Po prijatí zákona, zakazujúceho výrobu a predaj alkoholických nápojov, nastala v USA v dvadsiatych rokoch éra prohibície, ktorá bola zároveň aj érou vzostupu mocných zločineckých gangov, ktoré mali z nelegálneho alkoholu výnosný obchod. Hlavou najmocnejšieho z nich bol známy chicagsky mafián Al Capone. Na druhej strane stoji mladý a ambiciózny policajt plný ideálov Eliot Ness. (RTVS)

Prochy38

Vím, že jsem kdysi viděl začátek, ale tak posledních 100 minut jsem si už vůbec nepamatoval. K tomuto se těžko nějak vyjadřuje. Tak to zkusím zkrátit. Vím, že historicky se to moc neshoduje s realitou, protože podle toho, co jsem četl, se ve filmu kříží dva různé případy z celé řady A. Caponeho. V tom ale taky nemusím mít pravdu. Ale to je přecejen vedlejší. Herecké výkony parádní, hudba geniální, příběh bezchybný - mně na tom prostě nechybělo vůbec nic... Závěrečná přestřelka na nádraží neměla chybu. Úžasný zážitek! ()

jasiska

Páči sa mi, že Untouchables sú morálne čierno-bieli - mafiáni sú zlí a poctiví policajti sú dobrí. Rozhodne nechcem kritizovať iné filmy, kde mafia je hlavným hrdinom, lebo ani ja nie som odolná voči čaru takých filmov, no na Nepodplatiteľných sa mi páči práve to, že hrdinovia sú naozaj tí, ktorí si zaslúžia, aby sme im držali palce. Celkovo je film miestami dosť skratkovitý - zbytočne nezachádza do detailov, ak nie sú potrebné pre danú scénu, alebo pre osvetlenie danej postavy. Hoci to môže pôsobiť trochu zjednodušujúco, zároveň to však urýchľuje tempo a film si udržiava divákovu pozornosť. Vrcholom snímku je pre mňa jednoznačne scéna s kočárom na schodisku, aj keď ostrostrelec Garcia pod kočárom je parádna a veľmi cool haluz. Menej sa mi už páčil ten koniec na súde a naháňačka na streche, ale celkovo sú Untouchables oprávnene jednou zo žánrových klasík. ()

peetriss

Již sledování úvodních titulků doprovázených fantastickou hudbou Ennia Morriconeho je neskutečným zážitkem. Samotný příběh o partě osamělých zastánců zákona v korupcí prolezlém prohibičním Chicagu ovládaném slavným Al Caponem se jeví přesto, že těží ze skutečných událostí, poněkud zkratkovitým a přespříliš heroizujícím dojmem. Tato výtka však nic nemění na faktu, že De Palma natočil další skvělou podívanou s působivými, skvěle natočenými scénami a zvučným, perfektně hrajícím obsazením, kde vypíchnu Roberta De Nira podávajícího jeden ze svých nejlepších výkonů. De Palma opět vytahuje jedno eso z rukávu za druhým a diváka tak dokáže jednou doslova uchvátit skvělou závěrečnou nádražní přestřelkou, jindy zase šokovat (holčička s pánskou aktovkou) a také nechává výpravné Neúplatné plynout rychlým, divácky vděčným, tempem od začátku do konce. ()

Paldiny

Iba mafiánsky kápo Brian De Palma a hollywoodska herecká elita dokáže z priemerného scenára vytrieskať takmer kultový film. Remeselne zvládnutú prácu so štýlovým retro nádychom potápa jediný nedostatok, uchopenie diela. Predsa len pohľad zo strany lapačov mafie nie je taký atraktívny aj keď sa nás silný záver snaží presvedčiť o opaku. Po všetkých tých oceneniach a nadšených ohlasoch som čakal predsa len viac. ()

angloumene

Neúplatní jsou ta nejklasičtější klasika, která mi svou atmosférou dost připomínala Podraz. Parta čestných, neúplatných mužů bojuje za stranu zákona a to ať už je vlastně jakákoliv. Dost mě překvapuje, že něco tak naivně správňáckého vzniklo na konci osmdesátých let, podle obsahu bych film zařadila tak maximálně do sedmdesátek :) Celkově 75 %. ()

prezdivaka

Fantasticky rozehraný příběh na pozadí historické skutečnosti. Promyšlená kamera s výbornými nápady a dlouhými záběry je pro Palmu typická. Vrcholem je závěr, který je odkazem na Ejzenštejnův Křižník Potěmkin a scéna na nádraži by se měla promítat studentům střihu. Pro mě je nepochopitelný (jak už tolikrát) český název. Nedotknutelní má smysl a scéna ve výtahu, kdy zabiják po zavraždění klíčového svědka napíše krví na stěnu Ne nedotknutelní! Tak aby ukázal, že si nemohou být jisti svými životy, o který později přijde i Sean Connery. Neúplatní by dávalo smysl, pokud by šlo o úplně jiný příběh. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Hey, what's that you said?" "I said that you're a lying member of a no good race." "Much better than you, you stinking Irish shit pig." "Oh, I like him." "Yeah, I like him too."     Kriminálna dráma podľa skutočných udalostí zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Odohráva sa v dosť temnom období americkej histórie, v období prohibície, keď krajinu v podstate ovládali odporné gangsterské kreatúry. Značne naivným schválením príslušného zákona chceli zrejme Američania vyzerať pred svetom ešte svätejšie než svätí, lenže vyvrbilo sa to inak a ukázali svetu úplne inú tvár - tvár bezbrehého chľastu a nekontrolovaného zločinu. Páčilo sa mi vykreslenie atmosféra Chicaga 30. rokov, len som mal občas pocit, že postavy pôsobia ako umelí panáčikovia so strojenými prejavmi a čudnými dialógmi (proste nedýchajú životom). Úplne tragické sú v tomto smere rodinné scény hlavného hrdinu Eliota Nessa, ktoré vyzerajú ako z nejakého jehovistického propagačného materiálu (najmä postava Eliotovej ženy v podaní Patricie Clarkson je priam zúfalá). Silnými stránkami filmu sú hudba môjho obľúbenca Ennia Morriconeho (hoci podľa mňa nepatrí k jeho vrcholným kompozíciám) a herecké výkony, najmä štvorice Robert De Niro (Al Capone s nechutným úškľabkom), Sean Connery ("írska sviňa" Jim Malone), Kevin Costner (Eliot Ness) a Andy Garcia ("taliansky klamár" Oscar Wallace), a to zhruba v takomto poradí. Za najsilnejšie scény filmu považujem tých niekoľko akčných, predovšetkým kultovú prestrelku na vlakovej stanici. Malé plus za to, že gangstri sú vykreslení ako poriadne hovädá a nie ako nejakí sympaťáci.     "Word is they're going to repeal Prohibition. What'll you do then?" "I think I'll have a drink." ()

LuckyStar

Odpočinkový, nenáročný film s poutavým příběhem z oblíbené doby Al Capona. Bohužel to, co je na příběhu vícenež příjemné v první polovině, ztrací kouzlo a nanc v polovině druhé a postupným likvidováním "neúplatné čtyřky" se stavá snímek poněkud uspěchaným a nehloubavým. Atmosféra se však upřít nedá - snad za to může ta podmanivá, ne úplně klasická "mafiánská" hudba Ennia Morricone či režijní a kamerová exhibice Briana De Palmy - výsledek má vyjímečnou chuť i šťávu. Velmi dobré herecké výkony navíc podporují ztotožnění s postavami a takový Sean Connery... nemá nejmenších chyb. Na časné odpoledne s obědem je to ideální záležitost, pro očekávání druhého Kmotra poněkud slabší. Přesto kvalita. ()

everlong

Nadprůměrná stylová gangsterka....Costner se mi zde líbil asi nejvíce ze všech jeho filmů, které jsem dosud viděla a Al Capone v podání neuvěřitelného De Nira nemá chybu! Bohužel slavná hudba ještě slavnějšího skladatele mi chvílemi dost silně lezla na nervy. Ale jinak skvělý snímek. ()

Mouzon

Skvělá studie toho, jak ve skutečnosti vypadá "sympatický padouch". Na veřejnosti šarmantní, vtipný, galantní, blahosklonný. V soukromí se ale jeho moc opírá o peníze, baseballovou pálku a kopu sadistických nohsledů, kteří mu čistí cestu, zatímco on vypouští z úst řeči o tom, jak jsou k němu ti "federálové" nespravedliví a jak získat správné "entuziasmo". Brilantně zachycená atmosféra doby, v níž prim hráli lidé bohatí a bezohlední, zatímco poctiví a/nebo chudí dřeli bídu, popř. byli všem leda pro legraci.......... Brian De Palma skvěle vystihl archetypální souboj dobra se zlem, avšak obě tyto kategorie jsou poněkud netradiční - dobro se opírá o prostředky na hranici (a mnohdy i za hranicí) zákona, naproti tomu zlo se vyžívá v ostentativní a rádoby žoviální prezentaci své moci a neotřesitelnosti, zatímco postupně likviduje odpůrce. Poměrně jednoduchý a přímočarý příběh (jehož nejpodstatnější problém vidím v tom, že mu chybí buď ještě nějaká ta minuta stopáže navíc nebo výraznější črty u jednotlivých postav a vzájemných vztahových provázaností) je doveden k formální vytříbenosti, která mi na první pohled učarovala. Opravdu jsem si užíval práci kamery, extrémní úhly pohledu, lehce rozmazané postavy při prudkém pohybu. Rovněž hudba stojí za to - skvěle spoluvytváří výsledný dojem, umí zvolnit, ale také zaburácet, navíc se jedná o opravdu kvalitní muziku i bez filmu. Herci jsou typově perfektně zvolení, ale váže se k nim také můj nejpodstatnější problém s tímto snímkem - podle mého názoru chybí ještě několik krůčků k absolutní chemii. Například mezi postavami Al Caponeho (nechutně požitkářský De Niro) a Eliota Nesse (seriózní Kevin Costner) to jiskří naprosto výtečně, ačkoliv se setkají všeho všudy dvakrát a ještě navíc jsou od sebe oddělováni. Naproti tomu mezi samotnými "Neúplatnými" bych chtěl ještě více příležitostí k jiskření, Costner by si mohl udržet daleko déle svůj "poctivácký pel", jednotlivé vazby by šlo podle mne lépe propracovat. Zde vidím nejpodstatnější problém - na poli vztahů a postav je leccos slibně načrtnuto, ale ne všechno už je dotaženo do konce (např. pravděpodobně nejpodstatnější linie Costner-Connery, jejíž vyústění poté nevyzní tak silně, jak by mohlo). Celkové resumé je proto poněkud ambivalentní - na jednu stranu je tu perfentně propracovaná stránka kamery, hudby a přesných hereckých typů, na druhou stranu by příběh potřeboval tak čtvrt hodiny až dvacet minut navíc, aby mohl scenárista tyto slibně zvolené herce využít k absolutnímu dotvoření všech vztahových linií. Případně by se nemusel žádný čas nastavovat, stačilo by jen přidat pár črt navíc, aby všechny vztahy působily tak silně, jak jen by bylo možné. Myslím, že by to nijak zvlášť nevadilo, jelikož film, tak jak je, uteče jako voda. K dotvoření dojmu o mém hodnocení dodávám jen, že jsem viděl dabovanou verzi. 90% P.S.: Doporučuji vidět PO Křižníku Potěmkin a PŘED Bláznivou střelou, jinak na vás "schody" buď nezapůsobí úplně nebo naopak zapůsobí - ale tak jak by neměly. () (menej) (viac)

gocatgo

Třicátá léta na plátně skutečně ožila. Nekomplikovaný scénář dal ve 120ti minutách vyniknout hereckým výkonům moudrého Conneryho, nedotknutelného De Nira, lvího Costnera a skvěle sekundujícího Andy Garcii. Scéna u mostu a přestřelka na schodech je dnes již legendarní. Ano, gangsterky možná až nekriticky miluju, ale tohle patří k tomu nejlepšímu co kdy bylo natočeno. Brian De Palma odvedl nadstandartní práci. ()

Oyer

nemohu se ubránit, ale hold v hodnocení tohoto filmu spadnu do podprůměru. Herecké obsazení výtečné, hudba dobrá, Chicagské pozadí výborné... To vše udělalo velice kvalitní atmosféru mafiánských 30tých let minulého století města Chicago. Úchvatné ! Jen se s tímto vším mohlo ještě lépe naložit a více toho využít. V první polovině filmu bylo plno zdlouhavých až nudných scén. Teprve poslední třetina filmu vše zachraňovala. Bohužel s takovýmto vybavením se dalo vyždímat ještě víc. ()

Ollie235

Jeden ze skvostů mezi gangsterskými filmy. Hlavně díky tématu. Prohibice 20. let a Al Caponeho ,,podnikání" jsou jednou z pro film nejzajímavějších kapitol americké historie a tento snímek z toho nesmírně těží. Ale nejen z toho. Výborný je především i výběr herců - všichni naprosto perfektně zapadli a opravdu jsem jim baštil každé slovo i čin. Když k tomu přidáme Morriconeho hudbu a velmi slušné tempo dostaneme jednu z nejlepších gangsterek, mezi které tento film rozhodně patří. ()

kritiklon

Kvalitní gangsterka s množstvím akce a zvratů. Chvilkama mi to ale přišlo jako když je to točený pro puberťáky - takový uměle tuctový scény ale naštěstí jich nebylo mnoho! Hudba spadá do průměru ale scénář, kostýmy, masky a vše ostatní super! I přes ty drobné připomínky jde hlavně a především o solidní zábavu v podání skvělých herců. Nejlepší byl osvědčenej "mafián" De Niro :) Perfektní 4* za 85%. ()

laepus

Sean Connery ještě není dědula, ani zelenáč a oskárka dostal za vedlejší roli zcela zaslouženě. Jinak ve skvělé formě byl po celá 70. a 80. léta Robert De Niro a to ukazuje i tady - člověk má občas pocit, že vlastně tomu Al Caponovi i trochu fandí, když je to takový f.cking sympaťák. Ale co mě vždycky odrovná je Ennio Morricone a jeho hlavní téma - nic podobného se snad v žádném filmu neopakuje a působí to nádherně rušivě v mnoha scénách a pak zas najednou jeho slaďáky a divák brečí, je šťastný a ani neví pořádně proč. Mám tenhle film moc rád a vždycky se na něj rád podívám znovu a znovu a znovu... ()

Jaro_slav

Marně přemejšlim, odkud se bere to nadšený hejkání - ten film musel působit zoufale směšně i v roce vzniku. Jako by vznikul nikoliv v r.' 87, nýbrž '67. Jestli postava Conneryho měla bejt zábavná, tady je spíš ke křečovitýmu smíchu. Epizoda s kočárkem na schodech je parodie, aniž by ji muselo bejt nutný znovu parodovat. A atmosféra třicátejch let? Vážně? Práce s hudbou jsou taky poctivý šedesátky - v tom horším smyslu slova. Takže tu máme dvě hodiny docela směšný nudy, kde jediný hajlajty jsou zajímavej námět a ty třicátkový auťáky. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (viac)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery