Maigret

Krimi / Dráma / Mysteriózny
Francúzsko / Belgicko / Švajčiarsko / Československo, (1991–2005), 81 h 23 min (Minutáž: 80–106 min)

Predloha:

Georges Simenon (kniha), Georges Simenon (poviedka)

Bruno Cremer, Albert Delpy, Cécile Bois, Isabelle Renauld, Vanessa Larré, Arnaud Giovaninetti, Lionnel Astier, Michel Vuillermoz, Dimitrij Rafalský (viac)

Seriál Maigret v hlavní roli s Bruno Cremerem vznikl v rozsáhlé evropské koprodukci francouzské, belgické, švýcarské, české a finské televize. Má celkem padesátčtyři dílů s délkou kolem devadesáti minut. Poprvé se seriál vysílal ve Francii v letech 1992 – 2005. Slavný detektiv spisovatele Georgese Simenona má ve Francii velkou tradici. Bruno Cremer převzal dýmku od herce Jeana Richarda, který hrál Maigreta 23 let a natočil celkem 88 epizod. Pro tak veliký projekt, na tehdejší dobu s obrovským rozpočtem, bylo nutné najít koproducenty. Čeští diváci poznají v mnoha exteriérech Prahu, její ulice, domy i malá náměstí. Přesto je Česká televize jako koproducent uvedena jen u několika dílů, kde se v řadě vedlejších rolí objevují známí čeští herci, za kamerou Jiří Macháně a u dvou epizod i režisér Juraj Herz. (Česká televize)

Recenzie používateľa mosem k tomuto seriálu (19)

Maigret a sudcov dom (1992) (E03)

Maigret tentokrát ukazuje svoji lidskou tvář, nepůsobí roboticky. Dokáže se zasmát, dokáže  být vtipný dokonce nechá zacloumat svými emocemi. Tohle přehluší i občasný přešlap režiséra, díky kterému některá místa působí poněkud hluše a nutí diváka si věci domýšlet. Na druhou stranu atmosféra a realita prostředí tohle vynahrazuje. ()

Maigret a pivnice hotela Majestic (1993) (E07)

Za mne jeden z nejpovedenějších dílů Maigreta v podání Bruno Cremera. Jeho proslulost ve všech koutech Paříže je sice poněkud nadsazená, ale stále ještě přijatelná. A jeho zcela neortodoxní přístup v době přebujelé korektnosti více než sympatický. ()

Maigret a plavebná komora (1994) (E13)

Za mne jeden z nejlepších dílů. Nejen složitým propletencem událostí, které se nakonec logicky rozpletou, ale i atmosférou a vylíčením tvrdé povahy námořníků a zaměstnanců doků. V některých momentech však Maigret postupuje až příliš za hranu profesně možného, že ani v jeho případě to není uvěřitelné. Proto jedna hvězda dolů. ()

Maigret sa mýli (1994) (E15)

Dobrý Maigret, který by mohl být ještě lepší, pokud by na na konci nepůsobily křečovitě, nepravděpodobně a nepromyšleně záběry z knihovny a samotný závěr. Takhle film působí dojmem, že sám autor nevěděl, jak si se situací poradit, a tak zaimprovizoval. ()

Maigret a stará dáma (1994) (E16)

Jeden z nejlepších Maigretů. Snad jen svádivost Arlety byla přehnaná, stejně jako cukrkandlovost staré paní. Ostatně, přemýšlím kdo z této povedené rodinky si nějaké sympatie zasluhuje. No, přes to všechno, jedna osoba by se našla. ()

Maigret a Saint-Fiacre (1995) (E19)

I když zpracování s Gabinem (nejen v tomto díle) má některé přednosti, hlavní postava v podání Bruno Cremera se mně svojí civilností líbí víc. V tomto díle i díky přítomnosti a jednomu z výraznějších vstupů jeho manželky. Opět příjemný díl. ()

Maigret a mrtvý vo vani (1997) (E27)

samotný děj není špatný, ale přehnaná podoba pana Owena a přehnaná "blbost" Mylen Turnerové hodnocení sráží. ()

Maigret a mŕtvy z trate (1998) (E28)

Jako detektivka velmi dobré. Jen v některých momentech si člověk klade otázku, kde je hranice, po kterou Maigret hledá spravedlnost a měří všem stejným metrem, a za ní hranice ve které právo ohýbá a deformuje. Ani to, že vraha vypátrá v jiném státě nemůže být dostatečnou omluvou. Takže v dobré detektivce dostává Maigretova morálka trochu na frak. Proto jen tohle hodnocení. ()

Čakanie na vraha (1999) (E29)

Jeden z nejlepších dílů. Stále víc mám pocit, že Bruno Cremer se s rolí Maigreta vyrovnává stejně dobře jako Jean Gabin ve své době. Ta doba je podstatná, a nelze srovnávat zpracování s odstupem téměř 40 let. ()

Maigret: Vražda v kupé prvej triedy (1999) (E31)

Ten díl není špatný, nicméně vyšetřování je takové "selankovité". Podezřelí si mohou zajít do sousedního vagonu se senem, nikdo vlastně není šokován vraždou a klidně si hrají na harmoniku, hrají šachy.....O tom, že by probíhalo klasické šetření a ohledání s techniky, převozem mrtvoly na pitvu ani nemluvě. Vše se řeší podomácku. Nicméně pohled na to, jak vypadaly vlaky a kupé první třídy v té době a srovnání s dneškem je zajímavé. ()

Maigret a lepší ľudia (2000) (E33)

Hezky zpracovaný příběh. V tomto případě celá řada dobře zahraných rolí. Příběh ve kterém najdeme honosný dům, který ale působí sterilně a neosobně. A v silném kontrastu je honosný interiér a studené, neudržované nádvoří. Domácnost tvořená dospělými, kteří dbají víc na dekorum než skutečný život. Zlatá mládež. Jen zdánlivě seriózní služebnictvo. Dá se zde najít mnohé. ()

Maigret a milovníčka diamantov (2001) (E34)

Jeden z nejslabších dílů. Vraha nikdo nehlídá takže uprchne a klidně si zemře ve stáji, spolupachatele krádeže Maigret klidně nechá jít, aby jej někdo zavraždil, ti kteří mají zakázáno odjíždět si klidně odjedou jen proto že jsou sir a nikomu to nevadí, prohlídky bez povolení.......Snad nejzajímavější je pohled na francouzský "baťák", tedy Canal du Midi. ()

Môj priateľ Maigret (2001) (E35)

Bruno Cremer jako obvykle skvělý. Kdyby neměli autoři příběhu potřebu z inspektora Scotland Yardu Pykeho za každou cenu dělat šaška, dal bych o hvězdičku víc. ()

Maigret a minister (2002) (E38)

jeden z nejlepších dílů. Poklidný, s atmosférou své doby. Maigret klasický gentleman, slušňák a profesionál.  Jen ta čestnost ministra byla pro současnost těžko uvěřitelná. ()

Maigret a kňažná (2003) (E42)

Příběh, který dával divákovi možnost najít řešení dříve, než je prozradí Maigret. Nicméně, hlavní půvab tohoto dílu pro mne spočíval v obsazení jednotlivých rolí. Hospodyně byla hospodyní, kněžna se chová jako kněžna, abbe byl abbe. Tohle se nestává příliš často, a možná jde jen o subjektivní vnímání. ()

Maigret a mrtvý spolužiak (2003) (E43)

Skvělá detektivka a herecké výkony. Nicméně se závěrem, nad kterým si musíte klást otázku, zda je výsledkem Maigretova osobního zadostiučinění, výsledkem toho že Maigret se staví nad zákon či zda se Maigret v tomto případě prostě zachoval svinsky. Bez ohledu na to, že lze mít pro něj pochopení lidsky, je výsledkem ztráta iluzí. No, i když je to jen literární postava. ()

Maigret a jasnovidka (2003) (E44)

Jednoznačně jeden z nejlepších příběhů. Spletitý, ale logický. ()

Maigret a sedem krížikov (2004) (E53)

Jeden ze slabších dílů, s řadou nelogičností. Vyslechne se kdekdo, ale kdo našel oběť zůstane tajemstvím. Vražda se odehraje ve dvě v noci...následují celé hodiny děje, ale (ačkoliv je srpen), děj se odehrává celou dobu v noci, vrah a chlapec za celé hodiny v centru Paříže nikoho nepotkají. Pokračovat asi netřeba ani dalšími nepravděpodobnostmi. Příběh má napětí díky pátrání po chlapci, dobrou hudbu, ale jinak ()

Maigret a Severná hviezda (2005) (E54)

Je zajímavé sledovat, jaký přístup kdysi volila policie k podezřelým. Žádný advokát, žádné poučení...zacházení jako se sprostým podezřelým. Což samozřejmě nic neubírá na kvalitě příběhu, jen ukazuje svoji dobu a její odlišnost s dneškem. ()