají 24 hodin obav a strachu, zda právě oni budou mít to potřebné štěstí a bez újmy protnou cílovou čáru, to vše, včetně dramatické atmosféry samotného závodu je ve filmu přesvědčivě a zároveň poutavě zachyceno, především pak skvěle volenými obrazovými prostředky, působivými záběry, nápaditým střihem, a to vše podporuje autentický zvukový doprovod naplněný všemi charakteristickými zvuky, jež k tomuto hlučnému sportu náleží, do kulis tohoto velkého závodního cirkusu je pak jakoby jen mimoděk nenápadně vložen ještě krátký komorní příběh závodníka, Američana, vracejícího se opět na okruh po šťastně přežité havárii a ženy, která při té samé havárii ztratila milovaného muže, opravdu skvělý film, zaslouženě se řadící mezi pilíře filmové klasiky. ()

Yeosol

Byl jsem moc rád, když jsem tenhle slavný závodní film spatřil v televizním programu. Tohle je totiž jeden z těch titulů, který zrovna nedávají často v televizi a tak jsem vytřeštil očka a řekl si, že to je skvělý, že ho můžu vidět. :-) Na 70. léta, který nemám zrovna po filmový stránce moc dobře zmapovaný, musím říct, že to je skutečně jeden z nejlepších filmů z prostředí automobilových závodů. Speciálně z dnes už tradičního a velice náročnýho závodu vytrvalosti a časový náročnosti LE MANS. Celý film je vlastně o tom jednom. O závodě LE MANS...jsme svědky snad všech činností, který jsou spojený se samotným 24 hodinovým závodem. Od příjezdu možná sta tisíců diváků, přes jejich trávení času na okruhu, činnosti nejlepších automobilových týmů Porsche a Ferrari, v čele s častými zajížďkami do boxů, kde se mění pneumatiky, poškozený součástky, doplňuje se palivo a pochopitelně i výměna samotných jezdců, který se musí povinně střídat. Můžeme vidět fantastický záběry soubojů vozidel přímo na okruhu, který by člověk normálně nemohl vidět. Hudbu jsem ve filmu moc neregistroval, protože celý film je natočený tak, jako kdyby to byl vlastně přenos nějakýho závodu v televizi. Což se trošku dostávám k mínusu celýho filmu. A tím je poutavější příběh. Něco navíc, něco bokem, co divák dostane kromě samotnýho závodu, který je opravdu vytrvalostní a chce pevný nervy. Je tam jen nastíněná malá dějová milostná linie, který stejně něco chybí. Je to škoda, že takovýhle film opravdu nemá propracovanější příběh a je pouze soustředěný na závod samotný. Je to ale jediný zápor, který jsem na filmu našel. Steve McQueen je legenda sama o sobě a člověk mu uvěří to, že v tom závodu jezdí skutečně on. Dočkáme se i pár karambolů, který jsou zajímavě natočený a děj to samozřejmě zpestřuje. :-) Verdikt? Přes slabší příběh se stále jedná o skvělý závodní film, který ukazuje skutečnou podobu závodů, jak vypadaly v 70. letech. 4,5 hvězdičky. ()

velkyvezir

Strhující film, který zdánlivě nemá děj, ale přitom představí mnoho osudů jen v náznacích, ale to stačí k tomu, aby si divák vše domyslel. V úvodní půlhodině před startem jakoby se nic nedělo, ale přitom napětí před startem vzrůstá a přelévá se i na diváka... a to jsou v podstatě jen dokumentární záběry s prostřihy na McQueena procházejícím boxy. Výborný film o automobilových závodech, nezapomenutelný zážitek! ()

Han22

Smekám klobouk, takhle věrně a reálně natočený závody jsem v životě neviděl. Člověk má opravdu pocit, že sleduje napínavý a špičkový závod se zajímavými prostřihy do zákulisí, mezi mechaniky, trenéry s špetkou vztahů. Skvělá kamera, střih, zvuk, komentář, nádherné auta, zpomalené záběry v pravý čas, takhle by to mělo vypadat. Komu chybí příběh ať se podívá na limonádku Bouřlivé dny s Cruisem, kde se sice taky závodí ale jen tak mimochodem. EDIT 2023: Objetivně vše výše uvedené platí, úžasně dokumentárně natočeno, jen před 14 lety mě ještě závodění docela bavilo. Dneska už mi to nic moc neříká a na 5* by to nebylo. Ale je to jen můj pocit, ubírat hvězdičky nebudu. PS: Steve McQueen tady najednou vypadá šíleně zestárle, ale je vynikající i při těch pár větách co stihne říct. . ()

pijavica

8,5/10 Proste nádhera! Ako tu ktosi poznamenal, príbeh je len nutné zlo. Ale ten zvyšok.. . Platí v podstate to isté čo v Psychu: tretina (či koľko to povedal Alfred) jeho úspechu je založená na hudbe (vivat Michel Legrand!). Ostatné obstarala kombinácia skvelej kamery a strihu, ktoré dokázali na diváka preniesť nielen hypnotizujúcu atmosféru zákulisia pretekov, ale aj priam fyzický pocit z rýchlosti, nebezpečnej jazdy a smrtky číhajúcej za každou zákrutou. ()

r_t_fish

Grand Prix Johna Frankenheimra zustava velkolepejsi, rozmachlejsi, s dramatictejsim dejem a celkove asi nejlepsim filmem ze zavodnickeho prostredi. Ale Le Mans mu slape na paty dokonalou kamerou, uzasnym zachycenim doboveho prostredi kolem zavodu a dokumentarnim popisem divaku i zakulisi. Poutova pomijivost docasneho kocovneho mestecka pusobi az melancholicky a v sekvencich z trati se taji dech. Navic tam zavodi supersporty ze zlateho veku automobilismu a s detskymi vzpominkami na stejny film uvadeny v televizi se neda BD verze srovnat. ***** A neda mi to, abych po par mesicich s odstupem komentar jeste trochu neupravil. Srovnani s Grand Prix neni uplne fer, kazdy film miri trochu jinam. Le Mans pokladam za nejdokonalejsi "automobilovy" film, ktery kdy vznikl. Nasazenim McQueena, ktery si ho vysnil a vybojoval (skoda, ze na vlastni Porsche 908 musel najmout ridice a nemohl zavodit naostro), a hlavne obou stabu - na jedne strane filmaru, na druhe zavodniku a mechaniku. Prolnutim skutecneho zavodu rocniku 1970 s fikci, cistou dokumentarni reflexi doby nenasilne podanou v hranem pribehu. Kazdy zaber krici do sveta, ze tohle tocili srdcari. ()

klúčik

Tak tento film som si vychutnal v kine moc krát. Čo ma na ňom fascinuje ?? Je to film o závodoch, ktoré milujem ( no viac F1 ) ale aj 24h LM sú nezabudnuteľné... Je to film o krásnych autách Porsche , Ferrari alebo Ford GT... Je to film Steve Mc Queena , ale ako dabléri tu hrali piloti F1 ( Bruce McLaren, Henri Pescarolo, Jackie Ickx ). Ale je to film o zvuku motora, ktorý vyvoláva zimomriavky v mojom tele....100% ()

Seti

Uff, čekal jsem, že se na pozadí závodu Le Mans bude odehrávat nějaký příběh, ale režisér nám v podstatě předkládá paradokument o jednom z nejnáročnějších závodů na světě, ve kterém náhodou hraje Steve McQueen. Copak o to, prostředí i vystižení ducha závodníků jsou zachyceny pěkně, ale pro mě to byla hrozná nuda. Určeno primárně pro fanoušky motorismu a nejlépe pamětníky, kteří si můžou hvězdu či dvě přihodit. ()

jirijost

24 hodin Le Mans mám rád a hlavně v posledních letech ho sleduji, přesto nevím proč jsem se tomuto filmu dost dlouho vyhýbal. včera už jsem si ale řekl že se na to musím podívat, konečně jsem měl chvíli času tak to šlo. Moc se mi líbil, hlavně záběry za deště byly opravdu výborný. Bouračky taky režie skvěle zpracovala, záběry na trati jsem prostě sledoval s otevřenou pusou, byla to nádhera, pokud nepočítám dokument Senna tak je to asi tento film který je z motorsportu ten nejlepší ale Grand Prix z roku 1966 je taky moc pěkné. ()

BluT

Atmosféra byla skvělá, ale chybělo tomu pořádné finále, gradace a jakékoli dialogy. Tak málo rozhovorů mezi hlavními postavami jsem neviděl snad nikde jinde. Auta ve fillmu jsou krásná a pro tak syrové připomenutí té doby by člověk asi těžko hledal lepší snímek, ale z pohledu moderní kinematografie už je to trochu málo, že má film pěkné záběry z kokpitu a z výšky. Na jedničku se ale podařilo ozvučení filmu. Ticho střídá hasité zvuky motorů, smyčce jsou střídány bubny a tlukot při začátku závodu vás perfektně natěší na to, aby už auta konečně vyjela. Já osobně bych dal více prostoru charakterům a nějaké dějové lince, ale tvůrci evidentně milují hlavně pohledy na závodící vozy a brát jim to nebudu. Pokud má někdo ještě tu možnost, tak ať se podívá prvně na Le Mans a až poté na Rivalové. Já to měl obráceně a kvalita, s jakou se natáčí současné vysokorozpočtové filmy, mi v Le Mans chtě nechtě chyběla, i když vím, že je to 45 (!) let starý fim. Celkové hodnocení mám na hranici 3 a 4 hvězd, ale přikloním se k vyšššímu hodnocení - film ve mně zanechal vážně silný dojem. 79% ()

Wally

Nejsem automobilový fanatik a nadšenec a asi by mne nikdy nenapadlo, že se budu s takovým zaujetím koukat na film v podstatě o ničem, kde jenom vrčí motory a polovina filmu je zabrána z pohledu kokpitu pilota... Moc hezký film ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)