Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí. Autentická místa ve Francii a úžasná kamera nabízejí fascinující pohled na nejneobyčejnější auta světa a výjimečné charaktery lidí, které svět motorů a pach benzínu přitahuje. Steve McQueen sám závodil a vyzkoušel i obtížný závodní okruh Le Mans dlouhý 8,5 míle (cca 13,5 km) - často v rychlosti překračující 200 mil za hodinu (320 km/h). (oficiálny text distribútora)

Prankster

Opravdu film hlavně o závodech. Jak už řekli mnozí, ta první půlhodina je hodně zběsilá - úplně jsem cítil to auto pod sebou:) Jinak výborný film na neděli, když je pauza v sérii Formule 1 a vy si stejně chcete užít závodění . ()

Stejšn

Tak tohle dílko jsem viděl, když mi bylo asi pět. Pamatuju si že už tenkrát mi to přišlo nic moc, jen nějaký autíčka. No a pak včera, po víc než pětadvaceti letech. Co k tomu napsat... film je v podstatě bez dialogů (první krátký se tam objeví po 35 minutách, dohromady dialogy z hodinu a třičtvrtě dlouhého filmu mají asi 5 minut), bez děje, bez hudby (za celý film zní hudba třikrát, z toho ta první je děsná a nevhodně použitá) a bez hereckých výkonů. Dá se říct, že všechny filmy o závodech, které jsem viděl, byly lepší než tenhle. Vlastně jediní herci jsou tu ta okruhová auta, jinak skutečně žádné výkony nečekejte. Co si jediné zaslouží pochvalu je kamera a také dvě velice efektně udělané havárie. Celé to stojí za jedno shlédnutí, ale to je tak všechno. Jsem fanda do aut, zvlášť historických, ale pro mě je Le Mans nejhorší film Steva McQueena. Jedna hvězdička za kameru a druhá za autentické monoposty. ()

xxlch

Pamatuji na premiéru tohodle filmíku a ve své době to byla naprostá pecka.Steve prý požadoval perfektní dodržení scénáře a některé scény byly díky tomu skutečně na hraně a perfektně realistické.Není to filmík pro každého a kdo nemá rád závodění tohoto typu,bude možná sklamaný.Nicméně i když já nejsem fanda, přesto jsem si todle dílko perfektně vychutnala a užila si (od premiéry) po několikáté,super napětíčko. ()

Olafsson

První film, který jsem se Stevem viděl... I když nejsem moc fanda do aut občas mě mrazilo a myslím, že každý chlap se při sledování toho klasického díla zaraduje a vychutná si ho... McQueen byl bourák, jeho minimalistické herectví tady skvěle podtrhuje závodní scény... Myslím, že Steve tady nehrál řidiče ve filmu, on tady byl sám sebou... ()

Adámo

Le Mans se mi dlouhou dobu vyhýbalo, vůbec nevím proč. Auta mě hrozně baví a tenhle film mě nadchnul. Také to byl první film s McQueenem který jsem viděl. I kdyby na filmu nebyla skvělá kamera, střih, zpracování (natáčení tohoto muselo být pěkně náročné), tak jenom ta auta, prostředí a hlavně ten jekot těch dvanáctiválců za 5 hvězdiček stojí =) p.s.: Ta auta jezdila přes 320km/h, ale na silnici držela tak silou vůle, rozhodně ne silou přítlaku. A ty plastový/sklolaminátový karoserie? Vždyť to bylo z papíru! Tohle uřídit jen tak někdo nemohl. Stejně jako novější formule z doby Ayrtona Senny (nebo rally Skupiny B). Absurdní výkon a skoro žádný přítlak, přilnavost, natož pasivní bezpečnost. Tyhle řidiče obdivuju. | 04/2013 ()

PAVLIS

50% Mnohými je Le Mans řazeno mezi nejlepší závodní filmy historie, což mě lehce vytáčí. Copak o to, je v něm hromada úžasných záběrů z fiktivního závodu v Lemans, z kterých přímo stříká dobová závodní atmosféra. Dokázat uřídit tehdejší přemotorovaná monstra, výkonnější než jejich podvozek nebo aerodynamika, to chtělo velký koule. Pro fanoušky motorsportu určitě povinnost. Jenže atmosféra díky kameře a zvuku je asi to jediné, co stojí za zmínku. Sračkoidní scénář vzniklý na koleně s dialogy jak z pornofilmu sráží film někam na úroveň výjimečně kvalitního záznamu závodu nebo dobového dokumentu. Takže z pohledu fanouška motorsportu fajn připomenutí zašlých časů, nicméně z pohledu filmového fanouška velké zklamání. Frankenheimerovo Grand Prix je oproti tomuhle jiná liga. ()

subic

Úchvatný zvuk starého speciálu Porsche 917, jeho předchůdce Porsche 907 a rival Ferrari 512. V závodu je vidět také Porsche 908 a klasické Porsche 911. Snímek je z dnešního pohledu už spíš dokumentem o 24hodinovce v Le Mans před více jak 40i lety, o tom, jak zde z dnešního pohledu skoro vůbec nefungovalo zajištění bezpečnosti. Fenomenální Steve McQueen a tehdejší německá kráska Elga Andersen. 85% ()

kubilov

Kromě ukecaného komentátora minimum slov, pekelné závodnické soustředění a samotný famózní závod.. vlastně ten ze všech automobilových nejlepší a nejslavnější. 24 hodin Le Mans už je léty prověřená značka, které dnes již pomalu táhne na úctyhodnou devadesátku, a film svým lookem a zpracováním jako ušitý pro Stevea McQueena. Naprostá špička mezi filmy o závodech aut a jedna dlouhá bitva mezi Ferrari a Porsche. ()

mrclTV

Upozornenie pre ľudí, čo nevedia, do čoho idú - minimum dialógov a maximum jazdenia. Film, ktorý je na hrane dokumentu je jedine pre motoristických nadšencov (pričom ja som jeden z nich). Ostatné nezainteresované publikum nemusí zaujať tento kvalitný film o vytrvalostných pretekoch so všetkým okolo toho. Preto nie je maximálne hodnotenie. Ale tých pár replík, ktoré zaznejú, stoja za to: When you're racing, it's life. Anything that happens before or after is just waiting. ()

JosefTomas

Jeden z nejfilmovějších filmů, co znám. Jen málokde se to dá říci, jako zde. Příběhově průměr, ale stylizací dotažený do takových výšin, že divák zkrátka hltá každý záběr a je mu jedno, že příběh jde odvyprávět v jedné košaté větě. A tam, kde by jiní tlačili příběh kupředu, se zde nikam nespěchá a to napětí kolem je snad ještě víc nervy drásající, než výsledné závody. Pozoruhodný film, který se tváří jinak, než jaký skutečně je. A je proto skvělý. ()

Marquis

Miluju automobilové závody a je jen škoda, že takto pojmuté filimy z tohoto prostředí už potom žádné nejsou. Nebudu počítat Rychle a zběsile a podobně, které jsou jen na efekt. Film je natočen v době, kdy asi pro mě byla a probíhala zlatá éra závodění vůbec, asi dodnes nepřekonaná. Ve filmu uvidíte autentické káry z té doby, které se zúčastňovaly Le mans a které McQueen zakoupil. Dějová linka skoro žádná a to je pro milovníka rychlé jízdy jen dobře. Podle mne, kdyby McQueen mohl, byla by okleštěná úplně. Na filmu spolupracovali profesionální piloti té doby jako Jacky Ickx, Jo Siffert, Rolf Stommelen, Vic Elford, Derek Bell, Richard Attwood atd. Užijte si to. ()

jack_scott

Zajimavý snímek,člověk by mu dal velice rád více, ale to asi přijde až časem, až budou auta a atmosféra závodu ještě brutálnější než jsou teď. Jelikož jse fanatik do Porsche, budu hodnotit i něco jiného v rámci objektivity- ačkoliv mi v první minutě snímku tekly slzy... Snímek samotný sice disponuje super atmosférou i absolutním provedením, ale skutečně se mi nelíbilo to nastínění okolního příběhu a děje. To tedy nevím proč to tam bylo, sice to hezky rozvíjí atmosféru, ale příběh jako takový je stejně závod sám- a to tak charismaticky, že okolní vlivy tam pak právě působí rušivě. Takže když to vezmu jo nezaujatě - samotný závod není natočený úplně nějak dramaticky (to ale není většina závodů v reálu-to nemůžu snímku vyčítat,naopak je to reálnější a lepší) a tím pádem to sráží celkové hodnocení- takže dávám solidních 80% a **** (pro fanoušky Porsche a závodů obecně klidně 100% pokuď je libo :-) ()

Lurtz37

Asi nejlepší filmové dialogy historie... Teď vážně, pokud máte náladičku na silný zážitek ze snímku z motoristického prostředí, pusťte si to, pokud se chcete jen "pobavit", nemá to cenu. Ani příběhu se moc nedočkáte, ale o tom to vůbec není. ()

rogger

Keď sa vám rozbúcha srdce pri zaburácaní športového 6 válca, a máte zimomriavky pri pohlaďe z kokpitu pri 300 km/h rýchlosti, tak toto je film pre vás! Je to pocta najznámejšiemu preteku na svete 24h LE MANS! S McQueenom si prežijeme celý deň od svitu do mrku a zase do svitu, od štartu až po stupne víťazov. Kamera skvelá, atmosféra fantastická, zvuk transcendentálny, príbeh a napätie však nulové. Škoda, takmer plný počet *. " Závod to je život! Čo sa deje predtím alebo potom je čakanie." ()

calculus

Mám rád Steve McQueena. Jeho pohled, kdy se vnitřně srovnává se svou nehodou, to je snad jeden z mála důvodů, proč tento film neoznačit za hraný dokument. Pěkná kamera, technicky náročné scény, ale jinak spíše výhradní záležitost pro fandy motorismu. ()

carl.oesch

I po shlédnutí Rivalů a jejich stejném ohodnocení pro mně Le Mans zůstávají nejoblíbenějším "závodnickým" filmem. Fascinuje mně jejich zdánlivá dokumentárnost, strohost, jen zdánlivá absence příběhu (je jich tady spousta, pouze je musí člověk umět "přečíst" a taky tak trochu domyslet) a také snad divákovi nejvíce přibližující pocit závodníka v kabině auta. Jenže když pak přestane člověku v hlavě hučet hluk motorů, začne uvažovat o jednotlivých postavách. Co kdo z nich skutečně cítí? Co s ním bude dál? Z mého subjektivního pocitu to je naprosto dokonalý a stylový film a vždycky po jeho skončení mám chuť si ho pustit znova. Závěr je ve své podstatě o smutku - jásání vítězů, kteří se vítězi stali jenom díky prasklé gumě bezpečně vedoucího Ferrari a ne vždy zcela fair blokování druhého Ferrari McQueenem zde kontrastuje se zklamáním v italské stáji a především s poznáním, že jestli je člověk druhý, třetí nebo stý je vlastně jedno, protože - jak zpívá v jedné písni ABBA - vítěz bere všechno. A profesorsky profesionální Siegfried Rauch se s McQueenem nejde prát, jejich vzájemná gestigulace ukazuje, že oba zatraceně dobře vědí, jakou že to hrají hru. A tak jenom ono poděkování šéfa stáje Porsche Gulf McQueenovi ukazuje, že jenom skutečně málokdo si uvědomuje, jak to ve skutečnosti bylo a je....a platí to jak o sportu, tak v životě. ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)