Duna

• Česko Duna (viac)

Morholt

Když se řekne Duna, tak se mi vybaví obří červi a modré oči. Ale víc nic. Knížku jsem nečetl a filmy okolo mě prosvištěly jen tak mimochodem, takže jsem do toho šel takřka nepolíbený. A jsem spokojen. Z hlediska vizuálního se jedná o absolutní žrádlo a totéž se dá říct o mocné zvukové podpoře. Vedle samotného ztvárnění universa mě bavily i politické vztahy řízlé mytologií a konečně dobrá byla i akce, byť bych jí uvítal trochu krvavější a trochu mi lezly na nervy i osobní štíty. Ale to se dalo přežít. Herecky naprosto bez problémů a Chalamet potvrdil, že King nebyl náhoda. A tak jediné, co mi trochu kazilo dojem, je Villeneuveho tradiční roztahanost, která sice v tomto případě většinou sloužila ku prospěchu věci, ale našlo se i dost momentů, kdy mě svrběly prsty u šipky doprava. Těším se na pokračování. 80% ()

Lucasion

"Dreams make good stories, but everything important happens when we're awake." Filmy od Denise Villeneuvea mám rád. Přesto mi Duna zdařile utíkala tři roky od vydání a donutila mě až když dvojka vstoupila do kin. Trošku mě mrzí, že jsem první Dunu neviděl v kině. Ale jen trošku. Duna je takový prototyp filmu, který se mi bude líbit. Vím, že se mi bude líbit z mnoha důvodů. Hudbě, kterou si vždy Villeneuve umí vybrat. Téměř až meditačnímu vyprávění, které režisér umí. Herecky, protože málokterý film má tak bohaté obsazení. A obrovský lore, který čerpá z mnoha knih. No a přesně proto se mi Duna líbí. Uznávám, je to prvoplánovité, ale režisér se opět u mě trefil do vkusu. Pro někoho bude Duna absolutně dlouhá a nudná. Jasně, příběh je ohrommný. Plný jmen, detailů, rodů a postav. Navíc pomalé tempo reziséš pouze díky svému umu rozvyjí. Nemůžete jít na film od tohoto režiséra a čekat něco krátkého, nebo nedejbože rychle vyprávěného. Jeho filmy působí až neuvěřitelně klidně. Asi jako hladina jezera, než proudy řek od jiných tvůrců. Já chválím kolik detailů film má. Ten svět je opravdu bohatý a film se věnuje mnoha skrytým detailům. Ačkoliv je film bohatě obsazený, tak vše si opravdu s klidem krade Timothée Chalamet. Vyborně a sympaticky zahraný nástupce trůnu a rodu. Za mě nemám moc co bych vytýkal. Snad jen ten fakt, že se mi Duna bude prvoplánovitě líbit. A tak se i stalo. (90 %) ()

seale

Velmi efektní, ale pro pozemšťana ne úplně působivé. Až moc zastřené, vážné a chladivé. Postrádám vyvažování humorem, všedním životem - to je to nejdůležitější koření, které hýbe celým vesmírem. Neubráním se porovnání: v tomto smyslu mi lépe vyhovuje sci-fi formát Star Wars: podobný scénář, jiná filmová šťáva. Film Příchozí měl originální myšlenku a více to v divákovi zarezonovalo. I přesto nelze Duně odepřít, že je to žánrový majstrštyk. Ať v tom Villeneuve pokračuje, kinematografie vítá a potřebuje kvalitní sci-fi tvůrce. ()

ScarPoul

Asi napíšem to, čo tu zaznelo. Ale najväčší problém je, že je to len prvá časť, ktorej pokračovania sa nikdy nemusíme dočkať. A aká by to bola škoda. Denis Villeneuve predvádza rovnaký husársky kúsok, ako tomu bolo v prípade jeho Blade Runnera. Je to Hard Sci-fi. Je to komerčné. A zároveň to má všetky atribúty artového filmu. Málokedy vidno takto namiešaný koktail, ktorý dokáže uspokojiť. Spôsob ako film vysvetľuje pravidlá a nastavuje pôdu pre ďalšie prípadné pokračovania, je aj napriek miere informácií zrozumiteľný. Na konci som mal pocit, ako keby som ten svet dôverne poznal. Ďalší z filmov, ktorý si zaslúži pozornosť, či už je sci-fi váš žáner alebo nie. Funguje tam všetko: od postáv, cez spôsob ako kamera sníma fikčný svet, cez údernú hudbu a v neposlednom rade bezchybne zobrazenú mytológiu. Bavilo ma to pozerať a dokázal by som na to kukať pokojne aj do rána. Dúfam, že druhá časť bude. ()

Lacike

Do veľkej miery to je podobne mrtvolné ako Lynchova Duna a vlastne ako skoro všetky Villeneuveove filmy. Jeho štýl mi vôbec nesedí, takže jeho fanúšikovia snáď budú nadšení. Oproti Lynchovi má toto súčasné triky, ktoré nadchnú oveľa viac ako tie zastaralé. Ale na druhej strane na špičku typu Star Wars, sa tieto CGI nechytajú a hlavne celé to prostredie Arrakisu je strašne fádne. Hnedý piesok a šedé obrovské betónové vyľudnené budovy. Strašne mi tam chýbali nejakí bežní ľudia. Tá planéta vôbec nepôsobí uveriteľne. V predĺženej Lynchovej verzii sa podarilo síce zbrklo a nefunkčne ale zmysluplne charakterizovať všetky postavy a ich motívy. V tejto verzii si u mnohých postáv ani neuvedomíte, že by mali byť nejak významnejšie. Napriek bohatej stopáži a vďaka rozdeleniu deja do viac dielov, sa tu mnoho postáv mihne bez toho, aby dostali poriadny priestor. Ale aspoň tu funguje ústredná dvojica matky a syna. Rebecca Fergusonová je dostatočne uveriteľná v každej polohe a na moje prekvapenie mi prvýkrát nevadil Chalamet. Asi tým, že hrá dosť umiernene, ale stále dostatočne na to, aby jeho postava fungovala. Ostatní sú len figúrky, vrátane Momoau, ktorý sa odlišuje jedine tým, že ako jediný výrazne prehráva. Viac ma bavila prvá polovica filmu, ktorá mala aspoň nejakú atmosféru. Akonáhle sa v druhej polovici dostala viac k slovu akcia, tak sa ukázalo jak v nej Villeneuve brutálne zlyháva. Hromadné scény pôsobili jak nudné pobehovanie štatistov a komornejšie bitky postrádali akúkoľvek prepracovanejšiu choreografiu. Celkovo som skôr sklamaný. Napriek tomu, že som videl niekoľkokrát jak Lynchovu verziu (ktorá sa mi nepáči), tak minisériu (ktorá napriek mizerným CGI a papundeklovým kulisám je dejovo podaná perfektne), som dúfal, že pri sledovaní tohto filmu budem nadšený ako keď sledujem nejakú svoju srdcovku po tridsiaty krát. Lenže to sa nestalo a pôsobilo to dosť nezáživne. Viackrát to vidieť nechcem a ak pokračovanie nevznikne, tak mi to vadiť nebude. Ostanem u minisérie. 5/10. ()

jhrasko

Po cca 20 minútach mi bolo úplne jedno kto bojuje za ktorú stranu, kde je Arrakis, čo či kto je Padišáh, Kwisatz Haderach, Fremeni....Oscar Isaac a Rebecca Ferguson fantastickí, Zimmerova hudba explozívna a to je za mňa všetko. ()

BoPo

Definovať Dunu jednou vetou? Star Wars pre dospelé publikum. Nečítal som knihu, nevidel som Lynchovu verziu, takže som k postavám, príbehu a svetu pristupoval bez očakávaní či predsudkov. Narvať veľký rozpočet do niečoho náročnejšieho než je komiksovka? To stojí rozhodne za pochvalu. Rovnako treba vyzdvihnúť casting. Už dlho som si nezažil, že by každá dôležitejšia postava bola tak typologicky trafená na prvú dobrú. Bohužiaľ sa tu nakopilo viacero problémov. Vôbec mi nesadol soundtrack, ktorý miestami vyložene rušil. Je veľmi cítiť, že má ísť o zoznamovaciu prvú časť z dvoch. Čo by samozrejme nevadilo, pretože zoznámenie s tak rozsiahlym svetom je nutné. Problém je, že napriek minutáži nedostanete dostatok informácii. Napríklad prečo majú vesmírne bojové lode, ale na planétach používajú len meče a nože? Chýbali výrazné postavy. Najviac pozornosti si získa Baron Harkonnen (Stellan Skarsgård). Je poznať, že je tam veľký potenciál všetko v ďalšom filme poriadne rozbaliť, takže napriek výčitkám sa na pokračovanie budem tešiť. Vizuálne vymazlený (skutočná 5* kvalita) a množstvom postáv nabušený svet, Vás totiž nemôže nechať chladným. ()

Gwaihir

Velkolepá podívaná zejména díky nádherné obrazové složce, jejíž temnější ladění sice není, bohužel, vždy zcela příznivé pro trojrozměrné podání, ale krásně sedí k vyprávěnému příběhu. Samotné dění působí, přes veškeré snažení, po emoční stránce docela chladně, což však určitě dílem vychází z charakteru adaptované části předlohy a zároveň z potřeby vytvořit promyšlený úvod většího celku, který tak asi nelze úplně docenit samostatně. ()

BrooksW.Here

Neskutočný zážitok, či už v kine alebo pohodlí domova, pocit z filmu bol fantastický. Denis Villeneuve povýšil Herbertovu legendárnu knihu na ešte vyššiu úroveň. Vo filmovej Dune všetko klape úplne dokonale - soundtrack a hudobný podmas sú geniálne, vizuál a filmové triky neskutočné, herecké obsadenie výborne vybrané, no hlavne sa mi na tomto novom filmovom spracovaní páči to, že svojej knižnej predlohe na jej autenticite vôbec neubral, ale práve naopak, predstavuje skvostnú poctu tejto literárnej legende. A to ja na filmovom plátne vídam stále zriedkavejšie... Edit (30.8.23): Po asi štvrtom zhliadnutí je to stále rovnako dokonalé, nemyslím si, že ma tento film niekedy omrzí. ()

BigDeal

Mierne sklamanie. Som Villeneuvov fanúšik, ale tentokrát to tempo bolo pre mňa príliš pomalé. Inak herci výborný, je to krásne natočené a ozvučené, má to zopár výborných scén. Na druhej strane je tu však veľa zoznamovania s novým svetom, v ktorom som sa trochu strácal a dej, ktorý sa za tých 150 minút veľa nepohol. Keby to bol pilot k seriálu, nadšene by som púšťal ďalšiu časť. Takto rozporuplné pocity. 70% UPDATE 2024: Druhé zhliadnutie pred premiérou dvojky som si nečakane užil oveľa viac. Zachytil som veci, ktoré mi prvýkrát ušli a aj keď som tentokrát nemal ideálny obraz a zvuk, oveľa viac som si vychutnával politiku a postavy. Zvyšujem na 90% ()

Marcos22

Vizionář Villeneuve posouvá Dunou mainstreamové publikum na kvalitativně vyšší úroveň, když svými vizuálně dechberoucími záběry prezentuje film jako tu nejryzejší formu umění. Formu, která je nekonvenční, a která dokáže v divákovi vyvolat nejširší spektrum emocí, aniž by byla v rámci svého poselství explicitní. Po své estetické stránce Duna velmi připomíná Villeneuvova mladšího bratříčka, Blade Runnera 2049, ale dává si na rozdíl od něj pozor, aby diváka upoutala linkami postav po emocionální rovině, což se jí nadmíru daří. Právě postavy hrají ve filmu prim, a je obdivuhodné, jakým způsobem se režisérovi podařilo vytvořit u diváka k celé řadě z nich silnou citovou vazbu, aniž by na plátně dostali příliš prostoru. Sázka na hlavního představitele snímku, Timothée Chalameta v roli Paula Artreidese, se ukázala jako trefa do černého, po své mini roli v Interstellaru si tak připisuje do své biografie další výjimečný sci-fi počin, a pomalu se z něj stává mladá hvězda Hollywoodu číslo jedna. Dalším výjimečným atributem Duny, z něhož diváka doslova mrazí, je epičnost a majestátnost všeho, co se na plátně objeví, ať již se jedná například o poušť, ornitoptéru či Šaj-hulúda. To vše se navíc daří Villeneuvovi dávkovat postupně tak, aby byla v divákovi uchována zvědavost, než danou věc odprezentuje v celé své kráse za zvuku syntetizérového hudebního doprovodu Hanse Zimmera. Duna je čirý masterpiece, velkolepá moderní sci-fi podívaná, jejíž tempo vygraduje ve své poslední hodině. Zasloužených pět hvězd. 👌 (Future Night, Lucerna, 20.10.2021) ()

Hismael

Dospělé pocitově velmi dlouhé sci-fi, které už od začátku počítá s tím, že vznikne i druhá část. Vizuálně i hudebně skvělé, ale příběh je poměrně roztahaný, napětí nefunguje tak jak by mělo a nějaké emoce horko těžko vyvolává. Duna zobrazuje temný krutý svět v daleké budoucnosti, kde akční scény kombinují obří detonace výbušnin s bojem jak ze středověku. Jsou tam zajímavé nápady, které jsou vizuálně skvěle udělané, ale vžít se do příběhu jednotlivých postav byl trochu problém. Po této první části mám pocit, že druhá bude lepší a bude více vynikat i v jiných věcech, než je estetika a hudba. ()

MoiJe

Ako vsetky reziserove filmy, co som videla. Tj solidne, dobre odhrane, vizual i zvuk velmi fajn, zaujimava premisa, no zasluzilo by osekat aspon tretinu stopaze. Kazdopadne som sa nudila menej nez som cakala a v podstate som pri tejto verzii aj rozumela, co sa deje, takze vo finale napriemer. (Od zdlhavosti pomahalo aj XXL menu nachosiek - snack a prazdny mechur su pre zaciatok povinna vybava.) ()

vurhor

V první řadě se přiznám, že jsem odporný mileniál a neznaboh, který původní knižní předlohu nečetl, takže nemám moc s čím porovnávat. Už mám ale poměrně prokouknutý Villeneuvův styl, takže jsem od Duny očekával pomalou, ale nesmírně atmosférickou a vizuálně podmanivou podívanou. A přesně toho jsem se taky dočkal, ovšem celý zážitek ještě doplňovala parádní exotická Zimmerova hudba, jež celému filmu dodávala tu správnou šťávu. Duna se svým narativním stylem v mnohém podobá Blade Runnerovi 2049, to znamená pozvolné vyprávění, akční sekvence jsou spíše sekundární záležitostí, plus některé sekce působí, jako kdyby byly z nějaké poetické artovky. A povětšinu času to funguje skvěle. Duna je řemeslně opravdu nesmírně působivé dílo se skvělou výpravou a parádním stylem, který se ve filmovém sci-fi žánru příliš nevidí. Plus atmosféru to má jak prase. Akorát některé postavy mohly být lépe vykreslený, obzvlášť už jen z toho důvodu, že Villeneuve si na to udělal čas rozdělením příběhu na dvě části. Plus akční pasáže jsou něčím, co Villeneuovi zkrátka moc nesedí, to znamená, že přibližně po druhé půlce začala kvalita trochu kolísat, i přestože byla do té doby skvělá. I tak mě ale celý děj chytnul, přičemž jsem zvědavý, co mi nadělí pokračování (Do té doby si to teda snad stihnu i přečíst). Na pět hvězdiček to za mě nakonec není, ale určitě se jedná o jeden z nejlepších filmů roku. P.S. Jason Momoa (Khal Drogo) vypadá daleko líp bez fousů. Zcela jednoznačně. ()

JohnCZ

Jsem rád, že jsem se v Denisovi nezmýlil, když jsem říkal, že on je naprosto ideální kandidát na zfilmování Duny. Na rozdíl od (nejen na dnešní poměry) dost směšné Lynchovy adaptace (kterou nepřekvapivě nemá rád ani sám Lynch) se drží příjemně při zemi a servíruje dozajista vizuálně a esteticky nejnadupanější sci-fi pecku roku, která rozhodně nedělá předloze ostudu a doufejme i odstartuje novou filmovou ságu, pro kterou si celý úvodní film poctivě připravuje půdu. Někdy tak trochu na úkor děje, který je vlastně docela prostinký a jedná se jen o takový lehký nástin toho, co by nás v budoucnu mohlo čekat. Po filmařské stránce ale naprosto precizně nasnímaná a ozvučená záležitost, která opět ukazuje, proč je pro mě vizionářský Denis Villeneuve jeden z nejlepších mainstreamových režisérů současnosti. ()

Chermy

Relativní úspěch Duny mi dělá radost, protože pokračování chci. Ale samotný film na mě skutečně působil jako první díl, první série Hry o trůny.. Nenudil jsem se, to ani omylem, ačkoli víc mě bavila první část, kdy jsem jen hltal každý (technicky dokonalý) záběr i dialog.  Ale když byla druhá část vlastně stále totéž a prakticky nedošlo na žádnou katarzi ani změnu tempa, tak už jsem mírně zklamaný byl. A nejvíc mě překvapilo, že přesto jak dlouhý film to je, když všichni začali padat jako mouchy, měl jsem pocit, že je vůbec neznám, nic o nich nevím a nějaký emocionální dopad z toho, že odchází ze scény, absolutně nula... Událost dekády se tedy rozhodně nekoná a přirovnání k Pánovi prstenů, Matrixu, nebo jakémukoli jinému milníku je zcela mimo. Pocit poctivé filmařiny a příslibu silné série možná... Ale film sám o sobě moc nefunguje. Snad bude fungovat až dílo dokončí... ()

Padme_Anakin

Přistupovala jsem k tomuto snímku poněkud opatrně, neb já nikdy předem nevím, jak to dopadne, ujme-li se režie Denis Villeneuve, mám to s ním jako na houpačce, někdy si rozumíme a jindy se rozcházíme.. Tentokrát to ovšem klaplo, zpracování klasiky je působivé, zajímavé, s omamnou atmosférou i vizuální stránkou a ani pomalé tempo mi nijak nevadilo.. Mužský herecký ansámbl veskrze sympatický, co obličej, to příjemné překvapení, bohužel mi tady nesedla Rebecca Fergusonová, nepasovala mi do role matky (věřím, že Timothée má půvabnější maminku a určitě i o něco starší) a už vůbec ne do role okouzlující bytosti s nadpřirozenými schopnostmi.. Nicméně pro modré oči mám stále slabost, tedy si počkám na pokračování a budu se těšit.. ()

corpsy

Knihu som nečítal, ale jej filmová verzia z roku 1984 patrí medzi moje najobľúbenejšie sci-fi 80. rokov. Je vizuálne bombastická, síce naratívne nedotiahnutá a väčšinou meditatívna s minimom veľkolepých akčných scén, ale je to film ktorý mal obrovské ambície, kým ho ( opäť slepá ) kritika nezadupala do zeme. Táto DUNA pracuje s podobnými faktormi, vizuálne opulentná, meditatívna, iba s niekoľkými akčnými scénami a rozdiel je v tom, že toto prevedenie knihy má skvelé kritiky. A zaslúžene. Som rád, že knižné dielo nebolo vtesnané len do ledva dva aj pol hodinového snímku ( kinoverzia 1984 ), ale pripravilo nám len ochutnávku pred niečim, čo môže byť jedným z najveľkolepejších sci-fi tohto storočia ( Part Two ), ale dokonca môže pripraviť aj pôdu pre adaptáciu DUNE MESSIAH. Trápi ma len to čakanie na ne. ()

Expendable

Duna 1 se mi daleko více líbila než dvojka. Jednak děj neni tak zběsilý a je tu lepší příběh. Dvojka je fakt totální bizár, člověk má chvílema pocit, že se tam jen bojuje a vypadá to na nějaký pseudonácky ve vesmírných lodích včele s Batistou. Timthee za mě není nějaký echt herec, ale v roli Paula mi docela sedl. Hodně bych ocenil, kdyby někdo natočil ve shrnutí co se stalo za posledních 20.000 let a proč technika ustrnula a vše se vrátilo k pseudostarověku. 85% ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl