Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

cimrman2.

Teprve potom co člověk zbohatne si uvědomí že vlastně hledal něco úplně jiného! Alespoň v případě Tonyho Montany to rozhodně platí. Mě se tenhle námět volně se inspirujícím Al Caponovým příběhem dosti zamlouval. Bylo to skoro tak dobré jako vzestup-pád od mistra Scorseseho. Určitě jsem to hltal více než pro mě nudného Kmotra. Al Paciano alá fiktivní postava Tony Montana je tu fenomenální charismatický seběvědomý hajzl který má prostě koule. Dílo plné násilí, drog, peněz a hledání vnitřního klidu který si Tony Montana penězmi rozhodně nezajitil. ()

matoada

Dost sklamanie. Hlavna postava bola napisana a hlavne zahrana skvele. (za 5 *). Ale to je vsetko. Pribeh je dost nudny a predpovedatelny. A obcas aj hlupo moralizujuci. (za 2 *) ()

Nerajohn

Film je velmi dobrý, ale protentokrát vyzdvihnu slabiny: 1. Hudba 2. Konec, který chtělo prostříhat, takhle je to moc dlouhý, 3. E. Mastrantonio, ta mi lezla neskonale na nervy, strašně slabý výkon. Jinak naprosto super, hlavně tři scény: 1. Motorová pila, 2. Ve vaně u televize 3. Likvidace Lopeze ()

RadekP

Syrový popis destrukce člověka, kterou přínáší touha po penězích, moci a trocha toho koksu. SF svět máfošů neidealizuje a Tonyho nám může být jen líto. 90% ()

Othy

Gangsterka jak ma byt!. excelentni kamera,brilantni scénář,charizmaticky al pacino to vse zabalene do mistrovskeho dila De Palmy, mistra gengsterek. A závěrečná přestřelka se sjetým Montanou?:-D nezapomenutelný:-)! ()

david666

Gangsterka, která nemá konkurenci. Ve třech hodinách nám De Palma nabízí mistrovký pohled na podsvětí 80-tých let s excelujícím Al Pacinem v hlavní roli. Jeho podání Tonyho Montany je dle mého názoru jedním z nejlepších ztvárnění gangstera v dějinách kinematografie. Navíc skvělý příběh,u kterého budete sedět u TV či v kině jak přibití. ()

Nut

Krvavá kontroverzní gangsterka s poněkud očekávaným koncem o muži, kterého touha po majetku a "lepším" životě zahubila. Ač délka filmu může odrazovat, zkuste to, stojí to za to. ()

nostromos

Tony Montana je postava ktera je doslova blba uz od zacatku, vubec neni vysvetleno jak se takovy hlupak muze propracovat vys a jak ziskal postaveni. Cim vic pribeh postupuje tim vic sem se divil jak nehorazne blbej Tony Montana je. Cely film je dost natahly. Tvurci filmu se take nebali pouzit levne filmove kouzlo z beckovych filmu - rychly sestrih sebevedomych usmevu a predavani penez - to melo naznacit ze se gangsterovi dari, me je spis lito ze to reziser nebyl schopny predat divakovi lip. Tenhle film me zklamal a rozhodne NENI konkurentem Mafiana, Kmotra. Beckova gangsterka ! ()

Andre.w

ani sem to nezvládl dokoukat celý jak mě to nudilo. Dost syrový a otevřený, ale stejný jako americkej gangster. V podstatě nuda. Oprava: Jeden z nejnudnějších filmů všech dob. ()

Sintiroma

Tak to byla bomba.Videl sem to poprve a neverim ze tak stara gangsterka by me mohla v dnesni dobe plnych skvelych gangsterek jako napriklad americky gangster nebo kokain tak ohromit a prekvapit.Popravde sem chtel tomuto filmu dat 4 hvezdy ale zaver me tak uchvatil ze sem bezpochyb musel dat 5hvezd.Cekal sem ze Montana zemre jako v kazde dobrem filmu kde se to toci kolem drog a zbrani,ale necekal sem ze to bude tak jedinecne.A k tomu nenapodobitelny Al Pacino z toho dela Jeden z nej filmu co sem videl a taky si ho hned pridavam do meho zebricku. ()

superzurda

Pro mě to teda takové veledílo nebylo. De Palma asi nebyl vhodný kandidát pro zfilmování Stoneova scénaře. Mělo to výraz takové akční střílečky i když se to možná snažilo o něco víc. Umístění v první stovce je asi přehnané. ()

Mr. Movie

„Mafiánky“ já rád. O to víc jsem se těšil na téměř tří hodinovou podívanou . Začátek mi dal za pravdu že bude na co se dívat, ale po 15 minutách slušného rozjezdu zbyl jen skvělý Al Pacino a nuda. Scénář naprosto průhledný. Málokdy se dívám kolik minut je do konce abych věděl, kdy už to někdo konečně odnese a bude konec. Vzhledem k mělkému vykreslení postav a neztotožnění se v podstatě s žádnou postavou jsem už vůbec nepochopil délku filmu. O to více jsem měl čas na hudbu, která mi nějak nesedla i když k tomu co se odehrávalo na obrazovce to nakonec nebylo tak špatné. Jen díky Al Pacinovi za 3* ()

Speedzor

Co k tomu říct?.... Mladý Al Pacino v roli gangstera Tonyho Montany. Během celého filmu jsem se nenudil ani minutu. Film postupně gradoval až dospěl do velmi povedeného vyvrcholení na závěr. ()

jopal

Pekne dielo, ale co nemozem rozchodit, je zaverecna strielacka. Vsetci boli slepi a na muske, len zdrogovany Al bol "king"....Skoda. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru