Maigret

Maigret a mŕtvy tulák (E30)

(epizóda)
  • Česko Maigret a mrtvý tulák (viac)

Komisár Maigret prichádza na vidiek, aby tam pomohol miestnej polícii vyšetriť vraždu záhadného tuláka, ktorý bol nájdený podrezaný v búde uprostred záhrady sestier Sirouetových. Hneď na začiatku vyšetrovania ho čaká prekvapenie: zbraňou, ktorú u seba tulák mal a ktorú miestna polícia poslala do Paríža, bol zastrelený nedávno iný tulák, Joseph Korda, a to pod parížskym Almským mostom. Maigret tuší, že obidva prípady budú mať spojitosť. Pomaly preniká medzi uzavretých dedinčanov a odhaľuje drobné nezrovnalosti a špinavosti, ktoré rodiny úzkostlivo taja. (RTVS)

mac000

Vynikající psychologická atmosféra vesnických vztahů a skrývaných rodinných tajemství z hluboké minulosti. Natáčeno v ČR ve vesnici Vrbno, Pavel Kříž ve větší roli vesnického lékaře. ()

radektejkal

Opět menší exkurze do filmů "krimi". A když už, tak alespoň k "mrtvému v zeleninové zahradě". Řekl bych, že filmů v žánru "krimi" se produkuje nad 50% z celkové filmové produkce. Nejspíš je to proto, že takové filmy rychle působí na duševní relaxaci diváka tím, že celostní myšlení redukují na pseudomyšlení a skutečné problémy na pseudoproblémy. Člověk se rychle a efektivně oprostí od sebe samého. Pro tuto simenonovku to platí především. Inteligentní, ale přitom chladnokrevný inspektor (Bruno Cremer, to je důležité) nás provádí řetězcem možností, ze kterých chrirgicky odřezává ty nejméně pravděpodobné, až se dostane k výsledku, který ho už nezajímá, stejně jako mladý zloděj nezajímá místního četníka. "Stalo se, co se mělo stát a nic se s tím nedá dělat", je ostatně sympatický závěr. ()

• Natáčelo se také na zámku Hrádek u Nechanic. (M.B)