Duna

• Česko Duna (viac)

Parabot

Trochu mám problém, jak tento film hodnotit. Pokud bych ho škáloval v kontextu Villeneuvovy tvorby možná bych ubral jednu hvězdu. Pokud ho budu brát jako adaptaci jedné z nejoblíbenějších knih, dám pět. Vybírám si druhé měřítko. Výhrady bych si samozřejmě našel. Jednou z nich je hudba, která je typický Zimmer. To, co dělá posledních dvacet let. Ne, že by byla špatná. Naopak. Ale prostě nijak extra nevybočuje z jeho tvorby. Druhá představuje moment, ve který se Denis rozhodnul film přerušit. Poměrně logické místo - z Paula se stává Muad'Dib, ovšem jde o část filmu, i knihy, kdy klesne tempo vyprávění a konec působí nataženě. Vlastně při putování syrovou pouští jsem už jen přemýšlel, jak chci vidět pokračování, když Fremeni vyhlásí svoji svatou válku, označenou slovem, které je v dnešní době nepřijatelné. A ještě třetí věc. Film zcela ignoruje výňatky z Oranžsko-katolické bible, paměti princezny Irulán atd. a soustředí se na poměrně triviální hlavní dějovou linku, která v knize slouží spíše jako nosný motiv pro filozoficko-politicko-ekologické rozjímání. I Lynch tento aspekt integroval ve větší míře do své verze. Film je ovšem jiné médium a slova nahrazují obrazy. A ty jsou prostě dokonalé. Vizuální poezie. Velké plátno minimálně pro jedno shlédnutí nutné. Pozn. Tři dny po premiéře ve mě film stále rezonuje a po několikáté si pouštím soundtrack. Takže asi tak. ()

caMen

Působivej pouštní opus plnej písku a červů se silným tématem o předurčenosti jedince. Timothée je kluk s velikou hereckou budoucností a vlastně už i minulostí. Za mě ano a postup do dalšího kola. ()

JasonV

Villneuevov opus magnum, ktorý však naplno doceníme asi až v ďalšej časti. Od Interstellaru ďalšie zásadné scifi, ktoré jednoducho musíte vidieť. ()

heavy66

Artové sci-fi! Čekal jsem na něj rok a nejsem zklamaný. Vizuál výborný, muzika skvělá, casting dobrý, i když barona Harkonena mohli svěřit Miloši Zemanovi. Pomalé tempo filmu nevadilo, jen ta finální scéna, kdy mladý běloch zabije staršího černocha, to si Denis odklečí! Jednu hvězdu ubírám za dvouleté čekání na druhý díl! A také za přechylování jména fremenského planetologa - Kynesová je fakt děsné! ()

david.babick

oblíbenci umřou a přežije nesympatický spratek s otřesnó matkó..škoda..ale na druhou stranu to vypadá dobře a Zimmerova hudba je zase to nejlepší co můžeme slyšet ()

RobinPM100

Perfektně natočené, rejža některé táhnoucí se pasáže z knihy dokáže obsáhnout v jedné větě, děj odsejpá, přestože je film jako takový pomalý. Hlavně má neskutečnou hloubku a atmosféru, oceňuju i rejžovu odvahu určité pasáže z knihy lehce překopat a udělat atraktivnější pro filmové plátno, 9/10. Bod dolu za Zimmerovu hudbu, Toto/Eno měli mnohem melodičtější a sugestivnější motivy a lépe skladby dotvářely kulisu, Zimmer jede více na FX efekty, perkuse a táhlé tóny, ale není to už prostě ono. ()

swinevenca

Kudy do Duny. Trošku ve mně hlodá, že na spádu příběhu bylo hlavně v druhé půlce znát, že to je jen začátek (což byl pro mě jako knižního an alfa beta vlastně šok). Na druhou stranu mám pocit, a ten je násobený tím překvapením, že LIVE sleduju zrod ve všech filmařských ohledech impozantního opusu, co bude na konci dekády atakovat čelní místa při výběrovém řízení na domácí promítací maratóny. Brzké druhé zhlédnutí po boku ženy by to mělo potvrdit. ()

IZFNP

Absolútne odtrhnutie sa od reality a ponorenie sa do životom úžasne dýchajúceho sveta. Premakaná expozícia a audiovizuálny zážitok, u ktorého si divák hovorí, kam ďalej je kinematografiu ešte možné posunúť, keď už teraz je tak famózna. Villeneuve ponúka jeden epický a velkolepý a neuveriteľný záber za druhým. Na režisérskej stoličke bol dokonalou voľbou, dokázal predstaviť svet a postavy a mytológiu a kultúrne-politickú situáciu na de facto veľmi malej ploche, no zároveň udržal po celú stopáž osobitú atmosféru a mystično, takže i keď jeho rukopis výrazne cítiť v štýle rozprávania i v obraze, Duna má jedinečnú chuť a stopu. Je pozoruhodným filozofickým blockbusterom, ktorý plynie síce pomaly, no dokáže povedať málom tak veľa. Obecne team ľudí za kamerou je prvá liga čo do filmového remesla a audiovizuálneho umenia - toto je jednoducho áčkový film. Pred kamerou tomu nie je inak, Chalamet je suverénne on spot, a partička okolo neho je jedno eso za druhým: Isaac, Ferguson, Skarsgard, Bardem, Brolin, Momoa, i tá Zendaya, na tom malom priestore, čo v Part One dostala. Spolu s Part Two bezpochyby dosiahne táto Duna kultovný status. Dychberúci a živý a uhrančivý, ó bože tak moc uhrančivý ZÁŽITOK. ()

jemine

Vizuálně fantastický, leč vypravěčsky klopotný a klopýtavý pokus o převedení Herbertova takřka geniálního díla do obrazu. Hudba je naprosto skvělá a výtvarník musel nad návrhy scén nutně prožít mnoho orgasmů, ale příběh sám tu trpí, a to především nemožností transformovat košatý svět Duny do smysluplného filmového příběhu. Co snese psané slovo, obraz zvládnout nemusí, a mnoho tedy zůstalo divákovi utajeno, snad s příslibem vysvětlení v dalších dílech. Kdo se z filmu dozvěděl, co zač jsou mentati? Kdo věnoval pozornost tomu, proč zradil doktor Wellington Yueh? Zaslechl někdo jméno Piter De Vries? ()

petrsponar

Ačkoliv jsem k tomu zprvu byl skeptický, když mě žádný trailer nepřesvědčil abych se na Dunu podíval, film mě vůbec nelákal, ale tak jsem nakonec povolil a ze zvědavosti jsem tomu dal šanci. Moje očekávání byla malá, ale musím uznat že to opravdu bylo dobré, Duna je poctivě natočený a odvyprávený epos, a já jsem teď momentálně zvědav na další díl. 8/10 ()

jack_scott

Krátce po zhlédnutí původní Duny od Lynche se dá říci, že lecos je v originále pojaté lépe, ať se třeba nespokojenec Lynch postaví na hlavu. Celkem nic se tu nevysvtluje, a jakkoliv je plánovaná série o mnoho delší, a tedy prostoru je zde více, původní tříhodinová Duna má lépe prokreslené, a asi i zahrané postavy. I původní casting byl lepší. Kyle MacLachlan, Max von Sydow, Patrick Stewart, Jürgen Prochnow, Sting... všichni se mi zdají být mnohem lepší. Jasně, vizuální stránka je ÚPLNĚ někde jinde, ale to dneska člověk očekává u blockbusteru. Scénář, ale i režie je... Dává to dosti plochý, a nezáživný celek. Asi by to chtělo více nápadů, a originality.  Kdyby to natočil opět Lynch, jednalo by se o vkustku mistrovské dílo a legendární film. Takto...jen lepší průměr. 80%. ()

rysafi

Je mi líto, že se toho dožil Jodorowsky. Leč nemohu upřít mou totální fascinaci všemi těmi vznášedly a vší tou leteckou technikou atd. ()

MORION

Vizuálne a filmársky naozaj skvelé (3D kino 5*), príbeh totálna zlátanina primitívnej mysle (*odpad). Po hodinke som sa už nevedel dočkať konca a stále pozeral na hodinky s tým, že som zvažoval odchod z kina. Celkovo na môj vkus príliš temné a depresívne. Na dvojku už určite nepôjdem. ()

Alex_01

Uhm no, tak asi nic hele. Na film jsem si zašel do kina s parádním zvukem, který se když už nic postaral aspoň o to, že jsem u filmu po půl hodině neusnul. Vidím tam možná nějakou poetičnost v celém tom písečném prostředí (doprovázeno super hudbou), jak okolí determinuje odolnost národů, ale tvl celý film se v podstatě skládá z dílčích akcí, které mají vyvrcholit až v druhé epizodě-do té doby na vše zapomenu. ()

Marcas

Když jsem seděl v kině a koukal na tento gigantický velkoprojekt, tak jsem měl opravdu pocit, že tady se tvoří něco, co tu s námi bude hodně dlouho. Jediným mým přáním bylo, aby Duna vydělala a aby vzniknul druhý díl. Tohle přání mi bude splněno a já se sakra nemůžu dočkat! Samotný film nemá asi cenu hodnotit, protože to je masterpiece, který snad nemá slabého místa. Herecké obsazení, vizuál, hudba, příběh, postavy, dialogy, to všechno lze ohodnotit jen a pouze jedničkou s hvězdičkou. Díky, Denisi a nashledanou za dva roky. ()

wilczo2

Bolo to nádherné, o tom žádná... Ale teda, aj som si dobre popritom pospal v kine... Takže Paľko, tu máš dýku... aaaaaaaAAAAAAaaaaaaaaaaa.... ()

2CRAZY

Na druhý shlídnutí plná palba. Konečně se žánr po dloouhyyyyyy době zas někam hejbe. A záverečnej kopanec do koulí - "Vy ste nevěděli, že je dneska k večeři jen předkrm?" mě už mě asi skoro přebolel. Myslim. Propracovaný. ()

AndrewNewman

Dobrá atmosféra, poctivo adaptovaná kniha na plátno a takisto veľmi slušné herecké obsadenie. Bez Chalameta by som si tento film ani nevedel predstaviť. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl