Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

majec4

Hra sa to na film, ktory by chcel nieco zanechat po sebe, ale ked sa na to pozriete z blizka, tak vam ostane len kolaz foto a kratkych videi. Bol aj psik, aj slonik, aj par pyramidok sme videli. No proste krasa. CIsty brainwash. Dobre ze do toho nepustili skladbu Sail od skupiny Awolnation. To by som uz asi vyskal. Herecky zaujal Bridges, tato rola mu celkom sadla. A vydrzou zaujal maly Gaby, ktory prekvapil asi aj sam seba. Na to, ze do polky filmu koketoval s "uvolnenim", celkom to zvladol. Pobavilo ma aj to, ako ich zazracne serum prestalo ucinkovat, ked sa to scenaristovi hodilo. Nejdem konkretizovat, ale bilo to do oci. A ten koniec? Kto tam zil? WTF? Tento film je len dalsia tohtorocna zbytocnost. ()

masiko

Tak tohle je ovsem velky podvod. Namet spolu s hereckym obsazenim a Ackove se tvaricim vizualem vas nalakaji na jaksi dramatictejsi verzi Equilibria, ale vyklube se z toho nesmyslny paskvil, ktery nesaha Equilibriu ani po kotniky. Na druhou stranu slusne obsazeni dodava na koukatelnosti, dokonce i detsti hrdinove nejsou vylozene neprijemne, coz je v dnesni dobe rarita. Opravdu ale nejsem schopen pochopit, jak z nametu o objevovavani emoci je nekdo schopen splacat takto emocne prazdny film. ()

Erik7595

Očakával som nudu, možno katastrofu, nakoniec celkom príjemné prekvapenie. Samozrejme sa z toho dalo vytrieskať omnoho viac, navyše námet nám bol servírovaný mnoho krát a aj lepšie (napadá mi hneď kvalitnejšie, dospelejšie a prepracovanejšie Equlibrium). Avšak zaujal ma prístup, akým režisér pristúpil k filmu. Mohlo sa z toho stať akčný film v štýle dnešných podobných filmoch tohto žánru (Hunger Games, Divergencia). Namiesto toho je z toho takmer ne-akčné teenage sci-fi, viac sa zaoberajúce postavami a ich vzťahmi a vykreslením daného, fikčného sveta. Príjemná zmena. V rukách scopnejšieho tvorcu sa z toho dalo vytrieskať viac, avšak tie ľahko nadhodnotené štyri tomuto filmu dám. 7/10 ()

petikacka

Tak tohle je jeden z mála sci-fi filmů který mě fuuuuck dostal...Dokazuje , že může existovat naprosto dokonalá společnost, kde jsou všichni v bezpečí, neexistuje kriminalita, všichni žijí v dostatku, žádní bezdomovci ani chudáci a přesto si najednou někdo začne uvědomovat, že je to jenom pozlátková totalita bez svobody a bez skutečné lásky....A o tom ten život vlastně je...Což hlavnímu hrdinovi postupně odkrývá onen dárce...Život je i o bolesti, o smrti, o radosti i o smích přes slzy, ale s láskou je to tak nějak lehčí...A to je potřeba neustále připomínat...Svoboda a láska je životní potřeba...Za mě 90% ()

3ndruu

Může se to jevit jako klasická americká pohádka, ale vidím v tom něco víc. Mám moc rád vzdálenou budoucnost, nejlépe post-apokalyptickou a tohle do toho přesně zapadá. Představa, že se z nás stanou chodící ovce bez emocí, lásky, vlastního rozhodování je strašlivá a doufám, že se toho nikdy nedožiju. Zápletka je jednoduchá, předem čitelná, ale přesto jsem to hltal jedním dechem. ()

johnymdoe

Podívejte se na Interstellar a pak zkuste toto...bezbřehá blbost v které je pro mne šokem hrají Meryl Streep (konečně zombie jako v Smrt jí sluší) a Jeff Bridges. Oba hrají skvěle! Šokovalo mě také jak příšerně vypadá Katie Holmes...sakra na Dawsonově světě jsem vyrůstal, tohle byl šok. Nuda, středoškoláci, přál jsem jim znovu tu apokalypsu která tam nebyla ani popsána, ani ukázána. 40% ()

Košoun

Krásný utopický sci-fi film, který bych bral spíš jako takové varování. Lidé se snaží udělat svět stále více dokonalý a bezpečný, v Dárci je ukázaný extrémní výsledek, kde lidé za cenu dokonalého bezpečného světa, vytvoří z lidí "otroky" ovládané prášky a omezené přísnými pravidly. A ti lidé takto žijí šťastně. Až na Jonase, kterého skvěle hraje sympatický Brenton Thwaites. Dárce neoslní žádnými velkolepými sci-fi efekty ani překombinovanými vědeckými hypotézami ani se dočkáte žádného velkého napětí. Jde o lidský příběh strachu ze světa, poznání. O strachu z minulosti i budoucnosti. Jde o film, u kterého musíte zapojit mozek, který vám do něj zasadí myšlenky, o kterých budete zbytek dne dumat. Abych jen nechválil, konec se mi zdál trochu zvláštní a useknutý, škoda. Z hereckých výkonů samozřejmě musím zmínit také Jeffa Bridgese i Meryl Streep (ta vynikne i na sebemenším prostoru i s tou nejodpornější parukou). ()

Silencia90

Jak je možné, že existuje takový film s takovým obsazením a já o něm nevím, dokud se mi letmo nezmíní kamarádka? Vážně špatný marketing. 3,5* ()

Pavlinenka

Po roce měním hodnocení. Film je učesaný, naivní, prvoplánový, ve svém žánru lze najít spoustu mnohem lepších filmů! Ale! Tahle prvolánovost zabírá! Máte--li se zamyslet na všemi tématy, která jsou ve filmu - možná naivně a jednodušše -naznačena - zabírá to! I na povrch mělký a jednoduchý film, může nést spoustu myšlenek, které donutí přemýšlet a zastavit se...Jeff B. a Meryl S. jsou neskuteční jako vždy! ()

jasanka

Tak to byla jízda. Z myšlenky "to bude něco jako Divergence, ale tak proč se na to nepodívat" jsem postupně přešla k "ono to zas tak hrozné nebude" a ke "konečně povedený filmy s hlubší myšlenkou, ačkoli se tak vlastně vůbec netváří". Super. ()

Bozvav

Lehce unylé a naivní dílko, jakých je hodně. Nicméně možná právě ta absence brutality a marnosti dělá tento snímek příjemným, alespoň je koukatelný pro mláděž. Sice tento černobílý svět má asi něco do sebe, ale chybí v něm motivace pro osobní růst, v dobrém i ve zlém. Za mne 55%. ()

Erinien

Vypadalo to tak nadějně ale ale ten závěr mě opravdu rozčílil. V podstatě mám pocit, že jsem se dívala dvě hodiny na film, který postavil na závěr všechno na hlavu a naprosto to nedává smysl. ()

owwidius

Pozeram ze vcelku rozporuplne hodnotenia ma tento film tuto. U mna rozhodne nadpriemer (teda o triedu lepsie ako podobne Divergent. Rozhodne menej teen, vizualne na vyssej urovni a aj myslienku to ma, len z celeho filmu mam dojem ze druha polovica zaostava za tou prvou. A samotny zaver a "zachrana" je z velmi lacneho scenaritstickeho kraja. Skoda. Malo to potencial byt velmi prijemne prekvapenie. [#46/2014] ()

Majkak

Vize dokonalé společnosti, kde nikoho neruší žádné zbytečné emoce ani city. Není možné se normálně zamilovat, a když nesplňujete parametry, jste vyřazení. Skvělá vizuální stránka, práce s barvami je výborná. Závěrečnou část není nutné brát doslovně, ale především jako symbol. Je osvěžující pro ty, kteří v ní budou především číst poezii prožitku, nechají se hladit obrazem a krásou světa. Pokud budou zkoumat výdrž nemluvněte, začnou shazovat hodnocení filmu a je to na škodu. Dárce je především poetickým vyprávěním o lásce, naději a víře. ()

matini

Ve filmu se objevují hvězdy jako Jeff Bridges nebo Meryl Streep. Bohužel ani tato jména celkový dojem moc nezlepšila, protože nemají moc času se projevit. Do příběhu přispívají stále stejnými hláškami a moc nového do něho nepřinesou. Příběh se točí kolem komunity, která žije v tzv. idylickém světě, bez emocí. Cítí, ale emoce jsou jim blokovány pomocí léků, které berou automaticky každý den. V celé komunitě je pouze jedna osoba, která má vzpomínky na minulost života lidstva, tzv. dárce. Při promoci je každému dítěti určen budoucí účel (tak trošku to připomíná Divergent). Z těch několika uchazečů je vybrán jeden, který převezme od Dárce vzpomínky a bude lidstvu dál radit, díky vzpomínkám. Tímto "vyvoleným" je kluk Jonas, který už před příjmem vzpomínek vnímal, že tu něco chybí. Dárce mu nejdříve dává jen pěkné a příjemné vzpomínky, postupně začne i s vážnějšími. Jonas začne vnímat své emoce a chce, aby tuto možnost měli všichni. A o tom je v podstatě celý film. Nápad zajímavý, ale už to není tak originální, díky hodně podobným snímkům. Stačilo vidět jednou. ()

MikeeTheory

Stále nemůžu přijít na to, jestli ten nápad je tak stupidní nebo tak geniální. Co ale můžu říct s jistotou, na mě to fungovalo. A můžete mi stokrát říkat, že je to prvoplánový kýč nebo že jde o další tuctovou "teen" záležitost. Ano, přiznávám, že na tom něco asi bude, ale dám ruku do ohně za to, že autorovi šlo zcela o něco jiného - o zamyšlení. A já si myslím, že má v mnoha věcech SAKRA pravdu! ()

Ydrosten

SPOILERY ( ? ) : bylo by dobré, když už chtěl někdo vytvořit takové tajemné prostředí, vysvětlit několik věcí. Proč, co a jak, nebo odkud se ovládala bariéra, kterou na konci projel Jonas ? ( není vysvětleno : její funkce a proč po projetí všichni prozří ) Je svět obydlen ? Evidentně je svět v pořádku a nehrozí nějaké riziko smrti ( nevysvětleno : existují i jiné " obláčkové " místa ? ) Kam ukládaly mrtvé ? ( nevysvětleno : tisíce lidí evidentně někam musely dávat. Nevšiml jsem si žádného místa kam je dávaly ) Proč je bariéra chránící všechny před city, vzpomínkami atd. pouze na tak malém prostoru ? Nebylo by jednodušší rozmístit " věže " po celé planetě a nehrozilo by tak riziko že bariérou projde někdo třeba náhodou - ještě navíc když projít bylo tak jednoduché a nikdo nikomu nijak nebránil ( myslím projít bariérou z druhé strany ) Otázek je tolik, na které si teď momentálně nevzpomenu, ale myslím že tento menší výčet je dostatečný, abych si řekl že film byl sice zajímavý, ale ne dobře udělán. ~~~~~~ . Miochodem, osobně bych chtěl na takovém místě bydlet. Dokážete si představit ten klidný a pokojný život, když byste nevěděly o všech těch věcech co vám jen dělají starosti ? To musí být nádhera, prožít bezstarostný život. Takže závěrem : myšlenka zajímavá. Provedení špatné. Spousta nevysvětlených věcí. Spousta nelogických věcí. Odpad tomu nedám. Dám slabší 2 hvězdy. Dodatek : vizuální stránka byla pěkná, a připomnělo mi to film Městečko Pleasantvile. Z barvami si vyhrály výborně. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)