Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

ti88na

Popravde už mi tieto postapokaliptické námety, s ktorými sa vrece roztrhlo, lezú krkom. Stále je to o tom istom, predstavený svet je síce celkom zaujímavý, ale padá to na pubescentných hlavných hrdinoch, ktorí sú slabí herci a tu navyše s úplne tupým záverom, ktorý zrazil do prachu aj tých málo pozitív, ktoré som dovtedy filmu prisúdila. Na Osadu a Equilibrium si to nesiahlo ani vzdialene, hoci vykrádanie bolo dosť okaté. ()

Milan25

Eh, nevím... Zase idylická uzavřená společnost a "nečekané" uvědomění, že všechno je lež. Film má hodinu dvacet, takže když se tam konečně začalo něco dít, byl konec. Navíc jsem postrádal nějaké vysvětlení kdo/proč/jak. ()

peetriss

Dárce není primárně sci-fi filmem, z čehož tkví nepochopení či zklamaná očekávání mnohých. Jedná se především o filmovou oslavu života, lidství, citů, lásky, svobody a volnosti, krás okolo nás - a to ruku v ruce se stinnými stránkami všeho jmenovaného, které existují vedle sebe a jsou spolu úzce spjaty. Futuristická sci-fi o společnosti lidí-ovcí žijících v šedi nevědomé manipulace (téma tedy nikterak originální) zde slouží pouze jako nosné médium pro onu oslavu. Přestože uznávám, že ono nosné médium občas notně zadrhává, Dárce mě oslovil svou podstatou a kvalitním filmovým řemeslem zkušeně režírovaným Phillipem Noycem s podporou kameramana i skladatele hudby. Herecké obsazení je podle očekávání táhnuto Meryl Streep a Jeffem Bridgesem, mladší duo Brenton Thwaites a (nepřekvapivě) do sexy krásy rostoucí Odeya Rush sice ve srovnání s nimi pokulhávají, ale na rozdíl od takové Katie Holmes alespoň přímo neselhávají. Film, který dokáže povznést natolik, že mu odpouštím neduhy ve vedení příběhu s výjimkou nereálného Jonasova kráčení nehostinnou mrazivou krajinou s batoletem, za což ubírám deset procent. Za mě opatrná spokojenost. 70% ()

lucijelucije

Tak tohle je zrovna hrozně těžké komentovat, protože nápad na tento film je úžasný. A i když zrovna tento snímek nezavádí tam, kam jsem chtěla, aby zaváděl, byl hrozně zvláštně natočený, a jeho průběh byl tak nevšední, že bych nemohla dát méně, než tři hvězdy. Děj jako takový, není ničím výjmečný, nebo pozoruhodný, ale tenhle fim je rozhodně unikátní a to se cení. ()

AndrejBB

V postapokalyptickej spoločnosti, prísne rozdelenej na určité vrstvy sa nájde jeden človek, ktorý sedí do každej, respektíve nesedí do žiadnej. Práve tento jeden je predurčený aby zmenil túto spoločnosť. To sa mu s pomocou kamarátov a staršieho mentora nakoniec aj podarí. Že je vám tento scenár povedomý? Darca sa od Hunger Games alebo Divergencie líši len tým, že hlavnou postavou je chlapec. Ale keďže tento žáner mám rád, tak tomuto filmu nemám veľmi čo vytknúť. Jediné väčšie mínus je neuspokojivý koniec, ktorý mi prišiel skôr ako z nejakého béčkového televízneho filmu. ()

bloodcountes

Asi jsem zrovna nějak rozpoložená, ale dostalo mě to. Jo, vím, že jsou to pořád stejné existenciální a kruciální otázky, ale výběr holt není nekonečný - kolik takových otázek byste chtěli mít? Ano, cítila jsem, jak do mě prostupují vibrace záměru tvůrců, ale jak se bránit, když brnkají na strunu, která je ve mě živá a neustále připravená k rozeznění? Ne každému pokusu se to povede, ale tomuhle filmu ano. Dostal se mi pod kůži. Doslova jsem cítila, jak moje cynické, otupělé, okoralé a zatuhlé nitro ožívá a jak začíná cítit. Cítit. Nic extra příjemnýho to teda nebylo, ale jsem za to ráda. Bravo, tvůrci, bravo Gabe :))) ()

Jaro_slav

Nic si nenalhávejme. Nebýt Jeffa a toho, jak úžasně nás celym filmem provede jeho bručení, byla by to strašná srágora. Přitom celej ten (další) orwellovskej svět je celkem zajímavej. Bohužel poněkud svym způsobem. Takový teenage Equilibrium, kde se ale nikdo nemlátí a oficiálně ani nezabíjí, ekouvědomělý sterilní svět, v němž vládu nad světem převzalo známé nátlakové hnutí agresivních budižkničemu AUTO*MAT, takže všichni, kdo nechodí pěšky, jezdí oblečeni v podivnejch identickejch oblečcích na podivnejch identickejch hipsterskejch bajcích (letmo zavěšená kola ve stylu Vespy dojem nezachrání) v naprosto kopcůprostém světě (jakési stolové hoře), jsou VŠICHNI STEJNĚ sluníčkově happy a pouze strážci tradičních hodnot smí mít motorky. Elektrický. A jiný hadry. Člověka tak zákonitě napadnou myšlenky, odkud berou elektřinu, vodu, potraviny, kdo jim kde vyrábí ty hipsterbajky apod. Jinými slovy, kde je ten DRUHEJ svět, kde žijou skutečný lidi... Co se týče dalších herců, tudlecten hezoun s obočím byl na hranici (ne)snesitelnosti, mladá dívka neárijského původu mi až příliš připomínala Abigail Breslin v roli Valentiny Wigginový (asi maj podobný zuby), jen je mnohem horší herečka, a jediný zajímavý děcko byl pilot s ďábelským výrazem ve tváři, jenž v sobě kombinuje Benedicta Cumberbatche a toho kluka, co hrál malýho lorda Voldemorta. Z dospěláků mě zaujala Katie Holmes tím, že jsem ji nepoznal, a Meryl Streep tím, že i když hraje v takový ptákovině, má šmrnc. Ono se dlouho zdá, že to ptákovina nebude, ale SPOILER!!! posledních nevímkolik minut se film promění ve schématickej spasitelskej akčňák, kdy hlavní oboční hrdina unese asitak půlroční dítě i s inkubátorem, na motorce (aniž by ji kdy sedlal) s ním ujede všem strážcům tradičních hodnot (aniž by poškodil dítě, motorku či sebe), naslepo provede asi stometrový skok do mraku (shora), po němž hladce přistane (dítě stále NĚJAK ve své schránce nespadlo z motorky - je udivující, že policejní motorka je uzpůsobena právě k připevnění inkubátoru) a pokračuje v jízdě - mj. pouští, což je oříšek i pro zkušené jezdce na strojích s terénním obutím. Následuje neuvěřitelně stupidní pasáž putování na kraj světa, v níž se na efekt vystřídají všechny možný krajiny, aby opravdu každý divák pochopil, jak moc je ta komunitní stolová hora, kterou založil AUTO*MAT, jednotvárná. Při tomto putování není jasné, zda Obočí s miminem putuje hodiny, dny či týdny, neboť prostřihy do komunity jsou zjevně vedený v dočista jiný časový dimenzi. Vzhledem k tomuto už ani nepřekvapí, že poté, co Obočí pouze projde jakousi třpytící se bariérou podobnou tomu, co bylo v druhý sedmý Potterovce kolem Bradavic, se jako mávnutím kouzelné hůlky všem obyvatelů AUTO*MATville ihned vrátí schopnost bulet, historická paměť lidstva, množivý pud, touha vraždit a chuť na tatarák, ač tyto ctnosti v sobě potlačují každodenní ranní íňekcí něčeho. KONEC SPOILERU V kině jsem na začátku toho tak stupidního konce jenom v duchu zaúpěl a honem začal přemejšlet a vzpomínat, co všecko bylo na filmu dobrý, abych tenhle svuj československofilmovoblogískovej výplod udržel aspoň trochu objektívně se tvářící. Náctileté dívenky odkojené nanejvýš tak tvajlajtem budou nejspíš nadšené, ale pro mě je tenhle snímek hodně zpocená padesátka, a to navíc jen díky hlasu Jeffa a pak taky díky tomu velmi chytrýmu nápadu s (ne)využíváním barev z počátku filmu. () (menej) (viac)

H4ku11

Neuveriteľná nuda a nezaujímavosť. Z mnohých podobných filmov, kde sa ľudstvo takmer zahubí a prežije len vďaka novému rádu je toto dielo rozhodne najslabšie. ()

Lovely.Bones

Dědeček všech dnešních Young-Adult sérií se opravdu povedl. Alespoň tedy jako film, protože jako adaptace knížky to trošku pokulhává ;-) Mohu se pochlubit, že jsem v tomto případě zcela dobrovolně četl předlohu a moc mě bavila. Film je krásně natočený. Působivý, emotivní, velice kvalitně zahraný a s krásným soundtrackem. Bohužel, mám takové osobní pravidlo, že když mi na filmu vadí to, že se málo drží knih, tak mu dávám o * méně. To není například případ Hunger Games, kde jsem také knihy četl, ale to, že nějaké pasáže byly pryč mi nevadilo. Rozhodně nečekejte akční sci-fi s honičkami a tak podobně, protože akční je pouze posledních 15 minut. Jestli si chcete dát komorní konverzačku s filozofickými prvky a neumřít nudou u ...qatsi, tak vám mohu Dárce doporučit. PS: Pár scén vypadají, jako kousky ze ...qatsi trilogie nebo z Baraka/Samsara. ()

filipvrbik

Žádný zázrak se nekonal, je to opravdu podobné Divergenci ze začátku...No aspoň postupně přibývají barvy- černobílé se mi to nelíbilo. Je docela zajímavé, že to bylo tak dobřeobsazené, když to finále bylo tak fádní a divné...50% ()

Smisek

Z tohoto filmu mám velmi rozporuplné pocity. Jsem totálně nadšený světem, ve kterém se film odehrává. Nadšený z hereckých výkonů, kamery, hudby..celého způsobu odvíjení se filmu. Celá první polovina filmu je pro mě za jasných 5*..promyšlená nádhera. Pak se ovšem děj začne odvíjet vzhledem k první polovině až příliš rychle a až příliš jednoduše. Knihu jsem nečetl, a tak nevím, zda je to knihou, či zda autoři pouze nechtěli jít ve stopách Hunger Games, Hostitele, Divergence atd. a chtěli ukázat, že dobrý film lze natočit i v kratší stopáži. Pro mě ale jednoznačně škoda. Konec mi víceméně zkazil dojem z celého filmu..nicméně, film mě alespoň motivoval k četbě knihy. A to by měl dobře natočený film podle knihy zvládnout na prvním místě, ne? :) 60% ()

Neonka007

Dárce, další sci-fi, které se mi trefilo přesně do mého vkusu. Sice mi přijde, že všechna aktuální natočená sci-fi od sebe kopírují nápady, ale vůbec mi to nevadí. Cítím z tohoto snímku hodně "Divergence". Jako v Divergenci byli lidé rozděleni do frakcí, tak zde jim byla vybrána práce, ve které se budou školit. Obdobná rada starších, stejný cíl, apod. Ale neubralo to filmu na kvalitě, sledovala jsem celý se zájmem a zaujetím, až do konce. Tenhle druh filmů je můj oblíbený šálek kávy, i když se témata jen lehce variují a nikdo s ničím novým nepřijde. Něžný, oddechový příběh, který ukrátí volnou chvíli. Byla jsem opravdu spokojená. - 4* ()

Steel32

Nápad to byl dobrej, i když mi to připomínalo Equilibrium. Bylo to i hezky natočený, hlavně jak to střídalo černobílou s barvama, herci se mi taky líbili a líbí s mi, že to neni žádná epická teen sága. Ale pořád sem jenom čekala, že se tam stane něco víc, hlavně na konci, třeba ukázku toho jak to pak vlastně pokračovalo, přišlo mi to až moc rychle ukončený. I to dítě mi tam připadalo zbytečný. Nemohla sem se rozhodnout jestli dát tři nebo čtyři hvězdy, je to někde mezi, ale kvůli tomu konci je to spíš na ty tři. ()

mateas.matt

V posledni dobe jsem videl nekolik podobnych filmu (Divergent, In Time a vlastne by se dalo uvazovat i o Hunger Games) aneb sablona nejak omezenych lidi a jisteho rebela, ktery vsechno zmeni. A kdyz je prijemce, musi byt i darce. A proc by nebyl darce zrovna nekdo ze starsich, respektive jen jeden, co vi neco o pocitech, barvach, lasce..? No, ono je to docela i logicky. A tak se mlady Jonas vyda vstric lepsim zitrkum a s vidinou sankovani na snehu z kopce, unese(zachrani?) sveho pribuzneho a hura za znamou a bezpecnou oblast. Prekrocenim hranice ovsem neco spusti.. a z cernobielho seta se razem stane barevny.. a hned je na svete krasnejc... ()

sedlo03

O chlup lepší (méně kýčovity) než Hunger Games a Divergent. Solidní cast solidně napsané knížky s velmi dobrou kamerou. Tipuju, že bude pokračování a pokud ne, tak tleskám i tomu konci. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)