Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Z nakrúcania 8
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (105)

Subjekt 13 (2011) (S03E15)

Žeby jeden z najlepších dielov tretej sezóny? Samozrejme, kto chce vidieť príbeh zo súčasnosti posúvajúci sa vpred, tak bude sklamaný Ale mňa tieto retro výlety nesmierne bavia a mám dojem, že tu tvorcovia navodili ten osemdesiatkový feeling ešte lepšie, ako sa to podarilo v Stranger Things. No a veľká časť úspechu tkvie v schopnostiach Johna Noblea, ktorý je v seriáli proste najlepší herec, tam niet o čom diskutovať. Pri dvoch verziách jeho postavy presne viete, s kým máte práve dočinenia. ()

Osmium (2011) (S03E16)

Vydarená epizóda, kde spočiatku nechápete, kam môže vyústiť. A riešenie je síce skôr obyčajné, ale dočkáme sa zopár napínavo nakrútených scén, napríklad chytanie človeka, ktorý by inak skončil v stratosfére. Máme tu ale aj podzápletky, Walter sa snaží prekabátiť smrť a koniec je tak wtf, že nebudete vedieť, čo si o ňom myslieť. Áno, vieme, čo sa stalo, ale prečo takto? ()

Černý pasažér (2011) (S03E17)

Epizóda, ktorá mi trochu pripomenula Unbreakable. Ako atmosférou, tak témou nezraniteľnosti, v tomto prípade nesmrteľnosti a je tu aj ten vlak, aj keď v inom kontexte. No a trochu netradičné poňatie dielu cítiť aj vo vyústení, ktoré ponúka aj úplne iné riešenia, než striktne vedecké. I keď v prípade Fringe aj otázka náhody môže znamenať čisto vedeckú odpoveď, nechajme sa, možno, neskôr prekvapiť. Osobne mi ale "nová" Olívia trochu lezie na nervy, nech je už jej myseľ späť. ()

Pokrevní linie (2011) (S03E18)

Tentokrát neriešime žiadnu epizódnu mystery zápletku, ale veľké veci. Rozumej tehotnú Olíviu v alternatívnom vesmíre, kde by niektorí ľudia chceli vidieť jej dieťa na svete "o čosi" skôr. Nie je tu príliš strhujúci dej, ale takmer hororová atmosféra, samozrejme pokiaľ považujete prostredie kadejakých provizórnych liečebných zariadení s nie príliš prívetivým personálom za odpudzujúce. Každopádne nie je ťažké si domyslieť, ako to, aspoň v tejto epizóde, celé dopadne. ()

6:02 (2011) (S03E20)

Akýsi nádych pred finále, kedy sa pokúšame rozbehnúť stroj, avšak zatiaľ sa to nedarí. Nedarí sa ani Olívii v paralelnom vesmíre, ktorú už nejakú dobu, najmä keď je už mama, berieme ako kladnú hrdinku. Epizóda sa nejako špeciálne nerozbehne, ide skôr o tú návnadu na finále, predpokladám, že posledné dva diely budú skutočne masívne uspokojujúce. ()

Poslední Sam Weiss (2011) (S03E21)

Jedna z najviac mindfuckových epizód, aj keď nie tá úplne najzamotanejšia. Ide sa definitívne do finále trojky a tak neprekvapí, akými scénami predposledná epizóda tretej sezóny končí. Máme tu zázračný písací stroj so zrkadlom, v centre pozornosti je stroj schopný preniesť Petera na druhú stranu a nájdeme istý tajomný zvitok, kde je nakreslená Olíviina tvár a my zisťujeme, že jej schopnosti sú ešte zázračnejšie, než sme si možno mysleli. ()

Den, kdy jsme zemřeli (2011) (S03E22)

Tak do akého smeru pôjdeme vo finále, to by som vopred asi nikdy nebol schopný odhadnúť. Ale s tým, ako sa vám finále trojky bude ukladať v hlave, tak zistíte, že je to možno najlepšia cesta práve preto, aby sme prestali riešiť v podstate stále to isté dokola. Čiže nám tu nastupuje cestovanie v čase, červími dierami sa tak dá cestovať ako medzi svetmi, tak aj do iného času vo vlastnom vesmíre. No a čo bude s Peterom, to sa budete chcieť dozvedieť samozrejme okamžite. ()

Season 4 (2011) (S04)

Možno nie až tak dychberúce, ako séria číslo tri. Možno preto, že vidíme až príliš samostatných prípadov, na druhú stranu ale dostáva veľký priestor aj makrozápletka a tvorcovia presne vedia, kam celá séria speje. No a aj v samotnom finále, ako som spomínal v komentári tejto epizódy, možno niektorí chceli vidieť niečo iné, ako videli. Najmä tí cynickejší diváci, alebo tí, ktorí by uvítali niečo extra originálne a proti všetkým očakávaniam. Uvidíme, kam to celé vygraduje v sérii číslo 5, tá je, predsa len našťastie, podstatne kratšia, takže očakávam ešte hutnejší dej. ()

Ani tady, ani tam (2011) (S04E01)

Finále tretej série určilo, ako bude vyzerať úvod tej nadchádzajúcej. A je to slušný mindfuck, i keď zatiaľ prehľadný. Nový príbeh s biologickými meňavcami ma príliš neupútal, je to v podstate len to isté čo naposledy, ale tu ide asi aj o to, ako si na nových obyvateľov "nášho" sveta zvyknúť a dať im šancu. Bishop senior začína vidieť záblesky Petera, čo nie je nič extra objavné, ale platí zase len to, že treba tomu dať čas. ()

Jednoho říjnového večera (2011) (S04E02)

Tak a máme tu už naplno vyšetrovanie, kde vo veľkom vystupujú obe verzie postáv z oboch vesmírov. Repsektíve Olívia, ktorá vo svojej alternatívnej verzii nahodí parochňu a potom sa v tom vyznajte. Ale aj ústredný antagonista epizódy sa stretáva so samým sebou a zapletený je do veci aj jeho otec. S týmito epizódnymi postavami by som pokojne pokračoval aj ďalej. ()

Osamění (2011) (S04E03)

Vo Fringe neplatí, že deti neumierajú. Tu dokonca môžu umrieť aj veľmi nepríjemnou smrťou. A istý zvrat nám ukáže, kto je za to čiastočne zodpovedný a tiež sa ide proti korektným pravidlám. Najskôr nevieme, aký môže byť pôvod tajomného víru, ukazuje sa, že by mohlo ísť o nejakú parazitujúcu hubu, nakoniec je ale všetko inak. A záver pripomenie, aspoň čiastočne, Spielbergovu Vojnu svetov. ()

Subjekt 9 (2011) (S04E04)

Pozerať sa na nejakú modrú energiu je už po toľkých dieloch dosť klišé a príliš to nezaujme. Čo zaujme, je to, čo za ňou stojí. No a tu sa ukazuje, že zdroj je niekde inde, ako sa na prvý pohľad zdá. Ale bude to mať niečo spoločné s tým, s čím si myslíte, že to niečo spoločné bude mať. Znie to komplikovane, ale nie je. Prekvapivé nie sú určite posledné Oliviine slová v epizóde, ale otvárajú mnoho možností do budúcnosti. ()

Obnovení (2011) (S04E05)

Peter je už naplno vo svete živých, rozumej v našom vesmíre. Máme tu však nový, agresívnejší druh meňavcov, niečo v štýle T2, ale aj ten by im mohol závidieť organický pôvod. Príbeh s bývalým zamestnancom Massive Dynamic a jeho "parťákom" je čiasočne road movie a je škoda, že nebol celý road movie, bolo by to skrátka o niečo zaujímavejšie. ()

Ti, které jsme opustili (2011) (S04E06)

Chápem, prečo táto epizóda nesadla každému milovníkovi Fringe. V centre pozornosti je totiž láska jedného muža k mentálne chorej žene, ktorý vidí východisko z problému v návrate späť o štyri roky do minulosti, kedy bolo všetko v najlepšom poriadku. Lenže chlapík netuší, že vytvorená časová sľučka nie je iba v jeho dome, ale svojim pokusom ovplyvní chod sveta v bližšom okolí. Aj to chovanie má svoj koncept a my sledujeme ľudí, ktorí tieto javy pozorujú. Samozrejme tu môžeme nájsť aj paralely s osudom Petera a Olívie. ()

Neviditelný (2011) (S04E07)

Aj Fringe má svojho Neviditeľného a nejakým zvláštnym spôsobom pripomína toho klasického zo starého filmu a románu. Len tento je ešte tragickejší prípad, musí totiž vraždiť nevinné obete, aby... mohol byť konečne zase vidieť, špeciálne chcel byť na očiach jednej slečny. V tomto smere sa dá označiť samotný záver za veľmi katarzný, pričom sme sa vyhli akémukoľvek pátosu. No a samotný záver epizódy sa venuje zase niečomu inému, skrátka aby sme si hneď zapli ďalšiu časť. ()

Zpět tam, kde jsi nikdy nebyl (2012) (S04E08)

Tentokrát sa venujeme prevažne makrozápletke a je to fajn, keďže posledné časti sme tu mali vždy nový epizódny príbeh, ktorý celému dielu dominoval. Postavy sa opäť stretávajú so svojimi alternatívnymi verziami a máme tu aj jedno špeciálne stretnutie, ktoré snáď neočakával v tejto fáze seriálu možno žiaden fanúšik. Popravde som bol pri ňom trochu otupený, keďže som predpokladal výraznejší rozdiel v tom, ako istá postava vyzerá a koľko má v skutočnosti asi tak rokov. Záver bol určite prekvapivý, ten čakal asi tiež iba málokto. ()

Nepřítel mého nepřítele (2012) (S04E09)

V plnej paráde sa vracia Jared Harris. Viac dodávať netreba. Snáď len to, že prestrelky mi do tohto seriálu akosi nepasujú. ()

Úhel pohledu (2012) (S04E10)

Klasický Fringe prípad, ktorý sa sem náramne hodí a je prehľadný. A dokonca končí pomerne nečakane, ide o ďalší dôkaz, že Fringe nerieši žiadne pravidlá typu kto môže umrieť a kto nie. Opäť tento prípad môžeme implicitne spojiť s makrozápletkou, v tomto prípade s tým, že Olívii je predpovedaná istá smrť, a to v akomkoľvek vesmíre alebo časovej línii. Avšak v zápletke tohto dielu zistíme, že aj predpoveď istej nehody môže byť akciou eliminovaná, čo vyvoláva diskusiu ohľadom toho, ako to s Olíviou nakoniec môže skončiť. ()

Úděl andělů (2012) (S04E11)

Schopnosti hrdinu, či skôr antihrdinu, tejto epizódy sú veľmi podobné schopnostiam teen hrdinky z predchádzajúcej časti. Obaja dokážu predvídať budúcnosť, každý to však dáva najavo iným spôsobom a v Making Angels sa dostáva k slovu aj náboženský kontext. Som skutočne zvedavý, či pri konci celého seriálu tvorcovia dokážu prepojiť "vedeckú" linku o paralelných vesmíroch a videní času ako v Asimovovom End of Eternity so sem tam nahadzovanými náboženskými otázkami. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)