Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

ywo666

Tak musím uznať, že Dávač, je úplná chujovina a najhorší film aký som videl už dlho. Hlavný hrdina nesmypatický ako chlpatý obézny arabský terorista. Celý film hlúpy, nudný. Nič sa tam nedeje. Jeff sa snaží, ale nemá šancu to zachrániť. Alexander tiež sadol do úlohy ale ani on neupletie z hovna bič. Pri sledovaní som mal pocit že film trvá 5 hodín. Keď vidím 61% a pár pozitívnych pozitývnych recenzií chce sa mi grcať. Neznášam túto módu Hostitelov, Hunger games a podobných sračiek. Film pri ktorom som doslova fyzicky trpel. 1* za toho Bridgesa. Všetko ostatné je odpad. ()

venison

Vcelku příjemná teen sci-finka, která je zejména pěkně vizuálně zpracovaná. Potěšili herecké megahvězdy Jeff Bridges a Meryl Streep. Příběh nic nového nepřináší, ale téma je poutavě použito. Knižní předlohu jsem nečetla, tak nemohu srovnávat. Milej průměr :-) ()

Tereszka33

Představte si, že svět není takový jako ho známe, nemáme barvy, neznáme pocity, nevíme, že lidé umírají, že je na světě něco zlého a přijde nám to naprosto normální, vždyť přeci nám to systém takto určil, když nám řeknou, že strom není strom, ale je to židle, tak to tak je. Absurdní? Možná, pro koho? Pro toho kdo ví, že to tak není a opravdu to tak není? Mám přeci také systém, který nás něco naučil, že je služné se pozdravit, podat si ruce, jíst příborem a je to tak správné? Co když není, je to jen něčí výmysl, co ostatní kopírují. Mám ráda filmy u kterých si poté pokládám otázky a i když jsou ty otázky někdy nesmyslné a film není 100%, zanechá to ve Vás myšlenku a to si myslím, je dobře. Dávám 4**** a to jen proto, že konec byl pro mě trochu nedotáhly. ()

Pavlínka9

Film má tedy hlavně příšerný dabing - mimo Jiřího Štěpničky a Zlaty Adamovské, ale toho mladýho, hlavního představitele jsem tedy nemohla celou dobu snést....Už jen to mě pomalu na začátku odradilo. Ten film má ale něco do sebe. Když se opravdu, ale opravdu hodně moc zamyslíte nad všemi těmi informacemi, které dárce dává, dává to smysl a je to přesně tak...Nejvíc mě vyděsil pocit toho, že nevěděli co dělají hlavně s těmi miminky. Kam odchází staří a jak je všechno "stejné" a nikdo nesmí vyčnívat z davu. Katie Holmes bych asi hned na začátku po nebrání si ranní injekce pořádnou lejskla, páč byla nesnesitelná, bylo vtipné, jak slon byl hroch a bylo to celé ale takové "zrychlené", jelikož si myslím, že by se z toho "příjemce" zbláznil rozhodně dříve než za tolik měsíců...Je to rozhodně zajímavé, ale hodně "umělé", čemuž zrovna nefandím a tak...tak nucené. Ježkovo voko - co dělali ve volném čase, když neznali knihu a lásku?? :D :D ()

romajz15

Takové relativně zajímavé sci-fi, které má spád a zajímavý námět. Ale podle mě by film potřeboval výraznější herce, delší stopáž a pořádný soundtrack. (tady jsem si ani nevšiml, že tu nějaký soundtrack je) ()

Diego

Když se děda na režiserském křesle musí vypořádat s teen feelingem, nemohlo to dopadnout lépe. Možná bych hodnotil méně, ale ve srovnání Divergence, která je sračka, je toto pubertální film na úvrovni. ()

hroubek

U Dárce si vzpomenete na spoustu filmu, jelikož zápletka vypadá, že si z některých něco málo vypůjčila. To, že film není originální mě nevadí tolik, jelikož je alespoň ze začátku vizuálně působiví a má docela fajn atmosféru. Režisér Philip Noyce není žádný rutinér a točit umí a i tady to několikrát předvede. Problém pak nastává s uchopením příběhu, který první hodinu fakt dobře šlape a nenudí. Postavy sice pronášejí divné dialogy, ale někteří herci mají dost velké charisma na to aby tento nedostatek byl jen krok špatným směrem. Jakmile se začne příběh posouvat ke svému finále, tak se všechno začne rozpadat. Logika dostává jasné K.O. a příběh mě pak už moc nezajímal. Všechno začalo působit zbytečně uspěchaně a nesoudržně, až to není hezký. Jeff Bridges je prostě frajer ať hraje v čem chce a tady opravdu táhne film nahoru. Meryl Streep si prostě odehraje svoje, není to špatné, ale taky nijak extra výjimečné. Brenton Thwaites se snaží a kupodivu to není, tak zle jako u jeho kolegů. Katie Holmes a Alexander Skarsgård by si zasloužili větší prostor a ne to co dostanou. Vizuálně film vypadá dobře a vzpomínkové sekvence mají něco do sebe. A i samotná akce není vyloženě špatná, i když v rámci možností. Dárce není špatný film, dokonce má i něco do sebe, bohužel díky uspěchané druhé půlce filmu příjde o všechny trumfy a svojí zajímavost. ()

Enny_Ennynka

zajímavé, ne tolik ostřílené téma, příjemné obsazení, černobílé zpracování s barevnými detaily a přechod do barev, jednu hvězdičku uberu jen za nedotažený konec.. příjemný film ()

VanTom

Další utopická postapo společnost s bizarními pravidly mne na rozdíl od strašlivé Divergence aspoň přesvědčila o své "životaschopnosti" (ve velkých uvozovkách), protože nedala prostor na šťourání v jejích pravidlech. Objevování vzpomínek lidstva, emocí, barev, samozřejmě teen lásky (a války) se totiž dělo nádherným způsobem, skvěle vizuálně podaným s výbornou hudbou. Jenže akční závěrečná třetina putování k hranicím (s miminem, WTF?) vysoko nasazenou laťku o metry podskočila a přišla s naprosto nesmyslným a nedovysvětleným mechanizmem osvobození. ()

zdenny

Tento vcelku jednoduchý film byl pro mě neuvěřitelným zážitkem, ba řekl bych přímo balzámem. A to především díky famóznímu výkonu Jeffa Bridgese a jeho ideálně pro tento film laděnému hlasu. Obrazová čistota filmu perfektně ladila s naprostou sterilností a umělostí totalitního systému, který nepřipouštěl jak city, tak žádné jiné projevy emocí. Jak ale, doufám, všichni víme, člověk chce žít, chce žít svůj život s možností volby, a chce žít svůj život s city a pocity. Vzájemná interakce, tedy scény Dárce a Příjemce, je tím nejkrásnějším v celém filmu. Zlatým hřebem je potom scéna, kdy Jeff Bridges hraje na klavír a vysloví nádherné slovo „emotions“. Opravdu apeluji na všechny, je nutno slyšet v originálním znění. Protože dabér ve studiu nemůže být schopen tuto situaci takto procítit. Prostě bez hlasu Jeffa Bridgese nemůže být zážitek stoprocentní. Film bych velice doporučil mladým divákům třeba i jako školní film. A poté by měla proběhnout o tomto filmu nevyhnutná diskuse. Zde by učitel s žáky debatoval o rozdílnosti totalitní a svobodné společnosti. Toto by opravdu mělo být základním kamenem občanské výuky. ()

fefee

Celkom solídne, menej nákladové, mini nasládle, romantické sci-fičko, nápadito zaujímavé, s prvkami naivity no o to viac znesiteľnej, vďaka neprehnanosti tohto vzťahu medzi hlavnými postavami a krátkosti snímku samotného, dokazujúc že aj bez veľkolepých efektov to celkom ide. ()

vyfuk

Popravdě jsem neočekával nějaký mindfuck mega hit, ale myslel jsem si, že budu spokojen s výsledkem. Byl jsem? Já vám nevím. Film má svůj druh potenciálu, ale když vycházíte z kina, tak se zamyslíte jenom nad tím... o čem to bylo? A to je špatně! V podstatě jsem ani nepochopil rozuzlení filmu a i ten konec byl trochu jako... náhle z jiného světa. Ah jo! ()

MiGi87

SPOILER ALERT: Můj oblíbený citát, tuším připisovaný Franklinovi, že společnost, která se vzdá trochy svobody výměnou za trochu bezpečnosti, si nezaslouží ani jedno a o oboje také přijde, je v naší realitě hadr. V Giverovi můžete ze začátku zvažovat, jestli není společnost, která se vzdala veškeré svobody výměnou za absolutní bezpečí, lepší, než ta naše klasická. Opravdu ale jen ze začátku, brzy se totiž ukáže, že i nejlíbivější utopie je jen další dystopií. Nebýt podivného a nesmyslného konceptu oné podivné bariéry, kterou asi těžko kdo pochopí (stejně jako nepochopí to, jak ji mohli správně pochopit Giver s Receiverem), dal bych plné hvězdičky. Koncept společnosti skvělý a dobře propracovaný, posledních dvacet minut ale bohužel založených na nepropracovaném a nepochopitelném přeludu. Takže 4*. ()

Kosmik 1

Pro mě docela zajímavý film. Nemusím v něm totiž mít hektolitry krve, miliony vystřílených nábojů, tisíce padlých a pár tuctů technologických vychytávek jen proto, abych dokázal ocenit pořádný sci-fi film. Někdy stačí originální nápad a rozumné zpracování a dobré sci-fi je na světě. Ano píšu dobré, páč k výbornému sci-fi mi tu opravdu něco přeci jen chybí. Dárce se totiž nese po celou dobu v příjemném, klidném a přímém tempu. Je od začátku jasné kam vše směřuje a to mi trošku vadilo. Jinak jsem byl ale příjemně překvapen a spokojen. 70% ()

Magniel

První polovina měla nápad a byla svým způsobem zajímavá. Druhá to ale všechno zahodila a přeměnila to v klasickou trapnost s hodně rychlým a ještě trapnějším koncem. ()

Jaro.Krafcik

Celkom dobré sci-fi, vhodné skôr pre teen publikum, rovnako ako divergencie alebo hunger games. Darca sa ale pokračovaní nedočkal. A bol jednoznačne, najslabší z vyššie spomenutých. Už dlhšie som mal v pláne ho pozrieť. Podarilo sa až teraz. Netflix to zaradil do ponuky a prekvapilo pridal aj dabing. 3* ()

TroiMae

Lepší, než jsme doufali. Slepené teenagerovské klišé, ale bodlo. Staré pravdy nerezaví. Poznával jsem v tom naši společnost i partnerský vztah, ve kterém jsem dosud žil. Fungoval bezvadně, ale našel jsem odvahu přestat si brát léky a vrátit se ke vzpomínkám a emocím v plné jejich bolestné kráse aspoň sám, když už jsem po jedenácti letech vzdal to, že bych k tomu přesvědčil i partnera. Celkově mě ta společnost bavila. Hlavně mě potěšilo, že i ve společnosti, kde už vyhynuli sloni a ostatní zvířata, i láska, moje drahá heteronormativita neskoná… ona pekla hrůzy slavně překoná! Trochu i nám ukazovala, že možná císař je nahý. Ty jsi rodička, ty pečovatelka… Rodičovství bez spojení s geny, ale podle přiřazení, bylo až inspirací do budoucna… Family of choice dovedené k preciznosti. A jako feministu mě potěšilo, že společenství vede předsedkyně. Jodie Foster z Elysia vystřídala Mery Streep. Ano… vedle těchto reminiscencí Zapomnění (ale aby to bylo mládeži přístupno, tak neustálé koupání bylo jen v oblečení, o tom ještě níže), Hobit (ten "sníh na Sahaře" zaskočil nejen mě, ale naprosto ne filmového kluka s dítětem). Na rozdíl od Twilight ságy se zde ale hlavní hrdina neproducíroval polonahý, ale asi kvůli přístupnosti jen každou chvíli promočený. Rafinovanou částí městečka Pleasantville (ha, další reminiscence) je zákoutí živého plotu, do kterého se vstupuje jen skrze vchod s vodopádem. Nemá to jinou funkci a kromě tří hlavních hrdinů tam nikdo nechodí. Jo, samozřejmě, voda jsou emoce! Nevím, jestli stvůrci byli vážně tak rafinovaní, nebo jsem tak bystrej a vidím trávu růst. Asi bych si měl zase dát svou ranní erekci… pardon injekci. PS: The Truth is Out There. PPS: Piano. ()

Lottr

Další z řady sci-fi příběhů o budoucnosti bez emocí. Že je vám to povědomé? Ještě aby ne, téma je ohrané a začátek je více než podobný nedávno viděné Divergenci. I když můžou kde koho lákat zvučná jména herců, jedná se jen o další kýčovitý film pro náctileté, kde hlavní prim hraje pár krásných tvářiček a uhlazený vizuál budoucnosti. Ovšem jak lidstvo do tohoto stádia došlo, se v podstatě nedozvíme. Film vše odkrývá jen z povrchu, aby se autoři nemuseli zabývat detaily, které ani sami neznají. A to neberu v potaz to nesmrtelné dítě a cestu hlavního hrdiny od pouští až k zasněženým horám, kterou zvládne více méně v pohodě za pár dnů. Jak chápat závěr si nejsem docela jistý. Buď šlo o naprostý nesmysl s po stovky let netknutým domečkem, kde se ještě kouří z komína a svítí vánoční výzdoba, nebo o jakousi metaforu toho, co vlastně dokázal hlavní hrdina lidem dát. Výkonu Jeffa Bridgese je pro tenhle film škoda. I tak bych to ale celé úplně nezatracoval někam do odpadů, dívatelné to je, jen se u toho prostě nesmí přemýšlet. ()

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Vykrádačka The Divergent, která se nestydí ani za to, že kopíruje i celé scény! Ok, chápu, že Divergent vykradl Hunger Games, který vykradl japonské Battle Royale. Dobří umělci kradou, ale sorry, v tomto případě je každá kopie horší a horší. ░ Tenhle filmový masakr si hraje na emoce, 90% děje velmi buduje zajímavou atmosféru, prostředí, prokresluje charaktery a zápletku a pak... to prostě zazdí uspěchaným a dementním koncem, který nedává nejmenšího smyslu. Divák je s konečnými titulky ponechán WTF momentu s nejméně dvěmi klíčovými otázkami "Jak?" a "Co bude pak?". Pro film zatraceně důležitými, podobně jako by červená karkulka skončila v místě, kdy vlk sežere Karkulku. Naprosto zmařená šance. A je mi toho opravdu líto, film měl na víc. ░ Film má smysl vidět jen pro fanoušky stylu Hunger Games, kteří hledají levnou napodobeninu, což má podobný smysl jako bych před originálem upřednostnil kapelu "Kabáti Revival". Film má smysl vidět, pokud jsem fanoušek zpěvačky Taylor Swift nebo zajímavé herečky Odeya Rush. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)