Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

danca044

Zajímavý film, ze začátku mi to trochu připomínalo námětem Hunger Games či Divergenci, ale poté se mi děj docela zalíbil. Brenton Thwaites byl v roli Jonase výborný a jen díky němu je film tak poutavý. Taky se musím přiznat, že mi v mnohých chvílích vhrkly slzy do očí a to nejsem žádný snílek. Jen ten konec, kdy Jonas dojede k onomu domu mi přijde trochu nepochopitelný. ()

Babous

Dystopická sci-fi o mladíkovi, který zjišťuje, že ve světě bez lásky a emocí nemá cenu žít, i když tam není zlo, násilí ani války. Ke konci trochu surrealistické (nepochopil jsem, jestli lidé za hranicí žili normálně jako by se nic nestalo, o tom, co všechno to malé dítě, které s sebou vzal, přežilo, ani nemluvě), ale hlavní hrdina je velice sympatický, umí hrát a má krásnou dikci, Meryl Streep je taky dobrá jako obvykle. Na film se prostě dobře dívá, škoda tolika nedořešených věcí. ()

sedm.1

Přestože jsem ze závěru filmu byl docela zmatený a pár záležitostí mi nedávalo až tak moc smysl, bez rozpaků dám přesto Dárci nadprůměrné hodnocení, protože jako celek mě jednoduše svým zpracováním a obsahem opravdu oslovil a zároveň i emočně nadchl. Ano, samozřejmě, je to do jisté míry prostinké a povrchní a všechny ty filozofické myšlenky, kterými je film doslova napěchován, mají „popcornový“ nádech, na mě ale přesto zapůsobily neuvěřitelně silně a lidsky, veškerá poznávání hlavního hrdiny jsem prožíval spolu s ním, takže ono podání a zpracování poznávání „staré, zakázané, zkažené“ minulosti mě zkrátka dostalo. Samotná zápletka mě též bavila, a ze současné moderní vlny teen postapokalyptických dobrodružství ji zařazuji hned za famózní Divergenci, ikdyž v porovnání s ním jde spíš o komornější příběh, bez nějakých velkolepých efektů, strhující akce a nějakých dechberoucích zvratů, spíš se tu skutečně jen mluví a mluví, ovšem způsobem, který mě osobně vážně strhl. Navíc, dalším obrovským pozitivem Dárce je obsazení, kdy mohu jen konstatovat, že tak sympatický a příjemný casting mladých herců jsem už dlouho neviděl, je skutečně parádní. A jelikož se mi líbila i atmosféra a styl, tak pro mě se stal Dárce vážně nečekaně příjemným překvapením, které tedy určitě nemohu označit za kdovíjak bombastickou podívanou, a většina diváků nad ním asi ohrne nos, mě ale i přes svou neoddiskutovatelnou nedotaženost a ne úplnou smysluplnost stejně pobavil a upřímně potěšil. ()

psychoJoa

Snad nejlepší film o utopické společnosti, co jsem viděla. Ani mi nevadilo, že je konec předvídatelný a vůbec (pár nedomyšlených věcí by se vždycky našlo). Velmi oceňuji myšlenku, díky které na tento film ještě dlouho nezapomenu. Asi to nebude film úplně pro každého, ale i tak doporučuji zkusit! ()

DavidS.

K barevným a vřelým zítřkům!!! A pokud možno přímo za nosem pustinou a nejlépe s novorozencem v náručí...Kompilát a derivát pro dnešní teenagery...Jen doufám, že nejsou opravdu tak hloupí... ()

cachina

V poslední době se roztrhl pytel s tématicky podobně zaměřenými filmy ukazujícími alternativní dystopickou budoucí do určité míry tyranskou společnost, která vykořisťuje své občany. Cílí na mladší publikum (i když se vždy ve vedlejších rolí objeví starší herecká hvězda - zde Jefff Bridges a Meryl Streep) tím, že hlavní postavy představují dospívající jedince, kteří právě vstupují do světa starších, přičemž odhalí a posléze zničí temnou stránku společnosti. Všechny tyto snímky jsou natočeny na základě knižní předlohy. Problém Dárce ale tkví ve faktu, že ačkoliv kniha je už přes dvacet let stará, její filmové zpracování přišlo až nyní, kdy je divák seznámen již s ostatními podobnými díly (Hunger games atd.). Díky tomu vyznívá jako nudný a nesmyslný paskvil. První hodina filmu téměř postrádá výraznější dějovou linii. Je složena pouze ze střihové kolekce kýčovitých videí. Ty ukazují nejprve radosti a krásu našeho současného světa a poté jeho krutosti (kdo by to byl řekl?!). Poslední část snímku už předvádí určitý náznak akce, ale ta je zastíněna nereálným putováním hlavního hrdiny společně s miminem, které zvládne bez jakéhokoliv přísunu výživy přežít nespočet dní v horku či obrovském mrazu. Prostě ztráta času. ()

Seti

Takový mix teen Equilibria a Divergentu, který zpočátku nebyl svým námětem ani provedením špatný. Když se však v závěrečné třetině osvětlilo, na jak zcela nesmyslném principu je to celé postavené, a jak debilním způsobem hlavní hrdina doslova penetroval stávající společenský řád, tak šly všechny pozitiva filmu rovnou do hajzlu. Už se mi slušnou chvíli nestalo, aby finále takhle zabilo celý film, a to jsem si ho přinejmenším do půlky docela užíval. Teď si však při vzpomínce na givera vybavím jen to, jak strašný nesmysl to vlastně byl. Jo a Bridges už začíná být ve svých stále stejných mentorských rolích docela ohraný. ()

Lukoboss

J. Bridges a M. Streep jasně ukazujou mladším kolegům, jak má vypadat solidní hraní a herectví. Ostatní se snaží, ale rozhodně tam nejsou. Jinak je vlastně film takovou osvětou toho, jak jsou emoce a lidství důležitý. A jako jo, něco na tom bude, ale měl jsem pocit, že tady se tak moc tlačilo na pilu, aby to z toho vyniklo, až to ztratilo to svoje kouzlo. A to je obrovská škoda. Jinak snímek čerpá evidentně i z jiných podobných žánrovek, nepřichází s ničím originálním, proto zůstává pod průměrem a výš se prostě nedostane. ()

iXtr3m3

Nemôžem si pomôcť, ale podľa mňa strašne nedocenený film. Áno, nebolo to akčné ako Hunger Games, nebolo to technicky tak ďaleko ako Maze Runner, ale práve toto ten film odlíšilo od konkurencie, ktorá je podobná v základnom profile ako vajce vajcu, len sa menia herci a kulisy. Film, ktorý hral viac na obsah ako formu a myslím, že dosť uveriteľne. Taký civilnejší Equilibrium. 80% ()

Han22

Nebylo to tak hrozné, jak jsem čekal. Zkrátka další středoškolská dystopie podobná Divergentu. Tentokrát nejsou lidi děleni do kast, ale rovnou žijí jako stíny, ozvěny minulost bez emocí, ať už pozitivních či negativních, bez válek i lásky. A také bez barev, což vede k zajímavému vizuálu. Hrdina se totiž stane nositelem paměti, začíná poznávat emoce a svět se mu zabarvuje. Když se rozhodne se systém změnit, docela jsem mu fandil. Je to sice pomalé, neakční a do jisté míry i naivní, ale koukat se na to dalo bez problémů a hodně zachránili ve vedlejších rolích Bridges a Streepová. ()

Locksmith

The Giver je záležitost, která je z filmové šedi vyzdvihována na hladinu lehkého nadprůměru díky vkusnému kombinování elementů jiných (a většinou podstatně lepších) filmů. Po celou dobu trvání mne pronásledoval pocit déja vu, pouze se občas změnilo jméno snímku, které se mi snažilo urputně dostat do myšlenkového popředí. Začátek mi připomněl Divergent, některé (nejen) designové elementy lehce evokovaly Oblivion, celý film byl pak doprovázen "feelingem" Equilibria. Ve vší férovosti nutno uznat, že všechny tyto prvky jsou zpracovány vkusně a "koukatelně", tj. po celou dobu trvání mne film nezačal nudit ani otravovat. Z hereckých výkonů samozřejmě nelze nevyzdvihnout Jeffa Bridgese, u kterého upřímně doufám, že se v žánru sci-fi ještě zdrží, ani rodiče ("rodiče") hlavního hrdiny - Holmes & Skarsgård - nebyli vůbec špatní. Obsazení hlavních postav méně známými personami kvituji s povděkem, nové generaci je taky nutno dát šanci (a nebyla špatně využita). Scénář ve mně už tolik pozitivních pocitů nevzbudil, i přes příjemnou rychlostí plynoucí děj se nepodařilo zakrýt několik do očí bijících podivností. Jak ve světě s tímto systémem mateřství mohl (nechci zbytečně spoilerovat, pokud jste viděli, víte kdo) vědět, že je to jeho dcera? Jak se hlavní hrdina při své epické pouti (která zjevně zahrnovala několik klimatických pásem) dostal tak náhle k zimnímu oblečení - zvlášť když zahájení jeho putování nebylo naplánované? A jak dlouho mu to vůbec trvalo? A nebyl by jeho souputník ke konci poněkud vyhladovělý? Souhrnem asi tolik, že jde o film, který má cenu vidět, pokud nemáte nic lepšího na práci, máte chuť po dlouhé době zajít do kina (můj případ) nebo chcete vzít svou milou/svého milého na film, který neurazí asi nikoho a pravděpodobně bude snesitelný i pro lidi, kteří si pod pojmem "science-fiction" představí čtyřmetrová monstra trhající nebohé lidi vejpůl (a určitě, ale určitě nikoho takového neznám). Pokud jste neviděli některé sci-fi snímky nejen z nedávné doby, např. výše uvedené příklady, užijete si The Giver možná krapet víc, protože nebudete rozptylováni pocitem "to už jsem někde viděl." Já rozptylován byl, takže za 3. ()

HArna

Můj problém byl ten, že ti mladí hrdinové jsem měl ukradený. Nebyli mě nesympatický, prostě mě nezajímali. Nejvíce jem se těšil na Jeffa Bridgese, ten je famozní. ()

Ledkodlaq

Tak mi to tak nějak připadá jako mix divergent, hunger games a equilibrium, přes nedostatek originality je to však koukatelné, se slušným spádem a tak jsem se nudil jen párkrát. 75% ()

Tessie

Takovýmhle scifárnám začínám přicházet pomalu na chuť, byť to vypadá jako shluk několika předešlých filmů dohromady. Bylo to tak nepříjemně chladné bez projevených emocí a Katie Holmes mě tak moc štvala.. Giver byl skvělá postava, která mě bavila a už jen kvůli postupnému objevování emocí se člověk může zamyslet nad každou z nich.. A co bychom byli bez některé? ()

Hanys_ odpad!

Equilibrium pro...pro koho vlastně? Neskutečná blbost, navíc zrežírovaná naprosto sterilním způsobem. Jako bonus jeden z nejhorších dabingů za poslední roky. Jeffe, do čeho jsi to sakra vlezl? ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)