Duna

• Česko Duna (viac)

Picoun7

Oku podáno na projekčním plátně Imaxu. Netuším, jak se k tomuto snímku vyjádřit, ale přesto bych se o to skromně pokusil. V první řadě jsem byl až zaskočen, jak mnou cloumaly emoce při epických kamerových záběrech na krajinu planety Arrakis za libozvučného hřmění pana Zimmera. Vizuál, soundtrack a brutální obsazení - velice příjemné. Stránka druhá již tak pozitivní není. Nejspíš se mi nepodařilo proniknout do světa Duny natolik, abych dokázal docenit hlavní postavy, a tím pádem mi byl osud rodu Atreidů, imperátora a Harkonnenů, v čele s levitujícím baronem Vladimirem, v podstatě jedno. Všechno mi to připadalo spíše jako takové velké pozlátko na scénáři, který se horoucně modlí za tržby na druhý díl. Hodnotím 4* velkou zásluhu si však odnáší kinoprojekce. V pohodlíčku své ubikace bych musel jít minimálně o hvězdu dolů. ()

Mr.Wonderful

V životě se mi nestalo, že bych v kině přemýšlel o tom, že z něj v průběhu filmu odejdu. Vizuál pěknej, ale to je tak všechno, co od toho očekávat. ()

adamix

Audiovizuálna orgia, pre ktorú bol IMAX doslova stvorený. Ten zážitok je neopísateľný, ale súhlasím s viacerými - ten príbeh je slabší a k postavám necítim absolútne nič. Až na perfektného Skarsgarda s kovovým hlasom a dokonalou vizážou, ktorého je tu ale žalostne málo (!!!). Deje sa tu toho pomenej, ale je to roztiahnuté na dve a pol hodiny a nechýbajú ani epické momenty. Páčila sa mi však tá vizuálna expozícia prostredia, vesmírnych korábov a púštneho prostredia za pochodu geniálnej hudby. Čo však Dune odpustím, je to, že je to takým prológom k lepšej a nadupanejšej dvojke, ktorá sa (pevne verím) zapíše do dejín ako jedno z najlepších sci-fi príbehov zobrazených na striebornom plátne. ()

Joe16210

Tohle byla pořádná sci-fi jízda jak se patří. Opravdu se to všechno povedlo. Musím hned říct, že jsem (zatím) předlohu nečetl, takže případné nesrovnalosti posoudit nemůžu, ale příběh měl hlavu a patu, herecké obsazení bylo sympatické a celá atmosféra filmu byla opravdu kouzelná, ještě umocněná hudbou Hanse Zimmera. Třešnička na dortu je pak český dabing, který se taktéž povedl, včetně některých zajímavých nových spojení. Už teď se těším na pokračování, doufám, že nezůstane jen u jednoho. ()

haffen

Vizuálne a zvukovo to bude dozaista skvost. Možno konečne po dlhšej dobe výpravné sci-fi, ktoré netaha až prilis na pílu (no, ono ju skôr brzdí). Je tam viacero nelogických vecí a na mňa sa to až príliš vlieklo a zamotávalo do seba víziami. Hlboký dej som v tom nenašiel, možno to chce knihu a samotný film je skôr, teda hlavne pre fanúšikov Duny. Druhé zhliadnutie asi nedám. Videné v kine. 70%. ()

Grondal

Duna. Duna je pre sci-fi niečo ako Pán prsteňov pre fantasy. Sú to základné kamene svojich žánrov, ktoré v podstate nezostarli a majú svojim čitateľom čo ponúknuť aj po desiatkach rokov od svojho vzniku. Pri sledovaní tomto filmu som pocítil niečo podobné ako svojho času pri sledovaní Spoločenstva prsteňov a teda nejaké hlbšie súznenie a pocit, že toto naozaj môže byť spracovanie, aké si táto knižná legenda zaslúži a na ktoré fanúšikovia čakali. V tomto prípade sa to nedá tvrdiť s istotou, pretože polovica príbehu nás ešte iba čaká, ale môžem povedať, že na druhý diel (ktorý našťastie už bol potvrdený napriek zmiešaným korona tržbám) to bude sakramentsky dlhé čakanie. Na druhú stranu musím povedať, že tento film z môjho pohľadu nebola taká láska na prvý pohľad ako v prípade spomínaného filmového Spoločenstva prsteňov.  Prvú tretinu som s filmom vnútorne bojoval počas dlhých scén mimo Arrakis, v druhej tretine som sa zžíval s vyobrazením púštneho sveta a poslednú tretinu som si vyslovene užíval, keď všetko zapadlo na správne miesto. Na rozdiel od väčšiny iných filmov, tomuto doprajem aj druhé zhliadnutie z pohodlia gauča a skúsim, či si po "naladení" z kina dokážem rovnako vychutnať aj prvé dve tretiny. Toto dielo (pretože mám pocit, že pán režisér sa snažil stvoriť dielo a nie "iba" film) nemusí sadnúť každému, ale rozhodne by mal každý skúsiť, či je práve on/ona tou osobou pre ktorú bol tento film natočený, pretože ak áno, môže z toho byť naozaj výnimočný filmový zážitok. ()

Mr.Ward

I když sem se snažil k tomu najít cestu, moje srdcovka to úplně nebude. Je pravda, že ze začátku jsem se dost nudil, ale postupně mě to i začalo bavit, ale zas ne tak moc, aby mě to vtáhlo tak jak mělo. Nicméně vidím to tam, vidím tam ten absolutní audiovizuální masterpiece, tu péči, tu snahu. A to všechno dost cením. Na druhou část (prý tu lepší dějovou část) se těším, tak uvidíme, jak komplexní to nakonec bude a jak moc budou knižní fandové spokojeni. Jo a knihu si snad budu muset pořídit do sbírky 😄 ()

MFloyd

3 hodiny krásných obrazů, které byste chtěli mít na stěně pověšené jako umělecká díla. Tenhle film stálo za to vidět v IMAXU, užil jsem si mohutnou hudbu a hutnou, povětšinou pískem naplněnou atmosféru. Zkrátka krásný film na pohled i poslech. Ale zároveň 3 hodiny, které mě nepřesvědčily svou akcí a dialogy. První půlhodinu jsem se kochal, ale ničemu jsem nerozuměl. Potom už konečně začal film jít přímočařeji a já už chápal, o co tu jde. Ale dává si načas. S akcí mám problém, protože působí chladně, nedokázala mě strhnout. Ani by mi nevadilo, že tu necáká krev na všechny strany, ale spíše to vypadá, jako nacvičování synchronizovaného bojového tance. Opět, vypadá to hezky, záběry na armády a vybuchující poušť jsou epické, ale necítil jsem u toho napětí. Takže ve výsledku jde o nádherné dílo, které ohromí svým vizuálem, ale myslím, že dokud neuvidíme druhý díl, nemůžeme úplně docenit jedničku, protože je to hold představení světa Duny a náznak něčeho velkého. Zatím tedy za 4* s tím, že si rád počkám na dvojku a třeba se k jedničce vrátím a zpětně docením. ()

PAVLIS

70% Duna sice umí vtáhnout do svého vážného sci-fi světa, má skvělé obsazení a je řemeslně kvalitně odvedená, ale ke konci se už trochu vleče a úplně nejhorší na ní je, že nefunguje a není uspokojivá jako samostatný film. Je to jen kvalitní návnada na ten druhý. Návnada, která ale slibuje trochu něco jiného, než s čím nakonec dvojka přijde. 14.3.2024 - ČSFD 82% / 80% IMDb. ()

jprmusic

No je to vskutku epické dílko - asi až příliš. Design, casting a hudba na jedničku, ale mám výhrady ke dvou věcem. 3 hoďky koukat v podstatě na písek mi přijde trochu moc. No a za druhý - byl jsem zvyklej, že každej příběh má začátek, pak je příběh a pak konec. No a tady je jenom začátek a kus nějakýho příběhu - a to mi na 3 hoďky přijde poněkud málo. Vím že je to přesně podle knížky - ale tohle knížka není. ()

DoubleJack

Bylo to atmosférické, audiovizuálně podařené a v podstatě bez příběhu. Nevysvětlujte si mě špatně, pomalejší tempo příběhu svědčí, ale po dvou hodinách si vlastně uvědomíte, že se toho zas tak moc nestalo. Dokonce si dokážu představit, že kdyby byl první film ukončen o 20 minut později, mohl by být zážitek ze závěru výrazně silnější. To, co oceňuji, je důraz na detaily v rámci word buildingu, na které se často zapomíná. Asi tedy nakonec zbývá nic jiného, než si počkat na pokračování. ()

TheDavid

Villeneuve servíruje v nové Duně další opojnou a atmosféricky hutnou podívanou. Villeneuve po vizuální stránce nezklamává a film je hotovou pastvou pro oči, zvláště v kinech, přičemž výborného parťáka mu dělá překvapivě i hudební doprovod Hans Zimmera, který se po sérii nenápaditých soundtracků v posledních filmech vrací konečně s něčím výrazným. Nutno také pochválit výborný casting (Oscar Isaac a Rebecca Ferguson), kostýmy a make-up. Nicméně Duna toho za svou 2,5hodinovou stopáž nestihne říct mnoho. Villeneuve sice buduje bohatý svět s až obdivuhodnou trpělivostí, ovšem příběh, který se v něm odehrává, je pouze příslibem příběhu epičtějšího, kterého se nám má (snad) dostat v části druhé. Nová Duna je sexem bez ejakulace. Nová filmová adaptace Duny by svým zpracováním mohla snadno být definitivní filmovou verzí Hebertova příběhu. V současném stavu jde ovšem o verzi nekompletní. ()

Pete

Herbertovu knížku mám rád, má skvěle vymyšlený vlastní fungující vesmír, je bohatá na děj i dobře napsané dialogy, velmi čtivá. Pamatuju si ji docela dobře, přitom jsem ji četl někdy před 25 lety. To všechno krásné, co literatura poskytuje, však filmové adaptace nemají a mít z principu nemohou, a tak základní chybu vidím v tom se o něco takového pokoušet. Ale to byl jen marný povzdech, takový Shakespeare by mohl vyprávět. Pořád to bude někdo zkoušet, namísto toho, aby si sám vymyslel něco zcela originálního. Villeneuvova Duna slouží pro mě tedy jen jako ilustrace, o kterou jsem se navíc neprosil, protože vlastní fantazie funguje vždy lépe. Audiovizuální zážitek je to nicméně přesto velkolepý, a za ten půjdu s hodnocením výš, jak mám u něj zvykem, přestože už netočí takové emocionální pecky jako před 10 lety. Pokud se tedy divák oprostí od předsudků, svých vlastních představ, nebude tak bazírovat na příběhu, může si ty oživlé, převalující se tuny písku užít, a minimálně casting se určitě povedl luxusně (tedy velký skok oproti Stingovi minule;). Je to pouze první kapitola, sama o sobě dramaticky a dramarurgicky nefunkční, což je dobré dopředu vědět. Do dalších dílů bych ale opět nevkládal přehnané naděje, bude to némlich to samé, jen o odstín tmavší, a jsem docela skeptický k tomu, že by se z tohoto filmového opusu stala klasika. Částečně i díky tomu, že v TV strašně ztratí, a v dabingu s reklamami každých 15 minut to dá málokdo. ()

Jeremiasz

Kamera super, hudba fajn, triky raky hezky (tak akorat) celej film ma takovou komorni atmosferu. Vyssi hodnoceni nedam, protoze celej film ac se solidni stopazi, koncem jen nastve, neb kdyz uz se ma neco zacit dít, je konec ()

kubilov

Za minulou dekádu vznikla celá řádka mimořádně vizuálně zajímavých sci-fi filmů. Mezi ně se nyní může Duna svědomitě zařadit, protože pokud diváka nezaujmou postavy, celý vnitřní svět a jeho logika, nemůže Villeneuvově Duně upřít vizuální podmanivost. Kromě Villeneuva Arrivals a Blade Runnera 2049, jejichž fenomenální estetiku částečně promítl i do Duny, jsou to samozřejmě i Mad Max: Fury Road, TRON: Legacy a Nolanova sci-fi trilogie Inception, Interstellar a Tenet. --- Na Duně je zkrátka vidět každý investovaný dolar, což je skvělé, protože u Lynchova průseru vypadalo vše jako z papundeklu. Toto zpracování je neuvěřitelně poutavě opulentní, megalomanské a vizuálně podmanivé. V dnešní době se Villeneuve a jeho producent rozhodli k neuvěřitelně bold kroku - natočit jen půlku knihy a nechat pomalý dvouapůlhodinový film skončit v půlce příběhu decentním spoilerem. V době blockbusterů dělaných na klíč je to neuvěřitelná troufalost, která mě ale hrozně mile potěšila. --- Životní role Stellana Skarsgarda. ()

Mateyf.Iks

Za me dobry. Asi teda tim, ze jsem necetl knihu ani nevidel film a seros. Kazdopadne ja bych od Denise asi sezral cokoliv. Vsechno absolutne epic a brutalne vazny, ale kdyz pristoupite na jeho hru, tak si to uzijete. Moje bitch to shrnula dobre: 95% zaberu by slo pouzit jako sporic obrazovky. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl