Seattlom otriasa séria záhadných vrážd a Belle znovu hrozí nebezpečenstvo od zákernej upírky Victorie, ktorá ju túži zabiť. V týchto ťažkých časoch sa Bella musí rozhodnúť, či uprednostní priateľstvo s Jacobom alebo lásku k Edwardovi. Edward je upír a Jacob vlkolak - nepriateľ upírov. Chlapci sú ako oheň a voda, spája ich jediné - vzájomná neznesiteľná nenávisť. Akoby to nestačilo, Bella sa musí rozhodnúť medzi životom a smrťou. Bella túži po tom, aby ju Edward premenil. Starosvetský upír však trvá na riadnom sobáši, odmieta sex pred svadbou a odoláva jej zvádzaniu. K mestečku Forks sa od Seattlu blíži armáda krvilačných a krutých upírov, ktorú vybudoval poskok Riley na rozkaz Bellinej nepriateľky, upírky Victorie. Hoci vlkolaci a upíri v mestečku Forks sú odvekými nepriateľmi, obaja rody majú rady Bellu, a tak sa dohodnú na jej spoločnej obrane. (TV JOJ)

Cappuccino

David Slade dosiahol svoje! Je to síce stále len naivný popcorn, ale tak príjemne odsýpajúci popík až sa musím nad onou príjemnosťou pousmiať. A ak si odmyslíte "love story" scény, ktoré ako jediné kazia celkový dojem, treba priznať, že nie je absolútne žiadny dôvod uvažovať o odchode z kina po prvej pol hodinke (minimálna nudnosť, skoro maximálna zábava). __ Pochopiteľne, záleží len na vašom pohľade. Budete vyhľadávať chyby a unášať sa na vlne mediálnej kritiky? Alebo u vás vyhrá VLASTNÝ, úprimne podaný názor? Pravdou je, že najväčší počet fanúšikov Twilight sa nachádza práve v dievčenskom zoskupení okolo štrnásť rokov. Je to snáď dostačujúci dôvod na to, aby sa mal film nehumánne potopiť? __ A naspäť k hodnocení. Čo považujem za dvojicu top kladov? Predovšetkým sebaparodujúce vtípky (ala nahé kocky) a upírske "flashbacky", ktoré mimochodom do poslednej bodky opisovali situácie z knižnej predlohy (na ne som sa tešil). Štyri hviezdy by boli príliš, dve zas málo. Solídna zábava.. a nie, vôbec sa nehanbím za svoj názor. ()

666teen odpad!

Nechal jsem se z důvodů, které tu nebudu publikovat ukecat a přes sliby jsem zhlédl. A zjistil jsem, kde je zakopaná ta smradlavá fena. Ono totiž není fér vyčítat všem zúčastněným, že hrajou úplný hovno a nedá se na to koukat. Ono totiž není co hrát. Každý pokus o zfilmování zákonitě musí skončit jako adaptace jisté Rosamundy. Místo půvabné sekretářky tu máme nablblou Bellu a místo švarných lékařů/továrníků, kteří o ni v kulisách bavorských Alp svedou lítý boj, je tu homoupejr a gayodlak, kterej nemá na tričko, takže i ve sněhový vánici je do půl těla nahej, tudíž děsně nenápadnej. Paní Majerová měla prostě v klidu a v pohodě odvézt Švejka na vojnu a umřít. ()

Mi Nü-Chai

O fous lepší než druhý díl - ono se tu kromě tlachání na téma kdo koho miluje víc (ugh) občas i něco stalo! Takřka neuvěřitelné. Mimochodem, celkem mě fascinuje, jak za cca 150 let totálně a brutálně zdegeneroval obraz upíra v literatuře a filmu. Je možné spadnout ještě níž, nebo je světélkující kašpar s komedií na hlavě vrchol? Otázky, samé otázky. ()

2-Xtreme

Z Twilight Ságy by dobrý film nespravil asi ani David Fincher. Po veľmi nudnom druhom diely som prestal veriť, že aj tak schopný režisér akým je David Slade s touto sériou niečo dokáže. Moje očakávania sa stali skutočnosťou. Po technickej stránke je to najlepší diel, čo je vidno na zvládnutej réžií, no Sladeovi podráža nohy predloha. Opäť je to zbytočne naťahované, trištvrtinu filmu pozeráme ako sa upír háda s vlkom, zatiaľ čo Bella stále rozmýšľa komu nakoniec dá... svoje srdce. Finálny súboj sa odohrá behom desiatich minút a tak sa skončí dej z posledných dvoch filmov (?!) Ale rozoberať dej je zbytočné. Twilight je hit, ktorý určitá skupina ľudí miluje a my s tým nič nespravíme. Homo scéna v stane kde sa Edward háda s Jackobom o to, kto je teplejší stojí za to. Ale ak je aj štvrtá kniha rovnako o ničom, tak sa pri rozdelenom filme resp. pri jeho jednotlivých častiach môžeme tešiť na ukrutnú bolesť, pri ktorej budeme trpieť... a celé to bude samozrejme nudné. Ak to mám zhrnúť, ďalšia fáza mesiaca plná zlých hercov, blbých dialógov, zbytočností a iných chuťoviek je za nami. [pôvodný koment sa mi podaril vymazať a tak som sa snažil v tomto aspoň niečo zachrániť z mojich myšlienkových tokov... žiaľ už to nie je ono :/] ()

kingik

Moderní upírská sága doznala znatelných změn, a to především na postu režiséra. Slabého Weitze vystřídal údernější a akčnější David Slade a pod jeho vedením se film rozpohyboval a dostal akčnější háv. Ovšem vlivem opět slabšího scénáře, je i tento díl nevyrovnaný až zmatený, až nad tím rozum zůstává stát. Když totiž má film působit důstojně, tak bych se vyvaroval scén s Jacobovou vlkodlačí smečkou, jejíž členové si jasně říkají o zparodování, stejně jako scény s Bellyiným tatínkem, a korunu tomu nasazuje milostný trojúhelník Bella, Edward a Jacob, kdy dva tito pánové na sebe kvůli této dáme ustavičně žárlí, a aby jim to nebylo líto, tak se Bella jednou tahá s jedním a pak s druhým, až mně bylo za ni (a za tvůrce), tak nějak trapně. I Slade vycítil, že tohle není pro něj to pravé, a tak kdykoliv to jen jde nasazuje akční složku a má tentokrát dobře zaděláno, protože závěrečný střet s armádou zlých a mocných upírů s hodnými upíry a vlkodlaky patří jednoznačně k vrcholům filmu. Nesmím opomenout bohatý zástup hereček, jako je Bryce Dallas Howard, Nikki Reed, Ashley Greene nebo Dakota Fanning. Tentokráte se to obešlo bez přihlouplých snových sekvencí, ale ty byly nahrazeny retrospektivami, ve kterých se dozvídáme něco málo o pohnutých osudech jednotlivých upírů i celého jejich společenství, a to se povedlo. Filmu se však nepovedlo vyvarovat se jalovým dialogům o ničem, které antifanoušci této ságy s oblibou parodují, a i když Slade natočil (možná) nejzdařilejší díl z celé ságy, tak trapnost a slabiny scénáře nedokázal optimálně zredukovat. Pro mě to znamená, že když filmu chybí větší nasazení, a třeba i ty klasické upíří zuby, tak to není nějak film pro mě, i když jednou se na to podívat dalo. A navíc sága ještě zdaleka nekončí... ()

k212

+++ Flashbacky Cullenových, Sladova náladotvorná režie, akčnější a méně ukecanější děj, tradičně samostatně dobře poslouchatelný soudtrack (jeho občasně samoučelné umístění do děje je zřejmé), závěrečný EMO testament. --- Bellino dilema, cenění tesáků Jacobových versus smutné oči Edwardovy. Jednoznačně lepší než Nový měsíc, o ždibec horší než Stmívání, ale to je předloha zrovna taková. Těším se na dvoj-4, konečně se dostane Belle zadostiučinění. 55% ()

Payushka

Zvrhle zabavne, mirne zdlouhave a unyle, perverzne komedialni. Zatmeni je v podstate perfektni film, na ktery muze zajit kdokoliv. Vygumovane fanynky si zavzdychaji, jejich bojfrendi se vyspi a milovnici "guilty pleasure" filmu se zasmeji vic nez u Monty Pythonu. Treti dil Stmivani se vlastne povedl. Je mi ale jasne, ze bez podpory rozesmatych divaku v sale bych to nezvladla. Porad je to prece jenom sragora. ()

sochoking

Dvojsvetelné ságo hvízda, aby armáda Extrémne Mastných Ofín zaútočila tretí krát a ja som sa dozvedel, že Bella konečne chce, len Edovi nechce stáť a tak sa vyhovára na dobré vychovanie. ()

dr.horrible odpad!

To bola iná úchylačina, jak sa o ňu ten vlk obtieral. Predošlé dve časti mi prišli aspoň čiastočne zábavne campové, toto bolo bez chuti a vône, bez pointy, bez myšlienky, nijaké. Dvaja svalnáči si podávajú holku, ktorá s ani jedným z nich nemá ale že žiadnu chémiu, a vykladajú si pri tom žvásty tak patetické, jak keby sa snažili o antickú tragédiu. Odpad  si väčšinou odkladám pre možno trochu nižšiu kategóriu filmov, ale na predošlé časti som dal 1* a táto úbohosť je snaď ešte o dve triedy dole. Filmový ekvivalent hovna zavretého do flašky a pusteného po prúde rieky. ()

gilmore_girl

Smekam pred Davidem Sladem! Protoze udelat z tak pitome knizky tak uzasny film je mistrovska prace rovna zazraku :). Troufam si rict, ze Zatmeni je nejlepsi dil cele sagy a je velka skoda, ze se David neujal i posledniho dilu. Bojove sceny jsou perfektni, hudba je perfektni (i kdyz jsem se svoji pisnicky dockala az pri zaverecnych titulcich :)), herecke vykony vedlejsich postav jsou perfektni. Roberta, Kristen i Taylora tady zastinili Jackson Rathbone (Jasper) a Xavier Samuel (Riley) - a to nejen herecky, ale i vzhledove. Jedine, co mi vadilo, bylo ztvarneni rozlamanych upirich tel. Probuh, maji vypadat jako tvrdy kamen, ne jako krehky T-1000, kdyz se zmrazi tekutym dusikem! Ale celkove me prekvapilo, ze se do filmu podarilo nacpat temer vsechno, a takovou formou, ze i sceny, ktere me v knizce k smrti nudily, mely tady smrnc a byly neskutecne barvite a zabavne. Doporucuju vsem, kteri nejsou uz predem zaujati, protoze za misty pitomoucke dialogy tady tvurci opravdu nemuzou, to si stezujte u Meyerove :). ()

Sobis87

Jelikož se na následujících řádcích odehraje nekompromisní kritika kultu Twilight – konkrétně třetího dílu – nechť je toto zamyšlení chápáno jako obrana proti možným útokům fanynek tohoto novodobého fenoménu: Plně si uvědomuji mnoho desetiletí trvající upřednostňování muže jakožto většinového diváka a celkově patriarchální způsob řízení mainstreamové produkce, následkem čehož se ženy v přítmí kinosálů, ale i jakožto snaživé tvůrkyně před dlouhými stoly producentů, nacházejí v nezáviděníhodné pozici. Důkazem toho budiž nízké množství ženských autorek, které se opravdu prosadily a když už se prosadily, bylo to například u Kathryn Bigelow díky tomu, že se specializovala na „mužský žánr“ – viz. chlapácký Bod zlomu. Pokud jde o ženu v pozici divačky, tak i zde ona musí podstoupit několik ústupků, neboť filmová produkce je primárně cílená na muže. Návštěva kina se stala společenským fenoménem, který poskytuje uvolnění, zároveň se ale po 50.letech (zavedení drive-in kin, kde se mládež mohla muchlovat) návštěva kina zařadila mezi běžné romantické akty, místa na intimní sbližování, atd. A jaká je tedy pozice ženy v kině? Žena je (nikoliv však zpravidla) doprovodem muže na cestě za kulturním zážitkem, přičemž muž plně se oddávající dílu, které z genderového hlediska směřuje především k němu, se těší ze samotného promítání více než žena, která tváří v tvář patriarchální kinematografii musí činit ústupky (např. maskulinizace – žena se ztotožňuje s hlavním hrdinou, kterým je zpravidla muž) a při tom se stále nezapomíná těšit ze společnosti partnera. Z tohoto hlediska jsou ženy v nezáviděníhodné situaci – jakoby se nacházely na přednášce s hledišti po obou stranách od jeviště, přičemž přednášející mluví čelem k mužským divákům a ženám ukazuje jen záda za předpokladu, že se s tím spokojí. A teď si představte, že se v distribuci najednou zjeví film primárně, ba co primárně - výhradně zaměřený na ženské publikum. Tato takzvaná Twilight sága pak zaplňuje poměrně pusté místo ve filmové produkci a stejně tak jako na začátku samotné kinematografie se člověk lačnící po pohyblivých obrázcích spokojí i s obrázky nižší kvality…hlavně že se hýbou a hýbou se pro něho! Stmívání tak bylo přes neoddiskutovatelně nízkou kvalitu souzeno uspět na trhu. Poptávka je totiž vysoká.____ Když už máme aspoň lehce nastíněnou pozici ženy ve filmovém průmyslu, můžeme se konečně pustit do OBJEKTIVNÍ kritiky filmu Zatmění. Stejně jako předešlé díly i tento film má shodné nedostatky. Tím největším je zjevně prachbídná předloha, ze které prostě nemůže vzniknout dobrý scénář. Celé vyprávění trpí nedějovostí, řídkou hodnotou scén, kde se opravdu NĚCO děje a stejně jako v Novém měsíci i zde se vlastně nic nestane – v závěru se opět ocitáme v bodě nula. Celý příběh působí o to vtipněji, že všechny ty nevýrazné události jsou prezentovány jako vrcholy osudové epiky viz. scéna „indiánský vlkodlak políbil Bellu“. Samotné charaktery jsou stále těmi plochými líbivými tvářičkami, kterým nelze uvěřit ani ty základní emoce, neboť prostě není na čem stavět. To, že si Edward s Bellou dokola omílají, jak se nadpozemsky milují, ještě diváka nemusí přimět, aby tomu uvěřil. Jen tohle rozhodně nestačí. Bella je přes všechny mé sympatie ke Kristen Stewart jednou z nejhorších hlavních ženských postav v seriózně se tvářícím filmu. Kromě neustálého vzdychání nad svým diamantovým přítelem ve filmu (kromě problémů) prakticky už nic nedělá a tím pádem ji vlastně ani neznáme. Jaké má záliby? Co má ráda (kromě svého zubatého přítele)? Jaký má vztah k ostatním postavám (hlubší vykreslení vztahu s otcem se přímo nabízí pro větší dramatický efekt velkého finále)? Kromě toho, že jí láska zjevně nedělá dobře na psychiku, o ní nevíme vlastně nic. Postava Belly je jako třináctiletá holčička, co se poprvé zamilovala, vše ostatní pro ni přestalo existovat a pro samou lásku by zapomněla i jíst. Představa, že se s ní některé divačky ztotožňují mě, opravdu děsí. Více rozvinuty jsou však příběhy některých členů upírské rodiny, a to prostřednictvím flashbacků, které rozhodně patří k tomu líbivějšímu z filmu…chvílemi jsem ale čekal, až se v některém z nich objeví Edward jakožto ušlechtilý rytíř ze středověku. Nezlepšily se ani dialogy – postavy mluví buď jako přecitlivělé děti nebo jako ublížení poetové a ani jedno z toho nepůsobí přirozeně.____ Za co tedy film dostal ty dvě hvězdičky? Především to je zásluha režiséra Davida Sladea, který se snaží, seč mu síly stačí, avšak se Zatměním se octil na nepřátelském území krotké teen romance a podobně jako upíři je nucen upírat si svou přirozenost. Akce má tedy patřičný „drajv“, ale trochu více drsnosti by jí přidalo na působivosti. Když se naskytne možnost, dokáže Slade vykouzlit ucházející atmosféru, jindy je ale nucen přejít ke kýčovitým výjevům typu klábosení na rozkvetlé louce za doprovodu teskného klavíru. Zatmění si zaslouží pochvalu i za pár humorných momentů, které jsou na rozdíl od Nového měsíce humorné záměrně. ______ Dle mého názoru se tedy série Twilight těší nebývalého úspěchu především díky tomu, že se jedná o osamocený produkt na poli mainstreamové produkce a nezbývá než doufat, že se někdo brzo zaslouží o opravdu kvalitní podívanou cílenou na ženy. Tento rok se jim zatím dostalo jen (vůči ženám) urážlivého Sexu ve městě 2 a právě Zatmění, které, zdá se mi, své potenciální divačky značně podceňuje (ta doslovnost byla chvílemi opravdu velmi bolestivá). Jako předmět vědecké studie (např. empirické) může Twilight dobře posloužit, do kvalitního filmového zážitku má ale poměrně daleko. Nyní si geniální Sofie Coppoly a její „ženské“ trilogie vážím o to více a její filmy doporučuji všem fanynkám této upírské romance – třeba jim to otevře oči. 40% () (menej) (viac)

Sinecod

Film začal a první asi 2-3 minutová pasáž mi přivodila dost silnou husí kůži a myšlenku, která mi proběhla hlavou a párkrát neonově zablikala: Co když se mi ten film bude fakt hodně líbit? -no, po chvíli jsem vychladla a pak začaly ony postavičky mluvit. A to bylo peklo! Četla jsem předlohu, takže tak nějak chápu, že nic moc lepšího se z toho ani nedá vykřesat. Pár vtipných momentů (nepočítám do ně ty, kde by se divák neměl smát, ale občas už sem to nemohla vydržet), celkem ucházející akce, která byla doprovázena příjemnou instrumentální hudbou, atmosféra taky celkem funguje (ale v prvním dílu byla výrazně lepší). Náš vlkodlak kterej nikdy nenosí tričko je děsnej, Edward se tváří jako když ho stále něco bolí a Bella má divný vlasy a pořád otevřenou pusu. Líbí se mi, že se dozvídáme víc věci o rodině Cullenových, jejich příběhy, ačkoliv ještě stále ne všechny. Jsem celkem zvědavá, jak udělají poslední díl (jehož předlohu jsem taky četla,ale pro až velkou stupiditu jsem to nemohla dočíst), protože je celkově dost šílený. Nejděsivější moment: když vylézají z toho jezera; když říká Edward Jakobovi, že by ho za jiných okolností mohl mít rád. Isabella Swan I promise I will love you every moment, forever :-D ()

Tsuki

Podle mého názoru zatím nejlepší ze tří natočených dílů Twiligh ságy. Zdá se, že napravil všechno, co tvůrci (a především hrozná režie) zvorali v druhém díle. Kde byl Nový měsíc trapný až na půdu a kde se člověk smál ve scénách, které neměly být směšné, tam si Zatmění vede dobře i bez trapností a člověk se směje jen u scén, které mají být vtipné. A nutno říct, že dávka humoru, vedená hlavně mezi postavami Edwarda a Jacoba, film úžasně osvěžila. Rozpor mezi těmito postavami udělal film do jisté míry i více reálným, protože už nesledujeme jen scény plné klišovitých vět, kdy se Bella pořád jen tulí k Edwardovi a neříkáme si: "Proboha, ať už ta hloupá scéna skončí." Vážně bych řekla, že Zatmění se u mě zatím nejvíc přiblížilo pocitu z čtení knihy. Bohužel se zdá, že lidé tento film už ze setrvačnosti hodnotí špatně, jen protože předchozí dva díly vytvořily jakýsi fenomén "trapnosti". A to je škoda. ~(4,1)~ ()

Anderton

Škoda, že niekoho nenapadlo sa zbaviť Lautnera, pretože prichádza krásna Bryce a robí znesiteľným sledovanie teen filmu pre tridsiatnika. Skoro som rozmýšlal o troch hviezdach. V novom tisícročí sa stávajú sexidolmi androgynní mladíci, ktorým nesmie byť vidieť ani náznak porastu na tvári, nemôžu sexovať, pretože vlastne nie sú ani ľudia a teenagerky sú z toho hotové. Ale späť k filmu. Rozpráva sa tu stále o príchode nejakej armády, no a keď očakávame nejaké trikové orgie s tisíckami štatistov, dočkáme sa na konci toho, čo sme všetci videli. ()

Socrates

I přes průser v podobě Twilight sága: Nový měsíc, kdy jsem v kině skoro usínal, jak to bylo nudný a zdlouhavý, jsem prostě musel Zatmění vidět, už jen ze zvědavosti jestli dojde ke zlepšení, ale hlavně proto, že mám upíry jednoduše v oblibě. K mírnýmu zlepšení opravdu došlo, nudnejch romantickejch scének je asi o jednu míň, jinak se ale všechno opakuje. Děj by se dal vtlačit do půlhodinový stopáže - Indián pořád blekotá, že s ním by tý nerozhodný holce bylo líp a akce je nehorázně málo. Zajímavý bylo aspoň vyprávění dvou upírů, jak k nesmrtelnosti přišli a ocenil jsem taky náznaky vtipu, zejména v Edwardovým podání. U něj mi ale vadilo, jak má ošklivý uši. Od tý doby, co jsem to zaregistroval, jsem je pořád musel študovat a rušilo mě to skoro stejně jako huhňání a vychcaně ignorantskej výraz Belly. Celkově o malinko lepší než předchozí pokračování týhle (zatim) trilogie. ()

Frajer42

Mám strach o duševní zdraví fanynek tohohle meganesmyslu. Avšak David Slade mi přijde jako dobrá volba. Tento díl byl z celé ságy ten nejlepší ( nehledejte v tom nějaký úspěch ). Akční scénka na konci byla dokonce koukatelná, když však stanovím průměr s idiotskými dialogy, které celou ságu provází, tak nemohu dát více než *. Považuji to za obrovský úspěch. Konečně se našla v celé sáze pasáž (krátká) , která se mi dokonce líbila. ()

boshke

Zatím rozhodně nejlepší díl (rozuměj podobně stupidní jako ostatní, je u něj však největší zábava). Když Jake ve stanu zahříval Bellu a Eda to musel snášet a ještě s ním konverzoval, skoro jsem se potrhal smíchy. Dočkal jsem se konečně i nějaké akce (devastace "porcelánových" upírů) a konečně jsem si udělal jasno ohledně vlkodlaků a kalhot. Jake se proměnil zpět nahý, kdežto všichni ostatní byli v mžiku oblečení. Chápu to tak, že někde za bukem měli všichni schovaná kaťata a hned po boji tam uháněli, aby nebyli hanbatí. Dobré vědět... 80% ()

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

A dohady pokračují. Tentokrát ale zdrojem není bulvár, nýbrž uznávaný The Hollywood Reporter. Několik různých zdrojů pro magazín potvrdilo, že hlavním kandidátem je Joe Wright. Dává to smysl hned ze… (viac)

Kdo natočí finále Twilight ságy?

Kdo natočí finále Twilight ságy?

17.03.2010

Už angažováním Davida Sladea pro Zatmění studio Summit Entertainment překvapilo. Pro zastánce masakrování upírů sekerami a sněžnými frézami bude zřejmě bolestivé dívat se na selanky v malebných… (viac)

Stmívání 3 ještě před Stmíváním 2

Stmívání 3 ještě před Stmíváním 2

04.07.2009

Uklidněte se, milé fanynky (i vy, fandové – všichni tři). Neznamená to, že filmová adaptace hyperúspěšné knižní série Stephenie Meyerové bude nějak chronologicky proházená. Nerežíruje přece Quentin… (viac)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

03.05.2009

...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají –… (viac)