Piatok trinásteho

• Česko Pátek třináctého (viac)

Země v okolí letního tábora Crystal Lake je nasáklá krví. Deset dílů kultovního hororu Pátek třináctého si vybralo svou daň v podobě životů mnoha teenagerů, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Deset dílů také zcela vyčerpalo scenáristickou invenci, takže zpočátku výborná hororová série nabírala čím dál negativnější nádech. Dvacet devět let po jedničce proto spojili síly produkující Michael Bay a režírující Marcus Nispel, kteří už dokázali resuscitovat Texaský masakr motorovou pilou, a natočili legendární horor znovu... „Když točíte takový film, musíte se sami sebe zeptat: Jaká síla nutí lidi dívat se na tyhle horory pořád dokola? A pak jim místo odpovědi dát to, co chtějí, ale ne přesně to, co očekávají. Pak je to bude bavit,“ říká režisér Markus Nispel. Podle legendy masakr u Crystal Lake odstartovala nepozornost instruktorů letního tábora, kteří si nevšimli topícího se mentálně postiženého chlapce Jasona Vorheese. Ve snaze pomstít synovu smrt vzala truchlící matka spravedlnost do vlastních rukou a začala milé vychovatele nemile likvidovat. Když byla nakonec i ona poslána do pekla, převzal její práci utopený synáček. Tenhle příběh si ve zkratce připomeneme ještě před úvodními titulky a vypráví si ho i parta teenagerů, která do téhle oblasti zavítá. Vzhledem k tomu, že je nenapadne nic „rozumnějšího“, než děsivou lokalitu prozkoumat a přenocovat v ní, asi tušíte, jak to s nimi nakonec dopadne. Pár týdnů nato sem přijede sympaťák Clay, který pátrá po zmizelé sestře. Vzhledem k tomu, že jde o členku nešťastné partičky, musí vám být Claye a jeho zoufalého snažení upřímně líto. Litovat naopak není třeba bezprizorního Jasona, jemuž se pod ostří mačety blíží další skupinka rozjívených teenagerů, kteří si chtějí užít víkend v divočině a netuší, že za to zaplatí tu nejvyšší cenu. (oficiálny text distribútora)

ScarFace_V8

A nyní jsme v období kdy se už dlouho čekalo na pokračování skvělého Freddy vs Jason. Ale bohužel New Line Cinema s produkcí Michaela Baye mělo vlastní plány. Obě postavy totiž dostali své předělávky do vlastního filmu – Pátek 13 a o rok později dorazila Noční můra v Elm Street. A ani jedno se nedočkalo zrovna nějakého kladného přijetí – což mě nepřekvapuje u Noční můry, ale překvapuje mě to právě u toho Pátku. Ten byl podle mě solidně odvedený. Vraždy tu sice nebyly zrovna nějak brutální a prostě se tu tak nějak děli. Dost se tu sázelo spíš na temnou atmosféru a děsivost samotného Jasona. No a samozřejmě ještě na nadbytek sexuálních scén. Co se týče filmu tak tu zachovali tři hlavní aspekty z původních třech filmů: šílenou Pamelu Vorhees, která přišla o hlavu a Jasonovi dvě masky – pytel, který později vymění za svojí ikonickou hokejovou masku. A šel by zmínit i čtvrtý aspekt z prvních pěti dílů a to zanechávání konců s otazníkem. Remake mě docela uspokojil a myslím, že se jedná o jeden z těch lepších kousků. ()

Frca

Do poloviny filmu se skoro nic neděje, killy nejsou nijak extra kreativní  a celý film je tak nějak šíleně nudný. Zlatej Jason z původní série. ()

Stanford

Je to vážně super nářez. Derek Mears zahrál Jasona úplně skvěle. Film ale není vůbec hororový. Remake Halloweenu se mi líbil více. Kdyby Pátek třináctého zremakoval Rob Zombie, tak by to dopadlo určitě lépe. Zatím u mně vede Michael Meyers. Halloween má aspoň lepší děj. Jason má ale dobrý styl vražd a herecké obsazení mě potešilo. Akorát ten konec jsem čekal lepší. Když Michael Meyers našel svoji masku, tak to bylo super. Jason tu svoji našel úplně po haluzi. Mimochodem 17.8 2009 by to mělo být v ČR s dabingem. ()

Sway odpad!

Děj je nezajímavý a předvídatelný. Původně jsem chtěla dát alespoň jednu *, ale za ten konec, kdy po rozdrcení mozku, uškrcení a utopení Jason zase vyskočí z vody, si to nezaslouží - odpad :) ()

sAreOn

Pokus o oživení série. Nevím, jestli se to povede, protože... Film nemá atmosféru, navíc je to typický slasher bez inovací a nějakých nápadů. Sice stylově provedené, perfektně to vypadá, ale chybí tomu nápady a ty se jen dobrou visáží nenahradí. ()

JoKKeR

Celkem slušnej slasher,sem se bal že když to tu ma 50% že to bude děs ale určo lepší jak valentýn:-D kde se hrabe ten starý pomalý a neschopný Jason,tenhle umí používat luk,hazet sekeru a běhat jak atlet..škoda že jen ti scenaristi furt davaj tem postavam tolik nelogickejch věcí který by v životě neudělali:-D 70% ()

wesker

Celkem propadák..sice jsem od toho nic moc neočekával podíval jsem se na to z melancholie k 80.létům ale přijde mi jako by veškerou atmosféru a nápady odvál vítr času... Další trapas který parazituje jen na zavedeném názvu. ()

vlada-xxx odpad!

Skoda komentare pro tuhle zhovadilost....scenar 0 herci 0 akce 0 napeti -10......Skutecne jsem nemel silu to dokoukat do konce, protoze mne prepadl po cca 60min zachvat nudy....doufam ze nas uz nikdo nebude obtezovat dalsim pokracovanim... ()

veverysiak

Od tohoto comebacku nemohol žiadny súdny hororoznalec očakávať novátorské počiny, jednoducho si k tomu treba sadnúť v jeden víkendový pozdný večer, najlepšie s jedným až tromi kusmi po celotýždňovej drine unavenými spoludiviakmi zmiešaného pohlavia a efekt, síce nie výnimočný, ale danej situácii postačujúci, príde, rozhodne to môžem zaradiť do tej lepšej skupiny Jasonových pokračovaní, takže 65%. ()

FincherD.

Velký, nasráný hokejový brankář s mačetou místo golmanské hole měl raději zůstat u ledu. Jedna hvězdička za jeden povedený a vtipný mord. ()

Anakin21

Od Remaku nesmrtelného vraha jsem čekal daleko více,málo napínavých scén a vcelku nezajimavý děj .... Ale přeci jen je to Jason , Takže dávám *** . ()

Petrik82

Dalsia zbytočná vyvraždovačka postradajuca zmysel, z totalne imbecilným záverom u ktoreho sa z důvodu neprezradzania radšej zdržím dalšieho komentu.. ()

EnneX

Tak nevím nic jsem od něj nečekal a bohužel ani nic nedostal. Tenhle snímek je úplně mimo a klasika, která není tak výtečná se obrací ve filmovým nebi. Nečekaná věc, kterou jsem nepobral, ale ve směs byla paradoxně nejlepší je to, že titulky jsou až po 20 minutách. Velmi úsměvný. Není to špatně natočený, jen si myslím, že s partou mladých se nijak neztotožníte, jsou divný dělají divné věci a chovají se nelogicky. Začátek je uhozený a po likvidaci první party nastoupí další a opět jsou dementní. Má to občas atmosféru, která se snaží něco zachránit a jednu výtečnou scénu, kdy Jason hodí sekyru, ale to je trochu málo na dobrý horor. A konec? K tomu se raději ani nevyjadřuji, něco tak uhozeného srazilo mé hodnocení taky. 30% slabých. ()

Brainback

Průměrný horor, ve kterém je více ženských vnad než krve! Ten kdo nezná sérii Pátek třináctého, ten má bohužel smůlu, protože mu po ultra krátkém úvodu není, a ani do konce filmu nebude nic vysvětleno. Jediný kdo mě ve filmu nezklamal je můj nejoblíbenější filmový zabiják JASON. Jenom kvůli němu, jeho pár originálním, precizně provedeným vraždám, a dále kvůli konci filmu dávám tři hvězdy. Berte tedy mé hodnocení filmu 50%. ()

gpx

Pan režisér si zřejmě neuvědomil, že je rok 2018 a klišé, která možná trochu fungovala v roce 1979/80 dnes již nudí a totálně ničí byť i náznak momentu překvapení. Po shlédnutí kompletní sady Pátků 13tého (asi deset dílů + Freddie vs Jason) jsem si tohle nemoh nechat ujít, ale výsledkem bylo spíš zklamání. Dojem nezachránilo ani 6 koz (dvě byly umělý a naolejovaný). ()

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Raimi a horory pro celou rodinu

Raimi a horory pro celou rodinu

05.10.2009

Podivnou novou divizi vytvořil Sam Raimi v rámci své na horory zaměřené produkční společnosti Ghost House Pictures. Pod hlavičkou Spooky Pictures prý budou vznikat „thrillery pro celou rodinu“.… (viac)

Conan je v haj*lu

Conan je v haj*lu

13.06.2009

Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o… (viac)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

03.05.2009

...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají –… (viac)