Fish Tank

• Česko Fish Tank (viac)

Patnáctiletá Mia (Katie Jarvis) žije se svou matkou a mladší sestrou obyčejný život, který se ale změní, když si její matka domů přivede nového přítele. Connor (Michael Fassbender) pracuje jako ochranka, je milý, sexy, štědrý, zábavný, zajímá se o Miu a její sestru. Díky tomu všemu se Mia "rozzáří" a bude jen otázkou času, jestli bude i něco víc. (j.o.j.o.)

phoebess

Tak tohle se mi pořádně zažralo pod kůži... a to jsem netušila, že ta otravná holčina mě donutí s ní spíš soucítit, než spílat nad jejím nesmyslným chováním, a to během několika téměr geniálních minut filmu. ()

Asgy

Na Fishtanku se mi líbil parádní výkon hlavní (ne)herečky a syrový příběh. V ostatních ohledech mě ale zrovna neohromil. Možná jsem jenom nebyl naladěný na správnou vlnu, kdo ví. Slabší čtyři hvězdy. ()

kobejn

film o ničem ze života průměrných obyvatel anglického maloměsta...tento život se velmi podobá životu všude...je stejně nicotný a hloupý i kdekoliv jinde... ()

GodComplex

Strasna hudba, strasne prostredi, strasni "herci" (krome Fassbendera), ale prave pro tu neprikraslenou strasnost je to dokonale autenticky realisticke. Zivot mlade teenagerky neni zadna prochazka ruzovym sadem, kdybych zil v podminkach jako zdejsi hlavni hrdinka, tak si du skocit hned druhy den. 6/10 ()

Laxik

Spadla mi čelist. Tohle bylo tak brilantní, že nemám ani slov. Snad jen připojím varování. Tohle není realismus. Tohle je daleko víc. Obyčjná holka v celkem obyčejné situaci, ale absolutně neobyčejném příběhu. TENHLE FILM JE GENERAČNÍ VÝPOVĚDÍ SOUČASNÉ ZTRACENÉ GENERACE 0 a mně jen hlava nebere, kolik vrstev Fish Tank má, kolik témat bravůrně pokrývá, kolik koleček mi během sledování porouchalo v hlavě... A to se ani nezmiňuju o stokrát vychválené kameře, protože ta je jak esteticky vypiplaná, tak naprosto perfektně sedící tématu. Sledovat příběh dívky, která bloudí tak beznadějně, že snad i zapomněla, co že to hledá, pro mě bylo uzemňující. Absolutní souhlas s POMEM, Sheldrou a vlastně všemi, kteří kouzlu Mii a jejího dysfunkčního života propadli. ()

Remedy

Nejlepší, nejsugestivnější, emocionálně silné a přesvědčivé jsou filmy vyprávějící o „běžném“, každodenním životě. Pokud se tvůrci navíc dokáží obejít bez zbytečné vaty, příkras a nejrůznějších kudrlin či zbytečně rušivých elementů typických pro tématicky podobně laděné americké snímky, může vzniknout dílo, které vás zasáhne jak svou čistou lidskostí, tak zvoleným způsobem vyprávění, který může být v určitých momentech „drsnější“, ale nikdy nesklouzne k psychickému teroru či citovému vydírání. Sociální drama jako hrom, ve kterém herecky debutuje a exceluje Katie Jarvis. ()

Raketka29

Velmi povedený film o hledání sebe sama, cesty někam nebo k někomu. Pro mě osobně to ztratilo bot za Karie Jarvic která mi místy byla i protivná a tancovat teda zrovna dvakrát valně neumí, ale začínám čím dál tim víc přicházet na chuť Michaelovi Fassbenderovi. Hlavně při TÉ scéně jsem zůstávala bez dechu. ()

Arcadan

Krásný film o strašných věcech. Snový hyperrealismus. Poeticky točená vize kruté nepoetické reality. Fish Tank je oxymóron v tom nejlepším slova smyslu. A po projekci přeskočit každý svou hrazdu. ()

hygienik

Je to veľmi silné v úprimnosti a surovosti výpovede. Hlavná hrdinka si vás získa bez ohľadu na to, či podobnými "spratkami" opovrhujete alebo ich dokážete pochopiť. Hoci posledná pol hodina ťahá film hore, ja som už prejedený podobných drám, v ktorých sa ľudia v živote len tak potácajú iba preto, že nemajú žiadny svetonázor, ktorý by ich držal nad vodou. A ten nemajú preto lebo rodiny sú podobne ako v tomto filme disfunkčné. Nech žije postmoderna - ak vám ju nestačí prežívať a chcete ju aj vidieť na plátne, zájdite na Fish Tank. ()

grogodil

Strhujúci malý-veľký film o jednej drzej 15-ke vyrastajúcej v nie práve idylickom, sociálne slabšom prostredí, ktorému režisérka a kameraman dodali realistickú bezútešnú atmosféru betónovej sídliskovej džungle...ľubozvučne, pár slovami v duchu filmu - proste "focking awesome!" ()

Dont

Nepříliš optimistická sonda do ne zrovna šťastného života jedné puberťačky a vlastně celé její rodiny. Silnější momenty přichází až ke konci filmu, kdy se i ten zbytek nadějí rozplyne a někam zmizí, a tak Mia volí vlastně jedinou zbylou možnost. Kamera diváka výborně vtáhne do dějě, ale hudba mě moc nezaujala. Hereckým výkonům kraluje Michael Fassbender. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale díky lepší druhé polovině dávám slabší čtyři. ()

radektejkal

Fish Tank je v tomto případě chovný rybník, zkrátka Zuchtteich, ve kterém jsem také kdysi, neznaje jazyka, také jednou lovil ryby. Mia jazyk také nezná jazyk (dospělých); veškeré fuckování, bitchování a shitování, jí v tom nepomůže, nepomůže jí ani svedení milence své matky. Do jaké míry se chce pomstít na jeho dceři Keiře nevíme, nakonec to bylo nejspíš jen nachlazení nebo lehká chřipka. V závěru odjíždí se svým téměř-vrstevníkem do ciziny, což je asi to nejlepší, co se jí může přihodit. - Můj intenzivní zájem o lady režisérky, jako nositelky "nového pojetí filmu" pomalu ustává. Po nadšení z filmů Jessicy Hausnerové, Chantal Ackermanové,  Kelly Reichardtové (ale i jiných) mi tu začíná něco chybět: nejspíš zobrazení takových žen ženami, které znám z běžného života, žen sebevědomých, spoléhajících především samy na sebe, a přitom většinou neústupných až hrdopyšných (tohle slovo má jenom čeština). A tak nevím, nevím. Tahle Mia nebo Die Berührte (film, který jsem viděl před tímto) jsou někde na opačné straně. - Výše jsem se impulzivně vzmínil o jazyku. Jelikož jsem stoupencem teorie jazyka (promluvy, parole) jako persuazivního a performativního nástroje, je zde patrné, že persuazivní (přesvědčovací) stránka zde už naprosto chybí. Zbývá už jen příkaz "performance", tedy: udělej tohleto, nedělej támhleto! ()

Sheldra

Natočit film o docela obyčejné holce zvládne spousta režisérů. Natočit film o docela obyčejné holce takhle neobyčejným způsobem, který vás totálně smete, ale dokáže málokdo. Andree Arnold se to povedlo na jedničku: Fish Tank se emocemi jen hemží, a přitom netlačí na pilu a nepůsobí trapně sentimentálně. V tomhle akvárku plavou hodně drsný rybičky: vztek, nenávist, pohrdání, zoufalství a osamělost nejvyššího kalibru. Slyšet osmiletou holku, jak používá slovo "čubka" jako by se nechumelilo, a u toho si dává cígo, to je celkem silný kafe. Michael Fassbender mě už dávno přesvědčil o tom, že se nám tu rýsuje jeden z největších hereckých talentů současnosti. Katie Jarvis je fantastická a stoprocentně jí věřím všechno, co na plátně převádí, a že je toho dost. Díky vybroušenému scénáři do sebe ale všechno dokonale zapadá, takže leckdy přehnané reakce působí absolutně věrohodně a "na místě". Závěrečné objetí se slovy "nenávidím tě" pochopí jen ten, kdo si tuhle trnitou cestu sám projde. Takhle z povzdálí to rozhodně stojí za to... ()

Lauri

Neskutečně silný filmový zážitek, který se ve mně držel skoro celou délku filmu. Posledních cca 20 minut nicméně v mým očích dost ztrácel dech. Škoda. Fassbender měl naběhnuto na další srdcovku. ()

Huntelaar

Výhoda sociálních dramat, jejichž hrdinové se neřadí k žadné minoritě (rasa, vyznání nebo obojí) je, že divák od začátku nečeká, jak se hrdinovi podaří vypořádat s tímto sociálním handicapem. Fish Tank se tak díky peripetiím okolo postavy Connora stává neočekávaným dramatem a já jsem pak neměl ani šajn, kam až se dostane (vyvine) hlavní hrdinka (skvělá Katie Jarvis). Na zážitku přidává i ten výrazný přízvuk a to cuntovaní v každé větě. ()

M.i.k.e

výstižně a realisticky podaná sonda do života patnáctileté puberťačky.Katie Jarvis v hlavní roli je stejně tak hezká jako zralá na ránu a celé je to takové...takové zvláštní,pravdivé a i přesto,že se ve filmu vlastně "nic" neděje,celou tu dobu mi nedovolil se nudit.Výborné na tom všem je,že ačkoliv hlavní hrdinka prožívá to co prožívá a žije tam kde žije,není film nikterak depresivní,nebo beznaděj vyzařující....povedená záležitost.80% ()

tigre

Návrat k tomu nejlepšímu ze sociálního realismu v britské kinematografii. Velkou zásluhu na tom má obsazení Katie Jarvis - bavilo mě tam, ale všechno :) ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Andrea Arnold prozkoumává Ameriku

Andrea Arnold prozkoumává Ameriku

11.05.2014

Jméno Andrea Arnold není mezi širším publikum příliš známé, ale ve festivalových kruzích jde možná o nejuznávanější ženskou autorku současnosti. Držitelka Oscara za krátkometrážní film Vosa oslnila… (viac)