Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

fila.tes

Vzhledem k současnému filmovému trendu Hunger games, Divergence a jiným obdobným nápadům se zjevil další, s podobnou tématikou, s podobným světem a se stejně zavrženým hlavním hrdinou. Pro fanoušky tohoto typu, to jistě bude veliký zážitek, pro mě sympatické sci-fi, které si mě na hodinku a půl získalo a odvedlo mě do zcela jiného, nápaditého a jednoznačně smutnějšího světa. ()

CyriC

Nenásilný, nepříliš akční dystopický scifi film. Je to celé zaměřené spíše na děti a ty z toho asi mnohem lépe pochopí problematiku absolutních totalit než z Equilibria, Mechanického pomeranče nebo Blade runnera. Film má rozumnou stopáž a nenudí. Jeff Bridges hraje ve své oblíbené poloze zpruzeného filosofa a Meryl Streep klasickou železnou lady. Celé to působí nenuceně a klidně, triky solidní, hudba moc pěkná. Still betur den hungrich špílen. ()

Qeo

Nevím, jaký patlal se domohl natočení tohohle škváru. Ale někde stala chyba a to pořádná. Námět vypadá opět skvěle. Distopie vždycky táhnou. Když se ale věci chopí břídil, nespasí to ani Meryl Streep. ()

Rockerman

Žádná totalita, byť ta "nejlaskavější", která by dokázala zbavit lidi bolesti, válek nebo nemocí, nemá právo na existenci. Jen a pouze svoboda, rozmanitost, jinakost má smysl v životě lidském. No a o tom to vlastně je. Nápad originální není, naposledy něco podobného řešil a lépe, "Divergent". Na druhou stranu úplný propadák to také není, dalo se to vidět. Je to tak na dvě a půl hvězdy. Tu půlhvězdičku přidávám za Fionu, která byla rozhodně hezčí, než ta Shrekova. ()

Ombak▼Penari

Jeden z těch neuvěřitelné nudných a nezáživných filmů, kde pořád čekáte až se něco stane. Čekáte, čekáte, čekáte...a pak to přijde jako blesk z čistého nebe: Konec filmu!!! A vy jen tak sedíte a nevěřícně zíráte a marně přemýšlíte, na co že jste to vlastně celou dobu čekali... ()

Gaia.M

Krásné. Občas mě napadne myšlenka, jak by byl svět krásný, kdybychom byli všichni stejní, všichni striktně dodržovali zákony a nebyl mezi námi prostě žádný rozdíl, žádná nenávist, závist a podobně. Ale ono by to až tak fajn nebylo, že? Krásný film, plný krásných záblesků toho proč je tak krásné žít a všechno cítit a prožívat. Jen si kladu dost zásadní otázku pro můj život, je má láska pocit či emoce? ()

Olík

Ono sehnat love na proplacení pohledávek od Jeffa Bridgese, Meryl Streep, Katie Holmes nebo Taylor Swift ještě neznamená, že jste se automaticky stali vlastníky mapy k zlatému grálu. Dárce je takové dětské sci-fi, kterému neškodí absence dechberoucích efektů, ale naivní nezvládnutí ambicí, které vede k totální absenci jakéhokoliv hnutí mysli (tedy vyjma zklamání). Humanistické vrstevnaté drama, které klade otázky a snaží se hrát na emoční prožitek (což jak už jsem se zmiňoval se vůbec nedaří), ale ve výsledku působí dojmem narychlo spíchlého recyklátu. ()

IGNI

Uff. Teda jedno velké překvapení! Ćekal jsem další nudný Teenage Apocalypse a dostal jsem, řekl bych, dospělé sci-fi. Námět a pointu známe ze skoro každé sc-fi povídky či seriálu, přesto jsem měl na konci radost. A způsob, s jakým si film hraje s barvou mi přišel geniální. Podmanívá hudba domíchala pětihvězdičkový mix. Naprostá spokojenost. Na to jsem měl jít do kina a ne na trapnej Labyrint :) ()

septic

námět je perfektní a neomrzí ani po letech po Equilibriu a Islandu. Ale to zpracovaní (především závěrečné půl hodiny) je zcela žalostné. Dobrý nápad s barvami, i když starý, stále ne ohraný. Prvních 40 minut je na 4 hvězdy, následující na odpad. Colkem 23% ()

sarkareifova

Na 100% můžu říct, že lituju těch peněz co jsem za to kino dala. Nápad byl dobrý, ale provedení je naprostá šílenost. 1 hvězda je za nápad a odvahu se do toho vůbec pustit, 2 je za pěknou písničku a třetí za Alexandra :D ()

IXOXI

Dárce je po dlouhé době první sci-fi, které se nesnaží moralizovat. Děj se posouvá, aniž by divákovi bylo podsouváno co si má myslet. Mladík postupně poznává, co bylo z běžného života lidem odstraněno radou starších ve jménu ochrany a rád by vše navrátil každému jednotlivci. Film rychle uběhl, ani jsem si neuvědomil, že 100 minut je za mnou. Konec mohl přijít trochu později, aby byly vidět plody práce hlavního charakteru. Moje hodnocení je 70 %, za jedno vidění to rozhodně stojí. ()

dakarin

Nekonečně opakované téma ztráty jistých rozměrů lidské společnosti - nejlépe ještě záměrně s dobrými či vynucenými úmysly. Ztráta svobody nebo přirozených citů, či třeba normálního myšlení. Dnes již na mnoho způsobů vytěžené téma. 3 hvězdičky se sice třesou a třesou ... ale ustály to, i když jen díky silně přimhouřeným očím.... ()

Kingjiri

Poněkud šablonovitej příběh alá svět s danýma hranicema, který se nesměj překročit, ale který přece jenom vyvolenej teenager překročí, aby zachránil svuj svět. Taky marně hledám důvod, proč vlastně nešel Dárcovi nikdo z "vládců" po krku (popř. se mu aspoň nesnažil znemožnit kontakt s ostatníma "normálníma" lidma), když ohrožoval to, co pracně vybudovali a ještě sami vybírali následovníka Dárce nebo mi neni uplně jasný, JAK mohlo překročení hranice Dárcem způsobit přenos jeho vědomí na ostatní lidi. Ale nedá se upřít, že námět světa bez emocí byl zajímavej, patosu v příběhu nakonec nebylo tolik (se vztahem Jonas-Fiona to rejža nepřeháněl), závěr byl poměrně decentní (leč příliš otevřenej), Jeff Bridges a Meryl Streep hráli pěkně a technická stránka byla solidně zvládnutá. Černobílý pojetí velký části filmu se mi nejdřív nelíbilo, ale pozdějc dalo smysl. Scénáristi však měli udělat příběh o něco logičtější a rozvíst ještě víc hlavní myšlenku (popř. aspoň závěr). Takhle zbývá podivaná atakující žánrovej průměr na jednu projekci, tři slabší hvězdy. ()

daremes

!Spoiler spoileru! Kdyz se neco posere, utec s miminem do pouste, a pak to vsechno rozsekni jizdou na sankach. Az na ten konec docela normalni young adult blbost. ()

michald99

Já už fakt netuším, proč na tyhle pakoniny vlastně koukám. Po tom, co jsem shlédl The Maze Runner jsem se rozhodl, že od podobných filmů už prostě nebudu nic očekávat, alespoň mě pak mohou pouze překvapit a vzejdou z toho alespoň nějaká pozitivita. Pominu už, že o má (OPĚT!!!!) zápletku typu "on je ten vyvolený, on je něco víc než ostatní", v tomto případě se jedná (opět) o něco, co nikdo jiný být nemůže a (oooopě....zzzz....chrrrr) protagonista se samozřejmě zase stane nebezpečným pro starou babiznu, která vládne patetickému impériu (chrrrr....) bez všech negativ. Je alespoň hezké, že to film představil černobíle, alespoň si s tím dal větší práci než Divergent.||20%|| ()

Mayaku

Z The Giver mám dost smíšené pocity - na jednu stranu se mi zpracování a celý příběh vcelku líbily (byť je to něco, co už tady v mnoha obnovách bylo milionkrát), dokonce ve mně film párkrát docela dokázal vyvolat emoce. Na stranu druhou se ale nedokážu zbavit pocitu jisté nedotaženosti - příběh klouže jen po povrchu, celý systém oné dystopické společnosti je nastíněn hodně nahodile - spíš takové výkřiky do tmy a taky o nějakém hlubším poznání jednotlivých charakterů nemůže být ani řeč, a to mi ve výsledku docela vadilo. Nicméně herecké výkony jsou slušné, Bridges a Streep film táhnou a pokaždé, když se objeví na obrazovce, stojí to za to. Takže za mě dobrý, byť s výhradami. ()

mutace odpad!

Co říct a nebejt sprostej? Pokud má někdo pocit, že se jedná o film "sázící spíše na divákovu mozkovnu", pak by si měl prohledat tu svojí a poté zajít do nějaké realitky, že má nebytový prostor k pronájmu vhodný jako septik ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)