Duna

• Česko Duna (viac)

husak_k

Vidět novou Dunu v kině pro mě byl velký zážitek, ikdyž za nejlepší film DV bych ji určitě neoznačil. Film má i pár much, chybělo mi pár důležitých informací z knihy, ale je pravda, že do toho 2,5 hodinového měřítka to prostě nacpat nejde. DV ale krásně dává příklad, jak natočit moderní a zároveň dospělé scifi/fantasy. Zároveň bych si i dovolil tvrdit, že se jedná o jeho divácky nejpřístupnější film, ať už jde o tempo, akci, nebo postavy. U herců nejvíce září Timothée a Ferguson, za zmínku ale třeba stojí i Sharon Duncan-Brewster, která se se svojí původně mužskou rolí popasovala velmi dobře. O audiovizuálu asi netřeba mluvit, každý záběr jsem prostě hltal, hlavně záběry z pouště byly nádherné. Kostýmy byly jako z jiného světa, a maskéři Skarsgarda museli mít také hodně těžkou práci. Zimmer se s hudbou také urval že řetězu. Těším se na druhou (a snad i třetí) část. 90% ()

bigjames

3D. Očekávání naplněna. Denis Villeneuve přináší epický, audiovizuálně nádherný sci-fi zážitek a jak je u něho zvykem, klade důraz na budování atmosféry. Na někoho to možná bude příliš dlouhé nebo poněkud rozvleklé, ale mně se poměrně dost líbila už verze Duny z roku 1984, takže mám z této nové formy velkou radost. A když už přišla na řadu akce, tak byla zvládnutá velmi obstojně. Obsazení je výborné, Timotheé je trefa do černého. Rebeccu jsem si v posledních letech hodně oblíbil, takže jsem rád, že dostala takto důležitou roli právě ona. A Zendaya je velmi působivá, a to vůbec nemusí nic říkat. Každý záběr na její podmanivý pohled je hereckým koncertem. Naprosto klíčovým elementem je ale hudební doprovod. Hans Zimmer prostě ví, co dělá. Soundtrack je dokonalý a nebýt na takové úrovni, celkové kvalitě filmu by to hodně uškodilo. Spojení hudby a podmanivých epochálních záběrů funguje výborně. ()

Vito_LePour

Bylo to naprosto epický. Těžko říct, jak budu ten film hodnotit, až ho za nějakou dobu uvidím z pohodlí domova a nikoliv v kině. Absolutně megalomanský vizuál, stejně tak zvuk - nejen hudba, ale zvuk jako celek. Co se týká děje - předlohu neznám - zdá se, že je tam mnoho frakcí a každá chce něco jiného a zároveň to stejné. Předpokládám, že v pokračování se nějaké věci dovysvětlí. Poslední věc, ke které se vyjádřím, je casting. Stačí jedno slovo - bomba. ()

mnx

Přiznám se, že jsem hrál jen hru, knihu jsem nečet, ale taky jsem viděl několikadílný film z roku 2000, který se mi dost líbil. A u této nové Duny mám asi problém s přílišnou epičností a okázalostí, která boří samotnou podstatu díla, a tak se u mě zážitek ze sledování moc nekonal. I když musím uznat, že hlavní padouch Vláďa Harkonnenů se povedl, a je opravdu mimořádně odpudivý. Tak třeba u dalšího dílu změním názor a zvýším hodnocení. ()

luciekout

Temná a epická tak akorát. Denis Dunu divákům předžvejkal, že je stravitelnější a má lepší tempo než předloha. Jednoznačně aktuálně nejlepší režisér na tyhle pecky. Kam se hrabou předchozí zpracování (vyjma Lynche, to je kapitola sama pro sebe). Muzika, výprava, casting, žádná zbytečná romantika, drží se knihy a Denisův jasně čitelný rukopis, všecko je tak akorát. Udělal mi radost chlapec. ()

Bossi123

Za mě velmi povedený film. Nejvíce mě zaujalo herecké obsazení, hudba od H. Zimmera a velkolepé efekty, které byly propracované do velkých detailů. Herecké výkony za mě na jedničku, nejpřesvědčivěji na mě působila v roli Paulovy matky Rebecca Ferguson. Trochu mě ale zamrzelo, že jsme se nedozvěděli nic o postavě Jasona Momoy, nic o dívce, o které se Paulovi zdávalo, nic moc o baronovi. Imperátor tam nebyl vůbec, což mne trochu zarazilo. Audiovizuálně skvěle provedeno. Emoce jednotlivých postav, hlavně pak matky, byly ztvárněny velmi věrně. ()

Kytarka

Hodně muziky, hodně peněz. Villeneuve a Zimmer spojili síly a vyčarovali obrazové ztvárnění Herbertova eposu. Možná je to tím, že jsem knihu ještě nečetla, možná tím, že na výpravné filmy s mnohaminutovou stopáží mám příliš málo mentálních kapacit. Nejsem-li schopná dát do kupy jednoduchou emoci, která mě přiváže k plátnu a postavám, přestávám vnímat a i v narvaném kinosále usínám. ....................................................   EDIT: Jak to tak někdy bývá, i film, který toho moc neodvypráví, může nechat v hlavě zmateného diváka celkem slušně znatelnou stopu. A tak se o den později po návratu z kina stalo, že jsem si objednala knihu, celý den poslouchala soundtrack k filmu a seděla nalepená u Dune fandom wiki. Nejspíš docela dobrý důvod pro přidání jedné hvězdičky, řekla bych. ()

papuchalk

Hodnotím 90%. Viděl jsem to v Imaxu, a ve 3D je to opravdu jediněčný zážitek jaký se opakuje maximálně jednou za 10 let. Kamera a 3D provedení je opravdu bezchybné, avšak zvuk má v tomto snímku ještě větší sílu. To bylo snad poprvé v kině kdy by mi bylo dokonale jedno, jestli tam nějaký divák otravuje šustícím pytlíkem, nebo nevhodně komentuje děj, neslyšel bych ho. No a k obsahu. Ten důvod proč nedávám 100% je ten, že právě čtu knížku a jsem zhruba v té části, kde končí film. Mám tedy možnost udělat přímé srovnání, kdy v levé ruce vidím knížku a zároveň v pravé ruce vidím film : ). Vidím tu dokonalou podobu, jak často film cituje knihu obrazově, scénářem, ale dokonce předkládá i přesné repliky z dialogů. Přesto se film nutně musí občas uchýlit ke zjednodušování a to bohužel občas ruší. Film je však dokonalým doplnkem knihy (a platí to i obráceně) a to je asi nejpodstatnější. Od teď kdykoliv kamkoliv otevřu knihu, a začnu číst, začnou se mi zobrazovat výjevy z Villeneueova filmu.. propojení se povedlo! A teď si jdu pustit Lynchovu verzi, kterou si sice vůbec nepamatuji, ale tuším, že se v ní Lynchovi možná povedlo vytáhnout z knížky to, co se tam Villeneueovi už nevešlo. Paranoia v domě Atreidů, kde hlavní postavy tuší, že tam je někdo z nich zrádce, ale nikdo neví přesně kdo to asi je.. Přidám pak update  a srovnání, jestli se mi na to po včerejšku teda bude chtít koukat, bojím se že se mi z filmu z roku 1984 rozbijou oči. ()

Cyberboy

Jako fanda Duny on Lynche a knih od Herberta jsem se bohužel dočkal zklamání. Přes veškerou velkolepost a solidní vizuál od Villeneuvea mě hned ze začátku dost překvapil výběr hlavních hrdinů. Paul svou vychrtlostí nejen NEpůsobil jako někdo, koho odmalička trénují nejlepší váleční instruktoři rodu Atreidů, ale ani nevyzařoval dostatečné charisma, aby mohl jednou pomýšlet na post nejvyššího. Zendaya v roli Chani mě zrovna tak nenadchla a rozhodně tu není za tu "kočku" ze které by se mi tajil dech - spíš taková obyčejná teenagerka v šátku. Osudová jiskra Sean Young ji prostě chybí.. Lady Jessica se dočkala překvapivě plnohodnotné náhrady a Rebecca ji zahrála velmi dobře, ale Letovi absolutně chyběla hloubka a vypadal spíš jako uřvaný tuctový nadporučík než vévoda. Duncan se dočkal významného upgradu v podobě Jasona Momoi a na chvíli tomu vdechl život, ale celkově mi výběr herců i přes slavná jména přišel dost nevyvážený. O politicky korektně vybraném zbytku osazenstva se ani vyjadřovat nebudu – s Herbertovou Dunou nemají nic společného. Velmi krátká scéna na vojenské planetě Imperátora mě hned ze začátku filmu mile překvapila. Vytvořila vysoké očekávání schopností Sardaukarů. V Lynchově duně byli Sardaukaři dost odfláknutí a nebyl jim dán dostatečný prostor. Tady si někdo dal očividně záležet. Po celý film mi nesedlo jak všichni herci špatně vyslovují krátké „o“ místo „ou“ ve slově „Harkonnen“ (mluvím o Anglickém originále), ale možná bych ještě přimhouřil oko. Jenže toho zkracování tam bylo víc, takže u dvou a půl hodinového filmu, který je navíc pouze první částí většího celku, mohli mít všichni tu pusu o půl sekundy déle otevřenou. Netuším co k tomu scénaristu vedlo - odlišit se od Lynche za každou cenu? Tempo filmu mi taktéž úplně nesedlo. Někde zhruba před polovinou jsem se přistihl, že se nudím. Přečkal jsem to a byl jsem odměněn další dávkou pěkného vizuálu, nicméně.. po celou dobu tomu chyběla gradace, vzrušení, napětí, cit.. vztahy mezi postavami velmi povrchní, prostě jen takový pozvolný rozjezd. Takže, za mne ***. Uvidíme, jestli to alespoň trochu spraví pokračování. ()

ESNYR

Duna má 2 problémy. Drží se knihy až moc a drží se knihy až moc. Její převedení je proto dlouhé a mnohdy až únavné a zároveň je tak přesné že se vlastně nestane moc věcí. Převedení knihy do podoby fimu / seriálu má mnoho nástrah a určitě by se vyplatilo se mírně přehrábnout v tunách scén a zkrátit to, na druhou stranu je tohle vlastně fanouškovský sen, protože to vypráví (skoro doslova) děj knihy. No a tady mám s Dunou onen problém. Je dlouhá, zbytečně dlouhá. Než se něco stane už se vlastně končí a děje se toho zároveň moc (nastínění několika linií) a zároveň se nic nedozvíme pořádně (protože to končí bez větších linijních vyůstění) Velkolepost je z toho cítit v každém záběru, to se musí ocenit ale zase na druhou stranu jsou ty scény prázdné svým zdělením - například zrada doktora, která je v knize hezky rozvedena do myšlenkových úvah, který sice už jasně ví že je jeho žena mrtvá a jen nalhává sám sobě že není a je rozebrána do detailu  obhajoba, deprese, rozpolcenost, zloba, nenávist atd. Ve filmu je to jen scéna o které se nic moc nedozvíme (takže je složité s doktorem soucítit a chápat jeho čin) Chtěl jsem původně napsat velmi dlouhé pojednání o knize a filmu ale neudělám to. Po asi 800 slovech jsem pořád nevěděl jak se vyjádřit, takže to nechám být a hodnocení dám na nějaké 3 hvězdy s tím že bude potřeba druhý (a podle mě i třetí) díl aby se vidělo kam a jak to bude směrovat. Každopádně vizuál je krásně pochmurný a depresivní a celé to na mě působí hodně dobře. PS : podle mnoha komentářů se mi zdá že jsem četl jinou verzi knihy, protože mi přijde že to končí tak ve třetině knihy a ne v polovině jak tu všichni tvrdí. ()

jungewolf

Vynikající, těším se na 2. díl přespříští rok. Američané to "schytají" : zrádce - doktora Yueha hrál Číňan z Tchaj-wanu ....  :-) . Dávám 5 * a 92 %, vynikající hudba Hanse Zimmera a famózní kamera Greiga Frasera. Pouštní záběry (Jordánsko + Spojené arabské emiráty) jsou úchvatné, stejně jako norské fjordy. Vynikající je S. Skarsgard (obludný baron Vladimir Harkonnen), jeho maska nemá chybu ..., vypadá jako hroch převlečený za člověka... . Ctihodnou matku z Bene Gesseritu Gaius Helenu Mohiamovou hraje britská herecká legenda Ch.Ramplingová, Stilgara zase špičkový španělský herec J.Bardem(manžel Penélope Cruzové). Gurneyho Halecka hraje americká herecká legenda Josh Brolin. Natáčelo se - Viz Zajímavosti 4 a 26, další viz třeba 16 . Výstižný komentář : VIZ  Toren . ()

technokrat

Filmová Duna pro mě, samořečeného fanatického fanouška žánru science fiction, stejně jako opravdového mistra svého řemesla, pana Villeneuvea, představovala filmovou událost roku. O udělení maximálního hodnocení jsem byl přesvědčen už dlouho předtím, než jsem si vůbec koupil lístky, avšak úderem závěrečných titulků mi bylo jasné, že tento závazek nebudu schopen splnit. Tam, kde je Herbertova Duna soběstačným světem neuvěřitelných rozměrů, plným intrik, politiky a rozsáhlého loru, Villeneuveova Duna skýtá "pouhý" audiovizuální zážitek, který, jakkoli nezapomenutelný, však potápí slabá a pomalá druhá část, stejně jako mdlé a neimponující postavy. Film se tak stává ekvivalentem mého milostného života - skvost pro oko, nikoli však pro srdce. ()

mArtinko5MB

Film roka ! Od hudby, cez vizualizacie, az po herecke vykony. Timonthee ma 25 rokov, ale do vrecka by strcil kazdeho jedneho pseudo-herca zo Slovenska. Pri nom sa nasi iba hraju na to, ze su herci. ()

TR4XY_CZ

Já... já prostě nevím, co říct. Tohle je opravdu film jak z jiné dimenze. Jsem ohromen tím, jak perfektní tento snímek je, a zároveň překvapen, že se mi to tak strašně moc líbilo. Knihu jsem nečetl a přesto jsem si to nehorázně užil. Příběh byl fenomenální a má pomalé, ale dokonalé tempo. Hlavně jsem rád, že film všechno vysvětlí - co je co, a proč to tak je. Každá postava měla nějaký účel a žádná tu nebyla zbytečná. Nemluvně o tom úžasném castingu, který tento film má. Dialogy a monology? Ty jsou geniální! Hudba a vizuál? Jak z jiného vesmíru! Efekty? Nemohly být lepší! Emoce? Film jen naplněn emocemi. Z hlavního záporáka jde hrůza a to na záporácích miluju. Akčních scén a soubojů tu nebylo tolik kolik jsem čekal, ale byly kurva dechberoucí! Celý film jsem měl dokořán otevřené oči a byl ztuhlý jako kámen. Už od mala jsem miloval, když je ve filmu více nějakých vládců různých rodů atd. A přesně tohle tento film má. Mluvil jsem tu o tom, že film všechno vysvětlí a je to tak. Je tu hodně mytologický a filozofických informací o celém vesmíru, ve kterém se film odehrává. Líbí se mi taky, že i když je to sci-fi, tak se tu nepoužívají nějaké vyspělé ultra-přepálené zbraně, ale používají se klasické meče a dýky. O to je ta akce lepší. Máme tu mohutné písečné červy, obrovské vznášedla a lodě, zajímavé planety a technologii. Byl to prostě úžasný dobrodružný zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat, a očekávám pokračování! Hodnocení 10/10, protože je to naprostý kinematografický skvost. ()

Parabot

Trochu mám problém, jak tento film hodnotit. Pokud bych ho škáloval v kontextu Villeneuvovy tvorby možná bych ubral jednu hvězdu. Pokud ho budu brát jako adaptaci jedné z nejoblíbenějších knih, dám pět. Vybírám si druhé měřítko. Výhrady bych si samozřejmě našel. Jednou z nich je hudba, která je typický Zimmer. To, co dělá posledních dvacet let. Ne, že by byla špatná. Naopak. Ale prostě nijak extra nevybočuje z jeho tvorby. Druhá představuje moment, ve který se Denis rozhodnul film přerušit. Poměrně logické místo - z Paula se stává Muad'Dib, ovšem jde o část filmu, i knihy, kdy klesne tempo vyprávění a konec působí nataženě. Vlastně při putování syrovou pouští jsem už jen přemýšlel, jak chci vidět pokračování, když Fremeni vyhlásí svoji svatou válku, označenou slovem, které je v dnešní době nepřijatelné. A ještě třetí věc. Film zcela ignoruje výňatky z Oranžsko-katolické bible, paměti princezny Irulán atd. a soustředí se na poměrně triviální hlavní dějovou linku, která v knize slouží spíše jako nosný motiv pro filozoficko-politicko-ekologické rozjímání. I Lynch tento aspekt integroval ve větší míře do své verze. Film je ovšem jiné médium a slova nahrazují obrazy. A ty jsou prostě dokonalé. Vizuální poezie. Velké plátno minimálně pro jedno shlédnutí nutné. Pozn. Tři dny po premiéře ve mě film stále rezonuje a po několikáté si pouštím soundtrack. Takže asi tak. ()

caMen

Působivej pouštní opus plnej písku a červů se silným tématem o předurčenosti jedince. Timothée je kluk s velikou hereckou budoucností a vlastně už i minulostí. Za mě ano a postup do dalšího kola. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl