Fish Tank

• Česko Fish Tank (viac)

Patnáctiletá Mia (Katie Jarvis) žije se svou matkou a mladší sestrou obyčejný život, který se ale změní, když si její matka domů přivede nového přítele. Connor (Michael Fassbender) pracuje jako ochranka, je milý, sexy, štědrý, zábavný, zajímá se o Miu a její sestru. Díky tomu všemu se Mia "rozzáří" a bude jen otázkou času, jestli bude i něco víc. (j.o.j.o.)

tigre

Návrat k tomu nejlepšímu ze sociálního realismu v britské kinematografii. Velkou zásluhu na tom má obsazení Katie Jarvis - bavilo mě tam, ale všechno :) ()

Marqta

Skvělá kamera- která je asi to hlavní, co dělá tenhle film tak zajímavým- spolu s Fassbenderem, který ve své vedlejší roli opět zazářil a naprosto zastínil ostatní. Tenhle film je natočen realistickým způsobem- takže tvůrci ukazují jak vypadá život v Essexu bez cenzury, nebo přikrášlování (pokud ovšem nezašli až příliš daleko s "odkrášlováním" - což já nemůžu posoudit. Nicméně pokud je tenhle film objektivní, tak je to vážně hrůza. (V dobrém smyslu :)) Trochu mě mrzí, že hlavní roli nehrál někdo trochu ostřílenější- protože by to mohlo dát filmu jiný rozměr- takhle jsem vlastně jen čekala až se tam objeví Fassbender, který si ukradl veškerou mojí pozornost. Místy mi přišlo, že se film snaží být až příliš syrový (bez textu, hudby...) což by nebylo nic špatného, kdyby se při těch pasážích něco dělo- to se ale nestalo, takže jsem se občas nudila. 3 silné hvězdičky. ()

Lischai

Tyhle filmy, ve kterých nevíte co je zápletka, nikam negradují a jsou rámované jenom nějakou všednodenní volovinou, jsou někdy dobré - a někdy ne. Like Crazy je třeba super, ale Fish Tank mě nudil. Scéna s nočním tancováním v obýváku je skvělá, ale zbytek filmu je takové roztahané statické artové cosi. ()

Aljak

Tak toto bolo dosť deprimujúce, no zároveň aj celkom realistické. Na predmestí Essexu žije neúplná rodinka, ktorú tvorí alkoholická matka s dvomi dcérami - staršia introvertná Mia a mladšia zanedbaná Tyler. Medzi nimi vládnu katastrofálne vzťahy, ktoré sú azda každým dňom horšie a horšie. Avšak chvíľu to vyzeralo, že sa začalo blýskať na lepšie časy, keď do rodiny zavíta sympatický Connor, ktorý vynikajúco vychádza nielen matkou, ale aj oboma dcérami. No táto idylka tiež netrvá večne... Mia sa teda vydá hľadať dôvod prečo idylka pominula, až sa dočkala prekvapivému objavu. Bol to veru zaujímavý motív, a vlastne aj scenár - no spracovanie mohlo byť fakt o čosi dramatickejšie (aj keď by už asi stratilo na reálnosti). Mia mi prišla miestami fakt úplne šialená a nevyrovnaná - akoby jej už bolo všetko jedno. To zakončenie bolo znovu také európske - teda zo série tých otvorených (čo bolo v tomto prípade opäť na škodu). Inak, Katie Jarvis zvládla tú rolu 15-ročnej introvertky naozaj vynikajúco, až ma zaráža, že po tomto hereckom úspechu sa už v ďalších filmoch neobjavila. ()

laik_60

hmm ... tak toto je tá "sociálna dráma" ... ahá !!! Som myslel že také paneláky a "priemyselne zóny sú len v našich mestách a ono je to aj v Essene:(. Este aj tie teplákové súpravy akoby od jedného a toho istého Vietnamca na tržnici kupovali. Bolo to krásne, realistické - smutno - pravdivé . ()

kusper

44. MFFKV. Abych pravdu řekl moc nevím co si mám o tomhle film myslet, působí torchu nedodělaně. Ovšem "načatá" práce je zajímavá. (Projekt 100 2010) ()

sulimo

Svět plný beznaděje, nepochopení, ignorace, zklamání, podvodů, do toho všeho je vám 15, jste zabouchlí do přítele vaší matky alkoholičky, který se na malou chvíli stává jedinou a mimořádně vratkou oporou ve vašem naprosto žalostném životě, ze kterého se za boha ne a ne vymanit. Tohle je hodně depresivní záležitost, hodně naturalistická, až člověka zamrazí při všech těch situacích, které ukazují zoufalou realitu bez patosu, sebelítosti, prostě takovou jaká je, a kterou bych nikdy žít nechtěla. Uf. ()

Wormboy

Najneobycajnejsou vecou na tomto filme je prave jeho obycajnost, s ktorou sa v roznych podobach stretavame dennodenne aj v nasich koncinach. Socialne dramy tohto typu mozu byt zaujimave, pokial sa autorovi podari sklbit a zladit niekolko elementov. Pribeh mladej Mie ma vsak v podstate nicim neoslovil, individua tohto typu stretavam v profesionalnom zivote dost casto a ako tak uz dokazem odhadnut, kam ich zivoty budu smerovat a ze spolocnost ako taka, ktora je ich autorom, je nasledne aj ich obetou. Najvystiznejsim privlastkom pre Fish Tank sa tak pre mna stava prave slovo "obycajny". ()

dr.fish

Země s vysokým HDP mají i svou odvrácenou stranu.V místech, kde slunce nesvítí se odehrává děj filmu. Bez větších perspektiv se komunitky v tomto panelstory probíjejí či propíjejí životem, vztek z bezmoci se hromadí a vybíjí ve rvačkách, nadávkách a nenávisti. Mia to chce změnit a tak se stébla chytá. Chytá se všeho i leckoho ve snaze zmizet, začít něco smysluplného, zároveň ale neví ani co. To je asi tak všechno. Plácáme se v tom s ní a čekáme co se stane. Nestane se nic. Zajímavé nastínění panelstory ve Spojeném království. Dlouhýýýý... ()

smrt.ka

Nemůžu si pomoct, ať přemýšlím tak nebo jinak, Fish Tank se mi přád jeví jako úžasnej počin. Je to film, který má smysl, který má příběh, který není kýčovitě křečovitě "podmanivej"; je naprosto svůj. Neherečka (?) Jarvis a Fassbender jsou hvězdy, role Mii je kouzelná, celistvá, uvěřitelná a zábavná ve své nepředvídatelnosti. Kdyby to byl seriál a měl třeba padesát dílu, tak se na něj, ač nejsem zrovna seriálovej maniak, podívám moc ráda až do konce ()

kocik1

Film, který přinutí zamyslet se nad tím, jestli když ženská nechce dítě tak moc, že je rozhodnutá o potratu, neměla by to dotáhnout až do konce. Protože jak k tomu ta holka přijde, když na ní vlastní mámě nezáleží, celý život na ni kašle a jen ji sráží. Roste jak dříví v lese a za trochu lásky šla by světa kraj.... 75% ()

andrii

Pořezaná střepy z číše života, "uspaná" pichlavými trny vzteklé nudy. Absolutní trucovitost, pohrdavé extempore, v němž utápí jen čirý zmatek, zklamání, zaleknutí se svého skutečného já. Neslušná, nemilovaná, ztracená v té džungli zanedbaných, nulových citů. Ztroskotala v bludném kruhu - plného lahví alkoholu. S realitou v neporozumění, přizpůsobila se zbytečnostem, věrná chybám osobního štěstí. Stačí smočit dva prstíky a cele tone v kalných vodách. Bludička - prvně políbená. První a poslední kudy kam. Znám kroky taneční, rytmus pouliční. Teď obraťme list, chci znát i jinačí - pocit sounáležitosti. Přichází oživení, přichází ON, s odhalenou hrudí...Sexy (k)lamač Michael Fassbender to všechno roztočí, jsem o jeho dotek bohatší, mé city mu však nestačí, jeho pravá tvář mě vytočí. Ach ne, ustláno má v jiné posteli a k tomu dítě v náruči. Je to muž dvou rolí, musí dostat za uši. Jen s ním jsem měla jakýsi pocit všímavosti, výjimečnosti. On uklidnil můj svět rozhozený, nitro rozladěné „rebelií." Byl vítanou součástí, parádníkem naší rozpadlé domácnosti. Můj pozorovatel, fanoušek, obdivovatel, mého snu (z)rádce i stavitel, milenec jedné noci. Byla jsem oslepená, lichotkami zalknuta, uvrtaná do jeho frivolní komnaty. On nás očaroval, na osvobozující projížďky bral, své charisma každou chvíli vystavit nechal. Stačilo jen přivonět. Opíjel nás jeho falší, svou lacinou dokonalostí, zaprášenou nadějí, planým zájmem. Jen si s námi pohrával - mistr se "škraboškou" života, hodný tatínek od rodiny. Sedím v tvém opuštěném, šťastném domově, mám tebe, máš ty mě? Rýpu se v naivních a matných okamžicích, v samotném srdci, které tepalo jen pro tebe, jak zvony v daleké krajině. Vše pošlapal, mé ideály nevědomé. Nezbývá mi než změnit směr, pelášit za dospělým kočárem. Chytit se stébla, být sama (se) sebou. Smím pak cestou (ne)konečnou utrhnout ty trsy, (snad) obyčejného štěstí? ()

octopuska

Výborné sociální drama, tak syrové a realistické. Pohled do neúplné rodiny, kde matku zajímají na prvním místě chlapi a zábava místo dětí, jejíchž vztah je dosti komplikovaný. Puberťačka, která se hledá a malej rozmazlenej spratek potřebují srovnat, jako sůl. Vše rozčeří ještě víc charismatický Connor (Fassbender), který si odskočí z rodinného stereotypu, pobavit se a užít si. Pozadí špinavé periferie města a panelákové šedi skvěle dokreslují psychologický pohled do osudů hlavních postav. ()

Radiq

Poslední dobou je nějak moc filmů o vyrůstání puberťáckejch zmetků v britskejch sociálně podělanejch rodinách. A většinou už to je tak nějak na jedno brdo. Myslel jsem si, že tohle bude taky to stejny brdo, ale přece jenom to bylo trochu odlišny brdo. Tohle prostě mělo něco navíc. Pokusím se vysvětlit: obzvlášť vyzdvihuju vynikající výkony v podstatě všech herců, jak těch hlavních, tak vedlejších. Třeba taková vožralecká kurvoidní matka, která má děcka asi jenom na to, aby jim nadávala a srala na ně, byla prostě uplně hotová. Nebo malá sestřička, která už ve svým věku začíná jet po stejnejch kolejích, jak matka a ségra. Samozřejmě prim tady hraje Mia skvěle zahraná Katie Jarvis a opět nezklamal ani Michael Fassbender. Jejich vztah se pomalu chýlí k chylnostem a není nám to podaný jenom tak, ale nejdřív jsou nám vykreslené postavy s jejich chybama, touhama a plánama do budoucna. Tím to dostává lidskej rozměr v nelidském prostředí ghetta mezi paneláky o mezilidskejch vztazích, kterej vážně dokázal zaujmout. ()

LeoH

Pěkně syrově atmosférickej proletářskej biják, britskej jak vyplazenej jazyk, jen o trochu optimističtější než ty ze 60. let (přišla mi na mysl konkrétně Kapka medu, i když se za těch skoro padesát let samozřejmě posunuly vyjadřovací prostředky a kulturní kontext). Člověk by myslel, že takhle už se dneska netočí. Bravo. Co tomu chybí? Vidět to jako teenager a zjistit na tom, jak může taky vypadat film o teenagerech. To bych dal určitě za pět. Aspoň čtyři a půl kdyby tu šlo udělat. ()

Fanita

Popravde doteraz som neprišla na to, čo tým chcel režisér povedať, ale film to bol skvelý. Kamerá autentická, herecké výkony pobavili, galganský britský prízvuk rozosmial a tanečné kreácie, ktoré som pochytila určite použijem na nesmierne pobavenie. Na druhej strane sa mi chcelo plakať zo správania celej dysfunkčnej rodiny, z úchylného priateľa všetkých i z najmladšej dcérky, ktorá ma ubíjala svojou vulgárnou slovnou zásobou. Kdeže by som si ja mohla dovoliť použiť voči dospelým takýchto nadávok. By som dostala cez ústa, skôr než povieš fish tank. Celý film ma udržiaval v napätí, čo sa stane a nebol ani trochu predvídateľný. Koniec ma pobavil až do sĺz. No chýbala mi tam scéna kedy Mia ukradne koňa a konečne odcvála od všetkých svojich problémov preč..(just for fun) ()

Sfinkter

Osudy vyvrženců a příběhy z okrajového prostředí mě baví, ve Fish Tanku jsou některé scény možná malinko přehrávané, ale celkově vše vyznívá hodně reálně a hlavní hrdince jsem fandil. Nejen aby se prosadila, ale hlavně aby při tom neztratila svoji tvář. A to se jí povedlo. ()

capák

Fish Tank je na jednu stranu určitě zajímavý sociální drama a sonda do života na okraji společnosti, kterýmu se nedá upřít autenticita a přirozenost, stejně tak jako se režisérce nedá upřít cit pro zobrazení některejch vypjatejch scén. Například scéna, kdy Mia předvádí Connorovi svůj tanec, je velmi krásně natočená a navíc podkreslená pěknou hudbou. Na druhou stranu filmu podle mýho názoru uškodil nepříliš dobře napsanej scénář. Spousta scén je ve filmu zbytečná a v závěru vyzní do ztracena, příběhu navíc citelně schází výraznější zvrat, závěr a celková pointa. Jedinej zvrat, kterýho se ve filmu dočkáme, je v postatě jasnej už od začátku. Tolik oslavovanej hereckej výkon Katie Jarvis není špatnej, na druhou stranu mě osobně ani nijak nenadzvednul ze sedačky a ohledně jejích tanečních scén jsem občas nevěděl, jestli to tvůrci myslej vážně. Z Fish Tanku mám rozporuplný pocity. Nemůžu říct, že by se mě film nijak nedotkl, na druhou stranu nevim, jestli je dobře, že jsem se při sledování místy docela nudil, a po závěrečnejch titulkách jsem nenašel jedinou věc, kterou bych si z kina odnesl kromě bundy. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Andrea Arnold prozkoumává Ameriku

Andrea Arnold prozkoumává Ameriku

11.05.2014

Jméno Andrea Arnold není mezi širším publikum příliš známé, ale ve festivalových kruzích jde možná o nejuznávanější ženskou autorku současnosti. Držitelka Oscara za krátkometrážní film Vosa oslnila… (viac)