Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Specs

Hlášky: Bruce Wayne: - "Máte velmi odvážné oblečení na maškarní ples." Selina Kyle: - "Opravdu? A za koho jste tu vy?" Bruce Wayne: - "Bruce Wayne, výstřední miliardář." & Batman: - "Žádné zbraně, žádné zabíjení!" Catwoman: - "A kde je v tom zábava?" & Bane: - "Bojuješ jako mladý muž - nic tě nedrží zpět. Zajímavé pravidlo, ale špatné." & Bane: (na Batmana) - "Stíny tě zrazují, protože patří mně!" & Bane: (na Batmana) - "Přemýšlel jsem, co se zlomí první - tvůj duch nebo tvoje tělo?" & John Blake: - "Udělala jste pár závažných chyb, slečno Kyle." Selina Kyle: - "I holka musí jíst." John Blake: - "Máte dost neobvyklou chuť k jídlu." & Bruce Wayne: - "Proč jsi mě prostě nezabil?" Bane: - "Nemáš strach ze smrti, vítáš ji. Tvůj trest musí být mnohem tvrdší." & Bane: - "Občané města Gotham, převezměte kontrolu. Převezměte kontrolu nad svým městem. Toto... Toto je nástroj k vašemu vysvobození." (Baneovi lidi přinesou jadernou bombu a jaderného fyzika, který ji dokáže deaktivovat.) Bane: (na jaderného fyzika) - "Představte se světu." Leonid Pavel: - "Doktor Leonid Pavel, jaderný fyzik." Bane: (Ukáže na bombu.) - "A co je tohle za věc?" Leonid Pavel: - "Je to neutronová bomba. Dosah výbuchu je deset kilometrů." Bane: - "A kdo ji může zneškodnit?" Leonid Pavel: - "Jen já." Bane: - "Jen vy... Děkuji vám, doktore." (Bane doktorovi zlomí vaz.) & Jim Gordon: - "Žádný právník? Žádní svědci? Co je tohle za proces?" Dr. Jonathan Crane: - "Vaše vina již byla prokázána. Zde jen vyneseme rozsudek. Co to bude? Smrt nebo vyhnanství?" Jim Gordon: - "Jestli si myslíte, že na ten led půjdeme dobrovolně, pak jste na omylu." Dr. Jonathan Crane: - "Takže smrt?" Jim Gordon: - "Vypadá to tak." Dr. Jonathan Crane: - "Velmi dobře. Smrt... vyhnanstvím." & Batman: (na Banea) - "Řekni mi, kde je ten detonátor, pak ti dám svolení umřít." ()

milo_wade

Nebylo tam toho Batmana nějak málo na to, že to trvá tři hodiny?:( A akce taky nebyla podle mě rovnoměrně rozložená celým filmem...mám chuť dát 3* , ale čtvrtou si to ode mne vysloužilo za záporáka Toma Hardyho a za hudbu. ()

Pecival

Bezesporu velkolepá podívaná, která graduje za neustálé přitomnosti hutného soundtracku v monstrózní finále. Tedy koncept z hlediska akčních scén nápadně podobný Inception, ale proč ne když to funguje. Nolan má oporu v hercích (ať už můj oblíbenec Bale, ďábelským vokálem disponující Hardy nebo i vcelku se ctí zahraný Levitt, ala poskok Robin (že to může být mnohem větší peklo ukazuje O'Donnell)). Tak jediné co mně trochu pilo krev byla Anne Hathaway, ale to je asi spíš obecně tou rolí, ikdyž moc grácie nepředvedla. Což se dá říct i o Marion .. no ženské no :) Ty pěstní souboje nejsou upřímně nic moc, asi to tam být musí, ale moc mi to tam nepasuje. Jinak je komixový motiv hodně zatlačen, což je pro mě rozhodně pozitivum. Atmosféra prvních dvou třetin je správně temná (ikdyž ja teď viděl Coppolovu Apokalypsu takže mám o slovu temný trochu vychýlené představy). Sice nejsem extra fanda téhle trilogie, ale je to slušný... hodně slušný. ()

venca163

Nechápu, že mi na první shlídnutí nevadil tolik ten sociální podtext - tvl další francouzská revoluce. Prostě asi když člověk vidí v IMAXu tak poctivou akci se skvelou hudbou, tak tomu lecos odpustí. (90%) ()

Almásy

Nolan povýšil fenomén filmového Batmana na viac ako komiksové filmy a na viac ako ,,efektnú" podívanú. ja ako bezhraničný fanúšik temného rytiera vo všeobecnosti beriem tento záver ako úžasnú bodku vo velkolepej, modernej filozofickej rozprave o dobre a zle. možno to trochu preháńam, ale arcizlodusi ako sú Joker, Talia Al´Ghul... To sú dnešný Mefistofelovia, Richardovia III. a mnohí, mnohí ďalší. Za to, kam dokázal povýšiť Nolan Batmana ho uznávam. A inak skvele odohrané, dojemné, silné... Len škoda tej Catwoman.. femme fatale nezahráš,nou musíš byť. ()

Amputace

Nolan už to s tím pathosem a vykonstruovanou epičností začíná přehánět. Nedokáže se spokojit s "obyčejným" žánrem akce a pouští se do rovin, na které jednoduše řečeno nemá. Stejně jako u Inception a Temného rytíře ani v případě TDKR nechybí zbytečně překombinovaný scénář, který má v divákovi budit dojem, že právě sleduje cosi vysoce sofistikovaného. Nolanovy poslední filmy bývají často charakterizované jako epické. Cokoli epického s sebou přirozeně přináší intelektuální prohloubenost a to je hlavní kámen úrazu při vykládání jeho filmů. Jestliže divák něco nepochopí, má tendenci přikládat toto své selhání intelektuální složitosti filmu (viz Inception), nikoli jeho neschopnosti podat informaci jasně a srozumitelně. Nolan dlouhou stopáží, přebytečným množstvím postav, simultánní akcí, pozvolným prolínáním dějových rovin skutečně brnká na strunu epičnosti, vůbec ovšem nezvládá s ní spojenou intelektuální, potažmo filosofickou úroveň. Ve výsledku tak jeho filmy usilující o kombinaci intelektuálně nesnadno uchopitelné podívané a zákonitostí tradičního blockbusteru dělají z diváka blbce. Nutí mu křečovitou pózu, která zastírá prachobyčejnou neschopnost kvalitně odvyprávět příběh. Vše, co jsem popsal a co se týká z jeho dosavadních filmů především Temného rytíře a Inception, v Dark knight rises nabývá přímo nesnesitelné podoby. Nefunguje akce, příběh a už vůbec ne postavy, jejichž přebytek je nevysvětlitelný (co tam proboha dělal Lewitt nebo Hathawayová, co směrodatného jejich postavy příběhu přinesly? - všichni zdejší autoři oslavných ód by se měli zamyslet přinejmenším nad tímto). U málokterého jiného filmu z poslední doby jsem měl během jeho sledování rozporuplnější pocity. Schvaluji ovšem kombinaci Nolan-Zimmer - ti dva se hledali. A ostatně mě nenapadá jiný režisér, k jehož filmům by Zimmerova přízemní hudba sedla více. ()

dafidsch

Skvelé ukončenie, len som zvedavý ako to bude s tým koncom a to ma vlastne aj trochu znepokojilo. Ináč veľmi dobrá práca od Nolana a "jeho hercov". ()

klose182

Vizuálně skvělé, soundtrack výrazný, Bane jako hlavní záporák velmi dobře vybraný a zahraný, dokonce i Anne Hathaway jako Catwomen se mi líbila a to jsem byl vůči jejímu nasazení do batmanovské trilogie hodně zdrženlivý...ale jde o ten druh filmu, u kterého nad tím vším člověk nesmí tolik přemýšlet. Protože ho pak napadá mnoho otázek a začne pochybovat. ()

jefff

Velkolepé zpracování Nolanova BAtmanu je u konce a jiné než maximální hodnocení není možné. Ač jsem příznivec původních Burtonovských filmů, které jsou pro mě hlavně srdcovou záležitostí a svým groteskně-komiksovým zpracováním si mě navždy získaly. Oproti tomu Nolan to pojal jako realistickou reflexi na hrozbu terorismu, kriminality a stavu policejních složek, hlavně v USA. Režijně tomu nejde vytknout nic. Temný rytíř povstal je stejně jako jeho přechůdce bez chyby a i když chybí hravost Jokera, po jiných stránkách je zase tento díl silnější. HUdba Zimmera se už snad ani chválit nemusí a triky rovněž ne. Rozhodně se Nolan trefil do černého a trilogie přesně reflektuje dobu ve které vznikla. Burton vložil poselství do klidné doby svým pohádkově komiksovým zpracováním, Nolan zase neklidnou fresku současné nervozity. ()

VAC0

Třetí díl Nolanovské trilogie o netopýřím muži mě věru trošku zklamal. Bylo zde přespříliš rotujících postav, které se na plátně zjevovaly a mizely, jak se jim to zrovna hodilo. Batman (Christian Bale) byl absolutně zastíněn Banem (Tom Hardy), který byl spolu s Blakem (Joseph Gordon-Levitt) jedním z mála pozitiv na třetím pokračování. Musím však konstatovat, že ačkoli mě herecký výkon Anne Hathaway nenadchl, na její hýždě v koženém oblečku kočičí ženy se rád znovu podívám. Nicméně celý film trpí svou předvídatelností a místy i značnou absurditou. Vůči hereckému výkonu Heatha Ledgera z druhého pokračování trilogie by nebylo fér, kdybych T.D.K.R. dal více než 3***. ()

j.i.r.k.a

Tak tohle byl můj úplně nejvíce očekávaný film. A jak jsem se na něho hodně těšil, tak jsem hodně zklamaný. Producenti neváhali a po úspěchu Temného rytíře dali Nolanovi 250 mega, aby natočil epické finále. Zdálo se mi však, že to bylo spíše obligatorní finále. Co se týče hereckých výkonů, hudby Hanse Zimmera a vizuálu je vše v pořádku, ale proboha, ten film má tolik chyb!!!! Spoilery-například Batman si vyléčí za tři měsíce zlomenou páteř bez jakékoliv lékařské pomoci a ještě u toho dělá kliky, Batman vyšplhá z díry a objeví se v nějakém arabském světě, on však bez jakéhokoliv vybavení se dostane bezpečně do Gothamu. Pak mě hodně rozesmáli statisti při druhé bitce Bane vs. Batman. Ty bitky mezi něma vypadali jako u retardovaných lidí. Bane zmlátí Batmana, uvězní ho a potom naprosto zdlouhavé tři měsíce terorizuje Gotham. Během těch tří měsíců proběhne dokonce jeden nepokoj před hotelem a ve městě nejsou žádné dopravní zácpy. Dále, Batman nechává vystřelovat bombu, vyskočí z letadla 5 sekund předem a během toho stihne uplavat několik kilometrů do bezpečí atd. Déle mě hodně pobavil Baneův hlas. Mluvil jak trpaslík. Navíc ho nechal Nolan zemřít v záběru, který trval asi tak jednu vteřinu. No a co mě nejvíce naštvalo. Batman se v celém filmu objeví asi tak na dvacet minut. Je tam s ním asi tak po půl hodině honička ve městě, pak bitka s Banem, která je však boží, to zas jako jo a pak se ukáže až úplně na konci, protože přes polovinu filmu tráví v kobce Banea. Jinak Catwoman v podobě Anne Hathaway ujde. Bane ačkoliv na Jokera nemá tak také nebyl špatný, Marion Cotillard strašná. I přes tak hodně výčitek dávám tři hvězdy, protože když se díváte na film, tak si tolik chyb hned neuvědomíte a Nolan, i když mě zklamal, tak umí vyvolat pocit absolutní anarchie a taky hlavně za epickou hudbu Zimmera, který film hodně pozvedává. NEJVĚTŠÍ FILMOVÉ ZKLAMÁNÍ VŠECH DOB! ()

Jello Biafra

Príbeh Temného Rytiera sa uzatvára a opäť sa jedná o nadupanú akčnú jazdu. Proti Batmanovi ide velmi silný protivník menom Bane v podaní Toma Hardyho a objavuje sa tu aj Catwoman v sexi podaní Anne Hathaway. Dotyčný Bane spúšťa ohnivé inferno a nastolí v Gothame chaos a je len na Batmanovi aby ho zastavil. Atmosféra ma dokonalo pohltila, a to natoľko, že som sa za celý ten čas neodlepil od kresla a napätím som snaď ani nedýchal. Režisér tu na nás vrší jeden nepredviedateľný zvrat za druhým a u akčných scén divákovi padá čelusť. Skutočne veľkolepé a epické finále série. ()

Hugo01

Závěr s velkým Z! Nevím, co bych měl napsat, všechno už je tu zmíněno...Soundtrack, scénář, akce..všechno na jedničku podtrženou...100% ()

Liqid

Díky tomu, že předchozí díl nastavil laťku hodně vysoko, tak očekávání byla veliká. Bohužel však nebyla uspokojena a výsledkem je lepší průměr, který neurazí, ale občas jsem se během filmu přistihl, že jsem myšlenkami raději jinde. Celkově super efekty, ale dějová linie zůstala lehce opomenutá. ()

Lektor

Co se týče pocitů, emocí.. zkrátka, co mě chytá za srdce, v tom Jacksonova LOTRří trilogie absolutně vládne. Ale co se týče hlavy, Nolanova netopýří trilogie nemá konkurenci. Nejsofistikovanější trilogie vůbec. TDKR je přes pár výtek nezpochybnitelně vynikajícím zakončením mého milovaného bojovníka se zločinem. ()

Dexter256

Temný rytíř povstal nám uzavírá tu nejlepší sérii Batmana. A pořád je to skvělá podívaná. Stále je to perfektně natočené,skvěle napsané a od všech brilantně zahrané. Pořád si to drží tu skvělou temnou atmosféru Batmana. A Tom Hardy jako Banea no to je prostě masakr!!!! Protivník,který dává Batmanu co pro to. Ale tak nějak to ze sebe něco ztratilo nevím přesně co,ale něco už mi tam chybělo. Negradovalo to tak skvěle jako předchozí díly. Ale to už tak nějak u pokračovaní bývá. :) I přesto nám Christopher Nolan podává skvělou podívanou. 85% zaslouženě. :) ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)