Ako si vycvičiť draka

• Slovensko Ako vycvičiť draka (viac)

Na malom ostrovčeku Berk, ďaleko na severe, sa zbytočne s ničím a nikým neokolkuje. Nečudo, šialene silní Vikingovia, ktorí tu žijú, totiž musia svoje domovy denno-denne chrániť pred nájazdmi divokých a krvilačných drakov, ktorí im robia zo života peklo! Aj neduživý tínedžer Štikút je, pochopiteľne, obrovským fanúšikom lovcov drakov a jedného dňa by sa sám rád stal jedným z nich, no nanešťastie mu to so zbraňami veľmi nejde. Ehm, na rovinu – má v tomto smere obe ruky ľavé! No keďže jeho otec nie je nik iný, ako Chladnobrv obrovský, náčelník kmeňa Vikingov a známy drakobijca, musí sa Štikút bez debaty priučiť i drsnému umeniu boja Vikingov. Lenže skôr, než sa Štikút, ktorý je mimochodom tiež nadšený a všetkými masťami mazaný vynálezca, vôbec môže v tomto obávanom „študijnom odbore“ čo i len začať vzdelávať, zaútočí na jeho rodnú dedinu dračia armáda! Štikút v tom vidí jedinečnú šancu poraziť niektorého z drakov a zachrániť tak otcovu dobrú povesť a dorásť do jeho nekonečne veľkých šľapají. Vďaka veľkej odvahe a bystrej hlave sa mu skutočne podarí zostreliť jedného z nočných tieňov – azda najnebezpečnejšieho dračieho druhu. No namiesto toho, aby sa so svojím úctyhodným úlovkom pochválil otcovi, sa Štikút s nočným tieňom spriatelí. A toto priateľstvo obráti Štikútov svet hore nohami! Viking, ktorý má za kamaráta draka? Tým predsa hanobí vikinskú česť, ktorú si jeho otec cení nadovšetko... (TV Markíza)

Rosaviva

"Tohle je Blp. Je 12 dní severně od Beznaděje a několik stupňů jižně od Smrti mrazem. Nachází se přímo na poledníku Zoufalství." Abych pravdu řekla, vážně jsem nečekala, že se mi to bude až tak moc líbit. Mělo to nápad, bylo to vtipné, úžasné scény kdy Škyťák (mimochodem teda to jméno mě zabilo :D) lítal na Bezzubce (ti se k sobě fakt hodili :D). Vtáhlo mě to do děje hned na začátku a vůbec mě to nepustilo, až jsem byla překvapená, že už je konec. Snad nejpovedenější animák roku. Škoda jen, že Škyťákova tatíka nesežral nějákej drak, nebyla by ho škoda. 5* a chci domů draka!! ()

Cappuccino

SPOILER: Mladý chlapec (viking) sa dá do "paktu" s nepriateľom (drakom) z čoho vznikne ku koncu filmu mierová cesta medzi týmito dvoma.. národmi? A keby len mierová! Z kedysi obávaných drakov sa stanú mazlíčkovia! KONIEC SPOILERU Niečo takého sme už niekde videli, nie? Podľa tunajšieho hodnotenia som očakával skutočnú špičku medzi animákmi. A ona to špicka naozaj je, no bohužiaľ klišé dejová línia jednoducho nedovolí pristúpiť na plné hodnotenie. Veľmi, ale naozaj veľmi pekne natočená, rodinná podívaná. ()

misterz

Prvý krát som si túto rozprávku pozrel len jedným očkom pri práci. Deťom sa však zapáčila a tak repete som už pozeral s nimi a musím uznať, že ma chytila za srdce. Ide o veľmi milý, detsky zaujímavý a pútavý príbeh o chlapcovi a jeho drakovi. Tomu všetkému kraľuje dokonalá grafika... naozaj prekrásna animácia. Odvtedy som túto rozprávku videl ešte niekoľkokrát a stále ma nenudí. 5* je naozaj zaslúžených. ()

Vančura

Vidět to v kině v 3D verzi, asi byl šel na maximální hodnocení. Takto, viděno jen doma v televizi v 2D, je to ale pořád skvělý zážitek - výborná hudba, dobře napsaný přehledný příběh s jasně identifikovatelnými charaktery, několik úchvatných záběrů a dojemný konec. Zkrátka, ideální rodinná podívaná, která chytí za srdce a pobaví i dojme. Co na tom, že jsme to všechno už stokrát viděli jinde - "Jak vycvičit draka" obsahuje něco z filmů, jako je třeba "Avatar", Zachraňte Willyho!", "Střihoruký Edward", "Romeo a Julie", "E.T. - Mimozemšťan", ad. A právě pro tuhle absenci výraznější originality a přítomnost řady klišé (protivný americký stereotyp krize vztahu otce a syna...) jsem proti tomu, aby tenhle animák figuroval v žebříčku nejlepších filmů, protože od tohoto žebříčku očekávám něco výrazně jiného. Ale co naplat, 3D je in, a pokud jde komerční úspěch ruku v ruce s profesionálním řemeslným provedením, pak se v tomto žebříčku budeme s podobnou "lepší vatou" setkávat stále častěji. ()

Snorlax

Nikdy bych si nemyslela, že mě může animovaný film dojmout. A je to tady! Někdy jsou kreslení herci lepší, než ti skuteční. ()

kingik

Na to, jak je to tady vychvalované animované dílo, jsem čekal větší terno. Rozhodně otřesně dopadli nevkusně vyobrazení draci, kteří ani trochu nebudili respekt. A celková animace byl jen běžný (pod)průměr. O něco lepší to bylo s příběhem. Chlapec, s příšerným jménem Škyták (kdo to jméno vymyslel, by zasloužil návštěvu u Humhala) z vikingské vesnice, má vrozený odpor pro zabíjení draků a vysloužil si za to posměch a pohrdání od svých soukmenovců. Jeho otec z pozice náčelníka nelibě nese synův postoj, a to ani ještě netuší, že se jeho kluk za jeho zády začne kamarádit jedním z draků. Jenže ne všichni draci jsou pro vesnici nebezpeční a ty hodné není důvod zabíjet. Poučení ve filmu nesmí chybět, i když je zdatně maskované. Nuda se střídala s akčnějšími pasážemi, ale pořád to nebylo ono, nebo lépe řečeno, bylo to strašný a styděl jsem se, že se na to dívám. Pak však přišla poslední třetina filmu, ve které vikingové podniknou výpravu do nebezpečného dračího hnízda, a tenhle úsek filmu je perfektní. Všechno najednou mělo spád, dynamiku, skvělá hudba Johna Powella se rozezněla naplno nad animákem, a protože na filmu dělali dva režiséři, připadalo mně to, jako by jeden z nich preferoval akční pojetí filmu a právě ten si snad vzal na starost režijní vedení závěrečných pasáží filmu. Hlavní hrdina pak dokonce utrpí, v rámci animovaného žánru, amputaci nohy, a to by mohlo být pro menší děti i docela šokantní. Přes výše zmíněné klady, jsem si film, především v první polovině, nijak moc neužil. To infantilní pojetí se nedalo překlenout ani přehlédnout, ale oproti tomu pár dobrých scén by se ve filmu našlo, ale i tak je to jen animovaný film a vždy budu preferovat hrané filmy. Zajímalo by mě, jak by asi tady byla hodnocena případná hraná verze. Asi ne příliš pozitivně podle mých odhadů. Tohle byla docela průměrná, infantilní podívaná, velmi často zralá na odpad, se slabou animací prošpikovaná akčnějšími pasážemi, které tomu zachránily dračí krk. Vlastně ani nevím, proč tomu dávám solidní hodnocení, když film šel úplně mimo mě. Asi jsem vyměkl. Normálně by to byl odpad jak vyšitý. 50% ()

gilmore_girl

Prvni pulka uzasna, hlavni hrdina okouzlujici, spousta vtipnych scen a hlasek... ale postupne me nadseni opoustelo a co se objevila obluda a la Tyranosaurus, ztratilo to vetsinu sveho kouzla. Cekala bych lepsi pribeh, skoda = slabe ctyri. ()

InJo

Fajn animák - výpravný, velkolepý a rozhodně ne otravně dětinský. Lze si stěžovat na to, že příběh je postaven na profláklých schématech (která ale podává velice snesitelně a občas je dokáže i příjemně ozvláštnit) a že některé vedlejší postavy závání lehkou infantilitou (která je však přiměřená a i docela logická), jenže tohle velmi snadno přebijí Škyťákovo sbližování a trénování Bezzubky (který je úplně boží), zejména scény létání jsou co do emocionalního účinku srovnatelné s AVATAREM. Akce taky šlape bez problémů (o čemž si v posledních letech může nejeden hraný film nechat zdát), ale nejvíce mě nadchl další pětihvězdičkový výtvor asi opravdu nejlepšího současného filmového hudebního skladatele Johna Powella. Některé skladby by svými grandiózními epickými a něžnými motivy vytáhly do elitních sfér i ty nejzoufalejší pokusy o fantasy velkofilm... Více podobně nadupaných a neirititujících animáků bych jedině uvítal. 80 % ()

Šakal

Jak vycvičit draka to je celkem jednoduchá rovnice, tj., inteligentní-v rámci žánru a zacílení (přesah opravdu nehledejte), vtipný, nápaditý, klišé se nevyvarující-leč porážející ho bezbřehým entuziasmem, vkusný animák pro DĚTI a .....jejich rodiče. Tak jednoduché to někdy bývá. Tyhle nepoddajní a tvrdí lidé–hrdí Vikingové (včetně jejich „domácích mazlíčků“) si (i) mě dokázali podmanit a omotat kolem prstu a mně tak nezbývá než se uchýlit k „prachobyčejné“ frázi: bylo to (nad očekávání) příjemně strávených devadesátčtyři minut. To i přes nesporný fakt, že tyhle netradiční (domácí) mazlíčci i s jejich novými piloty, kolem vás proletí bez zpětné rezonance. No jo, jenomže ten příjemný pocit z „proletění“ už vám nikdo nesebere. 77,7% ()

IQ Tiqe

Asi nejlepší a najkrásnější animovaný film, jaký jsem kdy viděl. Navíc je cílen na publikum jakéhokoliv věku. Jay Baruchel se svým loserovským hlasem ke Škyťákovi skvěle sedí a Toothless je prostě skvěle nakreslenej a silná stránka celého filmu (je tak roztomilej a skutečnej jako opravdový zvířecí mazlíček). Kromě nádherných animací po celou hodinu a půl nabízí i dobře koukatelný děj, který jinak bývá u animáků kámenem úrazu). Vše pak výborně hudbeně dokresluje John Powell a posouvá kvality filmu ještě výš. # příběh 8 | hudba 10 | humor 4 | akce 7 | napětí 2 | pustil bych is znovu 9 ()

Ellesime

Musím se přidat k všeobecnému nadšení z toho draka, protože byl naprosto úžasný. Roztomilá, animovaná zvířátka (a další podobné bytůstky) na mě platí, takže toto je film přesně pro mě. I když bych možná dala příběhu hvězdičky 4, tak za dráčka jednu přidávám. Děti budou z filmu nadšené, a dospělí se k nim určitě rádi přidají. A ještě něco musím vyzvednout, a to hudbu, která byla moc moc povedená. ()

HoneyBunny

Příběh nemusí mít pět zvratů a přesložité postavy, aby se líbil. DeBlois a Sanders tu pracují s jednoduchými tématy a zápletkami, ale jejich film je skvělý díky jejich tvůrčímu zápalu, který cítíte, a díky desítkám skvělých a originálních nápadů. A hlavně tahle vikingská pohádka působí na city a o hrdiny se bojíte přesně ve správnou chvíli, do dráčka se zamilujete prakticky hned, jak se objeví, a se zatajeným dechem si užijete let na dračím hřbetu. Oddechovka? Ano. Ale funguje na 110 procent. ()

Tsuki

Z animace jsem upřímně nebyla moc na větvi, a ze světa vikingů jakbysmet. Co se mi však líbilo bylo zaprvé vykreslení vztahu mezi hlavním hrdinou a jeho drakem (přestože si myslím, že budování důvěry mezi nimi šlo vykreslit s ještě větším citem), a zadruhé to byla především myšlenka vzájemného pochopení a porozumění namísto boje a strachu z neznámého. Je fajn vidět pohádku, která má nosnou tématiku. Zpracování za mě sice mohlo být lepší, včetně hlubšího vykreslení psychiky draka (působilo to na mě tak, že si všechny získá svým roztomilým kukučem, ale nejsou na něm vidět až tak moc konkrétní emoce a jeho přístup/vztah k hlavní postavě), ale celek je rozhodně nadprůměrný. Ráda se podívám na další díl. ~(3,4)~ ()

Anderton

Nadšené reakcie na animák robošov so snami vo mne vyvolal patričné očakávania. Že vraj to bude tento krát lepšie ako Pixar, príbeh je dospelejší a postavy sú psychologicky prepracované. Platí to tak nejak na 60%. Záverečná akcia mi pripadala málo výpravná, príbeh aj napriek miernej inovatívnosti (skôr zasadením do prostredia, ako jeho odvíjaním) stále predvídateľný. Takže slušný, mierny nadpriemer. ()

Frajer42

Ve svém žánru prostě úžasné. Už dlouho jsem neviděl takhle dobrý animovaný film. Animace líbivá. Příběh, leč předvídatelný, tak velmi pěkný. A dokonce, tam byly úseky, které se dotýkaly emocí. A to je v animáku věc nevídaná. To vše v poměrně vtipném kabátě. Uvažoval jsem i o plném počtu, ale nakonec dám přece ,,jenom" * * * *. Velmi milé překvapení. ()

boshke

Člověku nedá moc práce domyslet si, že film asi neskončí vymýcením všech draků, ale což. Na nepředvídatelnou zápletku se u animáků moc nehraje. A tenhle se moc povedl... 80% ()

AppleCore

Když jsem dokoukal sovy od Zacka Snydera, slíbil jsem si, že už se nikdy na žádnej animák nepodívám. Bohudík, že jsem to nedodržel. Tady páni tvůrci konečně vzali látku za správnej konec a naservírovali nám perfektní lahůdku, ve který během devadesáti minut prožijete víc, než v Avataru za tři hodiny. Počáteční momenty, kdy se drak s hlavním hrdinou seznamuje jsou natolik emotivní, až jsem se přistihnul se slzou na krajíčku a úsměvem ve tváři (bejt tyhle scény třeba dvě hodiny, vůbec by mi to nevadilo). A to jsem vlastně čekal další infantilní pitomost, která půjde do odpadu a ono se mi dostane potěšení, v který jsem ani v nejšílenějším snu nedoufal. O animaci jsem si po trailerech myslel, že je hrozná, fakt ale jest, že je fantastická. Všechno doprovázený bezkonkurenčním (v rámci animovaný tvorby) hudebním doprovodem. Dokonce ani happyend mi nijak nevadil. Po dlouhý době něco, co nemusim nijak kritizovat a sprostě tomu nadávat (jaká úleva :), něco, co baví a neni třeba v tom šťourat a hledat negativa. Když to někoho nechytne, neni to chybou filmu, ale vaší vlastní. ()

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

31.05.2023

Hraná adaptace animovaného hitu studia DreamWorks Animation Jak vycvičit draka konečně našla své lidské představitele. Oba herci pak údajně byli vybráni i proto, že by se mohli v sérii zdržet i na… (viac)

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Třetí drak letí k rekordním ziskům

Třetí drak letí k rekordním ziskům