Duna

• Česko Duna (viac)

AndrewNewman

Dobrá atmosféra, poctivo adaptovaná kniha na plátno a takisto veľmi slušné herecké obsadenie. Bez Chalameta by som si tento film ani nevedel predstaviť. ()

Jungler

Za mě absolutně dokonalý! Ve filmu je několik změn oproti předloze ale ty jsou všechny udělané s neuvěřitelným citem. Je na tom celém viděl, že DV tu předlohu fakt miluje. ()

Valenta28

Byl jsem v kine, videl jsem... Ale starou verzi jeste nevidel jsem! :-O Prozatim mohu rici, ze zazitek to tedy rozhodne BYL. Kdo ma rad sci-fi s tematikou "nedaleke" budoucnosti, do ktere je vnaseno lehce politicke a mocnarske povetri v kombinaci s prvky historismu, rozhodne se podivejte.. ()

Kinofil

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $120 mil. || USA: $107 249 263 - ČR: 50 632 124 Kč - Celkem: $396 149 263 || Už jen z důvodu, že se mi následující řádky nechtělo psát, svědčí, že nejsem z Duny bůvíjak odvázaný. Nejprve je potřeba oddělit pověst a legendu od samotného filmu. To, že má sem tam nějaké studio koule je chválihodné, ale automaticky tomu nebudu přidávat absurdní hodnocení. Duna pro mě není nic víc než fajn originální sci-fi. Herci jsou fajn a nejvíc z nich trčí Chalamet, který je tu naprosto fantastický a dokáže utáhnout celý film. Na zbytek nebýt známých tvářích bych si těžko vzpomínal a taková Zendaya tu je (či spíše není) jen kvůli pokračování. Villenevue má režii pevně v malíku, ale nevykouzlil nic, kvůli čemu bych jásal. Totéž i kamera, která se pokouší kopírovat Deakinse z BR49, ale originál je jen jeden. Všechny kulisy jsou šedivé a nasvícené dožluta, což se rychle okouká a oči to začně nudit. Efekty jsou taky fajn, ale jak se neustále pohybujeme v pusté duně, není vlastně se nad čím rozplívat. Nepomáhá ani Zimmerova hudba, kterou bych hudbou nenazval. Jde o jakési burácení občas doprovázené chorálem, které se sice k celému filmu hodí, ale žádný tón z toho nezapamatuju. Přitom by Duna, jako každý megafilm, potřebovala zapamatovatelný motiv, který ji bude provázet mimo kina. Příběh je pro 90% diváků velkou neznámou, což se málokdy děje, problémem je, že taky málokoho zaujme. Není nijak komplikovaný (naopak) s výjimkou jmen, ale chybí mu výrazné momenty a nějaké to "wow", po kterém si řeknu: "Sakra! Chci vidět další díl." Film začně, běží a pak nějak (nevhodně) skončí a já mám čekat na pokračování, které nemusí přijít. Teď, když víme, že bude je situace lepší. Dvojka má totiž šanci jedničku zachrnánit. Bez ní hrozí, že se propadne do zapomnění jako nehotový produkt, který neobstojí jako samostatný. S dalším zhlédnutím tak u mě může Duna buď lehce stoupnout, nebo výrazně klesnout. 75%. ()

xxmurphyxx

Duna. Pre niekoho knižný pojem, pre niekoho div sa svete filmový, pre niekoho herný a pre niekoho ako ja v podstate žiaden, maximálne len z počutia v rámci určitých všeobecných znalostí človeka, čo sa zapodieva videohrami od polovice 90tých rokov. Preto film neviem ohodnotiť precízne ako niekto, kto má načítané Herbertove dielo. Jediné čo som zachytil, že film aj napriek tomu, že sa snaží verne zachytiť obsah kihy prišiel s pár viac či menej výraznými odchýlkami. Nie je tu napríklad postava Feyda Rautha a dr. Kynes prešiel zmenou pohlavia aj farby pleti. Nie som fanúšik knižnej predlohy a preto mi môže byť viac menej šuma fuk tento progresívny zásah do predlohy ale už keď tam silou mocou chceli dať ženu čiernej pleti, mohli aspoň niečo sympatickejšie ako hentakú opicu. Sry ale mne krvácali oči vždy keď sa objavila v zábere. Inak proti obsadenie nemám žiadne výhrady. Tempo je presne také ako som čakal, pomalé, snovo hypnotické s občasnou akciou nijako prehnane pôsobiacou, čím sa nenarúša celkový dojem. Príbeh je v podstate len rozjazd, čo sa vedelo od začiatku, takže viac akcie či emócií očakávam v druhom diely. Zasadenie, efekty, hudba, kamera, réžia bez výhrad. V tejto oblasti to bola stávka na istotu. Čo je možno trošku škoda lebo film sa nesnaží priniesť niečo nové, šokovať divákove zmysly. Jednoducho to je klasická Villeneuveho stávka na istotu s tempom a štýlom , ktoré mu je tak príznačné. Ja osobne som čakal trošku viac. Film je to kvalitný ale nemá čím prekvapiť a u mňa ako nezaujatého diváka ani nevyvolal ten pocit, že pokračovanie mi nesmie ujsť. Ale sklamaný rozhodne nie som a myslím, že byť fanúšik predlohy tak pohoním. ()

Honzulik

Tak pro mne 155 minut neskutečné "fantasmagorie" s nesympatickým Chalametem v hlavní roli... Ale je to hlavně asi tím, že podobné filmy opravdu nemusím a protrpěl jsem to jen z důvodu ohleduplnosti k těm co mne na tento film pozvali. Jedna hvězda za to, že se snad ostatní bavili... ()

Emilii

Tak tohleto se moooc povedlo, a vidět v kině na  "velkým plátně" to je fakty "něco"!!!!! A ta neskutečná hudba, která to ještě víc znásobí, no prostě "FILM JAKO VÍNO"!!!!! Vidět to můžu zas, a znovu........... ()

jmek

Je nutnost to vidět v kině, tenhle film byl stvořen aby byl promítán na velkém plátnu. Super návnada na pokračování a začátek něčeho nového a velkého, Timothée stejně jako v Kingovi hraje skvěle a kombinace Chalamet x Momoa je skvělá dvojka. ()

blondboss

Priznám sa, že tento vesmírny epos čo by námet od Herberta ma celkovo nejako veľmi nezaujal a ani to univerzum nepovažujem za nejako prevratné. Musím ale druhým dychom uznať, že Villeneuve z toho ten veľkolepý epos ozaj spravil. Je to úderné s prekrásnymi vizuálnymi efektami, je to magicky atmosferické hlavne vďaka podmanivej hudbe od Zimmera, je to štýlové s množstvom hereckých hviezd súčasnosti, ale čo je podstatné - je v tom duša a je vidieť, že tvorcovia si tu naozaj vyhrali s každučkým detailom a že o tejto ságe sa ešte bude veľa písať. Uvidíme, čo prinesú ďalšie diely, ale tento prvý ako predkrm vrelo odporúčam. 80 % ()

JenYu

1. hvězdička za neotřelý vizuál a vypiplanou výpravu. 2. hvězdička za magickou hudbu a zvuk. 3. hvězdička za hrdinskou dvojici matka a syn, která se na plátnech téměř neobjevuje. 4. hvězdička za film jako celek, který mě dokázal zaujmout i přesto, že jsem neznala předlohu a začátek na mě působil velmi nejasně. Budu se těšit na další díl(y). ()

Phex

Dunu jsem přečetl. Film se předlohy hodně drží, což oceňuju. Ale že bych z ní byl nějak hotový to se říct nedá. Je to podobně jako Star Wars vlastně fantasy ve vesmíru (symptomatické je používání mečů a nožů). Tím, že film končí někde v půlce první knihy (pak jich, asi původně neplánovaně, vyšlo dalších x) mě tvůrci taky nepotěšili. No...není to špatné, ale zdejší hodnocení považuju za vychýlené směrem nahoru neoprávněně. ()

mata77

Priznám sa, že som knižnú predlohu zatiaľ nečítala, vôbec som nevedela, o čom Duna je... Nepopísaný papier... Moje dojmy boli po zhliadnutí zmiešané. Audiovizuálne a po estetickej stránke ma film neskutočne uchvátil. V prvej polovici mi dunelo v hlave, úúúúú, čo sa to tu deje...hovorila som si, tak toto je pecka! V druhej polovici som si začala uvedomovať, že mi v príbehu chýba viac informácií. Preto ak si môžem dovoliť hodnotiť takto premyslený film, jeho slabinu som vycítila v scenári. Treba vidieť v kine. 90% ()

srolyma

Tak nevím. Místy to vůbec nebylo špatné, ale celkově myslím, že si kultovní předloha zasloužila, zvlášť při možnostech současné kinematografie, mnohem lepší zpracování. Potenciál epického příběhu není zcela využitý, občas je to zkratkovité, jindy zase zbytečně natahované, působí to dost nepřehledně až zmatečně. Nabízí se porovnání se Star Wars a bohužel i ty slabší nové epizody působí ve srovnání s Dunou zajímavěji a vizuálně přitažlivěji. Škoda. ()

cerdax2

Vcelku zdarily uvod do sveta Duny, skoda ze v tak dlouhe stopazi se nepodarilo postavy a prostredi rise detailneji vykreslit. A taky do vseho nemusej cpat Jasoně, byt oholeneho ;). Uvidime, co (pokud) nam prinese pokracovani. 80%. ()

Vojtas12

Vizuálně, zvukově a hudebně nádherné dílo. Ocenění příběhu jako celku doufám a věřím přijde s druhým dílem. Viděno dvakrát v kině. ()

Muff

Předlohu mám sice doma v knihovně, ale nikdy jsem ji nečetl. Takže film hodnotím bez její znalosti. Jako sci-fi se mi to líbilo. Vizuálně je to ohromné, ale ne přehnaně bombastické a přeplácané (jako např. Nadace), děj je spletitý se spoustou odboček a neznámých, akce je přiměřeně. Je pravda, že monstróznost strojů, lodí, je až šílená, taky by mne zajímalo, kde berou ti několikasetmetroví červi energii k životu, ale to už jsou drobnosti. Herecké obsazení je příjemné, jen mi do něj moc nesedl Stellan Skarsgard, který je příliš známý, no a Timothée se Zendayou, to je taková ta úlitba Hollywoodu, prostě potřebovali nalákat puboše. Děj letí jak zběsilý, některé důležité momenty nejsou vysvětlené, skoro bych řekl, že by to chtělo zvolnit a klidně i mírně natáhnout, přeci jen je to sága. Celkově však musím říct, že se mi to líbilo. ()

Mikecat

Pecka. Vrtulníky ako okridlene vážky. Posunkové reč, ovládanie ľudí hlasom, zrada, lovci písečných červů, tajomné dieťa, Momoa s ostrihanym obočím vyzerá celkom normálne:) tajomný kmeň ludodivochov, zaujímavé sny, piesočná búrka 800 km/ho, ťažba korenia. Zaujímavé, stále sa niečo deje, celých 2,5h. ws ()

Lewaso

Nejsem staromilec. Četl jsem knihu, viděl jsem předchozí zpracování a nyní toto. To z roku 1984 bylo knize věrnější, toto zase vyefektované do maxima. Vlastně se mi líbily všechny varianty (až tedy na „dětské pokračování“). ()

DonBraso

Navoněná bída. Popravdě jsem nečekal tak zbytečný film co nám naservíroval Denis Villeneuve.  Jasně, má to mít pokračování, ale přeci nenatočím něco tak nudného co se má tvářit jako, že to ještě nikdo neviděl. Příběh je přímo tragický, výprava neslavná a jediný soundtrack a zvuky za něco stojí a možná tak Chalamet jako Paul o kterým tohle celé je. Ty ostatní mají potenciál nula a jsou to jen herecký jména, který mají nejspíš nalákat jen na něco co se hrozně přetvařuje. Dialogy, že nedávají vlastně ani logický smyšlení, protože jsou odnikud nikam. Nedej bože, když tu má být akce. Něco tak příšerného se jen tak nevidí. Buď je vidět, že Denis na tohle absolutně nemá, tak nám neustále ukazuje vrtulník co vypadá jak vážka, protože to jen pěkně vypadá. Tohle je celý film, ono to nějak ty počítače dají do latě. No nedají. Za hodinu dvacet o absolutním kecání na pětníku přijde na řadu nějaký pouštní červ. Ta akce jestli se to dá nazvat netrvá vůbec dlouho. Pak je tu další, kde se opět vyřádí digitální šlem co má vypadá jak z Hvězdných válek, ale absolutně to nebaví. Takže akční pasáže, kór ta bojová s Momoa, která trvá minutu je snad choreografický peklo. Vyprávění na pětníku někdy přeskočí půlku filmu, když už musí taky Denis rozjet toho kluka do písečný bouře, aby vzápětí vypadnul u fremenů. Pak opět tragický souboj a takový nezájem, že to snad ty herce ani před tím zeleným pozadí nebavilo. Tváří se to ,že to má koule, ale je to hodně ubohé. Kousal jsem se nudou a pořád stále čekal, že tenhle příběh má na víc. Popravdě dvojku pouštět ani nehodlám, protože už z profilu je tenhle příběh nezajímavý a nečekám, že by někdo dokázal z tohohle díla vytvořit něco bravurního. David Lynch si na tomhle vylámal zuby a Villeneuve to jenom někdo baští. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl