Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Knotek

Všechna čest za skvělou, úžasnou a nejpropracovanější práci panu Nolanovi. Tohle je snad jeho "master piece". Spousty důležitých postav, perfektní emotivní příběh, neutuchající akce (až na pár scén), skvělej zvuk a v neposlední řadě suprové herecké obsazení. Hláškující Catwomen se mi velmi líbila. Mno kino jsme přežili. Žádnej pošahanej psychouš nás nepostřílel, takže paráda. Opravdu mohu jen a jen doporučit! ()

Toreador

Musím dát 4* protože druhému dílu jsem dal plný počet 5* protože Heath Ledger jako Joker byl nepřekonatelný! Jinak naprostá spokojenost - mouchy ty by se našly ( jaktože má Bane takovou nadlickou sílu?-a ta jeho maska na mě působila divně... ,pak jak měl Bruce Wayne zlomený záda "kouká ti ze zad obratel" "pověsíme tě na lano to tě uzdraví" , pak si je jěště pří "skoku" dvakrát zlomil o provaz a za 2 dny už to bylo zahojený? ...) ALE mouchy jsou rázem zapomenuty a přebity a zabity NETOPÍREM ! - batmobil, batlítadlo a hlavně batmotorka !!! BOMBA :-) jenom je škoda že to nebylo 3D ()

wb2009

Podíval jsem se na ten film znovu s českým dabingem (vřele nedoporučuju, protože pak si z Bana budete dělat akorád tak prdel) a film si prostě víc hvězdiček nezaslouží, ne snad proto, že by to byl průměr, ale protože z celé série to byl, dle mého názoru, díl nejslabší. Na jedné straně povedené herecké výkony, hlavně překvapila Anne Hathaway, která se pomalu stává jedna z mých oblíbených hereček, Tom Hardy a další. Skvělá hudba, akce, to tam vše bylo, ale prostě mi ten dobrý dojem zkazily ty dlouhé dialogy a to čekání na to co se konečně bude dít a happyendovský konec, který nechal otevřené vrátka pro další díly, či trilogii. ()

JimWalker007

Príbehy o Batmanovi ma nechávali chladným, na môj vkus sa veľmi podkladali americkému a detskému publiku. Keď sa mi do uší dostala chvála nového prístupu made in Nolan, stále som k tomuto hrdinovi pristupoval s dešpektom. Ale Nolanova vytrvalosť a filmáričina a Baleho kreácia ma pri treťom filme presvedčili. Rešpekt! Nepamätám, kedy mi 160 minút ubehlo v kine ubehlo tak rýchlo. Spletitý, pútavý príbeh, dynamická réžia, silná hudba, dospelé dialógy, krásne zakončenie. Chýbalo mi len trocha viac krvi v tomto drsnom príbehu - ale viem, že by to bolo na úkor ziskov. No čo už... ()

surprise

Samozřejmě, že je nutné to vidět, pokud znáte od Ch.Nolana jedničku a dvojku. A samozřejmě, že to je velký. A samozřejmě, že už nebudete tak fascinováni jako minule. Ale pokud vyrazíte do Imaxu, tak možná ano, ale sedejte si o pravdu co nejdál. Chce to nadhled. ()

Shaman::..

Podle mého soudu nejhorší Nolanův film. První jeho dílo, které je naprosto bez invence, bez něčeho nového. První hodina perfektně pokračuje v atmosféře Temného rytíře. Pak ovšem lusk a jako kdybych sledoval Batman začíná 2. S klišé, s WTF překvapením, bez pořádného souboje s Banem. A vůbec, v celém filmu není (snad až na prologovou scénu v letadle) žádná "killer-rvoucí" akční scéna. Pro mě osobně po tom, co jsem viděl v Temném rytíři, velké zklamání. I přesto se jedná o ten lepší blockbuster (nejen v tomto roce). Ale asi to jen tak Nolanovi neodpustím, že nevyužil šance udělat něco víc, něco jiného... A jak jsem tvrdil po Počátku: Jsem zvědav, co předvede příště. Protože bych se rád mýlil v tom, že už veškeré nápady "vystřílel". ()

Zuzanell

Popravdě, šla jsem na tenhle film s tím že u něj nejspíš usnu.Předchozí díly mě nijak zvlášť nechytly a tak jsem to od posledního dílu už neočekávala.Skutečně jsem u první asi hodiny usínala ale zhruba v polovině se film rozjel a já musím říct že to bylo pěkné .) ()

zipS

co to .. what the heck. . bolo ? Toto tocil Christopher Nolan ? Ten Nolan co som ho ospevoval pri Dark Knight ? To snad nie.. narychlo vykvaseny film.. uplne bez zmyslu, ale za to s kopcom filmovych "kraviniek" rozlozenych do takmer 3h! Tak tomuto vravim filmpruuser roku. A tak som sa na Dark Knight Rises tesil ()

Alex.H

Zklamání! Trumfnout předchozí díly je vždycky těžké a tady se to bohužel nepovedlo. Už je to spíše zase více komiksové, než reálné. Docela mi vadili některé nedomyšlenosti a někde jsem i kroutil hlavou. Nicméně některé momenty byly skvělé a film mě chvilkami velmi bavil. Do kina na to určitě běžte, ale nemějte tak vysoká očekávání jako já! 3 hvězdy. ()

Karloz

Ty 4* jsou na hraně. Film krásně depresivní, ale. Některé logické nesmysly, které buď nebyly v předchozích filmech nebo jsem si jich nevšiml, mi tady vadily. I některé souboje byly takové víc komiksové než v předchozích dílech, ve kterých jsem cítil víc reality. Chybělo mi i víc Batmana a méně Wayna. Za plný počet to nebude, až bude DVD a dám si všechny díly po sobě, možná změním názor. Každopádně pořád je to velmi dobrý film. Nolan umí. ()

Suchic

Po přečtení pár negativních recenzí jsem byl při vstupu do našeho místního multikina trošku na vážkách. Musím však říci, že mě, jakožto fanouška všech komiksových postav, nový Batman fascinoval. Příběh byl dobře zamotaný a propletený s předcházejícími díly. Dá se říci, že pro diváka je snad nutností aby si radši připoměl předcházející díly. Od Christophera Nolana se celkem dalo očekávat, že bude chtít natočit nějakou super akční bombu. A to se mu taky povedlo. Při filmu se rozhodně nudit nebudete a napětí se dalo krájet. Hlavní padouch Bane, ztvárněný ne moc dávno objeveným Tomem Hardym, oplíval, stejně jako Joker v předešlém Dark Knightovi, ohromnou silou, místy smyslem pro humor ale hlavně až člověku dech beroucím násilím. To byl teda pro Batmana oříšek. I fanoušci Catwoman se rozhodně nudit nebudou. Sexy Anne Hathaway v latexovém oblečku splnila svou roli ve filmu. Nesmím zapomenout na Hanse Zimmera a jeho fenomenální soundtrack s tématem, které nikdy neomrzí. Co více dodat... zasloužených 5*. ()

Aldo_Raine

Nechce se věřit, že tohle je ten geniální scénář s epickým zakončením, který donutil Nolana vrátit se naposledy do Gothamu. Těžce budovaná atmosféra nejistoty a nihilismu z TDK zničena několika infantilními, doslovnými (pro dementního diváka vše polopatě vysvětlujícími) dialogy. Scenáristické rektum plné vysvětlovaček, odkazovaček k předchozím dílům, nepochopitelné motivace a chování charakterů a především hodně happy-endovského/hlavně-ať-mají-děti-radost patosu... Průměrná filmařina střihově, kamerou i nápadem(tohle snad nemohl natočit roky neomylný Chris) nenabízí kromě štědrého rozpočtu zhola nic a sekvence směšných kontaktních soubojů pobaví spíše nechtěně, stejně tak Baneův pubertální hlas. Hans Zimmer sice vykouzlil další famózní hudební motiv, jenže pak se 150 minut vtírá již 100x slyšeným a nudí..a nudí... Obraz na IMAXu vypadá jako obří camrip, takže film nikam neposouvá. Výsledek: po 160 minutovém čekání na NĚCO, co ovšem nepřijde nelze jinak než za dvě*. // Po druhé projekci (domácí). I přes to, že si stále stojím za původním tvrzením jednu * přidávám. Pořád to ale není ten chytrý Nolan v jakého jsem kdysi doufal. Kluci plácají do vzduchu a hrají si na rvačky, z ničeho nic se objevující postavy a ta nechutná, pitomoučká šablona neoriginality... ach jo, ale i tak první ** film, co dostal druhou šanci. ()

Byakuya

Christopher Nolan - to čo si vytvoril nedokážem popísať slovami . Spravil z Batmana legendu na ktoru sa len tak lahko nezabudne. Neviem si predstavit lepší koniec trilogie Legendy o Temnom Rytierovi . Návrat temného rytiera bolo tak brutálne epické zakonečenie že by som si lepšie nemohol ani predstaviť . Môj najväčší filmový zážitok doposiaľ. Klobúk dole :) ()

Sheevisnu

Povodny Temný rytíř sa mi nepacil, aj ked sa z neho stal kult, ta "nejednoznacna" moralka filmu nakoniec vychadzala dost jednoznacne, konflikt bol pateticky i ked herectvo Ledgera skvele, ale iba na tom stat film by nemal. Temný rytíř povstal ma v sebe ovela viac nelogicnosti, nedomyslenych rusiacich elementov, na druhej strane je aj ovela viac komplexnejsi a jeho pointa nie je klise. Je tu ovela viac motivov roznych postav ako predtym. Zaujimavosti pointy: - Batman je v podstate vo filme 2x zradeny a prva zrada ho zachrani v druhej. - Zaverovy zvrat, uznanie lasky zapornym postavam, ako aj ich vlastneho (zvrateneho) poslania. - Neozbrojeni policajti utociaci na ozbrojenych rebelov - ukazka vymenenych stran, pre dnesnu dobu tak aktualna. - Na druhej strane nespokojnost, ktora zvrhne "system", akasi ukazka toho co je vysledok, co je "sloboda" v anarchii. - A Alfred sa myli aj nemyli, jeho rada vsak ma vyznam az potom co naplni Batman svoj osud (a Alfred ho do toho tlaci predtym, Batman ale odmieta apatiu kvoli vlastnej spokojnosti), ze clovek dojde vlastneho naplnenia cez obycajnost. ()

MamoulianX

Kdo si přečetl Návrat Temného rytíře (ano, myslím tu grafickou novelu a neopovažujte se tomu říkat comics) bude slintat blahem, kdo ne, tak taky, ale jen za předpokladu že viděl i předchozí 2 filmy. Nolan to natočil podle sebe, takže moc nevysvětluje, moc nezdržuje a neuvěřitelně komlexně to propojil s prvním filmem, ano, i v tomto filmu je pár klišé, ale zrovna tady mi to vůbec nevadí (třeba ty sentimentální dialogy podle mě mají zrovna v tomto filmu smysl). :-) No a jelikož jsem četl Návrat Temného rytíře, tak jsem věděl jak film skončí. A to byl právě Nolanův hlavní trumf. Zůstat věrný kultovní předloze, za mě má všech 5* a komu se to nelíbí...však vy víte co máte dělat. ;-) ()

ronas

Ako posledny diel trilogie je vyborny. patri tam sentiment, rozhovory zhrnujuce aj predosle diely, hrdinstvo, obetu... ale daco tomu chyba. to nepredvidatelne co v sebe priniesol Joker v druhom dieli. pri baneovi viete odhadnut: teraz zabije toho, teraz toho... a teraz chce znicit cele mesto. preco? lebo plni prikazy, lebo nema vlastnu hlavu, iba kopec svalov a masku, ktora ma nahanat strach. ale i tak si cela tato trilogia zasluzi pozornost, posunula hranice, povstal batman - zrodil sa komiksovy hrdina, ktoremu musite fandit aj ked kraca o palicke... ma to vtip, vedlajsie postavy, ktore su same o sebe osobnostami a patria do celku. Nech Nolan v dalsich mesiacoch natoci cokolvek, ziskal si pevnu zakladnu fanusikov, ktori aj napriek strelbam napochoduju do kin, aby videli znova nieco vynimocne.. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)