Duna

• Česko Duna (viac)

Mykhaluu

Proti filmu Duna nemám námitek, na to, že se v knize pojednává plno věcí v mysli, nahradil tento handicap film obrazem a zvukem, který atmosféru kina úplně opanoval. Kniha má věci, které se mi nelíbily. Politikaření, rozpory v úrovni využívání technologií, ale stejně jsem před lety byl úplně nadšený, když poprvé zazněl hromový křik: "Muad'Dib". Film se nežene, ale neztrácí ani tempo, protože výše zmíněný obraz a zvuk těží ze scén maximum! ()

boltCZ

Kromě nesoudržného úvodu a zneužití příliš hlasitých vibrujících zvuků na budování atmosféry nemám velkých výtek. Zajímavé sci-fi prostředí hodně staví na vizuálu, lodě i poušť byly skvělé. Uvěřitelné hraní i postavy, věcný příběh vyprávěný knižním tempem a pár částí které opravdu stály za to. 80% ()

murkl

Nejlepší film letošního roku. Líbí se mi netypické pojetí údělu vyvoleného, který se pojí s miliardy mrtvých a válkou po celé galaxii a jak se s tím hlavní hrdina vnitřně bojuje. Film vypadá skvěle a jediné čeho se obávám je jestli bude pokračování stát za to. Bude to těžké, protože 2/3 postav zabili ale jestli to někdo dokáže tak je to Denis Vileneuve. ()

Detak

Nepochopím, kdo tyhle filmy zvučí.. Když mluví, tak je to potichu, že musím zesílit na 120 a pak najednou tichem projede rozbrus, že by to urvalo buben, tak musím snížit 80. Pak jim zase nerozumím, no hotovo. A mimochodem, jako že lítání vesmírem vyžaduje řádný sjetí kořením, to ještě pochopím, ale že vesmírný koráb opravuju rozbrusem, to už bych čekal trochu lepší technologii, ale ok. Celkově to nebylo špatný, ale těžko soudit bez zbytku série. ()

oasismanik

Nebudem klamať, dosť veľkú časť filmu som nemal vôbec šajnu čo sa deje. Ale bol to tak skvelý audiovizuálny zážitok, že som dve a pol hodiny od toho nemohol odtrhnúť oči. Perfektné, podmanivé...edit: asi teda film roka no, pomerne slabý rok, keď nemá môj najlepší film za tento rok ani plný počet hviezdičiek. ()

kirmakX6on

Áno. Blockbuster, jak má být ....majestátní hudba, nekompromisní výprava vycizelovaná par excellence ...svižný děj, smysluplné dialogy, velmi slušní herci. Z kina jsem odcházel nadšen, že po té přehršli všech těch infantilních superhero akčňáků od Marvelu a DC nebo i rádoby vážnějších, ale ve skutečnosti uplně stejně infantilních filmů a seriálů ze světa StarWars (obojího konzumuji víc než je zdrávo, byť mě to sere :D ) ... tu máme konečně o poznání temnější, vážnější a dospělejší blockbuster (u nějž se nemusím stydět, že se mi líbí, i když na to už nemám věk... ...protože je fakt dobrej), ke kterému se nicméně váže knižní vesmír podobně velký jako je ten u StarWars nebo Avengers... a vzhledem k tomu, jakou měl u mainstreamu (soudě dle youtube) i přes svou nemainstreamovou atmosféru kladnou odezvu, by to mohlo znamenat, že byl položen základní kámen k budování nového cinematického univerza. Prequelový seriál byl oznámen, navazující díl samozřejmostí... pokud se povede oboje, budeme se mít na co těšit nejen na příští rok, ale i na celé příští desetiletí. ()

Mire

Obrovská nuda natiahnutá na ploche 2,5 hodiny. Mal som veľké problémy udržať pozornosť do konca. Holt, asi nie som  správna cieľovka.  Viac než 2 hviezdy fakt neutrhnem. ()

Tominni

Vizuálně nejde Duně vůbec nic vytknout, na takovéto filmy se musí chodit do kina, protože tam máte pocit, že písek je všude a vy opravdu jste na Arrakisu. Je to prostě nádhera (i v případě řádně nehostinného Arrakisu). Celkově se podařil i casting k filmu a budu se těšit na další pokračování. První polovina filmu je super. Pak začínají trošku chybět emoce a samozřejmě, závěr je, jaký u prvního filmu je. Proto nakonec jen 4 hvězdy. ()

Ivoman

Opravdu hudba Zimmer ? Na čem to jel v té chvíli ? Dudy v roce 10 000 ? Samý ječení a kvílení, děs běs. A k tomu období kdy se film odehrává ... To jako za 8 000 let evoluce nebudou lidé mít nic jiného než vrtulníky podobné vážkám s vrtulemi, které upadnout musí i kdyby nechtěli ? Hlavní hrdina vypadá jako správný mileniál. Nic nechce, chce všechno, nic neumí, umí všechno, vyzáblina kostitřasová, které se jeho bojový "um" nedá vůbec věřit při souboji s vojákem na konci. * * * * * Dal jsem tomu druhou šanci ve 3D. Naprosto zbytečně, netuším co na tom filmu kdo vidí když dá plný počet hvězdiček. ()

Blazkowicz

Nope, ani na potřetí to nedopadlo dobře. Synovec nebude rád. Duna jde prostě mimo mě. Když to srovnám s Lynchovou verzí, tak výsledek je skoro totožný. Tímto se naplnilo to, co už jsem psal tam - v případě Duny je jedno kdo to režíruje, skončí to stejně. Vypadá to opravdu luxusně (stejně jako u Lynche), je to ukrutně dlouhé (stejně jako u Lynche) a je to nehorázná nuda (ano, stejně jako u Lynche). Tady je to teda dělané na dva díly (doufám), zatímco Lynch to napráskal do jednoho. Možná, že je to i lepší, aspoň jsem měl ty muka za sebou hned. Hodnotím o hvězdu víc za to, že přece jen je to modernější a rozhodně lépe podané. Ne ale zas tak dobře, aby mě bavilo se na to dívat. Poslední šancí už je jenom knížka. 2+* ()

matab

Nejlepší film roku 2021! Sci-fi, které je naprosto surreálné a dokonalé po stránce vizuální a hudební. Velmi promyšlený příběh, gradace - nemám co vytknout. ()

iz67

Clovek nesmi moc premyslet o logice deje. Nejlepsi armada se necha porazit za vecer, protoze si nikdo nevsiml, ze straze a stit je v tahu, dvorniho lekare nikdo neproklepne atd. A je to dlooouuhyyy. Ale pravda - knihu jsem necetl a ani toho nelituju. Je to totiz tak smesne vazny a samo sebe to fakt žere! ()

Daertelon

Dlouho jsem přemýšlel, co k tomuhle filmu říct a jak ho ohodnotit. Asi jsem taky dlouho čekal, až vyjde z mainstreamu a já o něm budu moct přemýšlet, aniž by mi do toho furt kecali všichni ti fanatičtí fanoušci písku a ticha. Už i to ale dává jednu informaci - je málo filmů, ke kterým se člověk vrátí po několika měsících a může o nich stále přemýšlet. Tenhle zůstal v živé paměti, obzvláště pocity z něj. Villeneuve tímhle počinem napravuje dva zločiny - zaprvé původní Duny a zadruhé svou dosavadní béčkovou filmografii. A daří se mu to, doslova tu před námi rodí epický, emocionální, akční, esteticky dokonalý snímek, na který se prostě chcete dívat. Vytýkám, jako již tradičně, jeho délku, která by mohla být buď využita lépe (např. podporou příběhových mezer a nedostatků v základním objasnění postav a historie, namísto zbytečně dlouhých, patetických pohledů na písek a ticho), nebo raději zkrácená na mez, která člověka neodradí od toho si film pustit znovu. Obsazení je na výbornou, nejenže ty herce divák prostě musí žrát, protože hrají precizně, ale do jisté míry jejich charisma sedí i do knižní předlohy. Takže za mě sukces. ()

tomalakis odpad!

Konzum zabíjí myšlení. Konzum je malá smrt... lážo plážo koktejlová duna párty u tuniskýho hotelu aneb do čtveřice všeho nejjednoduššího aneb jak se korporáty, s panděry ještě stále přecpanými po avengerské hostině, slezly nad shnilou a ohlodanou mršinou STAR WARS a povzdechly si "čím bychom se dorazili?" a padly okem na bytostně svéráznou a alternativní Dunu, která, chudák, neměla nejmenší šanci přežít tenhle bezcitný gangbang bezohledného mainstreamu nejhrubšího zrna... Pryč jsou časy, kdy filmaři museli být vynalézaví, odvážní a šli si za svým. Dospěli jsme do fáze, kdy se filmařina stala pohodlnou, standardizovanou, neomezenou technicky a finančně, za cenu toho, že je velmi omezená ve všem ostatním ... Ale asi bych měl ocenit, že se vůbec všem těm manažerům, technikům a průzkumníkům veřejného mínění, co sotva tuší něco o filmařině, natožpak o Duně, podařilo zrovna z Duny kdovíjak udělat něco tak obyčejného, prostoduchého a přizdisráčského, obrátit lidi v chodící fanoušky a úspěšně tuhle bezcharakterní, pozérskou a zmatenou zbytečnost, se sympatickou partou influencerů, v 4K a černé metalíze prodávat  jako exkluzivní zboží... takže ten prst aspoň zvednu 🖕... (zevrubnější a méně cynické zamyšlení ZDE) ()

liquuid

Strhujici vizual podkopnuty dlouhymi nudnymi pasazemi. Kdo nezna predlohu, tak se ztraci jak v Zaklinaci. Pokud se na to nekdo planuje podivat, tak silne doporucuji full ford focus, jinak se ztratite a uz vas nikdo nenajde. Zendaya defaultne odporna, nicmene ostatni herecke zastoupeni funguje na jednicku. Předpokládám, že pokračování doplní mezery v souvislostech, které člověk nemusí po jedničce chápat a že bude druhý díl epičtější. 3,6/5 ()

Renie42

Neznám knižní předlohu, ale i tak mě to nezabránilo se podívat. Mám ráda sci-fi, jen tohle se mi nějak špatně vstřebávalo, nevím proč a taky mi neseděl ten hlavní hrdina, ale později mi už tak nějak přestal vadit. Nemůžu tvrdit, že je to špatné, jen asi  nejsem cílovka. ()

DeDanu

Ač jsem se ze všech sil snažila míti mysl otevřenou k inovativním přístupům, můj dojem z tohoto filmu je: velké nudné dunivé šeré nabubřelé nic. Tohle si Duna nezasloužila. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl