Duna

• Česko Duna (viac)

Drozdo57

Pre mňa je tento film ako na hojdačke. Ako už som zmienil inde, knihu som čítal mnohokrát, mám rád aj Lynchov "nepodarený film". Villeneuve je pre mňa režisér s veľkou víziou, ale inak úplne nudný. A Duna balancuje v niekoľkých oblastiach: vernosť, zábava, nápady, prevedenie. Objaví sa scéna, kedy si hovorím "toto je skvelé" alebo "toto je úplne ako v knihe" a v zápätí je scéna, kde si poviem "toto nebolo nutné, prečo to tu vôbec je?" alebo "vleeeeečieee saaaa tooooo!". Najkontroverznejšie sú asi vždy zmeny oproti predlohe. Ano, aj tu je to pol na pol. Veľmi sa mi páčila integrácia vnútorných monológov z knihy do dialógov, alebo posunková reč. Pár pridaných scén pomohlo rozvinúť vzťahy medzi charaktermi, ak nemáme priestor 500 stranovej knihy. Na opačnej strane sú scény, kedy uchádza podstatná vec v knihe. Napr. scéna s Gom Jabbarom alebo scéna kde Shadout Mapes dáva Jessice krispel. Keď Fremen ukáže krispel, musí preliať krv. V tejto scéne sa to nedeje a neskôr v púšti sa všetci Fremeni porežú, než krispel uložia do púzdier. Kto nečítal knihu, nemôže tušiť, prečo sa toto udialo, keďže sa to nevysvetlilo keď sa to malo vysvetliť. Film posúva na vyšší level obsadenie. Už keď som to videl na papieri som sral maggi v kockách. A vo filme je to tak dobré ako na papieri. Chalamet je skoro perfektný ako Paul (keby bol ešte tak o hlavu nižší by to bolo dokonalé). Ferguson JE Lady Jessica, teším sa na väčšiu rolu Javiera Bardema v pokračovaní. Zimmera nemám rád a v tomto filme mi jeho hudba dosť prišla inšpirovaná pôvodným OST, hlavne Bryanom Enom. Celkovo si myslím, že tento film je ľahko nadpriemerný. Určite ho treba vidieť na niečom väčšiom ako je notebook. V tomto prípade ale musím zobrať do úvahy, aký výnimočný počin je v dnešnej dobe tento film. Toto nie je Marvel, alebo Star Wars, že je to dojná krava, kde vám dovolia natočiť každú sračku s hocijakým rozpočtom a ľudia na hocijakú sračku pôjdu do kina a zarobí to. Tu si viem predstaviť, že Villeneuve musel veľa presviedčať a sľubovať a dohadovať. A výsledkom je skoro scifi z klasickej školy. Projekt jedného alebo skupiny nadšencov. Znovu opakujem, že takéto filmy sa už dnes skoro netočia. A herecké obsadenie je poznať, že herci šli za týmto nápadom a týmto režisérom. A nemyslím si, že sa v zásade niekto na tomto napakoval. A keďže to vyzerá, že druhý diel bude, musím iba ticho tlieskať a ďakovať, že sa tento film natočil. Veľmi sa teším až si oba diely pozriem ako jeden celok a možno potom upravím hodnotenie. Ale teraz musím dať plnú pálku nie až tak kvôli tomu, čo tento film je, ale čo tento film znamená. Urobte sebe láskavosť. Ak ste neboli v kine, choďte a kúpte si to na nejakom médiu. Pretože filmy ako tento podporu potrebujú. A ak tento zarobí dosť, budeme takýchto filmov mať hádam viac. ()

DanTe_451

Pravděpodobně nejsilnější zážitek od Jokera a Mad Maxe: Fury Road. Duna udělala, stejně jako Infinity War všechno výborně s tím rozdílem, že co se Avengerům nepovedlo, to udělala Duna skvěle. Tím myslím, že netlačí na pilu tam, kde by se to dalo čekat. První část je zkrátka jen jeden čtvereček té nejlepší čokolády. Těším se, až mi bude nabídnut zbytek. ()

GejmronCZ

No a teď jsem vprdeli. Na jednu stranu mě to úplně pohltilo, ale pořád nechápu skoro nic. Na druhou stranu ale si říkám "Co?..... To ses posral ne?!". Proč? Protože to je úplně úchvatný sci-fi, kde musíš trošku přemýšlet a dávat si věci dohromady, ale pak tu je ten problém za mě, že to je jen půlka filmu. Věřím, že to nakonec bude dobře, ale teď to je (v mém případě) rok a půl čekání, což mě naprosto sere a to hlavně, když mě něco takhle vtáhne. Zatím mám dost rozporuplné pocity a furt nevím jaké hodnocení dát, tak se snad brzo rozmyslim. Shrnutí: Hudba perfektní, vizuál úžasnej (Akorát ty vesmírný lodě mi nedávaj trochu logiku proč maj jako díru v sobě, ale ok. Stejně je epik vidět je na nebi jako velkej Měsíc.), příběh.... (zatím hodnotit nemůžu, ale je to rozjetý hezky), herecké výkony super, worldbuilding dobrej, postavy srozumitelný a dost uvěřitelný, magie jestli se to dá tak popsat zatím dost neurčená se mi zdá, ale rozhodně zajímavá. Možná jsem se díval na verzi přímo pro kina nebo nevim, ale furt jsem musel ladit zvuk, protože to bylo extrémě, ale opravdu extrémě nevyvážený. Tiché momenty téměř neslyšitelné a hlasité efekty mi málem odpráskly repráky a to ani nemluvě o tom dunění...který teda mám stejně rád, kdybych si to nepouštěl o půlnoci LUL. ()

DogiLp

To nejlepší na Duně je její ohromující vizuální stránka od začátku do konce. Režisér Denis Villeneuve sestavil nádhernou sbírku scén, na které je opravdu vidět její enormita. Jedna věc, které si všimnete je, jak kinematografie bez problémů doplňuje tolik prvků ve filmu. Duna je natočena tak mistrovsky, že byste se na tento film mohli dívat bez zvuku a přitom se pobavit. Na rozdíl od původního filmu a televizního seriálu bylo snadné sledovat děj. ()

Gig

Krásná pastva pro oči. Co mi vadí, to je šeď nebo spíš šedohneď celého filmu. Ani modré oči tak v ní nevyzní. Oproti staršímu seriálu nemá tak kvalitní scénář. Ubíjí mě např to kostrbaté až vykonstruované “Nasedněte sami. Stejně tam jsou dvě místa.” Místo přirozenejšiho “Jeďte sami, stejně tam není víc místa.” Stejně jako např souboj Paula na život na poušti na zavěr není tak přirozený jako ve starším seriálu. Teď nemyslím choreografii, ale proč tak bylo. A takových věcí je víc. Vše není o vizuálu. Co mě dál ubíjí jsou ty kvóty na jiné rasy. Naštěstí to není tak okaté jako u chystaného serialu Pán prstenů. Jinak výborná hudba Hanse Zimmera. Taky mi chyběla postava císaře. Což chápu, že to je to je i díky tomu, že se nenatalčely obě části najednou a zaplatit někoho, kdo se mihne snímkem a vetší pristor bude mít v druhé části, se studiumnevyplatí. Ale zase to ubírá celkovému vjemu. Třeba se po roce, kdy půjde do kin “druhý díl”, dočkáme režisérskému sestřihu, kde imperátora doplní do “prvé části”. Co dodat závěrem? Vizuál časem zestárne. Co jsme milovali, noví diváci časem neocení. A tak to bylo a bude. Co zůstane, je přilběh či poselství filmu. A pokud je dobrý, tak zůstane dobrým i pro budoucí generace. ()

hruska.32

Absolutně boží film. Každý záběr filmu stojí za to a jedná se prostě o filmařskou pornografii. Casting je skvělý (hlavně se těším na Zendayu v dalších filmech), hudba od Zimmera je dechberoucí a celkově to slouží jako úžasný úvod do tohoto úžasného světa spisovatele Franka Herberta. Možná mám výtku k prostředku filmu, kde to trochu ztrácí tempo, ale jinak nemohu nic vytknout. Dámy a pánové, možná se jedná o Pána prstenů téhle generace. Uvidíme, jak dopadnou pokračování. Hype je velký! ()

Don Maty

Totálne si hlavu trieskam, že som to nestihol vidieť na veľkom plátne v kine. Aj napriek tomu, že nemám šancu doceniť úplne doceniť audio-vizuál musím povedať, že je to veľkolepý film s úžasným prostredím a úžasnými dialógmi. Napriek tomu, že je ľahké sa stratiť v deji (množstvo názvov, rás, planét, pohnútok a dôvodov), to človeku nedovolí spustiť pozornosť čo len na minútu. Fantázia...5* ()

CrazymanM

Vizuálně nádherné,jinak prostě seznamování s dějem a příprava na pokračování,těžko hodnotit.Pro absolutně neznalé předlohy asi utrpení! ()

Juraxin

10/10 Kanadsky režisér Denis Villeneuve sa zrodil aby tvoril veľkolepe sci-fi. A musím sa priznať že ide o jedného z mojich najobľúbenejších režisérov a všetky jeho predchádzajúce filmy majú obrovskú cenu zlata. A Dune nám opäť ukazuje latku svojich schopnosti, kde nie jeden divák podobe krásnej dve a pol hodinovky sedel  v kine ako prikovaný z obrovským nadšením na perách, čo nám umožnilo si vychutnať zrod jednej veľkej ságy. A musím sa priznať že od prvého traileru ma film tak nahajpil že som až počítal dni a týždne kedy moje oči budú môcť spariť zrod jednej veľkej ságy. Moje nadšenie bolo až tak obrovské že som si spätne asi tak dva týždne pred premiérov prečítal knihu, ktorá ma veľmi zaujala a nadchla. A preto som od Duny čakal niečo veľkolepe. A musím priznať že všetky moje očakávanie do bodky naplnila. A preto si dovolím kľudne povedať že duna je jeden ohromujúci vizuálny klenot, ktorý mohol roku 2021 vzniknúť. Duna je audiovizuálnym skvostom, ktorý úžasne pracuje s kamerou, svetlom, strihom, hudbou a efektmi.  Príbeh nám poskytuje užasne zakomponovane politické hádky, témy enviromentalizmu a kolonializmu novom,zaužívanom,fiktívnom svete, veľkolepý až ohromujúci dizajn sveta cez ikonickú uchvatnú púšť až po netradične technológie ako je napríklad ornithopteria  alebo Shayhuluda a perfektné herecké obsadenie.To všetko sa navyše darí Villeneuvovi dávkovať postupne tak, aby bola v divákovi uchovaná zvedavosť, kým danú vec odprezentuje v celej svojej kráse. A toto všetko ešte podčiarkuje strhujúca hudba Hansa Zimermana,ktorá je fenomenálna podľa hocijakého hudobného štandardu, a povedal by som že vám doslova vyráža dych. Vo výsledku nemám čo vytknúť, všetko fungovalo tak ako malo od začiatku až do konca. A preto by som príbeh odporučil každému, aj keď ide o blockbuster, ktorý síce nemusí každého potešiť, ale minimálne by sa každý mal o to pokúsiť, lebo ide o príbeh ktorý je ako droga keď ho vidíte raz chcete ho stále a stále vidieť viac, a už sa neviem veľmi dočkať nového pokračovania. A preto zrelo odporúčam ! ! ! PS:kto nebol v kine na dune je doslova buran.Ja som si to teraz spätne pozrel a vrelo vo mne stále také isté nadšenie a nostalgia ako prvý krát v kine. Preto ak ste neboli kine by ste to mali novembri na druhej epizóde napraviť, určite to stoji zato. ()

elpin

Není nad pořádně hutné scifi s nádechem mystiky, tajemna a trochou té romantikuš :-) Jen je mi líto, že to není seriál. Mít to víc času na seznámení s univerzem a postavami, byla by to bomba. Jason Momoa byl skvělý (bez jeho typické kozí bradky jsem ho skoro nepoznal), stejně tak jako Josh Broslin, ale moc si tam nezahráli... ()

hematop92

Vizuální porno protkané luxusním castingem, protkané epickým startem, protkané úžasným příběhem, protkané zázračným režisérem, protkané mou láskou k tomuto dílu, protkané štěstím, že jsem měl čest toto vidět, protkané smutkem, že jsem na tento film nebyl v kině, protkané natěšením až uvidím druhou část tohoto kolosu v kině. Konec protkání. ()

PaTeXx

Jako vždy se nedokážu vyhnout srovnání se stejnojmennými předchůdci, a že je s Lynchovou Dunou co srovnávat. Ty rozdíly byly pro mě dost zřejmé, jelikož jsem poctivě odsledoval tu osmdesátkovou “anomálii” před pár dny, přesto je z dramatických důvodů dokážu pochopit, ba některé dokonce i kvituju. Ze zrzavců se stali vybělení plešouni, červům se dostalo velkoleposti a respektu a v postavách konečně není bordel. Jen si nejsem jistý, jestli bych do role Barona zvolil zrovna Stellana, paradoxně bych spíš pošetřil groše a vybral někoho méně ostříleného, leč nesympatického a nechutnějšího v ksichtě. Moc jsem zatím nepochopil absenci Princezny Irulan a Feyda, jejichž role se mi do kontextu jeví jako poměrně zásadní, ale i bez nich to nějak zvládnu. Poslední výtku mám směrem k bojovým scénám, které kypřily křečovitostí, nepřirozeností a pro oko neuspokojivostí. Štíty se jeví jako zajímavý koncept, ale bez tížené funkčnosti. Ale dost bylo negativních keců, režisér si opět hraje s diváckými smysly a předkládá nám další scifi svět, který pohltí každého sedícího v kinové sedačce. Jednoduše řečeno, mistr Villeneuve nám opět přinesl audiovizuální spektákl, který zahýbe filmovým světem. ()

kraeos

Esteticky a řemeslně je to paráda, ale je to bez emocí a jakékoliv větší filozofické hloubky. Od filmu většinou čekám něco víc. ()

lektvar

Toto nestaci vidiet. Toto treba vnimat vsetkymi zmyslami nadludskosti pochovanymi hlboko v sebe, ktore vyhrabete a rochnite si v nich ako pustny cerv 😈 ()

Fin_429

Nedokonalý, strašně pomalý a hlavně zdlouhavý - víceméně veškerá kritika k této krásce. Duna je nádherné sci-fi, úchvatně nasnímané a hlavně bravůrně režijně podané veledílo. Úplně chápu, že někteří usnuli, ale to, bohudík, není chyba režiséra! Každý, kdo kdy viděl jedno z Vilneuveho děl ví, že si musí počkat a dostane to, co potřebuje. A u Duny to platí mnohonásobně. Protože i přes to, že se jedná o víceméně world-building, dvojka jej spotřebuje maximálně a těží, co ji síly stačí. Tohle je Star Wars generace Z. ()

WeeLass

S různými časovými rozestupy jsem Duně dal tři šance, napotřetí jsem se na film konečně dodíval, ale tohle vážně není pro mě. Bez hodnocení. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl