Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

Havala

Poměrně brzy se dozvíte pointu a pak už další dějový zvrat vás nečeká, ale jinak celkem dobře natočeno s minimem obsazených rolí. ()

Scelleton

Přesně tyto filmy mám rád. Skvělá atmosféra, sci-fi myšlenka budoucnosti a skvělý příběh. Nejlepší je, že ačkoli se děj zdá nesmyslný, časem se všechno vysvětlí. A ten psychologický podtext - paráda. ()

nudla

Špatné to určitě není, jenom to prostě vykradlo nějaké věci. Hudební stránka je něco mezi 2001 a Gattacou a Gerty je asi o 200% míň sympatická než HAL. To, co se tam vlastně děje, vám strašně rychle prozradí a asi bych víc ocenila, kdyby na to hlavní hrdina přicházel postupně. Dávám tak 3,5* ()

Mykhaluu

Ani nevím, čeho jsem se před sledováním obával... Každopádně Sam Rockwell je skutečně neskutečně dobře hrající dršťka! Tohle sci - fi je přes měsíční lokalizaci a maketizaci hlavně psychologická hříčka, kterou Sam utáhne až do... no do konce! :) ()

kubas369

Dobrý nápad, skvělé provedení a výborný Sam Rockwell ani Tom Hanks by to nezvládl líp a to je co říct. A jde to i bez pořádnýho balíku pěnez v jednoduchosti je přeci jen někdy krása. ()

Vykuk

V mnoha ohledech lepší než třeba nedávné "Nevědomí" (v některých zase ne:), ale to už je věc vkusu. Oddechové scifi, které neurazí a mě i potěšilo:) ()

Stejšn

Hodně to připomíná Solaris říznutou Vesmírnou odysseou. Rozvíjí se to moc pěkně, ale konec je zbytečně zbrklý. Chtělo to o půl hodiny delší stopáž a dotáhnout např. motiv pozemské rodiny. Oceňuju roli počítače Gertyho, není to patologická kopie HALa. A co se okolí základny týče: ty modýlky jsou prostě boží. ()

george82

Mám rád filmy o "jednom" herci, když jsou dobře zahrané a Sam Rockwell je důkazem, že tohle on umí. Taky robotický Spacey má něco do sebe, ale na rovinu se musí říct, že bez tohoto umu by ten film strašně ztratil. Lokace je za mě zajímavá a reálná. ()

pekas

Jsem v šoku! Dlouho jsem to měl připravené, že se někdy podívám. A moc jsem nevěřil, že by to bylo něco schopného mě zaujmout. Jak moc jsem se mýlil. Od Districtu 9 je to mé asi největší pozitivní překvapení filmem. Sam Rockwell je u mne spojený hlavně s komickou figurkou z Galaxy Questu a v dalších filmech byl většinou podobný. Tady je to tahoun jako sviňa! Spacey je skvělej parťák a scénář a zpracování, prostě nádhera. Jsem nadšenej až k prasknutí! 101% ()

gicous

Klonování se dostalo do rukou průmyslníků a obchodníků. Věda uhání mílovými kroky kupředu a daleko za ní, hluboko v poli beznadějných pronásledovatelů zůstala filozofie a náboženství. Vědci sledující pouze pokoření svých vlastních ambiciozních hranic se již nemusí zaobírat zbytečnými morálními otázkami. Reálné nebezpeční, kterému budeme zřejmě čelit někdy v budoucnosti je v Moon nenápadně nastíněno v pozadí minimalisticky pojatého příběhu o dvou astronautech, kteří zjišťují smutnou pravdu o svém původu. Spíše interiérové sci-fi, než-li rozmáchlý vesmírný epos s propracovanými efekty. I ty tam jsou, ale jejich kvalita není nijak oslnivá. To neberte jako kritiku, ale pouze konstatování, že se tvůrci museli určitě vypořádat s omezeným rozpočtem a v rámci svých možností udělali maximum. Moon mě neoslovil na poli postav nebo samotného příběhu, ale spíše naťuknul mé myšlenkové pochody a vyvolal knižní vzpomínky na díla autorů, jako třeba Hawkinga nebo Halíka, tedy autorů stojících na dvou zcela odlišných názorových pólech, týkající se otázky klonování. Není to málo, ale není to ani příliš. 6/10 ()

kubilov

A.: "Žízeň!" B: "Můžu ti dát vodu." 1.) Moon nesází tak jako mnoho dalších slavných (a skvělých) vesmírných sci-fi filmů na podmanivé a vybroušené vizuálno, ale přesto dokáže jen tak mimo řečí poslat pukrle právě nezapomenutelným skvostům typu 2001 nebo Solaris. 2.) Celou důležitou vedlejší postavu odehrát jen svou barvou a tónem hlasu? To rozhodně nedokáže každý, Kevin Spacey však ano, podobně jako Morgan Freeman či později Scarlett. 3.) Ačkoliv Sama Rockwella příliš nemusím, zde jde o roli, která opravdu potřebovala hodně nadání a námahy, proto si můj respekt jednoznačně zaslouží. 4.) Těsně za 4*, ta myšlenka je přeci jenom moc hezky podaná. ()

PeterJon

Originálny scenár, ľúbivá ústredná melódia a pozoruhodné, že snáď celý film stojí na jednom hercovi a počítači ale inak celkovo ničím výnimočné a nepotrebujem to vlastniť. ()

luciebenadova

Scénarista by si měl nafackovat za to že ty prázdné a debilní kulisy nedokázal zaplnit ničím duchaplnějším a má štěstí že má pouhá lačnost po zjištění jak to vlastně dopadne mě donutila po přetrpěné první polovině se k tomu vrátit. Bohužel po další hodině trpění se nenaskytla žádná novota, kterou bych neočekávala. A když jste někde sám a je vám ouvej, není nic lepšího než depresoidní hlas Kevina, co vám zaručeně zvedne náladu. ()

Brano

Nemusím podobné statické filmy, kde sa dej odohráva iba na jednom mieste a celkovo sa vpred veľmi neposúva. Od začiatku do konca je to nudné, bez väčších zvratov. Samotný nápad tiež nebol nijak zvlášť originálny, i keď netvrdím, že bol zlý. Herecké obsadenie, teda iba Rockwell a jeho klony ma nezaujali. Ide skôr o komornejšie sci-fi, ktoré si už rozhodne znovu nepustím. ()

Pitryx

Zpočátku se mi to líbilo, ale pak se to nějak zvrtne, a je z toho spíše jen konverzačka. Naštěstí se do toho sem tam vloží nějaké překvapení nebo novinka, a tak se to dá celkem přečkat Na konci už je to dokonce i trochu napínavé. Škoda občasné hluchoty, dalo by se to hodnotit lépe. ()

mrclTV

Upozornenie. Tento komentár obsahuje masívne spoilery, preto ho nedoporučujem čítať niekomu, čo film ešte nevidel. Veľmi som sa tejto situácii snažil vyhnúť, ale na to, aby som opísal, čo mi na filme vadilo, som to inak nepohol napísať. Prvých pár viet je ešte celkom neutrálnych: Po pár minútach sledovania som si v duchu povedal, že ak to zase bude film podľa klasickej schémy - evil robot verzus osamelý astronaut s problémami ... nebudem dvakrát nadšený. Na druhej strane, na konci filmu som si už naopak želal, aby to bola tá tradičná schéma a nie taký veľký podivný WTF fuck-up. MASÍVNE SPOILERY PRICHÁDZAJÚ: Moon mohol byť použiteľný ako cesta do osamotenej a pošramotenej mysle opusteného astronauta - ale nie je, mohol byť použiteľný ako súboj umelej inteligencie proti človeku - ale ani to nie je a nakoniec mohol byť odveci film plný logických absurdností - čo bohužiaľ je (respektíve, ja ho tak vidím) Hrubá nelogickosť č.1: Totižto, ak je pre "evil" korporáciu ekonomicky výhodnejšie vybudovať ťažobnú stanicu s tajným podzemným laboratóriom plným desiatok, ak nie stoviek ľudských klonov, ako posielanie jedného človeka raz za 3 roky na misiu, tak v tejto budúcnosti sme už niekde úplne za vodou... Je to tak absurdný koncept, ako keby automobilka Tesla šila interiér z kože jednorožcov - nehorázne plytvanie vzácnymi zdrojmi. Hrubá nelogickosť č.2 - už od polovice filmu je jasné, že starší Sam sa blíži ku koncu svojho životného cyklu, no i tak sa ho novší Sam snaží za každú cenu zachrániť, pričom je nad slnko jasné, že jediným riešením je navrátenie staršieho Sama tam, odkiaľ ho mladšia verzia zobrala - teda do auta - a pokúsiť sa zachrániť samého seba už od začiatku, a nie jeho. A ďalšie veci, ktoré ma iritovali, ale už nechcem vypisovať romány. No aj keby som ignoroval tieto mýlky, Moon je film s iba priemernou zápletkou, ktorá ma rozhodne neuchvátila. Film sa jednoucho po úvode rozbehol smerom, ktorým som nechcel a bohužiaľ až do finišu nepoľavovaľ. Čo bola jeho škoda. Ináč, pekná práca s miniatúrami, to sa dnes už tak často nevidí. ()

Hemlock

One man show v podání Sama Rockwella. Toto scifičko se mi opravdu zamlouvá a to i přes to, že jsem celou problematiku prohlédl zhruba po půl hodině. Moon vřele doporučuji všem fandům tohoto žánru, film je skvěle natočen, efekty bomba, no prostě solidní práce - 80%. ()

Blazkowicz

Druhý název by mohl být něco jako "Radosti a strasti klona a klona". Anebo taky "Nuda jako prase". Zajímavé to je do té doby, než se na scéně objeví druhý klon, pak to jde do kopru. Konec to vlastně taky nemá, asi aby se to tvářilo jako ještě zajímavější a promyšlenější film, než to ve skutečnosti je. 3-* ()

PlysovyMacko

Inteligentné sci fi, ktoré si svoj zvrat výbucha v prvej tretine a potom už len sledujeme ako sa s tým chalani vysporiadaju. Atmosféra komorná, príbeh má hlavu aj pätu. Koncom som si není istá , lebo ak som správne pochopila jeden Sam už na Zemi je. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)