Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je zkušený zloděj, absolutní špička v nebezpečném umění extrakce: krádeže cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Cobbova vzácná schopnost z něj učinila vyhledávaného hráče v zákeřném světě korporátní špionáže, ale také z něj udělala uprchlíka a stála ho všechno, co kdy miloval. Teď dostane Cobb šanci na vykoupení. Jedna poslední akce mu může vrátit normální život, ale jen pokud se mu podaří provést nemožné – počátek. Místo dokonalé krádeže musí Cobb a jeho tým specialistů zvrátit běh věcí. Jejich úkolem není myšlenku ukrást, ale vnuknout ji. Pokud uspějí, půjde o dokonalý zločin. Ale sebepečlivější plánování a odborná znalost je nemůže připravit na nebezpečného nepřítele, který nejspíš předvídá každý jejich krok. Nepřítel, kterého mohl čekat jen Cobb. Uznávaný režisér Christopher Nolan natočil mezinárodně obsazený sci-fi akční snímek Počátek, který vás zavede nejen na různá místa na světě ale také do intimního a nekonečného světa snů. (oficiálny text distribútora)

Matyas

Z efektů a vizuality čerpající snímek, co nikomu nic nedá, velká inspirace Matrix Revolutions tu je vidět, ale tohle se nevydařilo ani z půlky, nechápu haló okolo tohoto filmu (nebo spíš experimentu, kolik se do 150ti minut vejde efektů (ať už zvukových, či vizuálních). To se ten Nolan zase předvedl :/ | 3.5/10 2* ()

Sweat55

Opět geniální nápad. Když se dívám na většinu Nolanových filmů, docela mě štve že s něčím takovým nepřijdu já. Kam na to ten Christopher chodí safra? Abych to zkrátil, opět skvělá režie, originální nápad a perfektní herecké výkony. Konec člověku, jak je u Nolana zvykem, znovu vykouří mozek z hlavy a vám nezbude nic jiného, než si nad tím sednout a pořádně se zamyslet. Takové filmy já můžu. A ten soundtrack, jeden ze Zimmerových top. ()

mirra66

Miluji sci-fi, tím bych začal, mám rád nové nápady, něco, co je jiné - nové, ale zde je to překombinovaná kombinace, a to na druhou. Pro mě absolutně nesrozumitelné a chaotické tak, že se v tom ztrácím (pokaždé). Je to film, kde člověk musí kombinačně uvažovat (usilovně) a pak si nestačí užít děj. Něco podobného zažívám při čtení, když děj v každé kapitole přeskakuje nejen v čase, ale i mezi osobami. Když je pak těch osob a časových linek mnoho, to si pak pomalu musím při čtení dělat poznámky. Podobně to mám s tímto filmem, ale možná je to dáno mojí omezenou mozkovou kapacitou. Nicméně za nápad a triky uděluji 35%. ()

ing.man

Dnes viděno potřetí. Prostě něco jako skvělá Bondovka, bez patetického Jamese. A s krásnými příběhovými liniemi, pro mě asi nejvíc ta mezi Fisherama a Cobbem a jeho dětmi. (V kolikátým že už filmu zněla Non, je ne regrette rien?? I když ikonická, přece jen trochu opruz). Lepší než Interstellar BTW. edit: Další zhlédnutí 19.2.2023. Ano je to jeden z nejlepších filmů minulé dekády, s báječně propleteným dějem. Příběh lásky, viny, špatných vztahů ale i cesty z toho ven. (Jediná chyba je E. Page, i když dobře hraje, nesedí mi mezi ostatní postavy.) ()

Klajondr

Velmi myšlenkově náročný film, který si rozhodně zaslouží místo v mé hlavě. Nejenom celý děj, ale hlavně ten konec mě neskutečně dostal a nemůžu na to prostě přestat myslet. Herecky mistrně podáno, nedokázal bych si už ani představit, že by tam hrál někdo jiný. No a o Nolanovi se ani nebavím. Snímek je jen další důkaz, že mě tento úžasný režisér vždy dokáže překvapit. Jen doufám, že toto je realita a ne sen. Bravo! ()

Kritik.

Súhlasím s užívateľom Circumscript, celý čas som zvažoval či ide o odpad alebo 5 hviezd. Ibaže ja som napokon ostal pri nízkom hodnotení. Hlavne kvôli zlým strihom, kedy už počujete hlas z inej scény, ale ešte sa pozeráte na starú - toto je profesionálne a vynikajúce v iných filmoch. Ale nie tu. Nie vo filme, kde nikdy neviete, čo je realita a čo sen. A ktorá úroveň snov. Nevedia to ani hlavní hrdinovia. A práve preto treba občas divákovi pomôcť...tento scenár však nepomáha. No a na záver - áno, film som pochopil. Jednoducho sa mi až tak nepáčil a nevtiahol ma ako mal. ()

kailee_

Od Nolana znám 7 filmů, počínaje prvním Batmanem, a všechny jsou jak přes kopírák. Tak si projdeme návod na úspěšný film dle Christopera Nolana: 1) Vizuál ohromující publikum - Splněno. 2) Narvat co nejvíce populárních herců, aby ještě více zvedli zájem o film - Splněno. 3) Snaha o emotivní vztah s rodinou, protože to lidi dojme - Splněno. 4) Vytvořit složitý film, aby si divák připadal, že sleduje smysluplný film plný komplexních rozhodnutí, ale zároveň vše podávat co nejhloupěji, aby to pochopila každá část mainstream publika - Splněno. 5) Nastavit si jednoduchá pravidla, která budeme následně nenápadně porušovat, aby to diváky ohromilo, ale zase moc nepřemýšleli, že to vlastně nedává smysl - Splněno. 6) Seskupit film z profláklých scén mainstream filmů tak dobře, aby to vypadalo stále cool a nevšimli byste si, že jste to viděli jinde 50x - Splněno. 7) Sehnat dobrou hudbu a ve filmu ji dát 3x větší hlasitost oproti dialogům, díky čemuž neustále měnim hlasitost filmu - Splněno. S tímto Nolan dělá filmy neustále dokola a tak nějak nechápu, v čem je Nolan tak ohromující, že každý jeho film musí být extrémně kladně přijat. Asi prostě neshledávám zajímavou jeho šablonu, ze které nevybočuje. Jediné filmy, kde mi tahle šablona docela sedla, byly Batmani, bohužel. ()

Fediak22

Absolútne skvelý scenár, réžia, hudba, herecké výkony aj vizuálne efekty, a tie boli asi najlepšie ani raz som si nepovedal že to čo vidím je len zelené plátno, možno preto že nebolo. Nolan je majster svojho umenia a ja sa môžem len a len tešiť na ďalšie masterpiece. A ten koniec bola len čerešnička na veľmi dobrej a drahej torte. ()

Luxocculta

Jsou filmy, které fungují pokaždé. Z Inception jsem byl nadšený jen jednou a nejspíš se to už nezmění. U druhého zhlédnutí už se dívám na dost upovídaný film, některým hercům navíc nevěřím, že rozumí tomu, co říkají, nebo že věří tomu, že tu nejde o naprostou pitomost (např. Hardy). Kouzlo z velké části vyprchalo, hudba je ale snová a ohromující pořád. 70  % ()

Nix

Tak pokud by Leo dělal pořád filmy pod Nolanem nebo Scorsesem, tak jsem nejšťastnější. No nic no, je čas ke spánku a vstoupit do snu ve snu. ()

samkko

Dokonalost! Inception patří k mým oblíbeným filmům už dlouhou dobu. Co k nejoblíbenějším, je to ten NEJLEPŠÍ! Snímek Inception vám je schopen nabídnout ÚPLNĚ vše.: Dokonalý příběh, skvělé herecké obsazení, brilantní, podmanivou hudbu od Hanse Zimmera kterou si není možné nezamilovat, dále vás snímek ohromí svou genialitou a tím pojmutím, že ačkoliv se pořád jedná o velkorozpočtový blockbuster, je to vyprávěno klidně, komorně a není přecpán zbytečnými výbuchy, stupidními akčními scénami a milionem vystřelených kulek. Kdo chce a zaměří se, muže si zde najít hned několik krásných myšlenek. Snímek je neuvěřitelně emotivní a vzbuzuje ve vás všechny možné pocity, od smíchu po smutek. Po vizuální stránce to také nezaostává a kromě skvělých CGI efektů tady máme i osobitější namíchání barvy, kdy mi přišlo, že na rozdíl od Interstellaru, kde je film (ohledně barev) směřován na modrou, tak u Inceptionu je to spíš taková hnědá a šedá. Ne každému to sedne, já osobně, když už se jedná o ty sny, to možná udělal malinko pestřejší, ALE právě díky tomu si snímek drží perfektní "temnější" atmosféru. Postupně se dostáváme k akčnímu konci, který by možná mohl být lépe akční?, ale ve film to má vše svůj význam. Můžete si říct, že tihle "zlí vojáci" jsou bezcharakterní, zbytečné postavy, ale v konečném důsledku to dává smyls. No a konečný konec je naprostý skvost (mluvím tady tak o posledních 3 minutách) kdy Nolan opět dokazuje, že je jedním z nejlepších současných režisérů. Konec je naprosto geniální po všech stránkách. Výborně dojemný, Zimmer si pro nás nechal ten nejlepší soundtrack z celého filmu a je otevřený.? No, na to si už budete muset udělat názor sami, a že film vás teda donutí přemýšlet nebo se aspoň na chvíli zastavit a zamyslet. jediná věc která mi na filmu vadí je o, že mohl být delší. Nedělám si srandu, Nolan opravdu mohl udělat přes 3 hodinový snímek a já bych byl šťastný, protože mi přišlo, že ačkoliv ze za ty dvě a půl hodiny toho dozvíme poměrně dost, pořád jsou některé pasáže uspěchané. Prostě jsme mohli dostat z tohohle světa mnohem víc, jenže mi je jasné, že by to už nebylo tak divácky přijatelné a na někoho je už i těch 148 minut moc. Hodnocení: PROPERLY RATED, 10/10 ()

DD

Je to dobré, ale pro mě podobně "stravitelné" jako 2001... A nejlepší Nolan to není ani omylem. TDk, Dokonalý trik i Memento řadím výš. Nicméně... od Temného rytíře moc lepších filmů nevzniklo. ()

hickok

4 a 1/2, kdybych před tímhle filmem nevíděl anime Paprika (2006) asi by to bylo plné hodnocení... ...po druhé porjekci musím hvězdu přidat:) ()

nicneznam

O Inceptionu se ihned mluví jako o Matrixu pro nové století. To musí během sledování napadnout každého a ano, svou podmanivostí a začleněním "jiných realit" je to tak, ale svým způsobem zároveň trochu jinak. Matrix nabízel kulhající logické nedostatky v původně nijak originální myšlence a k tomu neokoukaný líbivý bullet-time ve virtuální realitě, který umožňoval pomocí umění Wachowských vznik senzačních scén. Zkrátka něco, co se zalíbí takřka každému. Kultovní postavení bylo vybudováno hned. Inception to tak jednoduché mít nebude. Je jiný, je složitý a zdaleka to není akce, která by diváky uchvacovala tak, jako v již zmíněném Matrixu. Akční scény nejsou většinou nijak extra líbivé a nevyzní nijak revolučně, ale způsob, jakým se utvářejí a co k nim vede, je jedinečný a teprve tady je možné použít slovo úchvatný a možná i vypravěčsky revoluční. Ani nevím, proč hned mluvím o akci, která je pro Počátek tou nejméně důležitou věcí, ale Nolan zkrátka vymyslel něco, co jsem snad nikdy v životě neviděl a zasadil do toho právě takovou akci, která má v mnohovrstevnatém snu netradiční adrenalinové vyznění. Dává své podívané nový rozměr a k tomu přidává neuvěřitelnou invenci a chytrost. A že já nemám ve zvyku přehánět. 10 let psaní scénáře nezní jako nadnesený fakt, protože výsledek tomu odpovídá. Tam, kde se několik let technicky piplal Avatar, tam Nolan bděle seděl s mozkem šrotujícím na plné obrátky. Nebo snad snil? Aneb nekopíruj ostatní, založ si vlastní korporaci. Nolan si ji založil. A já daleko raději ocením nadupaný geniální příběh než detailní počítačovou džungli... ale každému dle chuti. Nolane, sni v klidu dál svůj sen ve snu, ale já po takovéhle bombě oči nezamhouřím, jelikož se moc těším na posledního Batmana. Zapomeňte na námětově originiální, ale přesto neplnohodnotně Dokonalý trik, pozpátku puštěné a do extrému hnané Memento, které může být stejně tak geniálně vedené, ale samo o sobě spíše nudné. Vraťte se na Počátek a nechte se pohltit sny, jedním vychytaným plánem, zrádnostmi neovladatelného podvědomí a krutě nepromyšleného vnuknutí. Tohle totiž neuvidíte každých deset let. V době Iron manů 3, Pirátů 4, Predátorů a dalších volovin lze říct jen jedno - bravo. Když si tak čtu některé komentáře různě na netu, tak se musím smát, jak někdo zřejmě nedokáže překousnout to, že Matrix je koncepčně překonán a sám Nolan překonal sám sebe :D Nevím, co by kdo chtěl od filmu, který se noří do několik vrstev podvědomí a přináší promyšlený pohled do psychiky jednoho člověka. Lidé, bděte :) ()

raiN[ratm]

V snahe preniesť myšlienku na plátno dosiahol podľa mňa Nolan vrchol, po režijnej stránke bude určite ešte rásť. V každom prípade ak sa doteraz filmári snažili vyskladať puzzle, vždy sa im nejaká časť stratila. Nolan v Počiatku zložil skladačku do posledného detailu tak ako chcel a mal - obrázok to možno nie je najkrajší - ale je kompletný a veľkolepý. ()

Hallam

Film Inception bych přirovnala k filmovému orgasmu. Jedná se o zcela komplexní filmové dílo. Bravurní hudba Hanse Zimmera, vynikající kamera Wallyho Pfistera, skvělé herecké výkony nejen Leonarda DiCapria a Cilliana Murphyho, které sjednocuje režie Christophera Nolana. Plus mnoho dalších aspektů, které z něj činí dechberoucí mistrovské dílo. Zřejmě to byl "počátek" něčeho... ()

godspeed

Nolan na hrad! Inception je neuvěřitelně vrstevnatý film, co se týká vyprávění, ale i žánrové rozmanitosti. Přitom ale drží pohromadě a skvěle funguje. Přirovnání s matrix sedí, ale ten byl víc trendový, plný product placementu, pc animace a samoúčelných triků. Tohle je matrix pro dospělé. Po druhém shlédnutí dne 22.12.2010 pořád za *****, nicméně mi zaujaly kapku jiné momenty a osoby než napoprvé v kině. Takže se těším opět někdy na viděnou! ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (viac)